Az új hitel felvevők, a kamatcsökkenés ellenére drágábban tudnak otthont vásárolni, mert olyan iramban nőnek a lakásárak! Hiába csökkentek a kamatok, a lakás ára miatt a törlesztőnk még mindig magas. Megnézzük, hogy ennek ellenére is jól járnak-e azok, akik hitelből vennének lakást?
Melyik erősebb, a kamatemelkedés vagy a lakásár emelkedés?
Miért van kételyünk?
Vajon melyik tényező befolyásolja a törlesztőnket nagyobb mértékben?
- hazánkban a lakás árak nagyon megnőttek (használt 15-ről 20 millió fölé, újak 18-ról 27 millió fölé emelkedtek 2012 óta), ehhez magasabb hitelösszeget kell felvennünk, ami magasabb törlesztő részletet eredményez.
- A kamatok 2012 óta nagyot estek, a lakáshitelek kamatai 11%-ról 4%-ra csúsztak, így elvileg sokkal kisebbnek kellene lennie a havi törlesztőnek is.
Nagyon beleszámít a havi törlesztőnkbe az önerő is, többféleképpen lehet számolni emiatt, hogy kinek mi éri meg. Mindenképpen nőtt a lakosság megtakarítása is, ezért torz eredményt kapnánk, ha pl. fix összegű önerőből indulnánk ki.
Két módszer szerint számolunk:
Az átlageredményhez a KSH adatait választottuk, ebből olvasható ki a hitelösszeg és a hozzá tartozó önerő is. Kis torzítást ad az eredményünknek az, hogy az átlagos lakásérték-statisztika a nem hitelből vett lakásokat is tartalmazza.
Akik egyénileg vettek fel hitelt, náluk a lakásérték 30%-ával mint önerővel számoltunk megnézve, hogy a kamatcsökkenés vagy a lakásdrágulás hatása erősebb-e a maradék 70% -nál?
Az egész országra nézve átlagosan nőtt a hitelfelvételi kedv, sőt 2012 óta jelentős mértékben növekedett a lakáshitelek felvétele!
A lakásárak emelkedése folyamatos,
- A törlesztők átlagosan lassan emelkedtek,
- Meghosszabbodott a hitelek futamideje, ami kis mértékben, de mégis lefelé billentette a törlesztők mértékét.
„Összességében azt találtuk, hogy a lakásárak drágulása és az önerő átlagos arányának csökkenése (magasabb hitelösszeg / lakásár arány) összességében jóval nagyobb átlagos törlesztő részlet-emelkedést eredményezett az új magyar lakáshiteleknél, mint amennyivel a kamatok csökkentették volna a havi terhet.” állapította meg független pénzügyi szakértőnk.
Összegeket nézve 43 ezer Ft-ról 63 ezer Ft-ra emelkedett a használt, és 47 ezer Ft-ról 73 ezer Ft-ra az új lakásoknál a havi terhe a családoknak 2012-ről 2018 első felére. Ezek az adatok az új hitelt felvevők átlagos értékeit mutatják.
Akik egyedileg vettek fel hitelt:
Az egyedi lakáshitel-felvevők helyzete a fentiektől eltér. Míg az átlagos használt lakás megszerzéséhez 30%-os önerő mellett 2012-ben még csak 7,0 millió Ft, addig ma már 10,0 millió Ft hitel felvételére van szükség. Az új lakásoknál ez 12 millióról 16,5 millióra emelkedett. A hitelösszeg növekedése a törlesztők csökkenésével járt, mert az időközben bekövetkezett kamatok csökkenése kompenzálta azt.
A használt lakások átlagos hitele 15 év futamidő mellett 30 %-os önerővel a használt lakások átlagos hiteltörlesztő részlete 79 ezer Ft-ról 75 ezer Ft alá, az új lakásoké pedig 125 ezer Ft-ról 122 ezer Ft-ra csökkent.
Az egyedi hitelfelvevők esetében jótékony hatása lett a kamatcsökkenésnek, főleg ha a hitelfelvevő más régióba költözik, ahol a lakásárak alacsonyabbak a főváros és környéki lakásáraknál!
Amennyiben Ön is érdeklődne a lakáshitelekről, CSOK-ról, a minősített fogyasztóbarát hitelekről, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a lakáshitelekről!
Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!