Tartalomjegyzék
- 1 Mi változott 2021-ben, ami 2023-ban is él?
- 2 Mi volt a változás 2020-ban, amit 2023-ban is hatályos?
- 3 Mikor igényelhető adó-visszatérítési támogatás?
- 4 Mire kell ügyelni adó-visszatérítési támogatás (ÁFA visszaigénylés) esetén 2023-ban?
- 5 Melyik kormányrendelet szabályozza az ÁFA visszatérítési támogatás igénybevételének feltételeit?
- 6 Az igényelés határideje:
- 7 Az ÁFA visszatérítési támogatás összege:
- 8 A támogatás folyósítása telek ÁFA visszaigénylés és építkezés ÁFA visszaigénylés esetén:
- 9 Van-e tulajdonszerzési elvárás az adó visszatérítési támogatás esetében?
- 10 A támogatás igénylés egyéb feltételei:
- 11 Kérjen visszahívást!
ÁFA visszaigénylés a jelzalog.com oldalon egyszerűen elmagyarázva. Megmutatjuk, hogyan és hol igényelhet vissza 5.000.000 Ft ÁFÁ-t építkezés, korszerűsítés, bővítés esetén.
Mi változott 2021-ben, ami 2023-ban is él?
Bevezetésre került az 5%-os ÁFA új építésű ingatlanoknál. Illetve ez az 5%-os ÁFA elengedésre kerül azoknak, akik CSOK-ot is igényelnek.
Csatlakozz a Facebook csoportunkhoz, ahol ingyenesen mindent megtudhatsz az ÁFA visszaigénylés buktatóiról és trükkjeiről! Minden kérdésedre azonnal választ kapsz!
A 27%-os ÁFA visszaigényelhetőségét újra kiterjesztették országos hatáskörre, tehát már nem csak a preferált falusi CSOK településeken lehet visszaigényelni az építkezésnél a számlák 27%-os ÁFA tartalmát 5 millió forintig. Viszont a korszerűsítések és a bővítések 27%-os ÁFA tartalmának a visszaigénylése továbbra is csak a preferált településlistán szereplő településeken lehetséges.
A preferált településlista 2021.01.01-től kibővült. Ezeken a településeken a fentiek szerint nem csak az építkezések, hanem a bővítések és korszerűsítések 27%-os ÁFÁ-ja is visszaigényelhető 5 millió forintig.
Mi volt a változás 2020-ban, amit 2023-ban is hatályos?
2020. január elsetétől csak bizonyos településeken volt lehetőség az ÁFÁt visszaigényelni. Az összeg továbbra is maximum 5 millió forint volt. A szabályok megváltozása az építkezéseknél és telekvásárlásoknál szigorítást jelentett, hiszen 2020 előtt ez a lehetőség az egész országra vonatkozott. A változások szerencsére könnyítést is hoztak, hiszen a kiemelet településeken a használt ingatlanokon elvégzett bővítési és korszerűsítési munkálatok költségvetésének az ÁFÁ-ja is visszaigényelhetővé vált állami támogatás formájában.
2021.01.01-től megmaradt minden előny, tehát a preferált települések építkezési, korszerűsítési és bővítési költségvetések ÁFA visszaigényelhetőséges. Sőt az építkezéseknél vissza állították, tehát újra kibővítették a lehetőséget az egész országra.
Mikor igényelhető adó-visszatérítési támogatás?
2021 január 1-től az adó visszatérítési támogatás már országosan igényelhető új lakás építése és cégtől történő telekvásárlásra. Továbbá a magyar állam által meghatározott preferált településlistán, az új lakás építése és cégtől történő telekvásárlásra. Használt ingatlan bővítésére és korszerűsítésére az alábbi esetekben és feltételek mellett igényelhető:
- kizárólag a szabályozásban szereplő célokra és helyszíneken vontkozik a lehetőség, maximum 5 millió forintig
- az építési költségvetés pénzügyi finanszírozásához kérelmezhető a településlistán, a maximum 150 négyzetméteres hasznos alapterületű lakás, illetve a maximum 300 négyzetméteres hasznos alapterületű házhoz a magánszemély építtetője vagy építője által (16/2016-os kormányrendelet alapján)
- az építési telek vételárához amennyiben a magánszemély vásárló cégtől vásárolja (amennyiben a telek eladója magánszemély az adó visszatérítés támogatás igénylése a telekre nem lehetséges, hiszen magánszemély nem adhat ÁFÁ-s számlát) (16/2016-os kormányrendelet alapján)
- a településlistán elhelyezkedő használt ingatlanok bővítéséhez vagy korszerűsítéséhez a költségvetés 27%-os ÁFA tartamla után maximum egyszer, 5 millió forintig. Csak a 2018. január 1-e után kiállított 27%-os adó tartalmú számlák esetében (17/2016-os kormányrendelet alapján)
Mire kell ügyelni adó-visszatérítési támogatás (ÁFA visszaigénylés) esetén 2023-ban?
Az igénylő az adó-visszatérítési támogatás (ÁFA visszaigénylés) igénylésekor nyilatkozik arról, hogy nem kötött és az építési munkák befejezéséig nem is fog kötni olyan generál kivitelezési szerződést, amely alapján a vállalkozó a kulcsra kész lakást vagy lakóépületet az építkezés végén adja át.
Melyik kormányrendelet szabályozza az ÁFA visszatérítési támogatás igénybevételének feltételeit?
Az adó visszatérítési támogatás építkezésre és telekvásárlásra vonatkozó jogi szabályai a 16/2016-os kormányrendelet III. fejezetében olvasható részletesen. A használt ingatlanok bővítésére és korszerűsítésére vonatkozó szabályok a 17/2016-os kormányrendelet 7/A bekezdésnek 19/I §-ban olvasható részletesebben.
Az igényelés határideje:
Az adó-visszatérítési támogatás (ÁFA visszaigénylés) a fentiek szerinti költségekre maximum egy alkalommal, de legkésőbb 2024.12.31-ig igényelhető. Mindez kizárólag a 2018. január 1-jén vagy azt követően kiállított ÁFÁ-s számla alapján kérelmezhető.
Az ÁFA visszatérítés kérelme az esetleges CSOK és hitel kérelemmel együttesen, a használatbavételi engedély megszerzését megelőzően, használt ingatlan bővítésénél, korszerűsítésénl a munkálatok befejezése előtt kell a hitelintézethez beadni.
Az ÁFA visszatérítési támogatás összege:
Az adó-visszatérítési támogatás mértéke megegyezik az építési telek, valamint az építkezéshez, és a preferált településeken a bővítéshez, korszerűsítéshez vásárolt építőanyagok és az igénybe vett szakipari munkák számláiban feltüntetett ÁFA összegével, de maximum 5.000.000 forint.
A támogatás folyósítása telek ÁFA visszaigénylés és építkezés ÁFA visszaigénylés esetén:
Az adó-visszatérítési támogatást
- építési telek ÁFÁ-ja esetén a telek vételáráról szóló számla benyújtását követően, egy összegben folyósítja a bank a támogatott igénylő bankszámlájára,
- az építkezéshez, bővítéshez, korszerűsítéshez kapcsolódó adó-visszatérítés (anyag és szolgáltatás ÁFA) a készültségi fokkal arányosan, utólagosan, a benyújtott számlák szerint történik.
Van-e tulajdonszerzési elvárás az adó visszatérítési támogatás esetében?
Abban az esetben, ha csupán ÁFA visszatérítést vesz igénybe egy házaspár, úgy a szabályok értelmében nem kell kötelezően mindkét félnek tulajdonrészt szerezni az érintett ingatlanban, amelyhez a támogatást igénybe vették (ellentétben a CSOK szabályaival).
Ha az ÁFA visszaigényléshez CSOK vagy CSOK Hitel is kapcsolódik, úgy a támogatással érintett ingatlanban az igénylőn és a házastársán (esetleg az élettársán) kívül más személy nem szerezhet tulajdont.
A támogatás igénylés egyéb feltételei:
- Maximum a legutolsó részfolyósításáig be kell nyújtani a használatbavételi engedélyt vagy az ezt helyettesítő egyéb újabb dokumentumokat.
- Az építendő, korszerüsítendő, bővítendő ingatlan építési, bekerülési költségére nincsen semmilyen korlátozás.
- Amennyiben a számla kiállítója a bizonylat bankhoz történő beadásának pillanatában nem szerepel a NAV honlapján közzétett működő adóalany nyilvántartásban. Ilyenkor a számla abban az esetben fogadható be, amennyiben a számlákhoz csatolva lett az állami adóhatóság igazolása, amely igazolja, hogy a számlakibocsátó működő adóalany.
- Egyazon számlakibocsátó által kiállított bizonylatok esetén, amennyiben a visszaigényelhető ÁFA meghaladja a 2.000.000 forintot, sokszor a bank csak akkor fogadja el a számlákat, ha a kivitelezővel kötött szerződést is bemutatásra került.