Tartalomjegyzék
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétette a BUBOR legfrissebb adatait, ami alapján elmondható, hogy a változó kamatozással rendelkező lakáshitelek kamatát meghatározó referencia kamat jelentősen emelkedett az elmúlt időszakban.
Hogyan alakult a BUBOR?
Az év elejéhez képest jelentősen emelkedett a BUBOR értéke, mind a 3, mind a 6 mind a 12 havi kamatperiódust illetően.
Mint a grafikonból is látható az alapkamat emelkedése egyértelmű. Ha számszerűen nézzük az adatokat a változó kamatozású lakáshitel szempontjából három legfontosabb referencia értékre a következőt kapjuk:
- a 3 havi 0,16%-ról 0,60%-ra,
- a 6 havi 0,21%-ról 0,65%-ra,
- a 12 havi 0,27%-ról 0,75%-ra
nőtt.
Ez az emelkedés elsősorban most azokat a jelzáloghiteleseket érinti, akik változó kamatozású lakáshitellel, jelzáloghitellel rendelkeznek, vagy akiknek a hitel kamatfordulója márciusra esik.
Mit jelent a törlesztőrészletekben egy ekkora mértékű emelkedés?
Szakértőink számítása szerint egy ekkora mértékű emelkedés egy átlagos lakáshitel (körülbelül 10 millió forint) tölesztőrészleténél nagyjából 2000 forint összegű emelkedést jelent.
Hányan érintettek?
A statisztikai adatok alapján, ma Magyarországon körülbelül 400 ezer változó kamatozású jelzáloghitellel rendelkező adós van és ebből körülbelül 280 ezer 3 hónapos kamamtperiódussal rendelkező hiteles. Őket érintheti elsősorban ez a mostani kamatemelkedés.
Mit lehet tenni a kamatemelkedés elkerülése érdekében?
Még mindig érdemes a változó kamatozású hitellel rendelkező adósoknak elgondolkozniuk a hitelkiváltás lehetőségén. Hiszen további kamatemelkedés esetén a törlesztőrészletük nagyon hamar további növekedhet.
Szakembereink díjmentesen kiszámolják Önnek, hogy a piacon elérhető hitelek közül hogyan cserélheti le, akár változatlan törlesztőrészlet mellett változó kamatozású lakáshitelét, hogy ne kellejen a további kamatemelkedések miatt aggódnia. Töltse ki űrlapunkat szakembereink keresni fogják!