Feltétlenül olvassa végig sorozatunkat, mert lerántjuk a leplet arról, hogy amennyiben Ön ingatlant szeretni venni lakáshitel segítségével, milyen kezdeti költséggel számolhat a lakáshitellel kapcsolatban és azon felül (ügyvéd, illeték, adó, földhivatali költségek).
Sorozatunk végig olvasásával látja majd, hogy a megfelelő lakáshitel kiválasztásával a kedvezmények és támogatások igénybe vételével több millió forintot spórolhat.
Ha valaki lakáshitel felvételén gondolkodik az első jelentős kiadás, amit a saját zsebéből kell fizetnie az Önerő.
Önerő:
Nézzük először az Önerőt, ami az egyik legnagyobb saját zsebből fizetendő tétel. Az önerő meglétét törvényi szabályozás írja elő. Egy ingatlanra terhelt hitel esetében, így a lakáshitelek esetében is, a banki értékbecslés alapján elfogadott ingatlan forgalmi értékének a 80%-a lehet a maximálisan adható hitelösszeg. Ebből következik, hogy a az önerő minimális törvényi értéke 20%. Azonban az egyes hitelintézetek a törvényi előírásnál szigorúbb feltéteket is előírhatnak az igénylőknek, így az önerő mértéke akár 30% is lehet.
Nézzünk három egyszerű példát az Önerőre, 40 millió forintos vételár esetén:
1. eset:
A 40 millió forintos vételár esetében a hitelintézet értékbecslője 8 millió forint önerő meglétét fogja kérni.
2. eset:
Bár a törvény által minimum 20 % előírt önerő szükséges, a hitelintézetek ennél szigorúbb feltételeket is szabhat, azaz 30%-os önerő meglétét is előírhatja. Ez a korábban említett 40 millió forintos vételár esetén 12 millió forintot jelent.
3. eset:
A hitelintézet nem támaszt szigorúbb feltételeket a törvény által előírtnál, azaz elfogadja a 20% önerőt, de a belső fedezetértékelési szabályzata alapján úgy ítéli meg, hogy az ingatlanpiac az állami támogatásoknak köszönhetően (Babaváró támogatás, CSOK) túlértékelt. Ezért a megvásárolni kívánt ingatlan értékét csak 37 millió forintra értékeli. Ennek következtében a szükséges önerő mértéke 37*0,2= 7,4 millió forint, de mivel csak 29,6 millió forint hitelt ad (ingatlan becsült értéke 37 a szükséges önerő 7,4 millió, így 37-7,4= 29,6 millió forint hitelt nyújt). Ez azt jelenti, hogy a 40 millió forintos vételárhoz az igénylőnek 40-29,6= 10,4 millió forintot kell még saját zsebéből megfinanszíroznia, hogy a kinézett ingatlant meg tudja vásárolni, vagy alkudnia kell az árból.
Mint látszik nagyon nem mindegy, hogy melyik hitelintézetnél nyújtja be lakáshitel igénylését. Érdemes hitelközvetítő szakembereink segítségét igénybe venni, mivel ők ismerik az egyes bankok belső szabályzatait is.
Bár mi is az önerővel kezdtük, de számos egyéb költség is felmerül egy lakáshitel igénylésekor amire az emberek nem is gondolnak. Nézzük meg ezeket a további plusz kiadásokat:
Értékbecslési díj:
A hitelintézetek értékbecslőket alkalmaznak arra, hogy meghatározzák az adott ingatlan értékét, amire a hitelt az igénylők fel szeretnék venni. Az értékbecslők munkájának díja van, ami 30 és 40 ezer forint közé tehető. Van olyan hitelintézet, amelyik ezt az értékbecslési díjat visszatéríti az ügyfelének sikeres hiteligénylés esetén, de mivel a jelzálog.com a legtöbb bankban kiemelt partneri státuszban van, így ügyfeleinknek teljesen ingyenes értékbecslét tudunk biztosítani. Csupán egy szándéknyilatkozat segítségével már el tudjuk indítani és az értékbecslést nem kell kifizetni. Az értékbecslés díját akkor sem kell visszatéríteni, ha az adásvétel meghiúsul, vagy ha a kamatok miatt mégsem az adott bankot választja az ügyfél, azaz a banki ügylet nem indul el.
Tehát egy ingatlan vásárlás közben ügyfeleinket a foglaló kifizetése előtt kockázat és költségmentesen biztosítani tudjuk hogy a bank biztosan elfogadja az adásvételiszerződésben szereplő vételárat, azaz így kiküszöböljük a szigorú banki értékbecslés kockázatait (lásd fenti példák az önerőnél).
Közjegyzői okiratba foglalás díja:
A lakáshitelek és minden jelzálog hitel esetében a hitelintézetek megkövetelik az adott szerződés közokiratba foglalását. A közjegyzői díjak 2019.07.01-vel változtak meg: Az új építésű ingatlanok vásárlásához és építéséhez igénybe vehető, államilag támogatott lakáscélú hitelek esetében – például a családi otthonteremtési kedvezményhez (CSOK) kapcsolódó lakáshitel – a közjegyzői díjakat jelentősen csökkentették. A piacon megszokott díj 30%-át sem éri el a közjegyzőnek fizetendő díj értéke, ezen hitelek esetében. Azonban a piaci lakáshitelek és a szabad felhasználású jelzálog hitelek esetében jelentősen emelkedtek a díjak – 200 millió forint összeghatárig 4500 forinttal. 20 millió forint hitelfelvétel esetén bőven 50 ezer forint feletti összeggel számolhatunk, ha nem támogatott hitel veszünk igénybe.
A jó hír, hogy egyes hitelintézetek átlagosan 50.000 forint összeg visszatérítést is adnak ügyfeleiknek a közjegyzői díjból. Itt feltétlenül kérje hitelközvetítő kollegánk segítségét, mert van ahol nem térítenek vissza, valahol akár 60.000 forint összeg visszatérítést is kaphat. Lesz Önnek elegendő költsége az ingatlan vásárlással, segítünk hogy a lakáshitel igénylése közben ne dobjon ki pénzt feleslegesen az ablakon.
Cikksorozatunk további részében a sikeres hiteligénylést követően felmerülő költségeket fogjuk részletesen bemutatni, feltétlenül olvassa el azt is!
Szolgáltatásunk Önnek teljesen díjmentes, kollegáink pedig mindig naprakész információval rendelkeznek arról, hogy melyik hitelintézet milyen díjat térít vissza, vagy enged el ügyfeleinek. Kérjük töltse ki űrlapunkat, ha szeretné, hogy ingatlanvásárlása zökkentőmentes legyen és megtalálja az Ön számára legkedvezőbb lakáshitelt.