Tartalomjegyzék
A befektetés igazi türelemjáték, a tudatos jövőépítésről szól. Felmérjük azt, hogy a későbbiekben (10-15, 20 év múlva) egy nagyobb összegre lesz szükségünk és ennek érdekében hozunk egy nagyon fontos döntést: nem költjük el azonnal a rendelkezésünkre álló pénzt, hanem lekötjük és valamikor a jövőben felhasználjuk. Amikor befektetési lehetőségek között kell választanunk, akkor több szempontot kell egyszerre érvényesítenünk.
Mielőtt megvizsgálnánk, hogy melyek a legjobb befektetési lehetőségek, nézzük meg, hogy mit kell előzetesen végiggondolnod:
- Tedd fel magadnak a kérdést: mikor lesz előreláthatólag szükséged a befektetett összegre?
- Mekkora az a hozam vagy nyereség, amiben reménykedsz és mekkora kockázatot vagy hajlandó vállalni annak érdekében, hogy ezt elérd?
- Ne ugorj fejest az első szembejövő befektetési lehetőségbe. Nézd át alaposan, hogy a különböző szolgáltatók milyen termékeket nyújtanak, olvasd el a tájékoztatókat, ha kérdésed van, egyeztess időpontot, kérdezd meg személyesen!
- Beszélgess tapasztaltabb befektetőkkel, járj utána az apróbetűs részeknek!
- Ne rulettezz, oszd meg a befektetéseidet a kockázatosság és a hozzáférhetőség szempontjából!
- Mivel hosszú távú döntést hozol, mindig kérdezz rá, hogy milyen feltételekkel módosítható a szerződés!
Milyen jellemzői vannak a befektetési lehetőségeknek?
Nézzük meg most a befektetési lehetőségek leglényegesebb szempontjait.
Mi a célja?
Egy befektetésnek több célja is lehet. Például a későbbiekben vásárolni szeretnél egy ingatlant, autót, nagyobb értékű utazásra gyűjtesz, a gyereked továbbtanulását, esküvőjét, ingatlanvásárlását szeretnéd majd finanszírozni, esetleg a nyugdíjas évekre tennél félre. Az is lehet, hogy tartalékolsz, felkészülsz arra a lehetőségre, hogy ha kiesik a jövedelmed valamilyen okból kifolyólag. (Egy-egy gazdasági válság vagy például a COVID-pandémia okozta nehézségek sok embert ébresztettek rá arra, hogy mennyire lényeges előregondolkodni, félretenni, befektetni.)
Tőke – mekkora összeget tudunk befektetni?
Fontos felmérni, hogy mekkora összeget tudunk, akarunk befektetni. Más a helyzet akkor, ha egy összegben (például egy örökség esetében) teszünk le nagyobb pénzmennyiséget és más akkor, ha kis lépésekben gyarapítjuk a befektetés tőkealapját.
Nyereség – mekkora hozam érhető el?
Mielőtt befektetnénk, szeretnének tisztában lenni azzal, hogy a jövőben mennyit fog érni a pénzünk. Nem azért teszünk félre tízmillió forintot, hogy tizenöt év múlva értéktelenebb pénzként jussunk hozzá. Fontos hát, hogy a befektetés értékálló legyen, vagyis hogy a hozam fedezze a mindenkori infláció mértékét, sőt, biztosítson számunkra reálhozamot, vagyis legyen az inflációt korrigáló hozam felett is nyereségünk. Azt is bele kell kalkulálni, hogy kell-e az így keletkezett nyereség után adót fizetni és ha igen, mekkora összeggel számoljunk?
Táv – mennyi időre fektetnék be? Mikor és milyen gyorsan juthatok hozzá a pénzemhez?
Az időfaktor itt is nagyon fontos. Fel kell mérnem, hogy mennyire gondolkozom hosszú távon és meg kell vizsgálni, hogy ha a jövőben szükségem lesz a megtakarított pénzre, akkor mennyi idő alatt juthatok hozzá. Ha például ingatlanba fektettem be, akkor nem mindegy, hogy mennyi idő alatt és milyen áron tudom eladni abban az esetben, ha szükségem lenne a befektetett összegre.
Mekkora kockázatot vállalunk?
Minden befektetésben van bizonytalanság, egy folyamatnak többféle kifutása is lehet. Ezt érzékeltetjük a „kockázat vállalás” kifejezéssel. Azt is fontos tudni, hogy a pénzügyi kockázat nem egyetlen összetevőből áll, hanem rengeteg tényezőből. Vannak olyan befeketések, amelyeknek alacsony a kockázata, viszont nem túl magas a hozama (ilyen például a hagyományos életbiztosítás), és vannak kifejezetten magas kockázatú befektetések, amelyekkel hosszú távon magasabb hozamot érhetünk el (részvény).
A fenti szempontok mellett az időfaktornak van még egy nagyon lényeges szerepe: minél hamarabb kezded el a befektetést, megtakarítást, annál nagyobb nyereséget profitálhatsz. Ha például havi szinten megtakarítasz 10 000 forintot 3 %-os éves kamat és havi jóváírás mellett, akkor tíz év elteltével 1,4 millió forintod lesz, ha azonban negyven éven keresztül pakolod a tízezreseket ugyanilyen feltételekkel, akkor nem négyszer annyi, (5,6 millió forint) pénzed lesz, a kamatos kamatok miatt több, mint 9 millió forintot tudsz kivenni. Nem mindegy.
Melyek a legjobb befektetési lehetőségek 2021-ben?
És akkor nézzük meg, melyek a legjobb befektetési lehetőségek 2021-ben?
1. Állampapír
- Mi ez pontosan?
Az állampapír egy kötvény, államkötvény. Vagyis ha te befizetsz a Kincstár számlájára mondjuk 100 000 forintot és veszel érte állampapírt, akkor kapsz egy dokumentumot, ami azt igazolja, hogy kölcsönt adtál az államnak, amit a kölcsön lejártakor kamatostul kapsz vissza. Több típusa is van. Értékpapírszámlára vásárolható állampapírok: Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz), Prémium Magyar Állampapír (PMÁP), Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP), Prémium Euró Magyar Állampapír (PEMÁP), Babakötvény (BABA). Vannak nyomtatott formában megvásárolható lakossági állampapírok: nyomdai Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz), Kincstári Takarékjegy (KTJ és KTJ II)
- Típusa: kötvény
- Mennyi tőke kell hozzá? Kevés alaptőkével bele lehet vágni.
- Mennyit nyerhet vele? Attól függ, hogy milyen futamidővel és milyen típusú állampapírt vásároltunk. Minél hosszabb távra vásárolunk állampapírt, annál magasabb lesz a kamat (például a babakötvény futamideje 19 év, az aktuális kamat pedig akár 6,3 %, míg az egyéves futamidőre köthető Egyéves Magyar Állampapír 2,5 %-ot hoz). Viszont azt is meg kell fontolni, hogy milyen kamatozással akarsz államkötvényt vásárolni. Vannak fix kamatozású termékek (pl. 3 %), ami azt jelenti, hogy alapkamattól függetlenül a te kötvényed mondjuk 10 éven keresztül 3 %-ot kamatozik. Ha magas az alapkamat (pl. 10 %), akkor rosszul jársz, mert alacsonyabb kamat kerül a megtakarításodra, viszont ha alacsony az alapkamat, neked marad a 3%. A változó kamatozású kötvények valamilyen bázishoz vannak kötve és ahhoz képest fizetnek fix kamatot (ilyen a Babakötvény vagy a Prémium Magyar Állampapír.)
- Táv: választhatunk 3 hónapos futamidőtől egészen a 10 éves, vagy akár még hosszabb futamidejű állampapírok közül.
- Hozzáértés: alacsony
- Kockázat: a hosszabb futamidejű állampapírok kamata és hozama magasabb lehet, viszont a kockázat is nagyobb, mint egy rövidebb futamidejű kötvény esetén. Ennek az az oka, hogy a kamatkörnyezet változásával csökkenhet a papírod értéke és csak áron alul tudod eladni.
- Mik az előnyei? Biztonságos és likvid (bármikor eladható), és alacsonyabbak a költségei, mint a bankszámlán tárolt megtakarításoknak.
- Mik a hátrányai? Alacsonyabb hozam.
2. ETF befektetés
- Mi ez pontosan?
Ez egy passzív befektetés, ha saját magad kezeled a befektetéseidet, akkor neked találták ki az ETF-t. Alacsonyabb a kezelési költsége, mint a befektetési alapnak. Az ETF a tőzsdén forgalombe kerülő alap (az ETF rövidítés – exchange-traded fund). általában valamilyen indexet követnek. Céljuk, hogy alacsony követési hibával pontosan lekövessék a mögöttes index teljesítményét, valamint alacsonyan tartsák az alapra terhelt díjakat és tranzakciós költségeket. Ugyanúgy működnek mint az egyéb alapok, mint pl. a nyilvánosság számára ismert befektetési alapok, csak azok részesedéseivel (részvényeivel) a tőzsdéken is kereskednek.
- Típusa: értékpapír
- Mennyi tőke kell hozzá? 100 000 – 1 000 000 Ft
- Mennyit nyerhet vele? Mivel alacsony a kezel
- Táv: 1-5 év
- Hozzáértés: alacsony
- Kockázat: közepes, de ez a legbiztonságosabb értékpapír
- Mik az előnyei? alacsony költségekkel rendelkezik, nincs belépő és kilépő díja, lehetőség van ETF-et vásárolni és eladni a nap 24 órájában, a kockázat alacsonyabb, mint a részvények esetében, mivel nem egy cégbe, hanem egyszerre több üzletbe vagy termékbe fektetünk be, emellett kis befektetéssel nagy mennyiségű értékpapírt tudsz vásárolni, vagyis kitűnő a diverzifikációja.
- Mik a hátrányai? ha kevés a forgalma annak a konstrukciónak, amit választottál, magasabb díjjal kell számolnod, ha kevés értékben szeretnél ETF-et vásárolni, akkor előnyösebb a pénzt ETF helyett az adott termékbe vagy cégbe fektetni.
3. Ingatlan
- Mi ez pontosan?
A befektetési lehetőségek egyik leguniverzálisabb típusa az ingatlanvásárlás: mindenkinek szüksége van otthonra, lakásra, tehát hosszú távon mindig lesz rá kereslet, így ez az egyik legbiztosabb befektetés, csak két dolog kell hozzá: jó időben kell megvásárolni és jó helyen kell ingatlant venni (meg persze később akkor kell eladni, amikor magasabbak az ingatlanárak). Akkor érdemes megvenni, amikor gazdasági válság van és olyan helyen érdemes ingatlant vásárolni, ahol láthatóan folyamatosak a fejlesztések, jelen van a turizmus stb.
- Típusa: ingatlan vásárlás
- Mennyi tőke kell hozzá? legalább 10 000 000 forint
- Mennyit nyerhet vele? Ha jó időben (válság idején) vásárolsz ingatlant, akkor a későbbiekben (akár egy felújítás után) jelentős hasznot tudsz kivenni a befektetésből.
- Táv: függ az ingatlanpiac mozgásától, attól, hogy kiadásra vagy eladásra szánjuk, kell-e felújítás stb.
- Kockázat: közepes
- Hozzáértés: közepes
- Mik az előnyei? Egy ingatlan passzív jövedelmet biztosíthat neked hosszú távon, ha bérbeadot. Ha jó helyen, jó időben vetted az ingatlant, akkor hosszú távon jelentős összeget nyerhetsz vele. Likviditás: ha szükséged van pénzmagra, eladhatod az ingatlant.
- Mik a hátrányai? Nem lehet előre kiszámítani az ingatlanpiac mozgását, vagy maga az ingatlan van rosszabb helyen (kevésbé fejlődő település), így csak alacsonyabb áron tudod eladni. A másik hátrány, ha ingatlanvásárlási kényszer miatt magasabb áron kellett megvenned.
4. Tanulás
- Mi ez pontosan?
A befektetési lehetőségek közül nem biztos, hogy az elsők között jut eszedbe a tanulás. Pedig ha nincs több millió forintod, de szeretnél befektetni, akkor a legegyszerűbb, ha saját magadba fekteted a pénzt és az energiát. A tanulással te magad válsz értékesebbé, eladhatóbb termékké! Általában elmondható, hogy minél magasabb az iskolai végzettséged, minél több nyelven beszélsz, annál nagyobb esélyed van arra, hogy magas jövedelemre tegyél szert. A tanulás alatt nem csak a hagyományos oktatásban való intenzív jelenlétet értjük, hanem a felnőtt kori önképzést. Minél több hasznos tudásod van, annál több esélyed van arra, hogy olyan munkahelyen tudsz elhelyezkedni, ahol a számodra kielégítő pénzt keresheted meg.
Sőt, a folyamatos önképzéssel komoly lépést teszel a sikeres vállalkozás irányába. Eleinte olvass napi 15-20 percet, majd fokozatosan emeld a tétet! Olyan ez, mint a fizikai edzés, ha belejössz, nehéz abbahagyni. Nézz utána, hogy milyen területen szeretnél elhelyezkedni, tanulj meg erről a területről minél többet. Ne csak on-line olvass, merülj el mélyen egy-egy könyvben. Olvass a szakmádról, fontos, hogy a képzettségedre, tudásodra ne egy statikus egységként tekints, hanem folyamatosan fejleszthető, kiegészíthető forrásként. Minél inkább tisztában vagy azzal, hogy te hogy működsz, annál több esélyed van arra, hogy sikeres legyél. Ne csak szakmailag, emberileg is fejleszd magad, fejleszd az érzelmi intelligenciád, a kommunikációs készségedet, az időgazdálkodásodat (time management), projekt-menedzseri képességedet stb.
- Típusa: tanfolyam, továbbképzés, önképzés.
- Mennyi tőke kell hozzá? Egy egyetemi diploma sokba kerül, akár milliós befektetés is lehet, tudatos önképzéssel ennél jóval olcsóbban ki lehet jönni.
- Mennyit nyerhet vele? Egyéntől függ és szakmai területtől, de egy jól képzett ember sokkal több eséllyel pályázik olyan állásra, amelyik valóban versenyképes fizetést nyújt. A folyamatos önképzés a sikeres vállalkozás záloga.
- Táv: hosszú távú befektetés, de már 1-2 éven belül láthatóvá válik a hatása
- Kockázat: biztonságos
- Hozzáértés: magas
- Mik az előnyei? A tudást nem tudod elveszíteni, a különböző területekről származó tudásegységek egymással összefüggő, komplex rendszerként tudnak működni.
- Mik a hátrányai? Idő kell hozzá, rendszeresség, kitartás és lemondás.
5. Vállalkozás
- Mi ez pontosan?
Azt szokták mondani, hogy minden vállalkozás egy befektetés. Aki vállalkozik, a saját idejét, tudását, pénzét fekteti be a jövőbeli sikerért. De honnan tudhatjuk, hogy sikeres lesz-e? Ezt nehéz előre megmondani, de azért vannak olyan tendenciák, amit fel lehet vázolni egy vállalkozással kapcsolatban. Mielőtt belevágnánk, mindenképp készítsünk üzleti tervet, ennek legfontosabb alapköve a pénzügyi terv lesz! Vagyis létrehozunk egy szimulációt, forgatókönyvet, amiben előre megbecsüljük, hogy mi fog történni a jövőben. A matek megmutatja, hogy a vállalkozásunknak milyen lesz a hozama, hol lesznek a buktatói. Több kifutást is kell tervezni, ehhez nem jósgömböt használunk, hanem szikár adatokat. Hogyan reagálunk, ha beüt a siker, mit kell tenni, ha még a nullszaldót sem érjük el pár éven belül, hogyan lehet kiszállni a vállalkozásból anélkül, hogy nagyobbat buknánk rajta.
- Típusa: vállalkozás
- Mennyi tőke kell hozzá? Attól függ, hogy milyen típusú vállalkozáshoz fogunk. A beszerzendő eszközök mellett a tudás, a kapcsolati tőke és a soft skillek fontos tőkealapok lehetnek egy vállalkozás esetében.
- Mennyit nyerhet vele? Változó, de a befektetések közül messze a vállalkozással lehet a legnagyobb arányban nyerni.
- Táv: hosszú táv, egy vállalkozás sikere években mérhető. A start-up vállalkozások esetén sikerként könyvelhető el az is, ha a 2-3 éves felfuttatási idő után az eredeti vállalkozókat kivásárolják az induló cégből.
- Hozzáértés: magas.
- Kockázat: a vállalkozásnak van a legmagasabb tőkeveszteség kockázata.
- Mik az előnyei? Egy vállalkozással kiteljesedhet a szakmai személyiségünk, magunkénak érezhetjük a befektetés minden egyes pillanatát, anyagilag is jelentős nyereségre tehetünk szert. Csak akkor érdemes vállalkozni, ha örömünket leljük benne, ugyanakkor nem szabad elfogultnak lennünk a termékünkkel kapcsolatban.
- Mik a hátrányai? Rengeteg időt és energiát emészt fel, nagyot lehet vele bukni.
A teljesség igénye nélkül ezek a legjobb befektetési lehetőségek 2021-ben. Szeretnél befektetni? Tanácsra van szükséged? Keress minket bizalommal!
Annak érdemes befektetni, aki hosszú távon szeretne nagyobb összeghez jutni (pl. ingatlanvásárláshoz, utazáshoz, a gyerekek taníttatásához van szüksége pénzre).
Az ETF befektetésekkel vagy a magyar állampapírok rövid távú típusával alacsony kamattal, rövid futamidővel fektethetünk be.
Magyarországon az egyik legstabilabb befektetés az állampapír. Viszont az egyik legbiztonságosabb hosszú távú befektetés a tanulás és a folyamatos önképzés.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!