Tartalomjegyzék
A CSOK támogatás bővítésre is felhasználható, de a legtöbb igénylőnek mégis a vásárlás jut eszébe. Azonban ez az állami támogatás bővítésre is felhasználható. Nézzük meg, hogy mi a helyzet, ha a CSOK bővítésre kerül felhasználásra.
Mi is a CSOK támogatás bővítésre?
A CSOK a SZOCPOL utódja, 2015.07.01 óta igényelhető ingatlancélokhoz (vásárlás, építés, bővítés). A CSOK támogatás bővítésre is igényelhető, melyet a 17/2016-os rendelet szabályoz.
Mikor igényelhető a CSOK támogatás bővítésre?
Az egyik legfontosabb változás, hogy már a CSOK támogatást megkezdett bővítésre is lehet igényelni. Korábban ez szigorúbb volt, azaz még a bővítés megkezdése előtt meg kellett igényelni a támogatást, mert akkoriban utólag, ha már a kivitelezés befejeződött nem lehetett igénybe venni.
Ezért ha valaki már elkezdte a bővítést az ingatlanon, akkor is érdemes megigényelnie a CSOK támogatást. Ebben az esetben a CSOK összege csak a még be nem fejezett munkálatokra használható fel.
Kik vehetik igénybe a CSOK támogatás összegét bővítésre?
A CSOK támogatást meglévő gyermek esetén házasok vagy élettársak, de még a gyermeküket egyedül nevelők is igénybe vehetik, ellentétben a Babaváró támogatás konstrukciójával szemben. Nagyon fontos azonban, hogy ha nem meglévő, hanem vállalt gyermekre szeretné valaki igénybe venni a CSOK-ot, akkor az igénylőknek házasoknak és a házaspár legalább egyik tagjának 40 év alatt kell lennie.
Mi minősül bővítésnek a CSOK szempontjából?
Az ingatlan bővítéseként vehetők figyelembe a következők:
- Az ingatlan hasznos alapterülete minimum egy szobával bővül.
- Ház esetében a tetőtér beépítése szintén bővítésnek minősül, még akkor is, ha azzal a ház hasznos alapterülete nem nő.
- Az adott házon belül egy új külön bejáratú lakrész kerül kialakításra, emeltépítéssel vagy tetőbeépítéssel. Ez azonban csak akkor minősül bővítésnek, ha az ingatlan nyilvántartásban nem kerül önálló albetétként bejegyzésre a lakrész, azaz nem kap külön tulajdoni lapot.
Bár a fent felsorolt esetek bővítésnek minősülnek, a CSOK támogatás összege csak akkor használható fel, ha a bővítési munkálatokkal együtt az ingatlan majdani hasznos alapterülete eléri a 40 négyzetmétert egy gyerek, 50 négyzetmétert 2 gyerek, 60 négyzetmétert 3 gyerek és a 70 négyzetmétert négy vagy több gyerek esetében.
Milyen típusú költségek számolhatók el?
Alapvetően a számlával alátámasztott költségek számolhatóak el a CSOK támogatás bővítésre való felhasználásakor. Ezen belül a következő költségtípusok vehetők figyelembe:
- a bővítés miatt szükséges műszaki tervek költsége,
- a bővítés miatt szükséges hatósági engedélyek költsége,
- a bővítés miatt szükséges bontási költségek,
- a bővítés megvalósítása miatt felmerült földmunkák költsége,
- a bővítés során a ház egyéb közös helységeinek és központi berendezéseinek építési költsége,
- használatba vételi engedély és a műszaki ellenőrzés költsége,
- tetőtér beépítés esetén a tető cseréje, amennyiben indokolt.
A számlázott és kifizetett költségek csak akkor számolhatóak el, ha az igénylő nevére szólnak. Továbbá a számlát kiállító cég csak olyan vállalkozás lehet, amely az adóhatóságnál működő adóalanyként szerepel.
Ha a számlákkal kapcsolatban kérdése lenne, hitelközvetítő szakembereink készséggel segítenek, ha megadja adatait a cikk alján található űrlapon.
Hogyan kerül kifizetésre a CSOK támogatás?
A CSOK támogatás bővítés esetében a készültségi foknak megfelelően kerül kifizetésre. Az adott készültségi fokhoz tartozó kifizetéshez a költségek legalább 70%-át kell számlával igazolni.
A CSOK támogatás utolsó részletének kifizetése pedig akkor történik meg, ha a megfelelő hatósági igazolás bemutatásra kerül. Ez vagy a használatba vételi engedély, vagy a használatba vétel tudomásulvételét igaztoló hatósági bizonyítvány, vagy az építés megvalósulását tanúsító hatósági bizonyítvány.
Amennyiben bővíteni szeretne és a fentiek felkeltették érdeklődését töltse ki űrlapunkat, hogy kollégáink kereshessék!