Tartalomjegyzék
- 1 Jelentős összeget jósol a Miniszter!
- 1.1 Hogyan kapcsolódik egymáshoz a Magyar Vidékfejlesztési Program és a falusi CSOK?
- 1.2 Mire elég az otthonteremtési támogatás?
- 1.3 Ön mit emelne ki, mint legfontosabbat a program részeiből?
- 1.4 Mi a különbség a babaváró program és a falusi CSOK között?
- 1.5 A külföldön dolgozók is igénybe vehetik a falusi CSOK-ot?
- 1.6 A munkanélküliek és a közmunkások kaphatnak?
- 1.7 Kérjen visszahívást!
Jelentős összeget jósol a Miniszter!
Gyopáros Alpár nyilatkozatában elmondta, hogy olyan intézkedéseket hoztak, amelyek a családok segítésére és a visszaélések kiszorítására szolgál, és a lehető legszélesebb körben teszik lehetővé a családsegítő intézkedések igénybe vételét. Az un. Modern Városok Program, és az újonnan induló Magyar Falu Program kormánybiztosa még azt is elmondta, hogy a becslések alapján a „falusi CSOK” révén akár 100 milliárd Ft is juthat az igénylő és jogosult családokhoz.
Hogyan kapcsolódik egymáshoz a Magyar Vidékfejlesztési Program és a falusi CSOK?
A kormány számára elengedhetetlenül fontos a vidék és a vidéken élő családok, ezért is van az, hogy előtérbe került a falu és a kistelepülések fontossága. A falu számára jelentős támogatásokat ígért a szaktárca! A kedvezményezettek a népességszám alapján meghatározott településekről kerülnek ki! A határ 5000 főnél lett megállapítva. A hazai települések 90 %-a vehet részt a Magyar Falu Programban, ami közel 2900 települést jelent. Ezekben a falvakban csökken a népesség.
A Magyar Falu egy segítő program, melynek tartópillére a falusi CSOK lenne!
Népességnövekedést kívánnak elérni ezeken a településeken!
Az általános CSOK nagyon népszerű, 100 ezer család igényelte eddig, és 1/3-ad részük a falvakban került kiutalásra!
A nagyobb számú és összegű igénylések főként a nagyvárosokban és azok környezetében történtek. Ezért célunk az, hogy ennél sokkal magasabb szintre is juthasson a program.
Ezért a „falusi CSOK” egy olyan motivációs ötlettámogatás, mely már ösztönzőleg fog hatni a falun történő letelepedéshez a gyermekekre vágyó fiataloknak az otthonteremtéshez.
Mire elég az otthonteremtési támogatás?
Mindenre biztosan nem, de a Magyar Falu Program a vidéki élet valamennyi területén próbál segítséget nyújtani, komplex segítség az ellátottság, az utak építése és a hitel összegek növelése is. A szerteágazó kihívásokat próbálja könnyíteni, ami a falusi otthonteremtéshez ad kedvet a családoknak.
„50 milliárdból fejlesztendő vidéki úthálózatot, valamint a helyi életminőséget javító, 18 célterületet magában foglaló, 75 milliárd forint értékű támogatási csomagot tartalmaz.”
Ön mit emelne ki, mint legfontosabbat a program részeiből?
- A települések listája már ismert, ahol igényelhető lesz a falusi CSOK.
- Azon falvak lakói, ahol nagy a népességcsökkenés és a hátrányosabb helyzetű részeken, a csökkenő népességszámú, valamint a leghátrányosabb járásokban kaphatnak támogatást 5000 lélekszám alatt.
A lista a KSH adatai alapján állt össze, ezek mutatják pontosabban a mai népesség számát. Ezen adatok alapján 2485 település érintett a programban.
„Az első az, hogy a programban érintett körülbelül 2500 településen használt ingatlanok vásárlásához és korszerűsítéséhez, vagy bővítéséhez is megadjuk a támogatást, míg az általános CSOK-ban csak újépítésűre.”
Második újdonság az is, hogy ha valakinek az érintett településeken van már ingatlana, akkor ő felújításra, bővítésre, korszerűsítésre is kérhet támogatást, ami a megadható összegek felét jelenti.
A harmadik, hogy ha a fiataloknak nem elegendő a vissza nem térítendő támogatás, de nincs önerő, akkor felvehetnek ők is az állami kamattámogatású hitelt,
- két gyermeknél tízmillió,
- legalább három gyermeknél tizenötmillió forintot.
- Meglevő ingatlan korszerűsítésére pedig a hitelösszegek 50%-át vehetik igénybe.
- Végül a falusi CSOK -ot az összes tanyára kiterjesztettük az országban.
Mi a különbség a babaváró program és a falusi CSOK között?
A falusi CSOK ingatlanépítésre és korszerűsítésre használható fel.
A babaváró támogatás bármire, szabadon felhasználható pénzösszeg. A kettő együtt is igénybe vehető, erősíti egymást a két támogatás.
„A falusi CSOK feltétele, hogy a legalább egyéves folyamatos – a legmagasabb támogatási összegnél kétéves – tb-jogviszony, erkölcsi bizonyítvány. A visszaélések miatt közeli hozzátartozótól, saját tulajdonban álló cégtől nem lehet ingatlant vásárolni.”
A külföldön dolgozók is igénybe vehetik a falusi CSOK-ot?
Minden magyar állampolgár igénybe veheti a támogatást. Itt fontos tudni, hogy a bentlakási kötelezettség rájuk is vonatkozik. A cél az otthonteremtés támogatása, nem az egyéb haszonszerzés elősegítése.
A munkanélküliek és a közmunkások kaphatnak?
A magyar munkanélküliségi ráta az Európai Unióban a harmadik legalacsonyabb. Aki akar, tud is dolgozni. A támogatások dolgozó embereknek járnak. Három vagy több gyermek esetén azonban az általános CSOK szabályai szerint közmunkás is kaphat támogatást használt lakás vásárlására, majd a falusi CSOK-ból ennek korszerűsítésére is igényelhet további vissza nem térítendő támogatást.
Egyes becslések szerint a falusi CSOK által akár 100 milliárd forint is a kedvezményezett családokhoz kerülhet.
Minden megoldást körültekintően át kell gondolni, anyagi lehetőségektől, élethelyzettől függ az, hogy ki mit választ. Ezért forduljon a hitelekkel foglalkozó szakembereinkhez, akik széleskörű tájékoztatást nyújtanak a kapható, személyre szabott hitellehetőségekről, támogatásokról, CSOK-ról.
Hívjon, visszahívjuk!