A nagybankok már nem képesek hitelezni és elveszítik betéteseik pénzét – gondolnánk. Létezik egy nagybank, amely rengeteg hitelt nyújt és szép hasznot hoz, de ez a bank nem az Egyesült Államokban van, még csak nem is Európában. Kínában kell keresni.
A Kínai Építési Bank a mai napon közzétett jelentése szerint az első félévben 31%-os profitnövekedést ért, el magasabb hitelkihelyezési mutató és egyre magasabb kamatok mellett (Kína az idén már háromszor emelt jegybanki alapkamatot).
Nettó árbevétele a tavaly ilyenkori 70,7 milliárd jüanhoz képest idén első félévben 92,8 milliárd jüan volt.
A Kínai Építési Bank nem egy szokványos kereskedelmi bank. 1954-ben alapították utak, hidak, gátak és középületek építésének finanszírozására. Noha részvényeit jegyzik a hong-kongi tőzsdén, a bank állami hivatalként működik, központilag szabályozott kamatpolitika és kormányzati szavazati jog mellett. A bank népjóléti elveket hirdet, szemben a kereskedelmi bankok által világszerte leginkább előtérbe helyezett üzleti elvvel, a betétesek és részvényesek profitjának védelmével.
A Kínai banktisztviselők nélkülözik a döntési szabadságot az üzletben, a tapasztalatot és az anyagi megbecsülést – nem áll tehát érdekükben alternatív piaci finanszírozási lehetőségekkel foglalkozni. Munkájuk (európai szemmel egyszerűnek tűnő) rutinja abból áll, hogy gyűjtik a betéteket és finanszírozzák az állam által jóváhagyott ingatlanprojekteket és állami részvénytársaságokat, ahelyett, hogy valós paci kockázati szempontokat mérlegelve hiteleznének.
A bankok állami finanszírozása elképzelhető oka lehet egy újabb lufi durranásának. A bankok kezelik ugyanis a kínai adófizetők pénzét, betéteit, sőt gyakran a dolgozóknak a fizetésük adott hányadát állami bankokban kell elhelyezniük.
Ez azt jelenti, hogy a jövőben esetleg rosszul teljesítő ingatlanprojekteket és fizetésképtelenné váló cégeket is az adófizetők és a betétesek pénzéből finanszírozzák. A Kínai Kincstár ráadásul önállóan dönthet a bankok megsegítéséről, mindenféle előzetes engedélyeztetési folyamatot nélkülözve, hasonlóan, mint az USA-ban. Egyelőre azonban a kínai befektetők bíznak a bankjaik jövedelmezőségében és Kína gazdaságában.
forrás: forbes.com, bloomberg.com