Tartalomjegyzék
- 1 A CSOK használt lakásra folyamatosan változó feltételekkel igényelhető, ezért menjen biztosra és kérje segítségünket!
- 2 Mi az a CSOK?
- 2.1 A lakás vételára így már nem régiónként változik a CSOK használt lakásra igényelhető támogatás esetén:
- 2.2 A vásárolt lakás mérete:
- 2.3 A CSOK használt lakásra az alábbi esetekben igényelhető 2023-ban:
- 2.4 Ki tudja igénybe venni a CSOK használt lakásra támogatást?
- 2.5 Kik vehetik igénybe a CSOK használt lakásra támogatást?
- 2.6 Nem igényelheti a Családok Otthonteremtési Kedvezménye támogatást:
- 2.7 Ki után jár a CSOK használt lakásra?
- 2.8 Ki minősül gyereknek a CSOK támogatásról szóló törvény szerint?
- 2.9 Hány év a gyermekvállalás teljesítésre előírt határidő a megelőlegezett CSOK támogatás esetében használt lakás vásárlásánál?
- 2.10 Hogyan kerül kiszámításra a lakóépület teljes nettó alapterülete a CSOK használt lakásra támogatás esetén?
- 2.11 Mi a hasznos alapterület kiszámításának a módja a CSOK használt lakásra támogatás esetén?
- 2.12 Mi határozza meg a CSOK használt lakásra támogatás mértékét?
- 2.13 Kell-e még értelmezni a lakás energetikai minősítési osztályát CSOK támogatásnál?
- 2.14 Terheli-e és ha igen mennyi időre az állam javára bejegyzett jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom a támogatással vásárolt lakást?
- 2.15 Amennyiben az igénylő a lakás vásárlására való támogatás igénybevételével egyidejűleg kölcsönszerződést is kötött a vásárlás finanszírozására, igényelhető-e további kedvezmény az ezt követően született gyermekre?
- 2.16 Milyen határidőt kell figyelembe venni a támogatás igénylésénél?
- 2.17 Ki szerezhet a támogatással vásárolt lakásban tulajdont?
- 2.18 Hogyan kell igazolni a CSOK használt lakásra igénybevételénél, hogy az igénylő köztartozásmentes adózó és legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezik?
- 2.19 Mikor kezdhető meg a CSOK használt lakásra támogatás folyósítása?
- 2.20 2019.07.01-től eltörölték azt a szabályt, miszerint kötelező figyelembe venni rendelkezésére álló saját erőként a CSOK használt lakásra támogatás vásárlásra történő igénylésekor!
- 2.21 Mire érdemes még odafigyelni a támogatás igénylésekor?
- 2.22 Segíthetünk?
A CSOK használt lakásra folyamatosan változó feltételekkel igényelhető, ezért menjen biztosra és kérje segítségünket!
Friss hírek! | Segíthetünk? | CSOK összegek
Kérj segítséget
szakértőnktől!
Számold ki,
mennyi csok jár neked!
Mi az a CSOK?
Tudj meg mindent a CSOK-ról a rövid bemutató videónkból!
A CSOK használt lakásra 2023-ban igényelhető támogatás sokadszor változtatott feltételei pénzintézetenként igen eltérőek, ezért kérje segítségünket. Tapasztalatunk és szakértelmünk több millió forint támogatáshoz fogja juttatni Önt!
Fontos változás!
A városokban a CSOK támogatást csak 2023.12.31-ig lehet igényelni. Azonban 2024.01.01-től indul a CSOK Plusz. Ha szeretnél a CSOK Pluszról mindent megtudni, itt kérheted, hogy értesítsünk a legfrissebb hírekről.
A Falusi CSOK támogatás megmarad szerencsére, sőt a falusi CSOK településeken 24.01.01-től a „klasszikus” CSOK továbbra is igényelhető lesz, de csak új építésű családi ház vásárlásához és családi ház építéséhez!
Ugyanakkor 2024.01.01-től a Falusi CSOK támogatás összege jelentősen emelkedni fog: 1 gyermek után 1 millió, 2 gyermek után 4 millió, 3 vagy több gyermek esetén 15 millió forint lesz.
Csatlakozz a Facebook csoportunkhoz, ahol ingyenesen kérdezhetsz a CSOK-ról! Tudj meg minden buktatót, trükköt és praktikát. Minden kérdésedre azonnal választ kapsz!
CSOK használt lakásra 2023-ban vissza nem térítendő támogatás igényelhető használt lakás vásárlásához és cseréjéhez. Ezt a 17/2016 kormányrendelet szabályozza. A jogszabályban meghatározott követelmény szerint a használt lakás vételára már nincs korlátozva, azaz magasabb is lehet 35.000.000 forintnál. A lakásnak minimum komfortosnak kell lennie.
- 2019.07.01-től eltörölték a maximális 35M Ft vételár plafont
- az 5 éven belül eladott ingatlan beforgatási kötelezettsége szintén eltörlésre került 2019.07.01-től
- A használt lakás vagy ház megvásárlásakor is igényelhető már a 3%-os CSOK hitel, aminek két gyermek esetén 10 M Ft, három gyermek esetén 15 M Ft az összege (1,43+10 CSOK és 2,2+15 CSOK)
- A nettó alapterület alapján számított 350.000 forintos négyzetméterenkénti vételár korlátozást 2016 februártól eltörölték már!
- A meglévő ingatlan kizáró korlátozását 2018 elején eltörölték (azaz már a második, sőt akár a harmadik használt ingatlanát is megveheti CSOK támogatással, ha eddig nem használta fel, vagy csak kevesebb összeget igényelt (korábbi SZOCPOL, LÉT, LÉK keretei közt)
A lakás vételára így már nem régiónként változik a CSOK használt lakásra igényelhető támogatás esetén:
Egész Magyarország területén:
Eltörölték 2019.07.01-től a 35 millió Ft-os vételár plafont
Így már az sem fontos, hogy a kedvezménnyel megvásárolt lakás adásvételiben szereplő vételára maximum 20%-al lehet nagyobb, mint a bank által meghatározott forgalmi érték.
Abban az esetben, ha egyidejűleg két adásvétel történik, melynek során az egyik lakás vevője a másik lakás eladója lesz, továbbá a másik lakás vevője az első lakás eladója lesz, akkor a Ptk. szerint ez lakáscserének minősül. Tehát csereszerződéssel történik a lakás vásárlás.
A vásárolt lakás mérete:
A minimális előírás a hasznos alapterületre:
- 1 gyerek esetén 40 négyzetméter
- 2 gyerek esetén 50 négyzetméter
- 3 gyerek esetén 60 négyzetméter
- 4 gyerek esetén 70 négyzetméter
A vásárolt ingatlan esetén maximum méretkorlátozás nincs!
A CSOK használt lakásra az alábbi esetekben igényelhető 2023-ban:
A 2016 januári változtatások óta a kedvezmény összegének megállapításánál NEM KELL figyelembe venni a vásárolt ingatlan energetikai besorolását. Így jelentősen egyszerűbb lett a támogatási rendszer a 2015-ben alkalmazott gyakorlathoz képest.
Ki tudja igénybe venni a CSOK használt lakásra támogatást?
A lentieket mind eltörölte a korábbi módosítások. Ezért áthúzással is jelöljük, hogy ennek már nem kell megfelelni. Mivel sokszor kérdezik az ügyfeleink, ezért a lenyíló szabályok amik át vannak húzva, már nem aktuálisak:
Azon természetes személy igényelheti, akinek NINCS : ( a 2016 februárra ígért változtatásokkal mégsem törölték el a lenti tiltást )
A támogatást igénylő másik lakóingatlanban maximum 50 % tulajdoni hányaddal rendelkezhet. Nem tartozik ide lakáscserénél a csereszerződést érintő lakás, valamint bővítés esetén a bővíteni kívánt ingatlan sem.
Lehet lakástulajdona az igénylőnek a tulajdoni hányadának mértékétől függetlenül, ha haszonélvezeti joggal van terhelve az ingatlan. Ennek a haszonélvezetnek a bejegyzésére a támogatási rendelet hatályba lépését megelőzően került sor.
Fontos 2017-es NGM állásfoglalás! Amennyiben egy házaspárnak jelenleg is 50-50 %-os arányban a tulajdonában van egy ingatlan, akkor ez mellé is megveheti a CSOK-kal vásárolt második használt ingatlanát. Azaz a jelenlegi ingatlant nem muszáj eladnia.
A korábbi kivételek eltörlésre kerültek a Családok Otthonteremtési Kedvezménye esetén. Emlékeztetőül felsoroljuk ezeket, de a lenyíló 4 pont a 17/2016-os kormányrendelet bevezetése óta érvényüket vesztették:
Amennyiben az igénylő, házastársa, élettársa vagy kiskorú gyermeke vagy más együtt költöző családtagja:tulajdonközösség megszüntetése vagy öröklés útján szerzett lakás együttesen maximum 50 %-os mértékű tulajdonosaa település jegyzője elrendelte vagy engedélyezte a tulajdonában lévő lakás lebontását50% feletti tulajdoni hányad, amennyiben öröklés vagy ajándékozás útján minimum két éve szerzett lakását haszonélvezet terheli és a haszonélvező bent lakik a lakásbancsak olyan lakás van a tulajdonában, amely a lakáscsere ügyletben szereplő lakás
A családok otthonteremtési kedvezménye szempontjából lakástulajdonnak minősül azon lakóingatlan is, melyet tulajdonosa, mint gazdasági társaság tagja a cég részére vagyoni hozzájárulásként átadott, továbbá a rendeltetésétől tartósan eltérő célra felhasznált lakás is, függetlenül az építési és használatbavételi engedélyében vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítványban meghatározott céltól.
Kik vehetik igénybe a CSOK használt lakásra támogatást?
- természetes személyek (egyedülállók, élettársak, házastársak) függetlenül az életkoruktól a meglévő gyermek és a még anyaméhben lévő 12. hetét már betöltött magzat vagy ikermagzat után (2016 szeptemberéig ez 24 hetes magzatra vonatkozott csak),
- legfeljebb két gyermek vállalásával (megelőlegezett támogatás) azon házaspárok, akiknek az egyik tagja a CSOK használt lakásra való támogatás kérelmének benyújtásakor még nem töltötte be a 40. életévét. A gyermekek vállalására a CSOK jogszabály azt írja, hogy a jelenleg nevelt gyermekek számától függetlenül igényelhető. Ezt érdemes kibontani, mert a CSOK használt lakásra támogatás 4 vagy több gyermeknél eléri a maximális összeget, azaz a 4. gyermek felett már nem kapunk több támogatást. Így a maximum 2 gyermekre felvehető megelőlegező támogatás a még gyermektelen, 1 vagy 2 meglévő gyermeket nevelők vehetik igénybe. Hiszen, akik 3 meglévő gyermeket nevelnek, már csak 1 gyermeket vállalhatnak. Fontos, hogy élettársak és egyedülállók nem vállalhatnak gyermeket.
Nem igényelheti a Családok Otthonteremtési Kedvezménye támogatást:
- aki gazdasági vagy költségvetési bűncselekményből adódóan büntetett előéletű
- aki a mostani „SZOCPOL” igénylése előtt 5 éven belül visszafizetésére volt kötelezve, korábbi eltartottra felvehető vissza nem térítendő kedvezménnyel kapcsolatban
Ki után jár a CSOK használt lakásra?
A kedvezményre jogosult igénylővel egy háztartásban élő, és általa eltartott, továbbá a vásárolandó lakásba vele együtt beköltöző:
- vér szerinti, illetve örökbe fogadott 25 év alatti gyereke után, vagy
- gyámsága alatt álló, általa eltartott és legalább egy éve vele együtt élő gyerek után, ha az igénylő vállalja, hogy visszaadja a támogatást, ha a gyámságot három éven belül megszünteti, vagy
- az a fiatal házaspár, ahol legalább az egyik fél nem töltötte be a 40. életévét (a másik fél lehet több 40 évesnél) és akik maximum 2 vállalt gyerek után megelőlegezett kedvezményre jogosultak a lakás vásárlásakor
Ki minősül gyereknek a CSOK támogatásról szóló törvény szerint?
- azon meglévő vagy eltartott gyerekek, akik még nem töltötték be a 25. életévüket, vagy megváltozott munkaképességű személy lett legalább egy éve
- 2016 szeptembertől akik betöltötték a 20. életévüket nem kell már valamilyen felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulniuk a támogatás igényléséhez
- a terhesség betöltött 12. hetét követően a magzat (ikermagzat) (2016 szeptemberéig ez 24 hetes magzatra vonatkozott)
Hány év a gyermekvállalás teljesítésre előírt határidő a megelőlegezett CSOK támogatás esetében használt lakás vásárlásánál?
Azok a fiatal házaspárok igényelhetik a megelőlegezett CSOK kedvezményt, akiknél legalább az egyik fél 40 évesnél fiatalabb a támogatás kérelmének benyújtása időpontjában és maximum két gyerek megszületését vállalják. Ebben az esetben a megelőlegezett támogatás mértéke azonos a CSOK-kal (a házaspár másik tagja 2016-tól lehet gyermekvállalás esetén is több, mint 40 éves).
1 gyerek vállalása esetén a gyerekvállalás teljesítésére előírt határidő 4 év, 2 gyerek vállalása esetén 8 év.
Az időtartam, amíg a picinek meg kell születnie, a az adásvételi megkötésének dátumától, azaz az aláírás napjától indul.
Amennyiben ez nem teljesülne és a gyermekvállalást örökbefogadással szeretné teljesíteni a fiatal házaspár, úgy a határidő két évvel meghosszabbítható. Ehhez az illetékes gyámügyi hivatalnak az örökbefogadásra való alkalmasságot megállapító határozatát kell a pénzintézet számára bemutatni, így a gyermekvállalás teljesítésre vonatkozó 4 vagy 8 éves határidő meghosszabbításra kerül.
A megelőlegezett támogatás esetében az ügyfélnek rendelkeznie kell egy igazolással, amit az illetékes megyei kormányhivataltól lehet az igénylőnek kérelmeznie és amit a hitelintézet részére be kell mutatni. Ez az igazolás arról szól, hogy a lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok alapján az igénylő nem vett még igénybe lakásépítési (-vásárlási) kedvezményt vagy lakásépítési támogatást, illetve nem rendelkezik megelőlegező lakás vásárlására való CSOK támogatással.
A fentiekről részletesen ezen régebbi jogszabályokban olvashat: [106/1988. (XII. 26.) MT rendelet és 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet, vagy a 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet]
A CSOK használt lakásra való vásárlási támogatás egy gyermek után csak egy alkalommal igényelhető. A kedvezményre való jogosultság vizsgálatánál az egyéb vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást is figyelembe kell venni. Ezt részletesen a lenti korábbi jogszabályok tartalmazzák:
[106/1988. (XII. 26.) MT rendelet és 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet, vagy a 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet].
Hogyan kerül kiszámításra a lakóépület teljes nettó alapterülete a CSOK használt lakásra támogatás esetén?
A lakás nettó alapterülete azon helyiség vagy tér vízszintes vetületben számított belső területe, mely épületszerkezettel részben vagy egészben közrefogott.
A lakás teljes nettó alapterületébe mind a fűthető, mind a fűtetlen épületrészek alapterülete beszámítandó (pl. erkély, loggia, gépjárműtároló, terasz, tároló).
Mi a hasznos alapterület kiszámításának a módja a CSOK használt lakásra támogatás esetén?
A hasznos alapterület a lakás fűthető alapterületének legalább 1,90 m belmagasságú része. Nem lehet figyelembe venni a számítás során a loggia, az erkély, a tornác, a terasz, a gépjárműtároló tároló (garázs) és a pinceszinti helyiség alapterületét.
Mi határozza meg a CSOK használt lakásra támogatás mértékét?
- Az igényelhető CSOK támogatás összege függ:
a gyermekek számától, akik lehetnek már meglévők, illetve a terhesség 12. hetét betöltött magzat vagy ikermagzat (2016 szeptemberig ez 24 hetes magzat volt), továbbá - a vállalt gyermekek számától. Természetesen azon gyermekeket nem szabad az új igénylésbe beleszámolni, akik után korábban már igénybe vettek vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást
- a vásárolt lakás hasznos alapterületétől
az energetikai besorolás 2016 01.01-től NEM számít a CSOK összegének meghatározásánál
Fontos! A vásárolt lakás hasznos alapterületének el kell érnie a kedvezmény számításánál figyelembe vehető, jogszabály szerint gyermekszám szerint előírt minimum hasznos alapterület értékét. Ebbe a meglévő gyerekeket, illetve a terhesség 12. hetét betöltött magzatot (ikermagzat), továbbá a vállalt gyerek(ek)et kell bele számolni.
Már nem kell ügyelni arra , hogy a vásárolt lakás hasznos alapterülete nem haladhatja meg a 160 négyzetmétert. 2016.01.01-től ezt a felső korlátot eltörölték
Kell-e még értelmezni a lakás energetikai minősítési osztályát CSOK támogatásnál?
Nem. Az épületek energetikai jellemzői alapján minden lakóépület besorolásra kerül a következő energetikai osztályok valamelyikébe és erről egy hivatalos tanúsítvány kerül kiállításra. Ezen energetikai osztályok a következők lehetnek, de a 2016.01.01 utáni változásoknak köszönhetően már nincsenek kihatással a CSOK összegére:
A+: fokozott energiatakarékosság, A: energiatakarékos, B: követelménynél jobb, C: követelménynek megfelelő, D: követelményt megközelítő, E: átlagosnál jobb, F: átlagos, G: átlagost megközelítő, H: gyenge, I: rossz
A fenti műszaki számításokat a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet szabályozza.
A CSOK támogatás 2023-ban az alábbiak szerint alakul (természetesen ugyanez vonatkozik a megelőlegezett kedvezményre is):
Terheli-e és ha igen mennyi időre az állam javára bejegyzett jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom a támogatással vásárolt lakást?
A kedvezménnyel vásárolt ingatlanra 10 évre az állam javára jelzálogjog, továbbá elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre az adásvételi szerződés megkötésének időpontjától számítva. Az igénylőnek vállalnia kell még, hogy a tilalom lejártáig nem terheli haszonélvezeti vagy használati joggal a kedvezménnyel vásárolt használt lakást. A támogatással vásárolt lakás mindazon személyeknek a lakóhelye kell, hogy legyen, akik eltartottak és a támogatást igényelték (azaz állandó lakcímnek ezt kell bejelenteni).
Amennyiben az igénylő a lakás vásárlására való támogatás igénybevételével egyidejűleg kölcsönszerződést is kötött a vásárlás finanszírozására, igényelhető-e további kedvezmény az ezt követően született gyermekre?
Igen. Azzal a megkötéssel, hogy csak azon gyerekre vonatkozik ez a lehetőség, akikre még nem vették igénybe a Családok Otthonteremtési Kedvezményét a lakás vásárláshoz igénybe vett kölcsönre vonatkozó szerződés aláírását követően születtek és akik NEM tartoznak bele a következő kategóriákba:
2015.07.01-jét követően meglévő vagy vállalt és teljesített gyermekek, akik után egy alkalommal már igénybe lett véve a támogatás.
Ez a támogatás azon lakáshitel csökkentésére használható fel, melyet kedvezménnyel és vásárlásra vettek fel és „fel nem mondott” státuszú.
Ezen később született gyerekek után járó CSOK kedvezmény összege gyerekenként 400 ezer Ft.
Ebben az esetben, a később született gyermekek után járó Családok Otthonteremtési kedvezménye jogosultságának vizsgálatakor,a lakás hasznos alapterületét már nem kell figyelembe venni.
Csak azon felvett és fennálló lakáshitel csökkentésére számolható el a később született gyermek után járó kedvezmény, amelyet a kedvezmény elbírálására jogosult, a jogszabályban meghatározott szerződéssel rendelkező pénzintézetnél vettek fel.
A 2017-es kedvezményre vonatkozó részletes szabályokat a következő jogszabály tartalmazza:
17/2016-os Kormány rendelet.
A lakáscélú állami támogatásokkal vásárolni kívánt lakás csak és kizárólag Magyarország területén lehet.
Milyen határidőt kell figyelembe venni a támogatás igénylésénél?
A CSOK használt lakásra támogatás vásárláshoz való jogosultság megállapítását maximum 180 napon belül lehet kérni a hitelintézettől. Ezt a határidőt az adásvételi szerződés megkötésétől kell számítani. (Korábban ez csak 120 nap volt).
Ki szerezhet a támogatással vásárolt lakásban tulajdont?
A kedvezménnyel vásárolt lakásban legalább 50 %-os tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az igénylő támogatott személynek. Házaspár, illetve élettársak esetében az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie mindkét félnek.
A kedvezménnyel vásárolt lakásban csak az igénylők szerezhetnek tulajdon jogot. 2016 február előtt még az igénylő gyermekei is szerezhettek tulajdonrészt a támogatást igénylő magánszemélyen kívül, de mára ezt eltörölték).
A CSOK használt lakásra abban az esetben igényelhető, ha az eladó az igénylőnek NEM közeli hozzátartozója vagy élettársa. Továbbá ha az eladó cég vagy egyéni vállalkozó, akkor a tulajdonos nem lehet az igénylővel fent említett kapcsolatban álló személy.
Hogyan kell igazolni a CSOK használt lakásra igénybevételénél, hogy az igénylő köztartozásmentes adózó és legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezik?
Az igénylő akkor felel meg a fenti kritériumoknak, ha a Családok Otthonteremtési kedvezménye benyújtásának időpontjában:
– szerepel a köztartozásmentes adatbázisban
– rendelkezik a NAV által kiállított, 30 napnál nem régebbi igazolással, amely igazolja, hogy nincs köztartozása
– a fővárosi és megyei kormányhivatalok 30 napnál nem régebbi okirattal igazolják a legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszony fennállását (legfeljebb 30 nap megszakítás lehet a legalább 180 nap alatt)
házastársak és élettársak esetén elegendő, ha csak az egyik fél tudja igazolni a minimum 180 napos, folyamatos TB jogviszonyt.
Mikor kezdhető meg a CSOK használt lakásra támogatás folyósítása?
A támogatás, folyósítása a saját erőként vállalt pénzeszközöknek a vásárlás finanszírozására történt felhasználása után kezdhető meg.
2019.07.01-től eltörölték azt a szabályt, miszerint kötelező figyelembe venni rendelkezésére álló saját erőként a CSOK használt lakásra támogatás vásárlásra történő igénylésekor!
Tehát már nem kell a támogatást igénylő rendelkezésére álló saját erőként figyelembe venni azon értékesített lakás eladási árát, mely az igényléstől számított 5 éven belül történt. Így a lentieket sem kell már figyelni, mint csökkenthető tételek:
- azon önkormányzati, munkáltatói támogatásokkal, mely az értékesített ingatlant terhelik és visszafizetésre kerültek
- lakáscélú pénzintézeti kölcsön végtörlesztett összegével, mely az értékesített lakás vásárlása vagy építése érdekében lett felvéve és azt terhelte
- az ingatlanközvetítői jutalék kizárólag számlával igazolt összegével
- a CSOK igénylését megelőző 5 éven belül eladott használt lakás, illetve tulajdoni hányada, értékesítésével egy időben vagy azt követően vásárolt és az építés helyszínéül szolgáló építési telek ÁFA összegével növelt vételárával
- olyan pénzösszeg, számlával és szerződéssel igazolt összege, amelyet az igénylő által korábban megvásárolni kívánt, de végül a tulajdonába nem került lakás megvételére fizetett ki és ez a pénzösszeg az építő vállalkozás felszámolása miatt (amit bíróság rendelt el) nem térült meg.
- a CSOK használt lakásra támogatással vásárolni kívánt lakás telekárat is tartalmazó vételárának 10 százalékával, amennyiben a korábbi lakás eladása legfeljebb 120 nappal előzi meg az ingatlan-nyilvántartási eljárásban hozott bejegyző határozat kiadásának dátumát.
Mire érdemes még odafigyelni a támogatás igénylésekor?
- Az adásvételi szerződésben is fel kell tüntetni, ha a CSOK használt lakásra támogatás mellett hitelintézeti kölcsönt is igénybe kívánnak venni a támogatással érintett használt lakás megvásárlásához.
- Az igénylő a CSOK használt lakásra támogatás iránti kérelmét azon hitelintézetekhez nyújthatja be, amelyek az állammal a támogatás nyújtására szerződtek.
- A lakástulajdonosnak legfeljebb egy éven belül lakcímkártyával igazolnia kell a kedvezmény folyósítását követően, hogy a lakás mindazon személyek lakóhelye, akiknek együttlakására tekintettel a kölcsönt és a CSOK használt lakásra támogatást az állam folyósította.
- igen eltérő a gyakorlat, hogy a CSOK használt lakásra esetén a minimum önrész számításához a bankok a kedvezményt, illetve a megelőlegező támogatást önrésznek veszik-e figyelembe.
A CSOK használt lakásra támogatás bankonként igen eltérő lehet, ezért feltétlenül kérje független hitelközvetítő kollégáink segítségét.
A bankok eljárásrendje, folyamatai és kezdeti költségei, illetve a konstrukciók kínálta lehetőségek is sokban különböznek. A szabályozó kormányrendelet 2015 óta több, mint ötször változott. Ügyfeleink szerint a CSOK használt lakásra igényelt támogatás és a lakáshitel gondtalan ügyintézésének záloga a jelzalog.com független hitel közvetítőjének segítsége, melyet a lenti űrlap kitöltésével igénybe is vehet.
Segíthetünk?
Adja meg adatait, és azonnal küldjük Önnek az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.
Rácz Jánosné
Hasznos oldal! Elsőként kellene az igénylőknek megismerni a leírtakat.Sok bosszúságtól kímélnék meg magukat a CSOK igénylők.A bankok bármibe beleköthetnek a használt lakás vásárlás esetén. Az új ingatlan vásárlást részesítik előnyben ,mert ott sok hitelt tudnak kihelyezni.csak legyen olyan fiatal család aki bírná is hosszútávon garantáltan visszafizetni.Használt lakásnál meg kb. 150-200 házat kell megnézni ahhoz, hogy a CSOK igénylés feltételének megfeleljen.Elég idegtépő!Az ingatlan közvetítőktől is alapos szakmai hozzáértést kíván,kívánna!Az tapasztalható az ingatlan közvetítők részéről, hogy nem mindenki felkészülten végzi a szakmát.
Várkonyi Ádám
Kedves Rácz Jánosné! Köszönjük az oldal dicséretet. A fő feladatunk, hogy az Ön által lent leírt útvesztőben segítsünk eligazodni az ügyfeleknek az ingatlan vásárlásakor a bank választásban a hitel és CSOK kiválasztásakor. Várkonyi Ádám