Tartalomjegyzék
- 1 Az MNB tájékoztatása szerint a lakáshiteleket 2018 novemberében már a magyar lakosság 95%-a hosszú kamatperiódusú lakáshitelként vette fel! Látható hogy a lakosság felkészülten várja az esetleges kamatkörnyezet változást, közben a régebbi hitelek kiutalásainak 60%-a változó kamatozású hitelben ketyeg, ami kamatnövekedés estén a törlesztő részletek kamatait és összegét jelentősen megemelheti.
- 1.1 A lakáshitel kiutalások mértéke hasonló a 2008-as évhez, de míg tíz évvel ezelőtt 798 milliárd forintot, tavaly 793 milliárd forintot helyeztek ki az első 11 hónapban.
- 1.2 Összességében látható előjelei vannak a várható kamatemelkedésnek, de egyelőre a lassuló hitelfelvétel az, ami biztosan érzékelhető!
- 1.3 Kérjen visszahívást!
Az MNB tájékoztatása szerint a lakáshiteleket 2018 novemberében már a magyar lakosság 95%-a hosszú kamatperiódusú lakáshitelként vette fel! Látható hogy a lakosság felkészülten várja az esetleges kamatkörnyezet változást, közben a régebbi hitelek kiutalásainak 60%-a változó kamatozású hitelben ketyeg, ami kamatnövekedés estén a törlesztő részletek kamatait és összegét jelentősen megemelheti.
A Magyar Nemzeti Bank közzétette, hogy az elmúlt hónapban 71,8 milliárd forintnyi lakáshitel, 39,2 milliárd forintnyi személyi kölcsön és 28,1 milliárd forintnyi egyéb hitelszerződést utalt ki.
Ezekből a számokból arra következtetünk, hogy csökkent a lakosság hitelfelvétele, lassul a növekedési ütem. Emelkedett viszont a személyi hitelek felvétele, 2018 első 11 hónapjában 52%-kal, a lakáshitelek új kihelyezése összesen 33%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest.
Novembertől ugyanez a szám 18%-os emelkedést mutat.
A lakáshitel kiutalások mértéke hasonló a 2008-as évhez, de míg tíz évvel ezelőtt 798 milliárd forintot, tavaly 793 milliárd forintot helyeztek ki az első 11 hónapban.
Az MNB által közölt adatok alapján, a hosszabb kamatperiódusú lakáshitelek aránya 63%-ra növekedett. Ezt a bankok szorgalmazták is, a 2017 nyarán bevezetett fogyasztóbarát lakáshitel minősítés, az adósságfék-szabályok 2018. október 1-jei szigorítása, valamint a bankokra ható egyéb jegybanki ösztönzők miatt!
Kimutatható az is, hogy az adósságfék-szabályok szelektív szigorítása nyomán a változó kamatozású hiteleket valószínűleg egyre inkább a magasabb jövedelmű ügyfelek tudják csak felvenni!
A lakáshitelek átlagos THM-e, 4,5%-ról 5,2%-ra emelkedett, ami a hitelkereslet jelentős felfutása és a fix kamatozású lakáshitelek elterjedése idején természetesnek mondható.
A személyi kölcsönöknél viszont jobban látható a banki verseny kamatleszorító hatása, így ezeket az egy évvel ezelőtti 14,5%-os THM helyett 13,5%-kal nyújtották a hitelintézetek.
A teljes lakossági hitelállomány, ami a jelentős újhitel-dinamika mellett is mérsékelten, 5,5%-ot emelkedett egy év alatt.
A lakáshitelek ezen belül már csaknem kétszámjegyű mértékben, 9,9%-kal 3.320,- milliárd Ft-ra növekedett.
A lakossági betétek még nagyobb mértékben növekedtek. Év végén 12,5%-kal több pénzt (8.664,- milliárd Ft-ot) tartottunk a bankban, mint egy évvel korábban. Az éven belül lekötött forintbetétek átlagkamata novemberben 0,22%, a hasonló devizabetéteké 0,04% volt.
A vállalatok az elmúlt egy évben, csaknem 1.000,- milliárd forinttal vettek fel többet, mint amennyit törlesztettek. A nettó hitelfelvételek kétharmada (683 milliárd forint) forintban, egyharmada (304 milliárd forint) devizában zajlott.
Összességében látható előjelei vannak a várható kamatemelkedésnek, de egyelőre a lassuló hitelfelvétel az, ami biztosan érzékelhető!
A lakáshiteleknél leginkább optimális az lenne, ha az 5-10 éves és a 10 éven túli rögzítés aránya nőne! Ez a hitelfelvevők legbiztosabb védelme lenne a kamatkockázat ellen. Ha 5 esetleg 10 évig rögzített a kamatunk, akkor bármilyen változás a mi hitelünket nem tudja befolyásolni!
Amennyiben lakáshitelt szeretne felvenni, érdeklődik a CSOK, a fogyasztóbarát minősített hitelek iránt, hívja hitelközvetítő szakembereinket hogy szakszerű felvilágosítással segítsük döntését!
Töltse ki űrlapunkat, visszahívjuk!