Tartalomjegyzék
- 1 Építési CSOK közérthetően 2023-ban
- 2 Mi az a CSOK?
- 2.1 Friss hírek:
- 2.2 A “10+15 CSOK” legfontosabb részletei 2023-ban
- 2.3 A “2,6+10 CSOK” legfontosabb részletei 2023-ban
- 2.4 Kik vehetik igénybe az építési CSOK támogatást?
- 2.5 Hány év a gyermekvállalás teljesítésre előírt határidő a megelőlegezett építési CSOK támogatás esetében?
- 2.6 Ki után jár az építési CSOK támogatás?
- 2.7 Mi határozza meg az építési CSOK támogatás mértékét?
- 2.8 Kell-e értelmezni a lakás energetikai minősítési osztályát az építési CSOK támogatásnál?
- 2.9 Terheli-e és ha igen mennyi időre az állam javára bejegyzett jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom az építési CSOK támogatással épített ingatlant?
- 2.10 Amennyiben az igénylő az építési CSOK igénybevételével egyidejűleg kölcsönszerződést is kötött az építkezés finanszírozására, igényelhető-e további kedvezmény az ezt követően született gyermekek után?
- 2.11 Ki jogosult építési CSOK támogatás igénybevételére?
- 2.12 Ki szerezhet a kedvezménnyel épített lakásban tulajdont?
- 2.13 Használatbavételi engedély vs „használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány”. Mikor, melyiket szükséges benyújtani?
- 2.14 A törvény szerint mit tekinthetünk lakásnak az építési CSOK támogatás szempontjából?
- 2.15 Mitől új lakás a lakás, amennyiben építkezünk a támogatás szempontjából?
- 2.16 A támogatásról szóló törvény szerint ki minősül gyermeknek?
- 2.17 Mit számíthatunk bele a bekerülési költségbe?
- 2.18 Mi a hasznos alapterület kiszámításának a módja?
- 2.19 Hogy kerül kiszámításra a lakóépület teljes nettó alapterülete?
- 2.20 Hogyan kell igazolni az igénybevételénél, hogy az igénylő köztartozásmentes adózó és legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezik?
- 2.21 Mikor kezdhető meg a támogatás folyósítása?
- 2.22 Mit lehet figyelembe venni rendelkezésére álló saját erőként az építési CSOK támogatás igénylésekor?
- 2.23 Milyen értékben kell eleget tenni a számlabenyújtási kötelezettségnek lakás építése, illetve építtetése esetén, ha építési CSOK támogatást igényel?
- 2.24 Milyen számlabenyújtási kötelezettséget csökkentő lehetőségek vannak építési CSOK esetén?
- 2.25 A kedvezmény bankonként igen eltérő lehet, ezért feltétlenül kérje független hitelközvetítő kollégáink segítségét.
- 2.26 Segíthetünk?
Építési CSOK közérthetően 2023-ban
Friss Hírek | Segíthetünk? | CSOK összegek | CSOK Plusz
Kérj segítséget
szakértőnktől!
Számold ki,
mennyi csok jár neked!
Mi az a CSOK?
Tudj meg mindent a CSOK-ról a rövid bemutató videónkból!
Az építési CSOK feltételrendszere bankonként igen eltérő, ezért feltétlenül vegye igénybe segítségünket. Tapasztalatunkkal és szakértelmünkkel több millió forint támogatást kap építkezése költségvetéséhez!
Friss hírek:
A városokban a klasszikus építési CSOK támogatást csak 2023 év végéig lehet igényelni. 2024.01.01-től indul a CSOK Plusz az építkezések finanszírozására. Ha szeretnél a CSOK Pluszról mindent megtudni, itt kérheted, hogy értesítsünk a legfrissebb hírekről.
A Falusi CSOK támogatás nem változik, sőt a falusi CSOK településeken 24.01.01-től is megmarad az építési CSOK, de kizárólag új építésű családi ház építéséhez igényelhető!
Ugyanakkor 2024.01.01-től a Falusi CSOK összege emelkedni fog: 1 gyermek után 1 millió, 2 gyermek után 4 millió, 3 vagy több gyermek esetén 15 millió forint lesz.
Ha mindent tudni szeretnél a 24-es lehetőségekről:
Csatlakozz a Facebook csoportunkhoz, ahol ingyenesen kérdezhetsz a CSOK-ról! Tudj meg minden buktatót, trükköt és praktikát. Minden kérdésedre azonnal választ kapsz!
Az építési CSOK korábbi jogszabályváltozása értelmében élesen elkülönül már a 3 gyermek alatti és a minimum 3 gyermekes családokkal kapcsolatos szabályozás. 2016.01.01-től megjelent a “10+15 CSOK” , a részletek ezen a linken olvashatóak.
Az építkezéshez igényelhető támogatást a 2016 februárjában megjelent 16/2016-os kormányrendelet szabályozza, ami azóta többször megváltozott.Az építési CSOK, mint vissza nem térítendő kedvezmény a 2008. július 1. után kiadott építési engedéllyel rendelkező lakások építéséhez igényelhető.
Fontos! A hitelintézetnek el kell fogadnia az igénylő által benyújtott építési költségvetést, amely tartalmazza a bekerülési költséget. Ez a kedvezményi szerződés megkötésének az egyik alapfeltétele.
A Szocpol elnevezés 2015. július 1-től változott meg. A jogszabály azóta is folyamatosan változik, ráadásul a feltételek bankonként is igen különbözőek. Kérje segítségünket, hiszen tapasztalatunkkal és szakértelmünkkel több millió forint támogatáshoz fog jutni!
Az 1 gyerekes családok esetében (meglévő vagy vállalt) az új építésű lakás minimum 40 négyzetméter ,míg az új építésű családi ház minimum 70 négyzetméteres hasznos alapterületű lehet. A 2 gyerekes családok esetében az új építésű lakás minimális mérete 50 négyzetméter, míg az új építésű ház minimum 80 négyzetméteres hasznos alapterületű lehet. A 3 vagy több gyermekes családoknál az új építésű lakás minimum 60 négyzetméteres, és az új építésű ház minimum 90 négyzetméteres hasznos alapterületű lehet. Már csak a minimum mérteket szabályozták a kormányrendeletben, azaz az ingatlanok bármilyen maximális mérettel rendelkezhetnek.
A “10+15 CSOK” legfontosabb részletei 2023-ban
- A konstrukció a minimum 3 gyermekes családoknak (meglévő vagy vállalt) 10 millió forint vissza nem térítendő kedvezményt és 15 millió forint kamattámogatott hitel együttes igénylését jelenti (a 10 M SZOCPOL mellé 15 M HUF-nál kevesebb hitel is igényelhető)
- A 15 milliós hitelrész piaci építési hitellel is kiegészíthető
- A 3 gyerekes családok a 10 millió Ft támogatást a 3%-os kölcsön nélkül is kérhetik az építkezéseikhez
- A 3 százalékos kölcsön felvétele és a később születendő gyermekek vállalása kizárólag csak házaspárok részére lehetséges
- A 3 %-os hitel igénylése a legalább 60 négyzetméteres új lakás és a legalább 90 négyzetméteres új ház esetén lehetséges. (a hasznos alapterület minimum korlátai a 3 gyermekes SZOCPOL esetében és a hitel esetében egyaránt számítanak)
- amennyiben 3 meglévő gyermekre igénylik a “10+15 CSOK”-ot az építkezéshez, a szülők tekintetében nincsen életkori megkötés. Ha a gyerekszámot vállalással szeretnék teljesíteni, a házastársak egyikének 40 év alattinak kell lennie az igényléskor
- a meglévő ingatlan(ok) nem kizáró feltétele ennek a konstrukciónak. A meglévő ingatlan(ok) megtartásával is lehetséges a támogatással érintett új építésű ingatlan felépítése. Az egyetlen kikötés, hogy az összes érintett együtt költözőnek állandó lakcímként az új ingatlant kell bejegyeztetnie maximum 1 éven belül
A 15 milliós kedvezményes kölcsön paraméterei:
- legfeljebb 3%-os kamat
- legfeljebb 25 év kamattámogatás (a hitel futamideje több is lehet, de a kamattámogatás fölötti futamidőt piaci kamatozással kell számolni)
- a hitel kamatperiódusa öt éves (az állam 5 évente felülvizsgálja, hogy mekkora támogatást kell adniaa 3%-os kamat megtartásához)
A “2,6+10 CSOK” legfontosabb részletei 2023-ban
- A lehetőség a 2 gyermekes családoknak (meglévő vagy vállalt) 2,6 millió forint vissza nem térítendő támogatást és 10 millió forint kamattámogatott hitelt jelent (a 2,6 M SZOCPOL mellé 10 M HUF-nál kevesebb hitel is igényelhető)
- A 10 milliós hitelrész piaci építési hitellel is kiegészíthető
- A 2 gyerekes családok a 2,6 millió Ft támogatást a 3%-os kölcsön nélkül is igénybe vehetik az építkezéseikhez
- A 3 %-os kölcsön felvétele gyermekvállalással kizárólag csak házaspárok részére lehetséges
- A 3 %-os hitel igénylése minimum 50 négyzetméteres új lakás és minimum 80 négyzetméteres új ház esetén lehetséges. (a hasznos alapterület minimum korlátai a támogatásnál és a hitelnél is együttesen számítanak)
- amennyiben 2 meglévő gyerekre kérik a “2,6+10 CSOK”-ot az építkezéshez, a szülőknél nincsen életkori megkötés. Ha a gyerekszámot vállalással szeretnék teljesíteni, a házaspár egyik tagjának 40 évnél fiatalabbnak kell lennie az igényléskor
- a meglévő ingatlan(ok) nem kizáró feltétele ennek a konstrukciónak. Az egyetlen megkötés, hogy az összes érintett családtagnak be kell jelentkeznie állandó lakcímként az új ingatlanba maximum 1 éven belül
A 10 milliós kedvezményes kölcsön paraméterei:
- maximum 3%-os kamat
- maximum 25 év kamattámogatás (a hitel futamideje több is lehet, de a plusz időtartamot már paici kamattal számolják)
- a hitel kamatperiódusa öt éves (az állam 5 évente megvizsgálja, hogy mekkora támogatást kell nyújtani a 3%-os kamat megtartásához)
Kik vehetik igénybe az építési CSOK támogatást?
- Legfeljebb két gyerekes családok esetében:
- azok akik (házastársak, élettársak, egyedülállók) függetlenül a koruktól a meglévő gyermek és a még az anyaméhben lévő 12. hetét már betöltött magzat (ikermagzat) után (2016 szeptember előtt ez 24 hét volt),
- legfeljebb 2 gyerek „bevállalásával” (megelőlegezett CSOK) kizárólag házaspárok, akiknek az egyik tagja a kedvezmény kérelmének benyújtásakor még nem töltötte be a 40. életévet.
- Legalább három gyermekes családoknál:
- azok akik (házastársak, élettársak, egyedülállók) függetlenül az életkoruktól a meglévő gyermek és a még az anyaméhben lévő 12. hetét már betöltött magzat (ikermagzat) után,
- gyermekek vállalásával (megelőlegezett SZOCPOL) kizárólag házaspárok, akiknek az egyik tagja a támogatás kérelmének igénylésekor még nem töltötte be a 40. életévét. Maximum 3 gyermek vállalható gyermektelen családok esetén. Egy meglévő gyermek mellé 2 később születendő gyermek, míg 2 meglévő gyermek mellé már csak 1 további gyermek születése vállalható.Fontos, hogy élettársak és egyedülállók nem vállalhatnak gyermeket, azaz minden esetben kizárólag házaspárok tudnak késöbb születendő gyermekeik után támogatást igényelni.
Hány év a gyermekvállalás teljesítésre előírt határidő a megelőlegezett építési CSOK támogatás esetében?
Azon fiatal házaspárok igényelhetik a megelőlegezett CSOK kedvezményt, ahol az egyik fél a 40. életévét még nem töltötte be az építési CSOK kérelem benyújtásának időpontjában és maximum három gyermek megszületését vállalják. Ebben az esetben a megelőlegezett támogatás összege megegyezik a meglévő gyermekekre igényelhetővel.
Egy gyermek vállalása esetén a gyermekvállalás teljesítésére előírt határidő 4 év, két gyermek vállalása esetén 8 év. A három vállalt gyerek megszületését tíz év alatt kell teljesíteni.
Az időtartam, amíg a babának meg kell születnie, a használatba vételi engedély kiadásának napjától vagy a használatbavétel tudomásulvételének napjától kezdődik.
Amennyiben ez nem tud teljesülni és a gyermekvállalást örökbefogadással kívánja teljesíteni a fiatal házaspár, úgy a határidő két évvel meghosszabbítható. Ehhez az illetékes gyámügyi hivatalnak az örökbefogadásra való alkalmasságot megállapító határozatát kell a hitelintézet részére bemutatni, így a gyermekvállalás teljesítésre vonatkozó 4 vagy 8 és 10 éves határidő meghosszabbításra kerül.
A megelőlegezett építési CSOK esetében rendelkeznie kell egy igazolással, amit az illetékes megyei kormányhivataltól lehet az igénylőnek kérelmeznie és amit a hitelintézet részére köteles bemutatni. Ez az igazolás arról szól, hogy a lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok alapján az igénylő nem vett igénybe lakásépítési (-vásárlási) kedvezményt vagy lakásépítési támogatást, illetve nem rendelkezik megelőlegező építési CSOK támogatással.
A fentiekről részletesen ezen jogszabályokban olvashat: [106/1988. (XII. 26.) MT rendelet és 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet, vagy a 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet]
Ki után jár az építési CSOK támogatás?
A kedvezményre jogosult igénylővel egy háztartásban élő, illetve általa eltartott, továbbá az építendő lakásba vele együtt költöző:
a) vér szerinti, illetve örökbe fogadott gyermeke után, vagy
b) gyámsága alatt álló, általa eltartott és legalább egy éve vele együtt élő gyermek után, ha az igénylő vállalja, hogy visszafizeti a CSOK kdvezményt, ha a gyámságot három éven belül megszünteti ,vagy
c) az a fiatal házaspár, ahol kettőjük közül az egyik fél még nem töltötte be a 40. életévét legfeljebb 3 vállalt gyermeke után megelőlegezett építési kedvezményre jogosult
Az építési CSOK egy gyermek után csak egy alkalommal igényelhető. A kedvezményre való jogosultság vizsgálatánál az egyéb vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást is figyelembe kell venni. Ezt részletesen a következő jogszabályok tartalmazzák:
[106/1988. (XII. 26.) MT rendelet és 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet, vagy a 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet]
Mi határozza meg az építési CSOK támogatás mértékét?
Az igényelhető összeg függ:
- a gyermekek számától, akik lehetnek már meglévők, illetve a terhesség 12. hetét betöltött magzat vagy ikermagzat, továbbá
- a vállalt gyermekek számától. Természetesen azon gyermekeket nem szabad az új igénylésbe beleszámolni, akik után korábban már igénybe vettek vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást.
- az építendő lakás hasznos alapterületének minimum méretétől (1-3 gyermekes családok esetén mindenhol, de különböző minimum alapterület előírásokkal, a lenti táblázat alapján)
Fontos! A három gyerekre igényelt 10 millió Ft támogatás esetén a lakás építését követően kialakított hasznos alapterületnek el kell érnie a kedvezmény számításánál figyelembe vehető, jogszabály szerinti minimum hasznos alapterület értékét (lakásnál 60 nm, háznál 90 nm). Ebbe a meglévő gyermekeket, illetve a terhesség 12. hetét betöltött magzatot, illetve ikermagzatot, továbbá a vállalt gyermek(eket) kell beszámítani.
Kell-e értelmezni a lakás energetikai minősítési osztályát az építési CSOK támogatásnál?
Nem. Az épületek energetikai jellemzői alapján minden lakóépület besorolásra kerül a következő energetikai osztályok valamelyikébe és erről egy tanúsítvány kerül kiállításra. Ezen energetikai osztályok a következők, de a 2016.01.01 utáni változások miatt már nincsenek kihatással a SZOCPOL összegére::
A+: fokozott energiatakarékosság, A: energiatakarékos, B: követelménynél jobb, C: követelménynek megfelelő , D: követelményt megközelítő, E: átlagosnál jobb, F: átlagos, G: átlagost megközelítő, H: gyenge, I: rossz
Az elvégzendő műszaki számításokat a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet szabályozza.
A támogatás az alábbiak szerint alakul (ugyanez vonatkozik a megelőlegezett kedvezményre):
Terheli-e és ha igen mennyi időre az állam javára bejegyzett jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom az építési CSOK támogatással épített ingatlant?
A kedvezménnyel épített ingatlanra 10 évre az állam javára jelzálogjog, illetve elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre a támogatás igénybevételéről szóló szerződés megkötésének időpontjától számítva. Továbbá az igénylőnek vállalnia kell, hogy a tilalom lejártáig nem terheli haszonélvezeti vagy használati joggal a kedvezménnyel épített lakást.
Amennyiben az igénylő az építési CSOK igénybevételével egyidejűleg kölcsönszerződést is kötött az építkezés finanszírozására, igényelhető-e további kedvezmény az ezt követően született gyermekek után?
Igen. Azzal a megkötéssel, hogy csak azokra a gyermekre vonatkozik ez a lehetőség, akikre még nem vették igénybe a kedvezményt és a lakás építéséhez igénybevett kölcsönre vonatkozó szerződés aláírását követően születtek és akik NEM tartoznak bele a következő kategóriákba:
2015. július 1-jét követően meglévő, vagy vállalt és teljesített gyermekek, akik után egy alkalommal már igénybe lett véve a támogatás.
Ez a lehetőség azon lakáshitel csökkentésére használható fel, melyet kedvezménnyel és építésre vettek fel és fel nem mondott státuszú.
Ezen később született gyermekek után járó támogatás összege gyermekenként 400 ezer Ft.
Ebben az esetben, a később született gyermekek után járó kedvezmény jogosultságának vizsgálatakor, a lakás hasznos alapterületét és energetikai besorolását már szintén nem kell figyelembe venni.
Csak azon felvett és fennálló lakáshitel csökkentésére számolható el a később született gyermek után járó támogatás, amelyet a kedvezmény elbírálására jogosult, a jogszabályban meghatározott szerződéssel rendelkező hitelintézetnél vettek fel.
A kedvezményre vonatkozó részletes szabályokat a következő jogszabály tartalmazza:
A Lakásépítési támogatásról szóló 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendeletet a 2016 februárjában megjelent 16/2016-os kormányrendelet váltotta le.
A lakáscélú állami támogatásokkal építeni kívánt lakás csak és kizárólag Magyarország területén helyezkedhet el.
Ki jogosult építési CSOK támogatás igénybevételére?
A lenti 5 pontot a 2016 februártól érvényes szabályozások teljesen eltörölték. Azaz aki új építésű ingatlant épít, annak lehet másik lakástulajdona.
Emlékeztetőül, hogyan is hangzott a korábbi kormányrendeletben szereplő megkötés:
Azon természetes személy veheti igénybe, akinek NINCS az alábbiak közül EGYIK SEM:
lakástulajdon: mely saját maga, házastársa, élettársa és kiskorú gyermeke, együttköltöző családtagjai birtokában vanállandó használati joga, illetve folyamatban lévő, a bejegyzésre irányuló kérelemeönkormányzati tulajdonban lévő lakásra bérleti jogviszonyaszolgálati vagy munkakörhöz kötött lakásra bérleti jogviszonyalízingelt lakása
A CSOK támogatás szempontjából lakástulajdonnak minősül azon lakóingatlan is, melyet tulajdonosa, mint gazdasági társaság tagja a társaság részére vagyoni hozzájárulásként átadott, továbbá a rendeltetésétől tartósan eltérő célra használt lakás is, függetlenül az építési és használatbavételi engedélyében vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítványban meghatározott céltól.
KIVÉTELEK: Az alábbiakban felsoroltak közül a lakástulajdon, illetve tulajdoni hányad közül legfeljebb az egyik pontban foglaltak fennállása megengedett az építési CSOK támogatás igénybevételéhez:
Amennyiben az igénylő, házastársa, élettársa, kiskorú gyermeke vagy más együttköltöző családtagja:
tulajdonközösség megszüntetése vagy öröklés útján szerzett lakás együttesen legfeljebb 50 %-os mértékű tulajdonosaa település önkormányzatának a jegyzője elrendelte vagy engedélyezte a tulajdonában lévő lakás lebontásátöröklés vagy ajándékozás útján legalább két éve szerzett lakását haszonélvezet terheli és a haszonélvező a lakásban lakik.
Tehát összefoglalásként 2016 februártól a családoknál nem kell vizsgálni, hogy rendelkeznek-e lakástulajdonnal. Azaz a családok akár a második vagy harmadik ingatlanukat is felépíthetik a kedvezményből.
Három gyerekes (meglévő és bevállalt egyaránt) családoknál a 10 M vissza nem térítendő kedvezménynél sem kell vizsgálni, hogy rendelkeznek-e már lakástulajdonnal az építkezés előtt. Azaz a 3 gyermekes családok akár a második vagy harmadik ingatlanukat is építhetik a támogatásból.
Ki szerezhet a kedvezménnyel épített lakásban tulajdont?
A támogatással épített lakásban legalább 50 %-os tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az igénylő támogatott személynek. Házaspár, illetve élettársak esetében az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie mindkét félnek.
A kedvezménnyel épített lakásban 2016 február óta már az igénylő által eltartott gyermek sem szerezhet tulajdont, kizárólag a támogatást igénylő magánszemélyek lehetnek tulajdonosok.
Használatbavételi engedély vs „használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány”. Mikor, melyiket szükséges benyújtani?
Használatbavételi engedély kiadására a használatbavételi engedélyezési eljárás lezárásaképpen 2013. január 1-jétől szűk körben, kizárólag műemlék épület vagy szakhatósági közreműködés szükségessége esetén kerül sor. Ez a rendelkezés lakásépítések esetén is alkalmazandó, amennyiben azt korábban, építési engedéllyel kezdték meg, de 2013. január 1-jét követően került befejezésre.
Az ügyfelek a „használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány” hitelintézethez történő benyújtásával válhatnak jogosulttá az építési CSOK támogatásra, amennyiben az előzőek szerint nem használatbavételi engedély köteles lakásépítésről van szó és az építkezés 2013. január 1-jét követően került befejezésre.
A használatbavétel tudomásulvételét követően, külön eljárás keretében, a tudomásulvételi eljárást lefolytató építésügyi hatóságnál kell igényelni a „használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítványt”.
Ezen hatósági bizonyítvány kiállítása illetékmentes.
Erről részletesebben a következő jogszabályban tájékozódhat:
Az építésügyi hatósági eljárásra vonatkozó jogszabály (312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet)
A törvény szerint mit tekinthetünk lakásnak az építési CSOK támogatás szempontjából?
Az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott, illetve új ingatlan építése esetében, ekként feltüntetésre váró ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel, az OTÉK rendelkezéseinek megfelelően.
Mitől új lakás a lakás, amennyiben építkezünk a támogatás szempontjából?
Teljes egészében újonnan kialakított lakótér, amely vagy az alapozási munkáktól kezdődően újonnan épített vagy emelet ráépítéssel megnövelt vagy tetőtér-beépítéssel megvalósított a lakhatás feltételeinek megfelelő és a vonatkozó jogszabályi követelményeket maximálisan kielégítő lakóegység. És amely elkészültét követően használatbavételi vagy hatósági bizonyítvánnyal igazolandó használatbavétel tudomásulvételi eljárásra köteles.
Figyelem! NEM minősül új lakásnak a lakótér területének változatlanul hagyása mellett a meglévő épület, illetve épületrész átalakításával kialakított lakás. Tehát például az egy lakásból íly módon kialakított két lakás.
A támogatásról szóló törvény szerint ki minősül gyermeknek?
a) azon meglévő vagy eltartott gyermekek, akik nem töltötték be a 20. életévüket vagy
betöltötték, de:
- a 25. életévüket még nem töltötték be és 2016 szeptember óta már nem kell felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulnak (főiskola, egyetem) vagy
- megváltozott munkaképességű személy legalább egy éve
b) a terhesség betöltött 12. hetét követően a magzat vagy az ikermagzat (2016 szeptember előtt ez 24 hét volt)
Mit számíthatunk bele a bekerülési költségbe?
Azon építési költségeket, melyek a lakás épületszerkezeteire, közös használatra szolgáló helyiségeire és központi berendezéseire vonatkoznak.
Azon építmények, lakások költségeit, melyek a lakás rendeltetésszerű használhatóságát biztosítják. Ide számíthatjuk például:
- helyiségeket
- tároló helyiségeket, beleértve a különálló épületben megvalósított tüzelőanyag-tárolót és a lomkamrát
- melléképítményeket, beleértve a hulladéktartály-tárolót, a közműpótló építményeket és berendezéseket, a közmű-becsatlakozás építményeket
- egyéb építményeket, beleértve a lakótelek homlokvonalán álló kerítést, az építésügyi hatóság által előírt kerítést, az épület megközelítését szolgáló tereplépcsőt, lejtőt és járdát, valamint a támfalat és a szivárgó övárkot
- a gépjárműtároló helyiséget
- a közműbekötések költségvetés szerinti építési költségeit
- a lebonyolítási költségeket, beleértve a műszaki tervezést, a hatósági engedélyezés és a műszaki ellenőrzés költségeit
- a jogszabály szerint fizetendő útépítési- és közművesítési hozzájárulást
- távfűtés bekapcsolási díjat, az elektromos hálózat fejlesztési hozzájárulásokat
- a lakáshoz kapcsolódó közterületi út-, járda- és közműépítési költségeket és hozzájárulásokat
- az új lakás megépítéséhez szükséges földmunka elvégzésének költségeit
- az új lakás megépítése érdekében felmerült építménybontási költségeket
Mi a hasznos alapterület kiszámításának a módja?
A hasznos alapterület a lakás fűthető alapterületének legalább 1,90 m belmagasságú része. Nem lehet figyelembe venni a számítás során a loggia, az erkély, a tornác, a terasz, a gépjárműtároló tároló (garázs) és a pinceszinti helyiség alapterületét.
Hogy kerül kiszámításra a lakóépület teljes nettó alapterülete?
A 2016 februári változások óta a nettó alapterülettel nem kell már számolni. A nettó alapterület azon helyiség vagy tér vízszintes vetületben számított belső területe, mely épületszerkezettel részben vagy egészben közrefogott.
A lakóépület teljes nettó alapterületébe mind a fűthető, mind a fűtetlen épületrészek alapterülete beszámítandó (pl. erkély, loggia, gépjárműtároló, terasz, tároló).
Hogyan kell igazolni az igénybevételénél, hogy az igénylő köztartozásmentes adózó és legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezik?
Az igénylő akkor felel meg a fenti kritériumoknak, ha a kérelem benyújtásának időpontjában:
- szerepel a köztartozásmentes adatbázisban
- rendelkezik a NAV által kiadott, 15 napnál fiatalabb igazolással, mely igazolja, hogy nincs köztartozása
- a fővárosi és megyei kormányhivatal 15 napnál nem régebbi okirattal igazolja a legalább 180 napos, folyamatos TB jogviszonyának fennállását (legfeljebb 15 nap megszakítás van a legalább 180 nap alatt)
- házastársak és élettársak esetén elegendő, ha legalább az egyik fél igazolni tudja a minimum 180 napos, folyamatos TB jogviszonyt.
Mikor kezdhető meg a támogatás folyósítása?
A kedvezmény folyósítása a saját erőként vállalt pénzeszközöknek az építés finanszírozására történt felhasználása után kezdhető meg.
Mit lehet figyelembe venni rendelkezésére álló saját erőként az építési CSOK támogatás igénylésekor?
Az új ingatlancél, mint az építés esetén 2016 februártól már nem kell beforgatni az 5 éven belül értékesített ingatlanok eladási árát.
Emlékeztetőül a korábbi 2016 február előtti szabályozás:
A támogatást igénylő rendelkezésére álló saját erőként kell figyelembe venni azon értékesített lakás eladási árát, mely az igényléstől számított 5 éven belül történt. Ez az összeg csökkenthető a következő tételekkel:
azon önkormányzati, munkáltatói támogatással, mely az értékesített lakást terheli és visszafizetésre kerültlakáscélú hitelintézeti kölcsön végtörlesztett összegével, mely az értékesített lakás vásárlása vagy építése érdekében lett felvéve és azt terheliingatlanközvetítői jutalék számlával igazolt összegévela támogatásra irányuló kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül értékesített lakás, illetve tulajdoni hányada, értékesítésével egyidőben vagy azt követően vásárolt és az építés helyszínéül szolgáló építési telek általános forgalmi adó összegével növelt vételárávalolyan pénzösszeg, számlával és szerződéssel igazolt összege, amelyet az igénylő magánszemély által korábban megvásárolni kívánt, de végül a tulajdonába nem került lakás megszerzésére fizetett ki és ez a pénzösszeg az építő cég felszámolása miatt (ami bíróság rendelt el) nem térült meg.az állami adóhatóság által igazolt SZJA összege, mely lakásértékesítésből származó bevétel után fizetett meg
Milyen értékben kell eleget tenni a számlabenyújtási kötelezettségnek lakás építése, illetve építtetése esetén, ha építési CSOK támogatást igényel?
Az igénylőnek vállalnia kell, hogy a hitelintézet által elfogadott teljes bekerülési költség legalább 70%-áról a készültségi fokkal arányos folyósítást megelőzően a hitelintézet részére bemutatja az adott készültségi foknak megfelelő számlákat.
Amennyiben épülő lakóingatlan tulajdonjogának az építkezés befejezése előtti megvásárlásáról van szó, akkor a vételár 70 %-a erejéig az előző építtető (magánszemély vagy cég) nevére kiállított számlákat vagy a építtető cég által a teljes vételárról kiállított számláit kell bemutatni. Épülő lakóingatlan az az épület, amely még használatbavételi engedéllyel vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal nem rendelkezik. Azaz más által megkezdett épülő ingatlant is be lehet fejezni építési CSOK segítségével.
A lakásépítést igazoló számlaként csak olyan egyéni vállalkozó, gazdasági társaság által kiállított számla fogadható el, amely a számlakibocsátás időpontjában működő adóalanyként szerepel a NAV külön nyilvántartásában.
Az építési engedély köteles munkák esetében olyan számlát lehet bemutatni, amely legfeljebb 6 hónappal lett kiállítva az építési engedély kiadását megelőzően. Amennyiben a számla a fentieknek nem felel meg az építési CSOK folyósításához nem használható fel.
Milyen számlabenyújtási kötelezettséget csökkentő lehetőségek vannak építési CSOK esetén?
Építés esetében, ha az igénylő magánszemély a kedvezményt nyújtó szervezet által igazolt juttatás értékéig csökkentheti a számlabenyújtási kötelezettségét, amennyiben közhasznú jogállású szervezet vagy települési önkormányzat által kiírt nyilvános pályázat útján az építkezéshez szükséges természetbeni juttatásban részesült.
Részletesebben megtalálja: az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvényben.
Bontott anyagok felhasználása esetében a számla benyújtási kötelezettség csökkenthető az építőipari kivitelezési tevékenység felelős műszaki vezetője által írásban igazolt értékéig. E csökkentés mértéke a számlával igazolandó bekerülési költség maximum 20 %-a lehet. A CSOK jogszabály ennél több mozgásteret nem enged.
Végül: mire kell, érdemes még odafigyelni az építési CSOK igénylésekor?
A kedvezmény bankonként igen eltérő lehet, ezért feltétlenül kérje független hitelközvetítő kollégáink segítségét.
Az igénylő a kedvezmény iránti kérelmét azon hitelintézetekhez nyújthatja be, amelyek az állammal a támogatás nyújtására szerződtek.
A hitelintézet, illetve a hitelintézet függő közvetítője a kérelem átvételéről igazolást ad az igénylőnek, melyben tájékoztatja a kérelem elbírálásának várható időtartamáról.
A hitelintézet a kérelem elutasítása esetén írásban tájékoztatja az igénylőt, a kérelem elutasításának indokáról, a rendelet szerinti, nem teljesülő igénybevételi feltételek részletes megjelölésével.
Hitelintézeti elutasító döntés esetén, az elutasítás igénylő általi kézhezvételétől számított 15 napon belül, támogatási feltételeknek való megfelelés hatósági megállapítása iránti kérelmet lehet benyújtani a kormányhivatalhoz.
A kormányhivatal az állami támogatások előírásainak teljesítésére vonatkozóan jogosult a hitelintézeti döntést felülbírálni, de ez csak az építési CSOK támogatással kapcsolatban igaz,nem pedig a hiteldöntéssel. Csupán arra vonatkozhat, ha nem megfelelően állapította meg a támogatás rendelet szerinti jogosultsági feltételek teljesítését.
A lakástulajdonosnak legfeljebb egy éven belül lakcímkártyával igazolnia kell az építési CSOK utolsó részfolyósítását követően, hogy a lakás mindazon személyek lakóhelye, akiknek együttlakására tekintettel a kölcsönt és az építési CSOK támogatást az állam folyósította.
A bankok az építési CSOK támogatást, illetve a megelőlegező építési CSOK támogatást igen eltérő gyakorlat alapján veszik önrészként figyelembe.
A bankok eljárásrendje, folyamatai és kezdeti költségei, illetve a konstrukciók kínálta lehetőségek is sokban különböznek. Ügyfeleink szerint az építkezéshez igényelt CSOK és építési hitel gondtalan ügyintézésének a záloga a jelzalog.com független hitelügyintéző kollégáinak segítsége, melyet a lenti űrlap kitöltésével vehet igénybe.
Segíthetünk?
Adja meg adatait, és azonnal küldjük Önnek az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.