Tartalomjegyzék
Szabad-e lakáshitel mellé személyi kölcsönt felvenni? Hogyan tervezzük meg a lakáshitel felvételét?
Napjainkban a családot alapítani tervező fiatal házasok számára nagyon sok állami segítség áll rendelkezésre, hogy megvásárolhassák azt az ingatlant, ami később az otthonuk lesz. A 2019.07.01-vel bevezetésre kerülő családtámogatási program keretein belül már elérhető a Babaváró támogatás, és a CSOK lakáshitel is.
Egyéb költségek az ingatlanvásárláskor?
Az ingatlan megvásárlásakor sokan csak azt számolják, hogy mekkora lakáshitelt kell felvenniük a vételár kifizetéséhez és nem számolnak az egyéb felmerülő költségekkel. Azt, hogy egy lakáshitel felvétele milyen egyéb költségekkel jár egy korábbi cikksorozatunkban foglaltuk össze. Ezek a költségek akár több százezer forint nagyságrendűek is lehetnek, így érdemes velük számolni és megtervezni azt is, hogy miből kerülnek kifizetésre.
Új építésű ingatlan megvásárlása esetén érdemes még kalkulálni azzal is, hogy a konyhai felszereléseket, bútorokat az ingatlan tulajdonosoknak kell megvásárolnia, ami újabb összeggel terheli a családi költségvetést. Használt ingatlan esetében pedig minden esetben felmerül valamilyen felújítási költség, akár egy ablak csere vagy egy tisztasági festés.
Érdemes a cikksorozatban már felsorolt költségek mellé ezeket a költségeket is összeszámolni és úgy megtervezni a lakáshitel felvételét, hogy minden kényelmesen beleférjen. Előfordul azonban, hogy a költségvetésünk sajnos nem fedezi az összes kiadást azonnal.
Miből lehet fedezet a felmerült költségekre?
Ilyenkor érdemes elgondolkodni a személyi kölcsön felvételén.
A személyi kölcsön egy szabad felhasználású hitel, amelynek a fedezete az igénylő jövedelme. A személyi kölcsön, úgy ahogy a lakáshitel is a JTM szabályozás hatálya alá tartozik. Ez azt jelenti, hogy a család összes jövedelmének csak maghatározott százalékáig terhelhető a jövedelem. A százalékok nagyságáról bővebben az adósságfék szabályozás oldalunkon olvashat. A rendelet azért született, hogy a családokat megóvja a túlzott eladósodástól.
Ha nem a megfelelő futamidővel vagy kamatfixálással választjuk meg a lakáshitelt, amit igénylünk, akkor előfordulhat, hogy a felvenni kívánt személyi kölcsön összege már nem fér bele a család jövedelmébe.
Miért nem?
Mert a lakáshitelek törlesztő részletének nagyságát a futamidő és a kamatperiódus erősen befolyásolja. Minél hosszabb futamidőre veszünk fel hitelt annál alacsonyabb lesz a törlesztőrészlet. A kamat fixálásának, vagy más néven a kamatperiódus hosszának, is ára van. Ez utóbbit úgy lehet felfogni, mint egy biztosítást. Minél hosszabb időre fixáljuk a kamatot, annál kisebb a kockázatunk, de ezzel együtt nő a törlesztőrészletünk nagysága is.
Érdemes hitelközvetítő szakértőink segítségét igénybe venni, hogy az Önnek legmegfelelőbb támogatatási formát és lakáshitelt vegye igénybe. Mert a kedvezmények érvényesítésével a törlesztőrészlet nagysága csökkenthető, ezáltal a személyi kölcsön felvételt is megengedi a jövedelme. Így ha mégse lenne elegendő a költségvetése az egyéb felmerülő költségek fedezetére, lesz egy tartalék megoldása. Kérjük töltse ki űrlapunkat hitelközvetítő szakembereink keresni fogják!