Tartalomjegyzék
A GYES (gyermekgondozást segítő ellátás) a családtámogatási rendszer része, alanyi jogon jár és havonta kapjuk, ha jogosultak vagyunk rá. De pontosan mikortól jár, hogy kell igényelni? Ennek járunk utána!
Mi az a GYES?
A GYES a gyermekgondozást segítő ellátás rövidítése. Ha gyerekünk születik és már nem vagyunk jogosultak a CSED-re vagy a GYED-re, akkor igényelhetjük a GYES-t.
Ki igényelheti?
A szülő, a gyám vagy a nevelőszülő is igényelheti a gyermekgondozást segítő ellátást. A kiskorú szülőre és az örökbefogadó szülőre vonatkozó komplex szabályozást érdemes megnézni az államkincstárt oldalán.
Hány éves korig jár a GYES?
A GYES a gyerek 3. életévééig jár. Ha ikreid születnek, akkor a tankötelessé válás évének végéig. Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig.
Mikor nem jár a GYES?
Van néhány eset, amikor nem jár a GYES.
- ha a fél évesnél fiatalabb gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezed el, vagyis ha bölcsibe küldöd,
- ha dolgozni kezdesz, mielőtt a gyereked betöltené a fél éves kort,
- ha olyan gyerek után igényled a gyest, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el,
- ha előzetes letartóztatásban vagy, esetleg szabadságvesztés büntetését tölti,
- ha a gyermek halála miatt elveszíted a támogatásra való jogosultságot,
- ha rendszeres ellátásban részesülsz a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §(1) bekezdés i) pontja szerint
GYES – hogyan kell igényelni?
A kérelmet benyújthatod
- személyesen
- a fővárosi és megyei kormányhivatal ügyfélszolgálatánál: https://cst.tcs.allamkincstar.gov.hu/ügyintézés.html
- az integrált ügyfélszolgálatnál (kormányablaknál): https://kormanyablak.hu/hu/kormanyablakok
- a munkahelyeden működő társadalombiztosítási kifizetőhelyen
- elküldheted postán a Magyar Államkincstár, 1919 Budapest címre
- és a legegyszerűbb, ha elektronikusan adod be, ehhez szükséged lesz ügyfélkapus regisztrációra: https://eugyfel.allamkincstar.gov.hu/
Ahhoz, hogy az igényt szabályosan be tudd adni, töltsd ki a „Kérelem gyermekgondozást segítő ellátás megállapítására” elnevezésű formanyomtatványt. Ha kézzel töltöd ki, akkor klikk ide. Amennyiben géppel töltöd ki, itt találod a megfelelő nyomtatványt.
Amennyiben a GYES-t nagyszülő igényli, a „Kérelem gyermekgondozást segítő ellátás megállapítására” elnevezésű nyomtatvány mellett a „Nyilatkozat a nagyszülői gyermekgondozást segítő ellátás megállapításához” elnevezésű formanyomtatványt is be kell nyújtani.
kérelem formanyomtatványon benyújtva.
A kérelemmel egyidejűleg csatolandó okmányok: a kérelmező természetes
személyazonosító adatait, érvényes személyazonosító igazolvánnyal vagy a
személyazonosság igazolására alkalmas más hatósági igazolvány bemutatásával,
vagy másolatának csatolásával kell igazolni. Továbbá a kérelemmel egyidejűleg az
adóazonosító jelet hatósági igazolvány vagy hatósági bizonyítvány bemutatásával,
vagy másolatának csatolásával igazolni kell.
A családtámogatási ellátásra való jogosultságot
a szülővel együtt élő házastárs a házassági anyakönyvi kivonat másolatának
csatolásával,
a gyám a gyámrendelő határozat másolatának csatolásával,
az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja
fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van, a gyámhivatal
kötelező gondozásba történő kihelyezést elrendelő határozat másolatának
csatolásával.
Milyen kereső tevékenységet lehet folytatni GYES mellett?
Ahogy fent is írtuk, csak akkor jár a GYES, ha a gyerek születése után hat hónapig nem dolgozol.
Ha kiskorú a szülő, akkor a gyámja időkorlátozás nélkül folytathat keresőtevékenységet, azt követően akár teljes munkaidőben is vállalhat munkát és még a GYES-t is megkapják.
A nagyszülőkre vonatkozó passzus: ha nagyszülőként kapsz gyest, a gyerek három éves kora után heti 30 órát meg nem haladó időtartamban dolgozhatsz. Ha otthonoról dolgozol, akkor időkorlátozás nélkül végezheted a munkát.
Ha örökbefogadó szülő vagy, akire az általánoshoz képest eltérő szabályok vonatkoznak (lásd Örökbefogadó szülő jogosultságának eltérő szabályainál), a gyermekgondozást segítő ellátás mellett heti harminc órát meg nem haladó időtartamban dolgozhatsz.
A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt örökbefogadóként vagy nagyszülőként nem tekintik kereső tevékenységnek. Vagyis attól függetlenül, hogy nevelőszülő vagy, jár neked a gyes.
Milyen bejelentési kötelezettségünk van a GYES-sel kapcsolatban?
Van néhány esemény, helyzet, amit mindenképp jeleznünk kell írásban a folyósító szervnek (vagyis a Magyar Államkincstárnak) a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának, szüneteltetésének időtartama alatt 15 napon belül.
Az egyik ilyen ha a gyerek tartós betegségére, illetve súlyos fogyatékosságra okot adó körülmény megszűnik.
Előfordulhat, hogy a gyermek fél éves kora előtt, nagyszülő esetében a gyermek hároméves kora előtt kereső tevékenységet folytatsz.
A gyermekgondozást segítő ellátásra jogosult nagyszülő a gyermek hároméves kora után folytat kereső tevékenységet, kivéve, ha az a heti 30 órát nem haladja meg, vagy a kereső tevékenységet az otthonában folytatja,
Be kell jelentened azt is, ha örökbefogadó szülő vagy, akire az általánoshoz képest eltérő szabályok vonatkoznak (lásd Örökbefogadó szülő jogosultságának eltérő szabályainál), a gyermekgondozást segítő ellátás mellett heti harminc órát meg nem haladó időtartamban dolgozhatsz.
Vagy ha a házastársad, élettársad csecsemőgondozási díjban vagy gyermekgondozási díjban részesül.
Akkor is jelentkezned kell az Államkincstárnál, ha cse a gyermek napközbeni ellátását biztosító intézményben történő elhelyezését, kivéve, ha a gyermekgondozást segítő ellátásra jogosult köznevelési intézményben a nappali oktatás munkarendje szerint tanul, illetőleg felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója, továbbá, ha a gyermek már elmúlt egy éves,
Sajnos azt is jelezned kell, ha előzetes letartóztatásba vesznek, illetve ha megkezded a szabadságvesztés büntetését.
· nagyszülő által igénybe vett gyermekgondozást segítő ellátás esetében mindazokat a körülményeket, amelyek akár a nagyszülő vonatkozásában, akár a szülő vonatkozásában az ellátásra való jogosultság elvesztését vonják maguk után;
Ha megváltozik a neved, fizetési számlaszámod vagy lakcímed.
Ha kikerül az a gyerek a háztartásotokból, aki miatt jogosult vagy a gyesre.
Be kell jelentened azt is, ha az EGT tagállamban vállalsz munkát, vagy önálló vállalkozói tevékenységet folytatsz.
És szólnod kell arról is, ha három hónapot meghaladó, egybefüggő külföldi tartózkodásra mész.
Ha elmulasztod a fenti változások bejelentését, akkor vissza kell fizetned a jogalap nélkül felvett támogatást.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!