Csütörtöktől lehet igényelni a devizaalapú hitelek végtörlesztését, és már most nagyüzem van az információs központokban. Kevés használható információval.
A kormány lehetővé tette a devizahitelek végtörlesztését svájci frank esetében 180 forintos, euró esetében 250 forintos, japán jen esetében 2 forintos, rögzített árfolyamon. A törvény csütörtöktől hatályos, innentől a bankokon a sor. Az fn.hu megkeresett néhány piaci szereplőt, mennyire állnak készen – legalábbis az érdeklődők szintjén mindenképpen – várható rohamra.
Az OTP központi számán keresztül külön „otthonvédelmi” menüpontot tart fent, amelyen bár konkrétumokkal nem tudnak szolgálni, „rögzíteni lehet egy bankfiókon keresztüli visszahívást”. A kérdés itt az volt, van-e már olyan termékük, amellyel más bankban lévő devizahitelünk kiváltását tehetjük meg? Az ügyintéző ennek kapcsán, mind hitel összegére vonatkozóan, mind a keresetre vonatkozóan is kikérdezett minket, és visszahívást ígért péntekre.
A Budapest Banknál annyit közöltek, hogy holnaptól az internetes oldalukon közzéteszik a pontos lépéseket. Tisztáztuk azt a kérdést is, hogy lehet-e előtörleszteni is a rögzített 180 forintos árfolyamon, amire nemleges választ kaptunk. Mindenesetre azt javasolják, aki végtörleszteni szeretne, keresse fel az adott bankokat személyesen a részletes tájékoztatásért.
Az Erste Bank egyik fiókjában érdeklődve az ügyintéző elárulta szerdán kapják meg a belső utasítást, amely a részleteket tartalmazza. Így nem tudtak még arra válaszolni, milyen célú lehet az kiváltó hitel, lakáscélú avagy szabad felhasználású, amelynek egészen mások a kamat és kezelési terhei. Kérdés, hogy kell-e majd új értékbecslést végezni az ingatlanra, amelynek díja a törvény szerint a bankot terheli.
A Duna House tanácsai
Aki ingatlan eladásból kívánja végtörleszteni devizahitelét, annak a cég szerint az értékesítési folyamat elindítása mellett érdemes megfontolni egy hitelkiváltási folyamat indítását is. Ha nem talál időben vevőt, akkor is kiválthatja a hitelét, így realizálhatja az árfolyamkülönbséget. Ebben az esetben tehát az új forinthitel egyfajta „áthidaló hitel” szerepet tölt be, amivel meghosszabbítható az értékesítési folyamat.
A K&H Bank megkeresett fiókjában sem tudtak többet mondani, mi a teendő, ha végtörleszteni szeretnénk a svájci frank alapú hitelünket. Az egyik ügyintéző szerint már most nagy az érdeklődés, de azt ajánlotta, mivel ők nem tudnak még segíteni, inkább a központi bankfiókot keressük. Itt viszont szintén nem tudtak válaszolni a kérdésre, mivel elmondásuk szerint „még annyira friss a rendelet”, hogy kollégái most dolgoznak a részleteken. A központi bankfiók egyébként visszairányított ahhoz a kihelyezett K&H fiókhoz, ahol a hitelt felvettük, mivel elmondásuk szerint ők fognak leghamarabb segíteni.
forrás: fn.hu