A 2012-ben felvett átlagos kamatozású 10 milliós lakáshitel 20 éves futamidővel még azt jelentette akkor, hogy 25 milliót kell a futamidő végére törlesztenie.
Ha valaki 2019-ben veszi fel ugyanezekkel a kondíciókkal a lakáshitelt, már „csak” 15 millió Ft-ot kell visszafizetnie, erre kell számítania.
A 10 millió Ft-os különbség, amit nyereségnek is hívhatunk, a lakásárak növekedésével egyre csökkenni fog.
Nézzük mennyit változott a várható nyereség összege ebből a 10 millióból az azóta bekövetkezett lakásárak növekedése miatt. Azt láthatjuk az adatokból, hogy a vidéki lakásvásárlók igazán jól járhatnak.
Az átlag lakáshitel kamat 2012-ben 7% körül volt, ma ugyanez 5% alatti.
Az átlagban nagy negatív kiugrások leginkább a változó kamatozású hitelek kamatainál tapasztalható, így elmondható, hogy ők többet veszítenek.
A kamatkörnyezet alacsony, mélyponton van, ami 2012-ben még 105 ezer Ft/hó törlesztő volt, az mára csupán 65.000 Ft/hó alá csökkent.
A teljes visszafizetendő összeg is csökkent ezzel a kamatcsökkenéssel, 7év alatt 10 millió Ft-tal kell kevesebbet visszafizetni a családoknak (20 év alatt).
A régebben felvett hitelek kamatai is csökkentek, így a törlesztő részletek is lejjebb mentek a kamatok csökkenésének értékével.
Aki ma kíván lakáshitelt felvenni, több lehetőséggel kalkuláljon, hogy a számára megfelelőt válassza!
Akik későbbre halasztották a lakásvásárlásukat, 2012 utánra, azok a 10 millió Ft „nyereségből” pont annyit buktak el, amennyivel többe került azóta egy Budapest-i lakás. A KSH használt lakásokra vonatkozó statisztikái alapján az átlagos budapesti nem új lakások pont 10 millió Ft-tal többe kerülnek ma, mint 7 éve, tehát aki várt, elbukta a nyereséget.
Az adatok alapján a vidéki vásárlók azok, akik mégis nyerhettek az üzleten, hisz vidéki városokban még 3 millió Ft-tal, községekben 1 millióFt-tal is alig emelkedtek a használt lakásárak. Ezeknél a vásárlásoknál a csökkenő törlesztők bőven kiegyenlítik a magasabb vételárat.
A fenti példánk egy átlagos fix 10 milliós hitelt mutatott be, kizárólag a lakásárak emelkedését és a kamatok csökkenését néztük.
Összegezhetjük úgy, hogy kamatcsökkenés pozitív és a lakásár-emelkedés együttes hatása vidéken pozitív, Budapesten nagyjából nulla volt.
A lakásdrágulás miatti magasabb hiteligénnyel is számoltunk, és azt látjuk, minél nagyobb arányú a hitel a lakás értékéhez képeset, annál valószínűbb, hogy kompenzálja a kamatcsökkenés a lakás drágulását. Természetesen a korábbi lakást értékesítő lakásvásárlók pozíciója is kedvezően változott.
Látható a fentiekből, hogy kamatcsökkenés pozitív és a lakásár-emelkedés együttes hatása vidéken pozitív, Budapesten nagyjából nulla volt.
Ha igényli, egy helyen minden információ elérhető az új vállalkozói növekedési hitelek feltételeiről, családi otthonteremtési kedvezményről, és a lakáshitelekről. Választ adunk az egyéni esetekre, körüljárjuk a legfontosabb gyakorlati kérdéseket, segítünk kiigazodni az új CSOK feltételeiben.
Hívja hitelközvetítő szakembereinket, töltse ki az űrlapot és visszahívjuk!