Tartalomjegyzék
- 1 Lakáshitel felvételekor, akár nagyobb, akár kisebb összegű hitelnél nagyon fontossá vált a biztonság a hitelt felvevők körében. Jó előre biztosítottnak kell, hogy lássuk a törlesztő képességünket, hosszú távra is.
- 1.1 És kiderült, ez a konstrukció nagyon is versenyképes!
- 1.2 Mi is az a fix?
- 1.3 Összegzésképp látható, hogy a minősítéssel nem rendelkező lakáshitelek is biztonságosak a kamatváltozás szempontjából, de ha hosszabb időre fixáljuk hitelünket, az MFL még egy sor további garanciát is nyújt számunkra.
- 1.4 Kérjen visszahívást!
Lakáshitel felvételekor, akár nagyobb, akár kisebb összegű hitelnél nagyon fontossá vált a biztonság a hitelt felvevők körében. Jó előre biztosítottnak kell, hogy lássuk a törlesztő képességünket, hosszú távra is.
- teljes futamidőre fixált kamatok akár húsz évre előre is biztosítják számunkra a biztosan ugyanannyi havi törlesztőt.
A hazai lakáshitelek arányában a változó kamatozású hitelek már a 20 %-ot sem érik el.
„Az MNB-nek nagyon fontos a stabilitás, ezért bevezette a minősített fogyasztóbarát lakáshitelt, amely további garanciákkal szavatolja a kiszámíthatóságot és stabilitást a hitelfelvevőknek.”
És kiderült, ez a konstrukció nagyon is versenyképes!
A kedvező kamatkörnyezet kínálja a hiteleket, virágzik a lakáshitel piac. Tehát, hogy ki milyen konstrukciót választ, az saját döntés, viszont a hosszú évekre, akár évtizedekre felvett hitel meghatározza a család életét, különösen előrelátónak kell tehát lennünk. A kezdeti alacsony kamat miatti alacsonyabb törlesztőt nyújtó változó kamatozású hitel minden esetben gyorsabb emelkedésnek indul a kamat legkisebb rezdülésére.
Kicsit magasabb kezdő törlesztéssel, némileg drágábban ugyan, de akár a teljes futamidőre fixálhatjuk a hitelünket, ami teljes biztonságot jelent számunkra a kamatmozgásokkal szemben. A hazai lakosság hitelezését figyelve, dinamikusan nő a fix hitelkihelyezések száma.
Mi is az a fix?
- Fixnek tekinthető az a lakáshitel, amelynek kamatperiódusa legalább három éves – azaz 3 évente szabályozott mértékben változhat a kamat.
- Egy év alatt 60%-ról 85 %-ra nőtt a fixált kamatozású hitelek aránya az összes lakáshitel-kihelyezésen belül. Jelenleg már az összes hitelből már csak 15 %-a változó kamatozású, azaz a magyarok tudatosan – a magasabb kamatok ellenére is – sokkal inkább a stabilitást és kiszámíthatóságot preferálják.
Az MNB előírásai szerint 2015-ben elfogadott adósságfék szabályokat 2018 októberében úgy szigorították, hogy fix kamatozású lakáshitelek esetén 400 ezres jövedelmet meg nem haladó havi fizetés mellett a törlesztő részletünk csupán a nettó jövedelem 50 %-a, afölött 60% lehet. A változó kamatozású hitelek esetén ez 25 és 35 százalék.
És annál kisebb a bank kockázata is, minél alacsonyabb arányát teszi ki a törlesztő a jövedelmünknek, így pedig a kamatok is alacsonyabbak lehetnek.
A jegybank törekszik a stabilitásra, ennek a leglátványosabb momentuma a minősített fogyasztóbarát lakáshitel bevezettetése. A minősítést azok a Bankok érik el, amelyek megfelelhetnek az adott feltételeknek:
- Annuitásos a törlesztés, vagyis kamatperióduson belül azonos összegű törlesztő részletet kell fizetni
- A kamatperiódus 5, 10 évig tart vagy a teljes futamidő befejezéséig.
- A kamatfelár a referenciaértéken felül legfeljebb 3,5 százalék lehet
- A folyósítás díja maximum a hitelösszeg 0,75%-ig ( de legfeljebb 150 ezer forintig),
- Az előtörlesztési díj az előtörlesztett összeg 1 százalékáig terjedhet,
- A lakástakarék-pénztári betétből kifizetett előtörlesztésnek nincs díja.
- A hitelbírálati idő nem lehet több 15 munkanapnál
- A folyósítási határidő abban az esetben 2 munkanap, ha a folyósításhoz szükséges feltételek teljesültek és az ügyfél másképpen nem határozott.
- Ha a fenti határidők nem teljesülnek, a hitelező eltekinteni kénytelen a folyósítási díj megfizetésének bizonyos részétől.
A minősítéssel ellátott termékek tehát garantálják a stabilitást, különböző korlátokkal védve ezzel a hitelfelvevőket. A növekedés a fix lakáshiteleken belül számottevő!
Kijelenthető, hogy a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek jelenleg az egyéb fix kamatozású hitelekkel együtt a legbiztonságosabb lakáshitel-termékek a piacon.
Általánosan elmondható, hogy az MFL termékek átlagkamatai a többi fix hitel átlagkamatainak felelnek meg – így ez azt jelenti, hogy a minősített stabilitásnak gyakorlatilag nincs felára!
10 millió forint felvétele és 5 év kamatfixálás esetén például
- a Budapest Bank MFL minősítéssel rendelkező hitelterméke az egyik legkedvezőbb kamatozású termék.
- Követi az Erste Bank (amely nem rendelkezik a fenti minősítéssel) csupán alig marad el tőle.
- A CIB és az MKB ajánlata 5,05 % illetve 5,15 %-os THM-mel.
A minősítés bevezetése óta a bankok fokozatosan feleltették meg terméküket! Ha a kamatfixálást a teljes futamidőre vállaljuk, a TOP3-ban rögtön két MFL termék is helyt kapott: az Erste és az MKB is ajánl Fogyasztóbarát hitelt mely elnyerte a minősítést! A THM-ek itt is kedvezőek, 6,37 % és 6,45 %.
Az MNB célja a kamatstabilitás, a jelenlegi kamat környezetben azt kell elérni, hogy a fix kamatozású hitelek iránti kedvet növeljék, a folyósításoknál elsősorban arra törekednek, hogy az ügyfelek valóban hozzáférjenek az olcsóbb lakáshitelekhez.
Összegzésképp látható, hogy a minősítéssel nem rendelkező lakáshitelek is biztonságosak a kamatváltozás szempontjából, de ha hosszabb időre fixáljuk hitelünket, az MFL még egy sor további garanciát is nyújt számunkra.
„Mindezek fejében pedig úgy tűnik, hogy az ilyen minősítéssel rendelkező, a mai magyar hitelpiacon elérhető legbiztonságosabb lakáshitel nem drágább, mint a nála kevesebb előírt előnnyel rendelkező társai.” nyilatkozta pénzügyi szakértőnk.
Amennyiben érdeklődne a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelekről, CSOK-ról, piaci lakáshitelekről, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a lakáshitelekről!
Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!