Tartalomjegyzék
- 1 Mi az a CSOK új lakásra és a CSOK új házra?
- 2 Mi az a CSOK?
- 2.1 Mik az érvényes feltételek 2023-ban CSOK új lakásra és házra?
- 2.2 A “10+15 CSOK” legfontosabb részletei 7 pontban
- 2.3 A “2,6+10 CSOK” legfontosabb részletei 8 pontban
- 2.4 A támogatott 10 milliós hitel paraméterei:
- 2.5 További fontos, 2023-ban is érvényes szabályozási pontok
- 2.6 A CSOK új lakásra, házra kinek jár?
- 2.7 Amennyiben az igénylő az új lakást támogatásból és lakáshitelből együttesen finanszírozza, igényelhető-e kedvezmény az ezt követően született gyermekek után?
- 2.8 Hány év a gyermekvállalás teljesítésre előírt határidő a megelőlegezett új lakás vagy ház vásárlására való támogatás esetében?
- 2.9 Ki után kapható a CSOK új lakásra?
- 2.10 Mitől függhet a CSOK új lakásra összege?
- 2.11 Kell-e értelmezni a lakás energetikai minősítési osztályát a CSOK új lakásra támogatásnál?
- 2.12 Korábbi szabályozások:
- 2.13 A CSOK új lakásra számokban
- 2.14 Mennyi ideig terheli az állam javára bejegyzett jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom az új lakást, amennyiben CSOK támogatással vásárol?
- 2.15 Milyen határidőt kell figyelembe venni a CSOK új lakásra, házra történő támogatás igénylésénél?
- 2.16 Ki jogosult a CSOK új lakásra támogatás igénybevételére?
- 2.17 Ki szerezhet a CSOK feltételek szerint tulajdonjogot a vásárolt új lakásban?
- 2.18 Mitől új a vásárolt lakás a feltételek szerint?
- 2.19 A CSOK új lakásra támogatás feltételei szerint ki minősül gyermeknek?
- 2.20 Mi a hasznos alapterület kiszámításának a módja a CSOK új lakásra támogatás esetén?
- 2.21 Hogy számoljuk ki a lakóépület teljes nettó alapterületét CSOK új lakásra támogatás esetén?
- 2.22 CSOK új lakásra támogatás igénybevételénél, hogyan igazolható, hogy az igénylőnek nincs köztartozása és legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonya van?
- 2.23 A CSOK új lakásra támogatás folyósítása mikor kezdhető meg?
- 2.24 Mit kötelező saját erőként számításba venni a támogatás igénylésekor?
- 2.25 Milyen értékben kell eleget tenni a számlabenyújtási kötelezettségnek új lakás vásárlása esetén, ha támogatást igényel?
- 2.26 Végül: mire kell, érdemes még odafigyelni a támogatás igénylésekor?
- 2.27 Segíthetünk?
- 2.28 Kérjen visszahívást - CSOK!
Mi az a CSOK új lakásra és a CSOK új házra?
Hírek! | Segítséget kérek! | CSOK összegek | CSOK plusz
Kérj segítséget
szakértőnktől!
Számold ki,
mennyi csok jár neked!
Mi az a CSOK?
Tudj meg mindent a CSOK-ról a rövid bemutató videónkból!
A CSOK új lakásra és házra (régi nevén SZOCPOL) egy vissza nem térítendő állami támogatás, amit a gyermekek után biztosít az állam új lakás vagy új ház vásárlásához.
Friss Hírek:
A városokban a klasszikus CSOK támogatást csak 2023 év végéig lehet igényelni. 2024.01.01-től indul a CSOK Plusz. Ha szeretnél a CSOK Pluszról mindent megtudni, itt kérheted, hogy értesítsünk a legfrissebb hírekről.
Ugyanakkor a Falusi CSOK támogatás nem változik szerencsére, sőt a falusi CSOK településeken 24.01.01-től megmarad a CSOK, de kizárólag új építésű családi ház vásárlásához és családi ház építéséhez igényelhető!
Ugyanakkor 2024.01.01-től a Falusi CSOK összege emelkedni fog: 1 gyermek után 1 millió, 2 gyermek után 4 millió, 3 vagy több gyermek esetén 15 millió forint lesz.
Ha mindent tudni szeretnél a 24-es lehetőségekről:
Csatlakozz a Facebook csoportunkhoz, ahol ingyenesen kérdezhetsz a CSOK-ról! Tudj meg minden buktatót, trükköt és praktikát. Minden kérdésedre azonnal választ kapsz!
Mik az érvényes feltételek 2023-ban CSOK új lakásra és házra?
Ezeket foglaltuk össze leendő ügyfeleinknek azért, hogy minden fontos információhoz egy helyen férhessenek hozzá.
A “10+15 CSOK” legfontosabb részletei 7 pontban
- A konstrukció a minimum 3 gyermekes családoknak (meglévő vagy vállalt) 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást és 15 millió forint kamattámogatott hitel együttes igénylését jelenti
- A 3 gyerekes családok a 10 millió Ft támogatást a 3%-os hitel nélkül is kérhetik
- Jelenleg a vásárolt új ingatlan árától függetlenül, tehát korlátozás mentesen lehet igénybe venni a kedvezményt és a hitelt. Sőt az új SZOCPOL önálló kérelmezésénél sincs az ingatlannak felső értékhatára.
- A 3 százalékos hitel felvétele és a később születendő gyermekek vállalása kizárólag csak házaspárok részére lehetséges
- A 3 %-os hitel felvétele a legalább 60 négyzetméteres új lakás és a legalább 90 négyzetméteres új ház esetén lehetséges. (a hasznos alapterület minimum korlátai a 3 gyermekes új SZOCPOL és a hitel esetében egyaránt számítanak)
- amennyiben 3 meglévő gyermekre igénylik a “10+15 CSOK”-ot, a szülők tekintetében nincsen életkori megkötés. Ha a gyerekszámot vállalással szeretnék teljesíteni, a házastársak egyikének 40 év alattinak kell lennie az igényléskor
- a meglévő ingatlan(ok) nem kizáró feltétele a 2021-es konstrukciónak. A meglévő ingatlan(ok) megtartásával is lehetséges a támogatással érintett új építésű lakás megvétele. Az egyetlen kikötés, hogy az összes érintett együtt költözőnek állandó lakcímként az új ingatlant kell a folyósítástól számított 90 napon belül a lakcím kártyába bejegyeztetni
A 15 milliós támogatott hitel paraméterei:
- maximum 3%-os fix kamat
- legfeljebb 25 év kamattámogatás (a hitel futamideje hosszabb is lehet, de a kamattámogatásos időszakon túl piaci kamatozással kell számolni)
- a hitel kamatperiódusa öt éves, mely ebben az esetben azt a célt szolgálja, hogy az állami kamattámogatás mértékét időről-időre meg tudják állapítani
A “2,6+10 CSOK” legfontosabb részletei 8 pontban
- A konstrukció 2,6 millió forint vissza nem térítendő támogatás és 10 millió forint kamattámogatott hitel együttes igénylésének a lehetőségét jelenti maximum 2 (meglévő vagy vállalt) gyermekkel rendelkező családoknak
- A 2,6 millió Ft támogatást a 2 gyerekes családok természetesen a 3%-os hitel nélkül is igénybe vehetik
- A jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint függetlenül a vásárolt új ingatlan árától, azaz korlátozás mentesen lehet igénybe venni a CSOK-ot és a hitelt. Sőt akkor sincs az ingatlannak felső értékhatára, ha az új SZOCPOL-t önállóan kérelmezik.
- Később születendő gyermekek vállalása esetén a 3 százalékos hitel felvétele és a támogatás igénybe vétele kizárólag házaspárok részére lehetséges
- A hasznos alapterület minimum korlátai a 2 gyermekes SZOCPOL és hitel esetében egyaránt számítanak, tehát a 3 %-os hitel felvétele a legalább 50 négyzetméteres új lakás vásárlása és a legalább 80 négyzetméteres új ház vásárlása, építése esetén lehetséges.
- Nincsen életkori megkötés a szülők tekintetében amennyiben 2 meglévő gyermekre igénylik a “2,6+10 CSOK”-ot, Viszont a házastársak egyikének 40 év alattinak kell lennie az igényléskor, amennyiben vállalással szeretnék teljesíteni a gyerekszámot.
- A jelenlegi konstrukciónak a meglévő ingatlan(ok) nem kizáró feltétele. A meglévő ingatlan(ok) megtartása mellet is lehetséges a támogatással érintett új építésű lakás megvétele.
- Az egyetlen kikötés, hogy az összes érintett együtt költözőnek az utolsó részfolyósítástól számított 90 napon belül állandó lakcímként az új ingatlant kell bejegyeztetnie a lakcím kártyába.
A támogatott 10 milliós hitel paraméterei:
- fix kamatozás, ami maximum 3%-os lehet
- ezen kamattámogatás legfeljebb 25 év lehet, ezért ha a hitel futamideje hosszabb lenne, akkor piaci kamatozással kell számolnia kamattámogatásos időszakon túl
- az állami kamattámogatás mértéke 5 évente kerül megállapításra, ezért a hitel kamatperiódusa öt éves
További fontos, 2023-ban is érvényes szabályozási pontok
- A 2023-ban is érvényes szabályozás szerint új lakás vásárlás esetén “tervezőasztalról” is igényelhető a CSOK (10+15) vagy CSOK (2,6+10). Építési engedéllyel (vagy ezzel azonos értékű hatósági bizonyítvánnyal) kell már rendelkeznie az ingatlannak. A támogatást csak a használatba vételi engedély megléte után folyósítják, de a CSOK új lakásra kérelem befogadható, sőt még a támogatási szerződés is megköthető (ez igazán pozitív hír, mert az épülő ingatlanok esetében igen meggyorsítja az ügymenetet).
- Idén is lehet osztatlan közös tulajdonra igényelni a CSOK támogatást.
- jelenleg a CSOK új lakásra igényelhető kedvezmény esetében továbbra is élesen elkülönül a 3 gyermek alatti és a minimum 3 gyermekes családokkal kapcsolatos szabályozás. Ezt szabályozza 2020.07.01-től hatályos, módosított 16/2016 (II.10.) kormány rendelet a “10+15 CSOK” és a “2,6+10 CSOK”
- A Szocpol elnevezés 2015. július 1-től változott meg. A jogszabály azóta folyamatosan változik, ráadásul a feltételek bankonként is igen különbözőek. Kérje segítségünket, hiszen tapasztalatunkkal és szakértelmünkkel több millió forint támogatáshoz fog jutni!
- Ez a kedvezmény egy vissza nem térítendő támogatás, ami a 2008. július 1. után kiadott használatbavételi engedéllyel (vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal) rendelkező új összkomfortos lakás vásárlásához igényelhető. A támogatást a 16/2016-os kormányrendelet szabályozza.
A CSOK új lakásra, házra kinek jár?
Maximum 2 gyermekes családoknál:
- természetes személyek (házastársak, élettársak, egyedülállók) függetlenül a koruktól a meglévő gyermek és a még az anyaméhben lévő 12. hetét már betöltött magzat (ikermagzat) után,
- maximum 2 gyermek vállalásával (megelőlegezett CSOK) kizárólag házaspárok, akiknek az egyik tagja a kedvezmény kérelmének benyújtásakor még nem töltötte be a 40. életévét.
Minimum 3 gyermekes családoknál:
- természetes személyek (házastársak, élettársak, egyedülállók) függetlenül a koruktól a meglévő gyermek és a még az anyaméhben lévő 12. hetét már betöltött magzat (ikermagzat) után,
- gyermekek vállalásával (megelőlegezett SZOCPOL) kizárólag házaspárok, akiknek az egyik tagja a támogatás kérelmének igénylésekor még nem töltötte be a 40. életévét. Maximum 3 gyermek vállalható gyermektelen családok esetén. Egy meglévő gyermek mellé 2 később születendő gyermek, míg 2 meglévő gyermek mellé már csak 1 további gyermek születése vállalható.
Fontos, hogy élettársak és egyedülállók nem vállalhatnak gyermeket, azaz minden esetben kizárólag házaspárok tudnak később születendő gyermekeik után támogatást igényelni.
Érdekelnek a támogatás részletei!
Amennyiben az igénylő az új lakást támogatásból és lakáshitelből együttesen finanszírozza, igényelhető-e kedvezmény az ezt követően született gyermekek után?
Igen. Azzal a kikötéssel, hogy csak azokra a gyerekekre vehető igénybe ez a lehetőség, akikre még nem igényelték a CSOK új lakásra támogatást és a lakáshitel szerződés aláírását követően születtek és akik NEM tartoznak bele a lentiekbe:
2015. július 1-jét követően meglévő, vagy vállalt és teljesített gyermekek, akik után már egy alkalommal igénybe lett véve a CSOK új lakásra támogatás.
Ez az utólagos támogatás azon lakáshitel csökkentésére használható fel, melyet kedvezménnyel és az új lakás vásárlására vettek fel és nem lett felmondva a bank által.
Ezen később született gyerekek után kapható kedvezmény összege gyerekenként 400 ezer forint.
Ebben az esetben, a később született gyerekek után járó támogatás jogosultságának megállapításakor, a lakás hasznos alapterületét és az energetikai besorolását már nem kell számításba venni.
Csak azon felvett és fennálló lakáshitel csökkentésére számolható el a később született gyermek után járó támogatás, amelyet a kedvezmény elbírálására jogosult, a jogszabályban szabályozott és szerződéssel rendelkező pénzintézetnél vettek fel.
A kedvezményre vonatkozó részletesebb leírást a lenti jogszabály tartalmazza:
Lakásépítési támogatásról szóló 17/2016. (II. 10.) Korm. rendelet szabályozza.
A lakáscélú állami támogatásokkal vásárolni kívánt új lakás, ház csak és kizárólag Magyarország területén helyezkedhet el.
Hány év a gyermekvállalás teljesítésre előírt határidő a megelőlegezett új lakás vagy ház vásárlására való támogatás esetében?
Azon házaspárok igényelhetik a megelőlegezett kedvezményt, ahol a 40. életévet az egyikük még nem töltötte be a kérelem benyújtásának időpontjában és maximum 3 gyermek későbbi születését vállalják. Ilyenkor a megelőlegezett támogatás összege azonos a CSOK új lakásra összegével.
1 gyerek vállalása esetén a gyermekvállalás teljesítésére előírt határidő 4 év, 2 gyerek vállalása esetén 8 év. A 3 bevállalt gyermek megszületését 10 év alatt kell teljesíteni.
Az időtartam, amíg a csecsemőnek meg kell születnie, a használatba vételi engedély kiadásának napjától vagy a használatbavétel tudomásulvételének dátumától indul.
Amennyiben ez nem teljesül és a gyerekvállalást örökbefogadással szeretné teljesíteni a fiatal házaspár, úgy a határidő 2 évvel tolható ki. Ehhez a gyámhivatalnak az örökbefogadásra való alkalmasságot igazoló határozatát kell a pénzintézet részére beadni, így a gyerekvállalás megvalósulására vonatkozó négy vagy nyolc éves határidő meghosszabbításra kerül.
A megelőlegezett CSOK új lakásra támogatáshoz rendelkeznie kell egy igazolással, amit az illetékes megyei kormányhivataltól lehet az igénylőnek beszereznie és amit a hitelintézet részére köteles bemutatni. Ez az igazolás arról kell, hogy szóljon,hogy a lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok alapján az igénylő soha nem vett még igénybe lakásépítési(-vásárlási) kedvezményt vagy lakásépítési támogatást, illetve nincs neki megelőlegező új lakás vásárlásra vonatkozó támogatása.
A fentiekről részletesebben a lenti régebbi jogszabályokban olvashat: [106/1988. (XII. 26.) MT rendelet és 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet, vagy a 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet]
Ki után kapható a CSOK új lakásra?
- A kedvezményre jogosult igénylővel egy háztartásban lakó, illetve általa eltartott, továbbá a vásárolt új lakásba vele együtt beköltöző:
saját, illetve örökbe fogadott gyermeke után, vagy - gyámsága alatt álló, általa eltartott és legalább 1 éve vele lakó gyerek után, ha az igénylő vállalja, hogy visszatéríti a CSOK új lakásra támogatást, ha a gyámságot 3 éven belül megszünteti, vagy
- az a házaspár, akik közül még az egyik fél nem lett 40 éves maximum három vállalt gyermeke után megelőlegezett CSOK új lakásra jogosult
CSOK új lakásra egy gyermek után csak egy alkalommal igényelhető. A kedvezmény jogosultsági vizsgálatánál az egyéb vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást is figyelembe kell venni. Ezt részletesen a lenti régebbi jogszabályokban találhatja:
[106/1988. (XII. 26.) MT rendelet és 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet, vagy a 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet]
Mitől függhet a CSOK új lakásra összege?
- A vásárláshoz igényelhető CSOK támogatás összege függ:
a gyerekszámtól, akik lehetnek már meglévők, illetve a terhesség 12. hetét betöltött magzat (ikermagzat) - a bevállalt gyerekek számától. Azokat a gyerekeket nem szabad az új igénylésbe beleszámolni, akik után már korábban igénybe vették a vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást.
- a vásárolt új lakás vagy ház minimum hasznos alapterületétől
Fontos! A 3 gyermekre igényelt 10.000.000 forint támogatás esetén a vásárolt új lakás hasznos alapterületnek el kell érnie a kedvezmény számításánál figyelembe vehető és a jogszabály által szabályozott minimum hasznos alapterületet (lakásnál 60, háznál 90). Ebbe a már meglévő gyerekeket, illetve a terhesség 12. hetét már betöltött magzatot (ikermagzatot), továbbá a vállalt gyerek(eket) is bele kell számolni. A lenti táblázatban részletesen megmutatjuk a gyermekszámonként előírt szükséges minimum ingatlan méreteket.
Érdekelnek a 2023-as támogatás részletei!
Kell-e értelmezni a lakás energetikai minősítési osztályát a CSOK új lakásra támogatásnál?
Nem. Az épületek energetikai paraméterei alapján minden lakóépületet bekategorizálnak a következő energetikai osztályok egyikébe és erről egy tanúsítványt állítanak ki. Ezen energetikai osztályok a következők lehetnek, de a 2016.01.01 utáni változások miatt már nincsenek kihatással a SZOCPOL 2016 összegére:
A+: fokozott energiatakarékosság, A: energiatakarékos, B: követelménynél jobb, C: követelménynek megfelelő, D: követelményt megközelítő, E: átlagosnál jobb, F: átlagos, G: átlagost megközelítő, H: gyenge, I: rossz
Az elvégzendő műszaki számításokat a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet szabályozza, ahol bővebben is olvashat a fentiekről.
A CSOK új lakásra kedvezmény összegének megállapításához a vásárolt új lakás energetikai tanúsítványát 2016.01.01-től már nem kell figyelembe venni, azonban az adásvételi szerződésben az energetikai tanúsítvány számát kötelező feltüntetni.
Korábbi szabályozások:
A lentieket a jogszabály időközben történt módosításai ugyan hatályon kívül helyezték, de a mai napig sok kérdést kapunk ezekről. Ezért mi az alábbiakban csokorba szedtük az évek során elévült követelményeket.
Mi számít meglévő gyermeknek:
- 2016 szeptemberig ez 24 hetes magzat volt a mostani 12 hetes
- azok a gyermekek, akik még nincsenek 25 évesek és a 2016 szeptemberi változások óta nem kell nappali tagozaton tanulniuk
Ki szerezhet tulajdonjogot új lakásban:
A lenti 5 pontot 2016 februártól teljesen eltörölték. Azaz aki új építésű ingatlant vásárol lehet másik lakástulajdona.
Emlékeztetőül, hogyan hangzott a korábbi megkötés, ami már nem él:
- Azon természetes személy igényelheti, akinek NINCS az alábbiak közül EGYIK SEM (kivéve a 3 gyermek után igényelhető kedvezmény esetén):
- lakástulajdona: amely saját maga vagy házastársa esetleg élettársa, illetve kiskorú gyermeke, együtt költöző családtagjai tulajdonában van
- állandó használati joga van, illetve folyamatban lévő, az ilyen irányú bejegyzésre vonatkozó kérelme
- önkormányzat tulajdonában lévő lakásra bérleti jogviszonya áll fenn
- szolgálati vagy a munkaköréhez járó lakásbérleti jogviszonya van
- lízingelt lakással rendelkezik
- A CSOK új lakásra támogatás szempontjából már meglévő lakástulajdonnak minősül azon lakóingatlan is, melyet tulajdonosa, mint valamely cég (pl.: KFT, BT) tagja a vállalat részére vagyoni hozzájárulásként (apportként) átadott. Ide tartozik még a rendeltetésétől tartósan eltérő célra felhasznált lakóingatlan is, függetlenül az építési és használatbavételi engedélyében vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítványban meghatározott céltól.
KIVÉTELEK: A lent felsoroltak esetén a lakástulajdon vagy a tulajdoni hányad közül maximum csak az egyik pontban leírtak megléte megengedett CSOK új lakásra támogatás feltételei közt:
- Amennyiben az igénylő vagy házastársa esetleg élettársa, illetve kiskorú gyermeke vagy más együtt költöző családtagja:
- tulajdonközösség megszüntetése vagy öröklés útján szerzett lakás közösen maximum ötven százalékos mértékű tulajdonosa
- a település jegyzője elrendelte vagy engedélyezte a meglévő lakóingatlan lebontását
- öröklés vagy ajándékozás útján minimum 2 éve szerzett lakóingatlan, amit még most is haszonélvezet terheli és a haszonélvező a lakásban lakik.
Ki szerezhetett tulajdonjogot a CSOK-kal vásárolt lakásban:
Ez szigorítás volt a 2016 februári változtatások révén, mert korábban az igénylő által eltartott gyermek is kaphatott tulajdonjogot a kedvezményt igénylő magánszemélyen kívül.
Mit kellett beszámítani önerőnek:
Emlékeztetőül a korábbi szabályozás, ami már nem él:
- Az igénylő magánszemély önerejeként kell figyelembe venni azon értékesített lakás eladási árát, melynek az igényléstől számított 5 éven belül történt meg az eladása. Ez az összeg csökkenthető a következő tételekkel:
- azon önkormányzati, munkáltatói támogatással, mely az értékesített lakást terheli és visszafizetésre került
- lakáscélú hitelintézeti kölcsön végtörlesztett összegével, mely az értékesített lakás vásárlása vagy építése érdekében lett felvéve és azt terheli
- ingatlanközvetítői jutalék számlával igazolt összegével
- a támogatásra irányuló kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül értékesített lakás, illetve tulajdoni hányada, értékesítésével egy időben vagy azt követően vásárolt és az építés helyszínéül szolgáló építési telek általános forgalmi adó összegével növelt vételárával
- olyan pénzösszeg, számlával és szerződéssel igazolt összege, amelyet az igénylő magánszemély által korábban megvásárolni kívánt, de végül a tulajdonába nem került lakás megszerzésére fizetett ki és ez a pénzösszeg az építő cég felszámolása miatt (amit bíróság rendelt el) nem térült meg.
- az állami adóhatóság által igazolt Személyi Jövedelem Adó összege, mely lakásértékesítésből származó bevétel után fizetett meg
- a kedvezménnyel vásárolni kívánt új lakás telekárat is tartalmazó vételárának 10 %-ával, amennyiben a korábbi lakás eladása maximum 120 nappal előzi meg az ingatlan-nyilvántartási eljárásban hozott bejegyző határozat kiadásának időpontját
Érdekelnek a legújabb támogatás részletei!
A CSOK új lakásra számokban
A CSOK feltételek szerint a támogatás új lakásra az alábbi összegekkel igényelhető (ugyanez vonatkozik a megelőlegezett családok otthonteremtési kedvezményére is):
Az 1 gyermekes családoknál (meglévő vagy vállalt) az új építésű lakás minimum 40, az új építésű ház minimum 70 négyzetméteres hasznos alapterületű lehet. A 2 gyermekes családoknál (meglévő vagy vállalt) az új építésű lakás minimum 50, az új építésű ház minimum 80 négyzetméteres hasznos alapterületű lehet. A 3 vagy több gyermekkel rendelkező családoknál az új építésű lakás minimum 60, az új építésű ház minimum 90 négyzetméteres hasznos alapterületű lehet. Itt is csak a minimum mérteket szabályozták, azaz az ingatlanok bármilyen maximális mérettel rendelkezhetnek.
A CSOK összegek 2023-ban:
Mennyi ideig terheli az állam javára bejegyzett jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom az új lakást, amennyiben CSOK támogatással vásárol?
A CSOK új lakásra támogatással vásárolt ingatlanra 10 évig az állam javára jelzálogjog, illetve elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre a CSOK szerződés aláírásának időpontjától számítva. Továbbá az igénylőnek vállalnia kell, hogy amíg a tilalom él, nem terheli haszonélvezeti vagy használati joggal a kedvezménnyel vásárolt új lakást, illetve gazdasági társaság székhelyéül nem szolgálhat.
Érdekelnek a 2023-as támogatás részletei!
Milyen határidőt kell figyelembe venni a CSOK új lakásra, házra történő támogatás igénylésénél?
A CSOK új lakásra maximum 180 napon belül lehet kérni a hitelintézettől. Ezt a határidőt a végleges és a földhivatal által érkeztetett adásvételi szerződés aláírásának dátumától kell számítani.
Ki jogosult a CSOK új lakásra támogatás igénybevételére?
A CSOK új lakásra feltételek szerint a kedvezmény abban az esetben igényelhető, ha az eladó az igénylőnek NEM közeli hozzátartozója vagy élettársa. Továbbá ha az eladó egy cég vagy egyéni vállalkozó, akkor a cég tulajdonos nem lehet az igénylővel a fenti kapcsolatban álló személy.
A jelenleg érvényes szabályozás szerint a családoknál nem kell vizsgálni, hogy rendelkeznek-e lakástulajdonnal. Azaz a családok akár a második vagy harmadik ingatlanukat is megvásárolhatják a támogatásból.
Ki szerezhet a CSOK feltételek szerint tulajdonjogot a vásárolt új lakásban?
A CSOK új lakásra támogatással vásárolt ingatlanban tulajdoni hányadot kell szereznie az igénylő támogatott személynek. Házaspár vagy élettársak esetében a tulajdoni lapon tulajdonjoggal kell rendelkeznie mindkét szereplőnek.
A CSOK új lakásra támogatással vásárolt ingatlanban csak az igénylők szerezhetnek tulajdonjogot, a gyermekeik nem.
Érdekelnek a támogatás részletei!
Mitől új a vásárolt lakás a feltételek szerint?
Újonnan kialakított lakóterület, amely az alapozástól kezdve újonnan épített vagy emeletráépítéssel megnövelt vagy tetőtér-beépítéssel megvalósított lakóegység. Az új lakás a lakhatás feltételeinek megfelelő és az idevágó jogszabályok követelményeinek maximálisan megfelelő lakótér. A fenti módon épült ingatlan elkészülése után használatbavételi vagy hatósági bizonyítvánnyal igazolandó „használatbavétel tudomásulvételi eljárásra” köteles.
Figyelem! NEM minősül új lakásnak a lakótér területének változtatása nélkül a meglévő épület vagy épületrész átalakításával kialakított lakás. Tehát például az egy lakásból ily módon kialakított két lakás.
A CSOK új lakásra támogatás feltételei szerint ki minősül gyermeknek?
- azon meglévő vagy eltartott gyermekek, akik még nincsenek 25 évesek vagy már betöltötték, de
- megváltozott munkaképességű személy minimum egy éve
- akik még nincsenek 25 évesek azoknak sem kell nappali tagozaton tanulniuk
- a terhesség betöltött 12. hetét követően a magzat (ikermagzat)
Mi a hasznos alapterület kiszámításának a módja a CSOK új lakásra támogatás esetén?
A hasznos alapterület a lakóingatlan fűthető alapterületének minimum 190 cm belmagasságú része. NEM szabad beleszámolni az erkély, a loggia, a terasz, a tornác, a gépjárműtároló tároló (garázs) és a pinceszinti helyiség alapterületét.
Hogy számoljuk ki a lakóépület teljes nettó alapterületét CSOK új lakásra támogatás esetén?
A nettó alapterület azon helyiség vagy tér vízszintes vetületben számított belső területe, mely épületszerkezettel részben vagy egészben közrefogott.
A lakóépület teljes nettó alapterületébe a fűthető és a fűtetlen épületrészek alapterülete is beszámításra kerül (pl. erkély, loggia, gépjárműtároló, terasz, tároló). Tehát az új lakás vásárlásakor a CSOK új lakásra támogatáshoz a maximálisan megengedett négyzetméterár kiszámításához kell figyelembe venni.
CSOK új lakásra támogatás igénybevételénél, hogyan igazolható, hogy az igénylőnek nincs köztartozása és legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonya van?
Az igénylő akkor felel meg a fentieknek, ha a CSOK új lakásra támogatás iránti kérelem benyújtásakor van ahol elegendő nyilatkoznia a lenti feltételek meglétéről, illetve be kell nyújtania a lentieket:
- szerepel a köztartozásmentes adatbázisban vagy
- rendelkezik a NAV által kiállított, 30 napnál frissebb igazolással, amely igazolja, a köztartozás mentességet (elegendő nyilatkozni)
- a fővárosi és megyei kormányhivatal 30 napnál frissebb igazolása a minimum 180 napos, folyamatos TB jogviszonyának fennállásáról (maximum 30 nap megszakítás van a minimum 180 napos időszakban). A 3 gyerekes kedvezménynél 2 évet kell igazolni. (ez beszerzendő dokumentum). Házastársak vagy élettársak esetén elegendő, ha csak az egyik fél igazolja a minimum 180 napos, folyamatos Társadalom Biztosítási jogviszonyát.
- kereső tevékenysége alapján valamely másik Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozott, és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolással igazolja.
- Büntetlen előéletet igazoló erkölcsi bizonyítvány (elegendő nyilatkozni)
A CSOK új lakásra támogatás folyósítása mikor kezdhető meg?
A CSOK új lakásra támogatás folyósítása a saját erő igazoltan történt megfizetése után kezdhető meg, az esetleges lakásvásárlási hitellel együttesen.
Mit kötelező saját erőként számításba venni a támogatás igénylésekor?
Az új ingatlancél esetén a CSOK jelenlegi szabályozása szerint már nem kell beforgatni az 5 éven belül eladott ingatlanok eladási árát.
Milyen értékben kell eleget tenni a számlabenyújtási kötelezettségnek új lakás vásárlása esetén, ha támogatást igényel?
Az egyösszegű folyósítást megelőzően a támogatott személynek vállalnia kell, hogy bemutatja a lakás és telekárat egyaránt tartalmazó, adásvételi szerződésben is szereplő teljes vételárról, a saját nevére szóló, ÁFÁ-s számlá(kat).
Az új lakás megvásárlását igazoló számlaként kizárólag olyan egyéni vállalkozó, gazdasági társaság (Kft, BT, Rt…) által kiállított számla fogadható el, aki a kibocsátáskor működő adóalanyként szerepel a NAV ilyen irányú nyilvántartásában.
Végül: mire kell, érdemes még odafigyelni a támogatás igénylésekor?
A CSOK új lakásra támogatás bankonként igen eltérő, ezért feltétlenül kérje független hitelközvetítő kollégáink segítségét és tanácsadását.
Az adásvételi szerződésben is fel kell tüntetni, ha a támogatás mellett kiegészítésként hitelintézeti kölcsönt is igénybe kívánnak venni a támogatással érintett új lakás megvásárlásához.
Az igénylő a CSOK új lakásra támogatás iránti kérelmét abban a bankban adhatja be, amelyek az állammal a támogatás nyújtására szerződést kötöttek.
Az újdonsült lakástulajdonosnak 90 napon belül lakcím kártyával igazolnia kell a támogatás utolsó részfolyósítása után, hogy a lakásba mindazok beköltöztek, akiknek együttlakásának céljára a kölcsönt és a kedvezményt az állam folyósította.
Új lakás vásárlásánál a minimális önrész kiszámításnál a bankok a támogatást, illetve a megelőlegező támogatást igen eltérő a gyakorlat szerint veszik figyelembe önrészként .
A bankok eljárásrendje, folyamatai és kezdeti költségei, illetve a konstrukciók kínálta lehetőségek is sokban különböznek. Ügyfeleink szerint az új lakás vásárlásánál igényelt SZOCPOL és lakáshitel gondtalan ügyintézésének a záloga a jelzalog.com hitelügyintéző kollégáink segítsége, melyet a lenti űrlap kitöltésével vehet igénybe.
Segíthetünk?
Kérjen visszahívást - CSOK!
Adja meg adatait, hogy kollégánk kereshesse!