Tartalomjegyzék
- 1 Bevezetés: Albérlet vagy saját lakás kérdése
- 2 Albérlet: Kidobott pénz vagy szükséges kiadás?
- 3 Saját lakás hitellel: Megéri hosszú távon?
- 4 Hogyan hat a CSOK Plusz és a 10%-os önerő az albérlet vagy saját lakás összehasonlításnál?
- 5 CSOK Plusz és a gyermekvállalás hatása az albérlet vagy saját lakás kérdésre
- 6 Mi történik, ha nem jön a gyermek?
- 7 10 évre fixált piaci lakáshitel és az albérlet költségeinek összehasonlítása
- 8 Az albérlet kockázatai: Mi történik, ha nem tudod fizetni?
- 9 A hitel előnyei, ha nem tudod fizetni!
- 10 Összegzés: Miért érdemes inkább saját lakást venni?
- 11 Mi történhet 30 év múlva? Albérlet vagy saját lakás?
- 12 Lehet végig fix a piaci lakáshiteled? És mit változtat az albérlet vagy saját lakás kérdésben?
- 13 A CSOK és a gyermekvállalás kockázatai, ha az albérlet vagy saját lakás kérdés vizsgálatakor!
- 14 Záró gondolatok az albérlet vagy saját lakás kérdésről
- 15 Miért érdemes elgondolkodni a saját lakáson?
- 16 Segíthetünk?
Bevezetés: Albérlet vagy saját lakás kérdése
Albérlet vagy saját lakás, lakáshitellel terhelten? Adósrabszolgaság, CSOK rabszolgaság, vagy a főbérlőtől való folyamatos aggodalom? Állandó vita ez a videóim kommentelői között, gyere nézzük meg hogy mi a véleményem erről az albérlet vagy saját lakás kérdésről! Megnézheted a lenti videót vagy elolvashatod a videó tartalmát taglaló lenti cikket is, de kérhetsz díjmentes segítséget is!
Albérlet: Kidobott pénz vagy szükséges kiadás?
Nincs olyan, hogy jó vagy rossz megoldás, pro és kontra érveket tudok felsorakoztatni, ez mellett vagy az mellett ebben az albérlet vagy saját lakás kérdésben. Nézzük akkor, hogy ha albérletben laksz, akkor folyamatosan kidobott pénzt generálsz magadnak, hiszen soha nem fog elfogyni az albérlet! Mindig nőni fog az ára az inflációval, és mindig nőni fog az ára az ingatlanpiaccal. Tehát hogyha emelkedik az ingatlanok ára, akkor általában nő az albérletek ára is! És valljuk be őszintén, hogy egy olyan ingatlant, amit mondjuk meg tudsz venni 37-38 millió forintért, azt nagy valószínűséggel 150-160 ezer forint alatt nem fogsz tudni bérelni!
Saját lakás hitellel: Megéri hosszú távon?
Az albérlet vagy saját lakás dilemma másik oldala: nézzük meg, hogy ha te felveszel hitelt, akkor mi történik? Ha lakáshitel felvételével veszel egy ingatlant, ilyenkor alapból nem a teljes törlesztőrészleted kidobott pénz, hanem csak és kizárólag annak a törlesztőrészletnek a kamat tartalma! De nézzük meg, hogy milyen lehetőségeink vannak! Vegyük például, hogy felveszünk 30 millió forint hitelt az albérlet vagy saját lakás kérdés eldöntéséhez!
Hogyan hat a CSOK Plusz és a 10%-os önerő az albérlet vagy saját lakás összehasonlításnál?
Ugye ehhez szükséges alapesetben húsz százalék önerő! Ilyenkor egy 37 millió 500 ezer forintos lakást tudnánk megvenni, a 20%-os törvényi önerő előírás miatt! De 24 január elsejétől 10%-on erővel is vásárolhatnak azok a fiatalok, ahol mindketten 41 év alatt vannak, tehát a férj és a feleség is, és senkinek nincs ötven százalék fölötti ingatlan tulajdona! Vagy ha van, akkor az a hozzá kerüléstől kezdve haszonélvezettel terhelt volt.
Az albérlet vagy saját lakás kérdésére az is hatással lehet, hogy ilyenkor a 10%-os önerővel 33 millió 300 ezer forintért tudnál ingatlant venni! Tudom, hogy lehetne többért is ingatlant venni, de most csak egy szerényebb példát vizsgálunk!
CSOK Plusz és a gyermekvállalás hatása az albérlet vagy saját lakás kérdésre
Hogy ha te fölveszel 30 milliót CSOK pluszt, akkor ennek 173 ezer forint a törlesztőrészlete. Ilyenkor 98 ezer forint a tőke, tehát ezzel minden hónapban csökken a tartozásod, és 75 ezer forint a kamat. Ilyenkor ugye végig fixált hiteled lesz, tehát tervezni tudod, hiszen nem változhat a törlesztőrészleted. Legalább vállaltál egy gyermeket! Egyébként a 30 millió CSOK pluszhoz neked két gyerek szükséges, vagy kettő vállalt, vagy egy vállalt és egy meglévő.
Tehát, ha például egy gyerekes vagy és albérletben élsz és 12 hetes magzati terhességgel veszed fel a CSOK pluszt, akkor már nem nagyon kell aggódnod. Hiszen a CSOK plusz felvétele után megszületik a gyermek, és akár kockázat nélkül, ezzel a 173 ezer forinttal megúszod a sztorit
Mi történik, ha nem jön a gyermek?
Az albérlet vagy saját lakás kérdésben az is fontos, hogy ha a későbbi vállalást még nem látod, hogy teljesülni fog-e, itt keletkezhet akár bírságod is! Nekünk van egy nagyon jó CSOK kalkulátorunk, amivel kiszámolhatjuk, hogy egy 30 milliós CSOK plusz esetén akár 14,6 millió forint bírságod is keletkezhet.
Tehát itt nincs olyan, hogy jó vagy rossz. Ha jönnek a vállalt gyermek, akkor nagyon jól jársz, mert 173 ezer forintból 98 ezer forinttal csökken a tartásod (tőke), és 75 ezer forintot dobtál ki az ablakon (kamat). Azonban, ha nem jön a gyermek bírságod keletkezik!
10 évre fixált piaci lakáshitel és az albérlet költségeinek összehasonlítása
Egy piaci lakáshitelnél 10 éves fix kamatozással, olyan 214 ezer forint körül van a törlesztőrészleted. De itt nem keletkezhet bírságod! Ilyenkor „csak” 63 forint körül van a tőke, amivel fogy a tartozásod, és 151 ezer forint megy kamatra, ami kidobott pénz. De ez ugye megint az albérlethez hasonlítva sokkal jobb, mert fogy a tartozásod.
Az albérlet kockázatai: Mi történik, ha nem tudod fizetni?
És ne felejtsük el, hogyha valaki albérletben lakik, onnan mindig csak a bútoraival fog maximum és egy kaucióval eljönni, ha nem tudja fizetni az albérleti díjat. Sőt szinte azonnal kitesznek egyezkedés nélkül, szemben a bankkal, aki hajlandó könnyítéseket adni!
A hitel előnyei, ha nem tudod fizetni!
Amennyiben nem tudod fizetni majd a hiteledet, mert valami baj van, akkor a hiteled csökkent a havi törlesztőrészletek tőkerészével, az ingatlan ára pedig valószínűleg följebb ment, mert a tendencia az elmúlt időkben nem azt mutatja, hogy az ingatlan árak képesek lejjebb is menni.
Összegzés: Miért érdemes inkább saját lakást venni?
Az albérlet vagy saját lakás kérdésre tehát azt gondolom, hogy ha ki tudod fizetni a törlesztőrészletet és a kamat tartalma a törlesztőrészletnek nem nagyobb, mint az albérleti díj lenne, akkor sokkal jobban jársz! Hiszen nem kell a főbérlőtől aggódni, nem adják el a fejed fölül a lakást, tarthatsz állatot, azt csinálsz, amit akarsz, és egyszer tiéd lesz a lakás a hitel lejáratakor. Ezek a fenti lakáshitel példák egyébként 20 éves futamidők voltak.
Mi történhet 30 év múlva? Albérlet vagy saját lakás?
Tehát egyszer a tied lesz a lakás. De a hitelt természetesen lehet hosszabb futamidővel is felvenni, tehát lehet akár 25 és 30 évre is, amennyiben az életkorotok engedi ezt (lejáratkor maximum 75 évesek lehettek). Ilyenkor még kisebb lenne a törlesztőrészlet, mint a fenti példáknál, tehát a családnak így még kivitelezhetőbb a havi költségvetés szempontjából! Tudom, hosszú időre adósodsz el, de ha albérletben maradsz, 30 év múlva se lesz a tiéd az a lakás, és bármikor kirakhatnak az utcára.
Lehet végig fix a piaci lakáshiteled? És mit változtat az albérlet vagy saját lakás kérdésben?
Az albérlet vagy saját lakás kérdésre az is igaz, hogy egy hitelt végig fixen is felvehetsz. Ilyenkor van olyan bank, ahol ugyanannyiba kerül, mint a 10 év fixálás, vagyis 214 ezer forint körül. 63 ezer forint tőke, 151 ft kamat, de általában a végig fix hitel vagy drágább, vagy a bank kevesebb tőkét von le. Ezért érdemes nagyon összehasonlítani a bankok ajánlatát!
A CSOK és a gyermekvállalás kockázatai, ha az albérlet vagy saját lakás kérdés vizsgálatakor!
Az albérlet vagy saját lakás kérdés eldöntésekor azt is megvizsgálhatjuk, hogy nyolc, kilenc éve indult a CSOK, és ha valaki mondjuk bevállalt 10 millió forintnak megfelelően három gyereket.
Majd a 10. év végén, amikorra prezentálni kell a gyerekeket, nem sikerült ezt teljesíteni, nekik az 5 százalékos maximális büntető kamat miatt 5 millió forint bírságuk keletkezett.
Kérdezem én, ha kilenc éve vettél egy lakást, annak az ára ezalatt a vizsgált 9 év alatt, 5 milliónál jóval többel emelkedett ugye? Plusz, ha vettél fel hozzá hitelt, egy csomót csökkent a tőke tartozásod is az eltelt idő alatt. Tehát amikor eladod a lakást és előtörleszted a hitelt és visszafizeted a CSOK-ot, sokkal jobban, azaz pozitívabban zárod az egyenleget, mintha egy albérletben laktál volna, ahonnan maximum a kaucióddal és a bútoraiddal tudsz távozni.
Záró gondolatok az albérlet vagy saját lakás kérdésről
A TikTok-on és Facebook-on ezen videóm alatt sok-sok kommentet olvashatsz erről.
Ami fontos: kérlek küldd el ezt a cikket vagy videót azoknak, akik albérletben laknak, mert szerintem van kiút az albérletből! Az „albérlet vagy saját lakás” kérdésben sokszor egy hitellel terhelt ingatlan jobb, mint egy albérlet! Mind a kettőnek megvannak a veszélyei, de egy a lényeg: az albérletből soha nem fogsz tudni kitörni, és havonta kidobott pénzt generálsz magadnak.
Miért érdemes elgondolkodni a saját lakáson?
Míg a hitelezett, hitellel terhelt ingatlannal egyre beljebb kerülsz a lakásba, és az ingatlanod ára is feljebb megy. Tehát ha nem tudod fizetni, és el kell adnod az ingatlant, akkor több millió forinttal a zsebedben fogsz távozni, nem egy kaucióval!
Hajrá előre! Bármilyen kérdésed van kérj visszahívást a lenti űrlapon, kérdezz bátran a videóim alatt is!