Amikor az önálló élet lehetőségét latolgatjuk, szinte mindenki új lakóhelyet keres, más kerületben, más városban, vagy teljesen más típusú életteret választ magának az eddigihez képest. És itt dönteni kell, hogy a lakásvásárlás vagy a lakásbérlés választjuk inkább, melyik jöhet szóba. Vajon melyik éri meg jobban?
Hátránya és előnye mindkét lehetőségnek van.
Tanácsot kértünk egy pénzügyi szakértőtől hogy egy budapesti átlagos lakáson keresztül mutassa be nekünk, pénzügyi szempontok szerint, hogy hosszú távon melyik lehetőséggel éljünk, melyik a kifizetődőbb számunkra, figyelembe véve a mostani gazdasági környezetet!
Reprezentatív kutatási eredmények alapján, 10 megkérdezett fiatalból 8 válaszolta azt, hogy ma nehéz a fiataloknak saját otthonhoz jutni, pedig az önálló életkezdés erről szólna. A több szemszögből vizsgált kimutatásból az is kiderült, hogy a válaszadók legtöbb esetben kényszermegoldásként vagy csak átmeneti állapotként gondolnak a lakásbérlésre. Ennek oka a hozzászólók szerint az, hogy a bérleti díj megfizetése után nem tudnak kellően takarékoskodni, lakáscélra biztosan nem. Mégis a lehetőségek és a lakásárak emelkedése miatt a lakásbérlés nyílegyenesen tör felfelé, amit a bérleti díjak emelkedése is jelez.
Nézzük külön a két lehetőséget:
- lakásbérléskor a bérlő egy szolgáltatásért fizet, nem fektet be, nem megtakarít, hanem használja az ingatlant. Lényegesen kevesebb befektetéssel teremt otthont magának, kisebb a kötöttség munkaváltoztatásnál, vagy az egyetemi tanulmányok területi szétszórtsága miatti nehézség leküzdésénél előnyös megoldásnak tűnik.
- lakásvásárlásnál vagyont szerez a vásárló, tulajdonjogot kap az ingatlanból, a kifizetés szerinti megfelelő hányadot. Beköltözhet, és megvásárolt lakással maga rendelkezik. Van olyan helyzet, amikor a vásárláshoz lakáshitelt kell igénybe venni, amely hosszú éves anyagi kötöttséggel jár.
Mi éri meg, mi nem?
Az ingatlan.com szakértője egy átlagos, 56 m2-es, 28 millió Ft-os budapesti jó állapotú lakáson keresztül, pénzügyi szempontok alapján versenyezteti a két lehetőséget.
Az 1 évvel ezelőtti 28 millió Ft megfelelő ár volt egy átlagos 56 m2-es budapesti lakás megvásárlásához, ez az idén jóval magasabb lett ennél.
A lakásvásárlás:
- A 28 millió Ft-ért megvásárolt lakás után 1,12 millió Ft vételi illetéket kell fizetni. Ez akkor ennyi, ha nem adott el a vevő ingatlant a vásárlás előtti évben. Felhasználta a 13 millió Ft-os önrészét, valamint igényelt hozzá 10 éves futamidőre, fix kamatozású, 15 millió Ft hitelösszegű Banki lakáshitelt. A hitel THM-je 5,4%, a havi törlesztő pedig 162 ezer Ft. A teljes visszafizetendő összeg így 19,34 millió Ft. 10 év múlva a lejáratkor az ingatlanra fordított teljes összeg és a megtakarítás 33,41 millió Ft lesz. Hogyha 3 %-os ingatlan áremelkedést is számolunk, 10 év múlva a jelenleg 28 millió Ft-os ingatlan már 37,5 millió Ft-ot fog érni.
Lakásbérlés:
- Ugyanez az 56 m2 ingatlan havi bérleti díja 168 100 Ft, amely egy évre több mint 2 millió Ft. Itt is számolhatunk évi 3%-os bérleti díjnövekedéssel, 10 év múlva így havi 218 ezer Ft lehet a havi bérleti díj. Az évenkénti áremelkedést számítva, 10 év alatt a bérleti díj akár 23,2 millió Ft lenne. Ha a bérlő a 13 millió Ft-os megtakarítást is a lakás bérlésére költötte, akkor is plusz 10,1 millió Ft-ot költött bérleményére.
Összegezzük tehát a látható eredményt:
- Lakásvásárlásnál, 10 év alatt, 33,5 millió Ft befektetéssel egy akár 37,5 millió Ft értékű, saját tulajdonú ingatlant szerezhetünk.
- A lakásbérlésnél 10 év alatt, 23,2 millió Ft kiadással nem tudunk lakástulajdont szerezni.
A befektetési céllal részben hitelből vásárolt lakást, ha bérbe adjuk, akkor a havi bérlet általában kitermeli a havi törlesztő részletet.
Budapesten az tűnik logikus döntésnek, ha vásárolunk, mert az a számítások alapján is jobban megéri.
A területi árkülönbségek is meghatározzák a hozamot, de alapvetően nem befolyásolja azt a tényt, hogy venni érdemes, hiszen a lakásárak növekedése magával hozza a bérleti díjak emelkedését is!
A hatályos szabályozások változása esetén a lakásárak mértéke módosulhat.
Amennyiben érdeklődne a lakáshitelekről, a kibővített CSOK-ról, az új támogatott lakáshitelekről, a fogyasztóbarát hitelekről, a babaváró támogatott hitelről, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak.
Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!