Tartalomjegyzék
A BAR lista vagy KHR lista kifejezéssel akkor szoktunk találkozni, amikor hiteligényléshez folyamodunk. Még kellemetlenebb ez a találkozás, ha nem kapunk meg egy hőn vágyott hitelt, mivel szerepelünk a negatív listán. De mit jelent pontosan a BAR és a KHR? Ki kerül rá? Mit érdemes tudni a rendszerről, és hogyan zajlik a BAR lista lekérdezése? Ennek járunk most utána. Ha olvasás közben, kérdés merülne fel csatlakozhatsz a Facebook Csoportunkhoz, ahol azonnal kérdezhetsz is.
Mi a BAR lista?
A BAR lista elnevezés a Bankközi Adós-és Hitelinformációs Rendszer rövidítéséből ered. Ma már nem ez a hivatalos neve, hanem Központi Hitelinformációs Rendszer, ebből ered a KHR-lista kifejezés.
A lényeg, hogy a bankok a saját és ügyfeleik védelme érdekében kidolgoztak egy olyan információs rendszert, ahol mindenki szerepel, aki valaha bármelyik banknál hitelt vett fel. Az is szerepel a listán, hogy milyen adósok voltunk: visszafizettük-e a törlesztőhitelt, mennyivel tartoztunk vagy tartozunk. Van-e párhuzamosan másik hitelünk, amivel már kimerítettük a keresetünkből fakadó hitelképességet?
Ha jó adósok voltunk, könnyebben kapunk hitelt, akár kedvezőbb kamattal, ha azonban gond volt a törlesztéssel, sok hitelt halmoztunk fel különböző bankoknál, elutasíthatják hitelkérelmünket.
Mielőtt kitalálták volna a BAR listát, sok bank került kellemetlen helyzetbe. A banktitok intézményét kihasználva a 90-es évek hajnalán sokan folyamodtak a hitelhalmozáshoz: vagyis reggel bement az illető a bankba, felvett 3 millió hitelt, két óra múlva már egy másik banknál intézett magának 2,5 milliót, ügyes időbeosztással akár 4-5 bank is belefért aznap, emberünk pedig ugyanazzal a kerestigazolással felvett 14-16 millió forint hitelt.
Egy hitel törlesztésére elegendő jövedelemmel 4-5 hitelnyi tartozást vett fel a példánkban szereplő ügyfél, aki maximum egy helyen tudta fizetni a hitelt, a többi bank pedig futhatott a pénze után. A BAR lista nemcsak a bankot, hanem az ügyfeleket is védi attól, hogy túlvállalják magukat.
Mi a BAR lista és a KHR lista közötti különbség?
Régebben Bankközi Adós-és Hitelinformációs Rendszernek hívták ezt az információs központot, innen ered a BAR lista elnevezés. A Központi Hitelinformációs Adatbázisba (KHR) már minden olyan ügyfél adatai felkerülnek, akik valaha hitelt vettek fel. Tehát a korábbi BAR listával ellentétben a KHR-ben nem csak azok szerepelnek, akik megcsúsztak a törlesztéssel, hanem a rendesen törlesztő adósok is. Akik nem fizettek, azok a negatív listán szerepelnek, akik pedig rendesen fizetnek, a pozitív listán. Habár hivatalosan már nem létezik a BAR, sőt, a törvényben sosem hívták BAR listának, a köznyelvben megmaradt ez a kifejezés.
Mit árul el a BAR lista és miért nem jó rajta lenni?
A rendszer a következő adatokat tartja számon rólunk, amennyiben magánszemélyként vagyunk fent a listán:
- a születési helyét,
- a születési dátumát,
- az anyja születési nevét,
- a személyi igazolvány számát,
- az útlevél számát,
- a vezetői engedély számát,
- az állampolgárságát,
- a jelenleg viselt nevét,
- az állandó és ideiglenes lakcímét,
- a levelezési címét,
- az e-mail címét,
- egyéb azonosító okmány számát és típusát,
- és a rögzített hitelszerződésben betöltött szerepét (adós, adóstárs).
A személyes adataink mellett pedig a hitelekkel kapcsolatos információkat tartalmazza a KHR-lista. Vagyis:
- a tőketartozások összege,
- a tartozás pénzneme,
- a hiteltörlesztés összege,
- az előtörlesztésekkel kapcsolatos dátumok és összegek,
- és a törlesztőrészletek fizetésével kapcsolatos információk (határidők betartása, rendszeresség).
Nem feltétlenül rossz, ha rajta vagyunk a KHR listáján, csak az nem mindegy, hogy pozitív vagy negatív besorolás szerepel a nevünk mellett.
Pozitív lista
Ha rendesen fizettük minden hiteltartozásunkat, akkor egyszerű a helyzet: kedvezőbb ajánlatot kaphatunk és gyorsabb, egyszerűbb lesz a hitelfelvételi folyamat. A pozitív listánszereplőket szokták „jó adós”-nak is nevezni. Azaz ezen ügyfelek bármikor indíthatnak egy hiteligénylést, legyen az egy egyszerű folyószámlahitelkerettől megkezdve egy személyi kölcsönön át lakáshitelig mindent.
Negatív lista
Aki nem fizette a hitelt, az nem kaphat újabb hitelt. Nézzük, hogy milyen ügyek miatt kaphatunk negatív besorolást:
- Nem fizettük a hitelt valaha – vagyis ha a lejárt, be nem fizetett tartozásunk nagyobb volt, mint a minimálbér és ez a tartozás 90 napon túl is fennállt. Ez természetesen nemcsak a múltbeli, hanem a jelenben fennálló tartozásokra is vonatkozik.
- Bankkártyával vagy hitelkártyával éltünk vissza (ilyen lehet az illetéktelen kártyahasználat vagy a más adataival való visszaélés). A bankkártyával való visszaélést öt éven keresztül tárolják a rendszerben.
- Szintén öt évig nyilvántartják rólunk, amennyiben csaltunk, hamis adatokkal, okiratokkal, dokumentumokkal éltünk vissza.
A negatív listán szerepelhetünk aktív és passzív státuszban.
Ha fennáll a lejárt tartozásunk, akkor aktív státuszban vagyunk, ebből a helyzetből úgy tudunk kikerülni, ha kifizetjük a tartozást. (Önszántunkból törlesztjük, vagy behajtják rajtunk, esetleg átütemezik a hiteltörlesztést.)
A tartozás rendezése után kerülünk át a KHR passzív negatív listájára, ahonnan egy év elteltével törölnek minket. Nemcsak a bankok, de mi is hozzáférhetünk a KHR listához. Persze csak a saját vagy a céges adatainkat tudjuk kikérni. Ez azért is fontos, mert így megúszhatunk egy csomó felesleges kört, nyűglődést, tisztán láthatjuk, hogy melyik listán szerepelünk, milyen státuszban.
Ha a negatív listán vagyunk, ráadásul aktív státuszban, akkor minél előbb próbáljuk meg rendezni az adósságunkat! Amennyiben olyan megállapodásra jutunk a bankunkkal, hogy a bank is és mi is kisebb veszteséggel megállapodtunk, akkor még öt éven keresztül szerepelni fogunk a passzív listán. Ha nullára írtuk a tartozásunkat, akkor egy év alatt lekerülünk a passzív listáról is!
Mit jelent a saját hiteljelentés?
Ahogy fent is írtuk, fontos, hogy mi magunk is tisztában legyünk azzal, mit tud rólunk a rendszer. Így megspórolhatunk magunknak egy jó adag bizonytalanságot, sikertelen hitelfelvételi próbálkozást.
Mi magunk is lekérhetjük, hogy pontosan milyen adatokat tart nyilván rólunk a KHR és azt is, hogy ki kért rólunk hiteljelentést. A saját hiteljelentésünket ingyenesen kérhetjük egy banknál, takarékszövetkezetnél (Referenciaadat-szolgáltatónak vagy pénzintézetnek is nevezik), vagy a BISZ Központi Hitelinformációs Zártkörűen Működő Részvénytársaságnál.
Hányszor kérhető ki?
Bármikor, ingyesen kikérhetjük a ránk vonatkozó adatokat.
Mi tartalmaz még a BAR lista státuszon kívül a saját hiteljelentés?
Ha kikérjük a saját hiteljelentést, a következő információkat fogjuk megkapni:
- hogy pontosan milyen adatok szerepelnek rólunk a KHR-ben,
- hogy a KHR melyik pénzintézetektől kapta ezeket az információkat,
- és hogy ki, mikor és milyen jogcímen láthatta korábban az adatainkat.
Hogyan zajlik a BAR lista lekérdezése?
Ha meg akarjuk tudni, hogy szerepelünk-e a KHR listáján, több módszer is a rendelkezésünkre áll.
Bankon, takarékszövetkezeten, pénzintézeten keresztül:
- letöltjük a BISZ dokumentumtárából vagy az adott bank honlapjáról a nekünk szükséges formanyomtatványt. A magánszemélyek részére az alábbi űrlapot kell választani:
- Amennyiben vállalkozóként, egyéni vállalkozóként kérnénk ki az adatokat, az alábbi lista alapján válasszuk ki a megfelelő űrlapot:
- Egyéni vállalkozóként ezt a nyomtatványt töltsük ki, vállalkozás esetén ide kattintsunk. Az egyéni vállalkozóként kitöltött nyomtatványt ne felejtsük a beküldés előtt két tanúval hitelesíteni! A vállalkozók esetében pedig fontos a cégszerű aláírás.
- Ha minden papír készen áll, besétálunk a bankba, takarékszövetkezetbe, hogy leadjuk a kérelmet. Ha személyesen igényeljük a jelentést, akkor magánszemélyként személyi igazolványra és lakcímkártyára mindenképp szükségünk lesz! Vállalkozóként pedig ne felejtsük otthon a cégbírósági kivonatot, az alapító okiratot és az aláírási címpéldányt!
- Miután leadtuk az igénylést, várunk néhány munkanapot, hogy postai úton vagy elektronikus formában megkapjuk a jelentést.
Online is lekérhetjük a hiteljelentést!
- Először is töltsük le a megfelelő formanyomtatványt a BISZ dokumentumtárából!
- Adjuk meg az adataiknak a letöltött kérelemben!
- Mentsük le a gépünkre az adatokkal kitöltött kérelmet.
- Lépjünk be a www.magyarország.hu-ra a felhaszálónevünkkel és a jelszóval!
- Válasszuk ki a HITELESÍTÉS menüpontot!
- Húzzuk be a “Fájl feltöltése ide” négyzetbe a számítógépünkre lementett és kitöltött kérelmet, válasszuk ki az ASiC opciót, fogadjuk el az ÁSZF-et majd kattintsunk a FELTÖLTÉS gombra!
- A szolgáltatás ezután elhelyezi az elektronikus aláírását a nyomtatványon.
- Sikeres elektronikus aláírást követően a kérelmet küldjük el a BISZ Zrt.-nek az info@bisz.hu e-mail címre.
- Ha a formanyomtatványon azt jelöltük meg, hogy e-mailben szeretnénk megkapni a hiteljelentést, akkor érdemes tisztában lenni az alábbi technikai követelményekkel: egy PDF-et fogunk kapni, amit WinZip-pel tömörítettek és jelszavaztak. Vagyis: szükségünk lesz az Adobe Readerre ahhoz, hogy megnyissuk a fájlt. Ha nincs a gépünkön, akkor innen le tudjuk tölteni ingyenesen.
Közvetlenül a BISZ-en keresztül
A BISZ alapvetően azt javasolja, hogy bankon, pénzintézeten keresztül vagy online kérjük le a hiteljelentést, de természetesen közvetlenül tőlük is kérhetjük!
Ebben az esetben a következő nehézségekkel kell szembesülnünk:
- Lassabb az ügymenet, mintha bankon keresztül kérnénk
- Postaköltséggel is számolnunk kell
- Ha hiányosan töltöttük ki a kérelmet, akkor elutasítják, melyre 30 napos válaszadási határidő vonatkozik.
- A kérelmet általában tanúztatni kell (de legalább mindenképpen szükséges, hogy teljes bizonyító erejű magánokirati formában kerüljön benyújtásra).
- Minősített, vagy fokozott biztonságú elektronikus aláírás nélkül elektronikus úton, e-mailben vagy fax formájában megküldött kérelmeket – törvényi rendelkezés okán – elutasítják.
Mielőtt megindítanánk egy banknál a hitelkérelem folyamatát, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mennyire számítunk jó adósnak a pénzintézetek szempontjából. Sok fölösleges körtől óvhatjuk meg magunkat, ha időben lekérjük a rólunk nyilvántartott adatokat.
Ha bármi kérdés felmerülne benned, töltsd ki az űrlapunkat, munkatársunk 24 órán belül felveszi veled a kapcsolatot, vagy csatlakozhatsz a Facebook Csoportunkhoz, ahol azonnal kérdezhetsz is!
Mindenkinek, aki hitelt szeretne felvenni.
Nincs díja a lekérdezésnek.
Igen, ügyfélkapun keresztül is lekérdezhetjük, hogy szerepelünk-e a KHR listáján.