Tartalomjegyzék
Mind a CSOK, mind a Babaváró olyan állami támogatás, amit gyermekek után lehet igénybe venni. Mindkettő célja, hogy ösztönözzék a gyermekvállalást azáltal, hogy anyagi segítséget nyújtanak a család céljainak megvalósításában. Azonban az eltérő feltételeik miatt érdemes átgondolni, hogy melyik formát mikor veszik igénybe a családok. Cikkünkben ennek jártunk utána.
Nézzük meg mi a legalapvetőbb különbség!
A két támogatási forma között talán az egyik legnagyobb különbség, hogy a CSOK egy vissza nem térítendő állami támogatás, míg a Babaváró támogatás egy hitel, ami állami támogatássá alakulhat át meghatározott feltételek teljesülése esetén. Ebből adódik, hogy a CSOK esetében a jogosultsági feltételei kormányrendelet írja elő, addig a Babaváró hitel igényélésnél a kormányrendelet mellett a bank belső szabályzatai is erősen meghatározzák, hogy ki veheti igénybe a támogatást. Azaz a Babaváró támogatás igénylésekor egy hitelbírálatot is végez a pénzintézet.
A támogatás formája és összege a gyermekszámok alapján
A CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) támogatást mind meglévő, mind vállalt gyermekre igénybe lehet venni. Meglévő gyermek vagy gyermekek esetén élettársak, sőt egyedülálló szülők is kérhetik a támogatást. Vállalt gyermekeknél azonban az igénylőknek, házasoknak kell lennie. Az ingatlan típusa szerint igénybe vehető összegeket a lenti táblázat érthetően és átláthatóan foglalja össze.
Gyerekszám | Támogatási összeg | Ingatlan alapterület |
---|---|---|
1 gyerek | 600.000 Ft | 40 nm-es lakás vagy 70 nm-es ház felett |
2 gyerek | 2.600.000 Ft | 50 nm-es lakás vagy 80 nm-es ház felett |
3 gyerek | 10.000.000 Ft | 60 nm-es lakás vagy 90 nm-es ház felett |
4 gyerek | 10.000.000 Ft | 60 nm-es lakás vagy 90 nm-es ház felett |
Gyerekszám | Támogatási összeg | Ingatlan alapterület |
---|---|---|
1 gyerek | 600.000 Ft | 40 nm-es lakás vagy családi ház felett |
2 gyerek | 1.430.000 Ft | 50 nm-es lakás vagy családi ház felett |
3 gyerek | 2.200.000 Ft | 60 nm-es lakás vagy családi ház felett |
4 gyerek | 2.750.00 Ft | 70 nm-es lakás vagy családi ház felett |
A Babaváró támogatás, ahogy a nevéből is sejthető, jövőben születendő gyermekek után járó támogatás. Akkor érdemes igénybe venni, ha a fiatal házaspár gyermekvállalást tervez. A felvehető összeg maximum 10 millió forint. Az igényelhető összeg nagyságát ellentétben a CSOK-kal nem a gyermekszám, hanem a család nettó jövedelme határozza meg. Ennek az az oka, hogy a Babaváró alapvetően egy hitel, amihez az állam támogatást nyújt. A támogatás mértékét azonban már a gyerekszám határozza meg. A felvételt követő első 5 évben a kölcsön kamatmentes. Az első gyerek megszületése után a hitel a teljes futamidő alatt kamatmentes marad. A második gyermek születése után 30 százalékot (maximum 3 millió forintot) elengednek a fennálló tartozásból. Végül a harmadik gyermek megszületésével a teljes fennálló tartozás elengedésre kerül, azaz támogatássá válik. Azonban, ha a felvételt követő 5 éven belül nem születik gyermek a családba a kapott kamattámogatást vissza kell fizetni az államnak és a hitel piaci kamatozásúvá válik.
Felhasználás célja
A CSOK támogatást csak lakáscélra lehet felhasználni. Azaz új építésű ingatlan esetében vásárlásra vagy építésre, használt ingatlannál vásárlásra vagy bővítésre lehet fordítani az igényelt összeget. A CSOK mellett itt érdemes megemlíteni a falusi CSOK-ot is, ami a CSOK támogatás egyik speciális fajtája. A Falusi CSOK felhasználási célja nagyon hasonlít a CSOK céljához. Az eltérés csak annyi, hogy csak a településlistán szereplő kistelepüléseken vagy tanyák esetében vehető igénybe ez a támogatási forma. A felvett összeg felét a használt ingatlan megvásárlására, míg másik felét annak bővítésére vagy korszerűsítésére kell fordítani. Erről a támogatási formáról Falusi CSOK oldalunkon olvashat bővebben.
A Babaváró egy szabad felhasználású hitel. Ez azt jelenti, hogy az igénylők bármire felhasználhatják. Új vállalkozást indíthatnak, élve a hitelkiváltás lehetőségével meglévő magas kamattal rendelkező hiteleiket erre a kedvezőbb formára cseréhetik, autót vásárolhatnak belőle, a lehetőségek száma végtelen. A tapasztalatok mégis azt mutatják, hogy a legtöbben ingatlanvásárláshoz használják fel, mert a bankok a támogatás egy részét elfogadják, mint önerő. Erről cikkünkben lejjebb részletesebben írunk.
Igénylési feltételek
Az alapvető igénylési feltéteket mindkét formánál jogszabály határozza. A büntetlen előélet, a köztartozás mentesség és a társadalombiztosítás megléte mindkét formánál elengedhetetlen feltétel. Azonban a meglévő TB jogviszony hossza már eltérő. A CSOK esetében minimum 180 napos jogviszony szükséges, a 10 millió forint igénybe vételéhez 2 év. Külföldről hazaköltözők esetében a kormány ez évben további engedményeket tett, melyről részletesen a Könnyítettek a CSOK feltételein cikkünkben olvashat. A Babaváró esetében a három év folyamatos TB jogviszony szükséges.
A CSOK támogatást meglévő gyermekeknél egyedülálló szülők és élettársak is igényelhetik. Azonban a megelőlegező CSOK-ot, azaz vállalt gyermek után igényelt CSOK támogatásra csak házaspárok jogosultak. Hasonló a helyzet a Babaváró támogatásnál, ahol szintén csak házaspárok igényelhetik a kamatmentes hitelt.
Szintén vannak előírások az életkorra vállalt gyermek esetén. A CSOK-nál az egyik fél nem töltheti be a 40-ik életévét az igényléskor. A Babavárlónál pedig a feleség nem lehet idősebb 41 évesnél.
Számos feltételnek kell még megfelelnie annak, aki igénybe szeretné venni akár egyik akár mindkét támogatási formát. Ráadásul nem csak a jogszabályi, hanem a bankok belső szabályzatai is további előírásokat támaszthatnak az igénylőkkel szemben. Ha szeretné tudni, hogy Ön személyes paraméterei alapján melyik támogatásra jogosult kérje hitelközvetítő szakembereink segítségét. Nem csak segítenek Önnek eligazodni a jogszabályi előírások között, még a bankok ajánlatait is össze tudják Önnek hasonlítani teljesen ingyen.
A támogatáshoz szükséges fedezet
A CSOK támogatás igénylésénél a fedezetet a megvásárlandó ingatlan jelenti. Azaz az állam a támogatás összegéig jelzálogjogot és elidegenítési tilalmat jegyez be az ingatlanra 10 évre. Ettől azért nem kell megijedni, természetesen lehetőség van a CSOK-kal vásárolt ingatlan eladására, melyről a CSOK-os ingatlan eladása cikkünkben írtunk részletesen.
A Babaváró támogatás egy fedezet nélküli hitel. A fedezetet a család nettó jövedelme adja, tehát nem szükséges hozzá ingatlan megléte sem. Pont ezért jelent nagy segítséget a fiatal házasok számára lakásvásárlási céljaik megvalósításánál. Mivel a jogszabályi előírás úgy rendelkezik, hogy a felvett Babaváró támogatás 25%-a minősül hitelnek, a maradék 75% elfogadható önerőként. Azaz 10 millió forint felvétele esetén a házaspár azonnal 7,5 millió forint önerővel rendelkezik. Az elfogadás feltételeiben azonban itt is lehet eltérés az egyes bankok között, van ahol szigorúbbak a jogszabálynál és több mint 25%-ot vesznek figyelembe, mint hitelösszeg.
Hogy érdemes kombinálni a támogatási formákat?
Erre a kérdésre annyiféle jó válasz létezik, ahányféle egyedi élethelyzet van. Azért az elmondható, hogy a fiatal házasok esetében, akik gyermekvállalást terveznek érdemes igénybe venni a Babaváró támogatást, mert remek kezdőtőkét jelent bármilyen céljuk megvalósításában.
A család ingatlancéljainak megvalósításánál pedig a vissza nem térítendő CSOK támogatások több millió forint megtakarítást eredményeznek. Továbbá a hitelintézetek a CSOK támogatást szintén elfogadják önerőként, így a fiatal családoknak nem kell évekig spórolniuk, hogy saját otthont teremtsenek. Akárhogy nézzük a mai ingatlanárak mellett luxus kihagyni ezt a lehetőséget.
Azonban nem csak a Babaváró és a CSOK kombinálható egymással. Számos támogatási lehetőség áll még rendelkezésre ingatlanfinanszírozáshoz.
Érdemes számolni a kamattámogatott CSOK hitel konstrukciókkal is, melyeket a CSOK támogatással együtt lehet igénybe venni. Hiszen a 25 évre fixált 3%-os kamatozású hitelek már 2 gyermek után igénybe vehetők és további 10 millió, 3 gyermek esetén 15 millió forint kedvező kamatozású hitelhez juttatja a családot.
Amennyiben a fenti támogatások együttes összege nem nyújt elég fedezetet a kiválasztott ingatlan megvásárlásához, vagy valamelyik támogatásra nem jogosult akkor sem kell elkeseredni. Az állami támogatások mindegyike kombinálható piaci lakáshitel felvételével is. Bár a piaci lakáshitelek kamata (4-6%) nem tud versenyezni a CSOK hitelek 3%-os kamatával, mindkét konstrukció esetében jár a jelzáloghitel elengedés.
A jelzáloghitel elengedés egy további támogatási forma az otthonteremtéshez. Azon családok, akik lakáshitellel rendelkeznek és a folyósítást után megszületik a 2. gyermekük 1 millió forint tartozás elengedését kérhetik lakáshitelükből. A 3. gyermek születésekor 4 millió forint és minden további gyermek születése esetén további 1 millió forint kerül elengedésre. A jelzáloghitel elengedés lehetőségéről honlapunkon részletesen elolvashat mindent.
A támogatási formák kombinálása és teljeskörű kiaknázása nem egyszerű kérdés. Számos jogszabályi és banki előírásnak kell megfelelni az igényléseikhez. Ráadásul a jogértelmezésből adódóan az egyes bankok igénylési feltételei jelentősen eltérnek egymástól. Egyedül belevágni egy állami támogatásokkal kombinált hitel igénylésbe sok energiát és időt igénylő folyamat. Mivel nem csak azt kell szakszerűen meghatározni, hogy mely állami támogatások jelentenek jó választást a cél megvalósításához, hanem ki kell tudni választani azt a bankot, amely az összes támogatási formát meg is adja a személyes paraméterek alapján.
Hitelközvetítő szakembereink akár egy találkozó alkalmával fel tudják Önnek mérni, hogy élethelyzete alapján mely támogatások jelentenek jó megoldást. Sőt összehasonlítják Önnek az egyes bankok ajánlatait is, hogy a legjobb finanszírozási megoldást válassza! Töltse ki űrlapunkat, hogy szakembereink segíthessenek Önnek!
Segíthetünk?
Adja meg adatait, és azonnal küldjük Önnek az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.