Tartalomjegyzék
Nem túlzás azt állítani, hogy alapvető pénzügyi ismeretek nélkül a 21. században nem jut az ember egyről a kettőre. Most gyorsan átfutjuk a legfontosabb tudni valókat a teljesség igénye nélkül.
Pénzügyi alapismeretek
Mik azok a fogalmak, amelyek nélkülözhetetlenek a pénzügyi tájékozottsághoz?
Kamat
A kamat gyakorlatilag az az összeg, amit a kölcsönvett pénzért fizetünk. Ha a banktól kölcsönkérünk 1000 forintot 5 %-os kamattal egy évre, akkor a tizenkét hónap leteltével nem 1000 forintot, hanem 1050-et fogunk visszafizetni (plusz a kezelési költség). A bank itt nemcsak a kölcsönért kéri el a pénzt, hanem belekalkulálja a hitelbe az esetleges inflálódást. Ez különösen akkor fontos, ha több évre nagyobb összeget ad kölcsön.
Kamatos kamat
Egyes hitelek esetében a tőkét a futamidő végén egyben kell csak fizetni a banknak, és ha közben olyan konstrukciót választottunk, hogy még a kamatokat sem fizetjük, akkor jön a kamatos kamat. Ez a következőt jelenti: felvettünk 1000 forintot 5 %-os kamattal. Egy év múlva már 1050 forintot kellene fizetnünk, azonban ha még egy évvel később törlesztenénk a teljes tőkét, akkor már az 1050 forintra fizetjük az 5 %-ot, vagyis 1102,5 forinttal jövünk a banknak. És így tovább, minél később törleszünk, annál többe fog kerülni a kölcsön. És ha 10 000 000 Ft-ot vettünk fel, ott az 5 % már félmillió forint, a következő ugrásnál meg már több mint egy milliót fizettünk a hitelünkért.
Hitelképesség
A kamatok vagy a futamidő fogalmával érdemes tisztában lenni ahhoz, hogy a saját életvitelünknek megfelelő hitelt tudjunk felvenni. De honnan tudhatjuk, hogy hitelképesek vagyunk-e? A bankok alaposan megvizsgálják azt, aki hitelt szeretne felvenni náluk. Felmérik a jövedelmünket, a hitelfedezetet, és Ez a vizsgálat minden egyes banknál egyénileg történik, tehát ha az egyik banknál nem kaptunk hitelt, az nem jelenti automatikusan azt, hogy a másiknál se kapunk.
Infláció
Az inflációt pénzromlásnak is hívják. Az a folyamat, amikor az árak (árszínvonal) emelkednek, a pénz vásárlóereje pedig romlik. A kiszámítható, egyenletes, lassú inflációnak még akkor sincs negatív hatása a gazdaságra, ha nagyobb a rátája. A vágtató infláció már nagyobb mint néhány százalék, ám a gazdaságra még nincs különösebb hatása. A hiperinfláció (akár többszáz százalékos emelkedés) viszont már súlyos gazdasági problémát jelenthet, komoly kormányzati intézkedésekkel lehet csak neki gátat szabni.
Valuta vagy deviza?
Ez a két fogalom gyakran keveredik a közbeszédben. A külföldi fizetőeszközöknek két neve van. Akkor nevezzük valutának akkor, amikor kézzel fogható (bankjegy, pénzérme) formában használjuk, devizának akkor, amikor a bankszámlánkon van, vagy amikor bankkártyával fizetünk.
Kockázat
A pénzügyi kockázat a kiszámíthatatlanságot jelenti, vagyis azt, hogy egy folyamatnak többféle kifutása is lehet. Mivel a gazdasági működésekben a bizonytalanság is sokrétű, a kockázat fogalma is több jelenségből áll össze. (Valutaárfolyam kockázata, kamatláb kockázata, nemfizetés kockázata, hitelezési kockázat stb.)
Diverzifikáció
Ahhoz, hogy a befektetés kockázatát kezeljük, több vasat tarthatunk a tűzbe. Ez a diverzifikáció lényege, vagyis hogy nem egyetlen értékpapírba fektetjük a pénzünket, hanem 20-30 elemből álló portfólióba. Így az esetleges veszteségek csökkennek, viszont a várható hozam sem lesz magas.
Pénzügyi ismeretek családoknak
Magyarországon az elmúlt években pozitív irányban alakult a családok pénzügyi tudatossága és alapműveltsége, viszont a pénzügyi döntésekben még ez a tudás nem mutatkozik meg. Minden családnak érdemes például költségvetést készítenie. Ehhez ma már elég egy egyszerű excel file, amibe havi vagy éves lebontásban előre meg tudják tervezni a kiadásaikat, bevételeiket. A költségvetés elkészítése során érdemes minden apró költséget beírni, meglepő eredmények jöhetnek ki a kiadások terén például.
A tudatos pénzügyi gondolkozásra vall, ha valaki képes némi pénzt megtakarítani, élet vagy lakásbiztosítást kötni. És nagyon lényeges, hogy családos emberként (vagy családalapítási szándékkal) figyelemmel kísérjük a családi támogatásokat, adókedvezményeket, építésre, autóvásárlásra vonatkozó kedvező hiteleket, ingyenhiteleket. Például: babaváró hitel egyéb állami támogatások. Befektetés vagy hitel? Jó helyen jársz nálunk, töltsd ki az űrlapot, és munkatársunk 24 órán belül felveszi veled a kapcsolatot!
Hosszú távú megtakarítási, befektetés ismeretek
A hosszú távú megtakarítások, befektetések esetén tudatosítani kell néhány dolgot. Ha már most tudod, hogy 5-10-15 év múlva szükséged lesz egy nagyobb összegre, érdemes befektetned. Választhatsz például részvényt, befektetési egységhez kötött biztosítást vagy hagyományos életbiztosítást. Amelyik befektetésnek alacsonyabb a kockázata, annak alacsonyabb lesz a garantált hozama (pl. életbiztosítás), a magas kockázati befektetés (pl. részvény) esetén hosszú távon van esélyed magasabb hozam elérésére, viszont folyamatosan tájékozódni kell a pénzpiaci mozgásokról és nagyobbat bukhatsz.
Pénzügyi alapismeretek gyerekeknek
Magyarországon a pénzügyi tudatosság még fejlesztés alatt áll. 🙂 Nemcsak a gyerekek de a felnőttek körében is bőven találunk olyanokat, akik egyáltalán nem foglalkoznak azzal, hogy legalább alapszinten kiműveljék magukat pénzügyileg. Ha viszont mi magunk megtanulunk tudatosan hozzáállni a pénzügyi folyamatokhoz, akkor fontos, hogy a gyerekeinket is kiképezzük ezen a területen. A kicsi gyerekeket is kezdhetjük ebbe az irányba terelni, egy 3-4 éves kíváncsi, nyitott és ha még egy kis játékosságot is csempészünk a tanításba, örömmel vetik bele magukat az előképzésbe. Persze itt is elmondható, hogy a gyerekek alapvetően azt tanulják el, amit a szüleiktől látnak (akár önkéntelenül is), de nem árt néhány dolgot tudatosítani az edukációban.
A 2-3 éves korosztály számára még nem kell elmerülni a pénzügyi ismeretek fogalmi tengerében, ebben a korban a számolós, pakolós, szelektálós játékok lehetnek nagyon izgalmasak. Maradjunk türelmesek, ne várjunk „produkciót” a picuroktól. Az ovisok már akár 20-ig is tudnak számolni, itt bevezethetjük a vásárlós játékokat. Fontos, hogy megtapasztalják, semmi sincs ingyen, ekkor szembesülhetnek a spórolás, a türelem, a várakozás, a gyűjtögetés fogalmával is. Ezekhez a közös mini bevásárlásokhoz bevethetünk játékpénzeket. A kisiskolások megtanulhatnak önállóan vásárolni, sőt, a későbbiekben, amikor már képben vannak a számokkal, alapvető matematikai műveletekkel, bevezethetjük őket a család pénzügyi elszámolásába. Így ők is látják, értik, milyen költségei vannak egy háztartásnak, hogyan lehet spórolni stb.
Pénzügyi ismeretek vállalkozóknak
Egy vállalkozónak is fontos, hogy tisztában legyen a pénzügyi ismeretekkel. Rögtön a vállalkozás indításakor le kell tennie az asztalra egy pénzügyi tervet az üzleti terv részeként. Ha nincs egy logikusan és részletesen végiggondolt pénzügyi terve, a vállalkozása sajnos könnyen megbukhat pár év alatt. Egy vállalkozónak tudnia kell, hogy mi az a bevétel, kiadás, pénzügyi mérleg, cash flow, megtérülési pont, beruházási terv, fejlesztési terv, készpénz és banki mozgás keveredése, alapvető adózási szabályok, követelés, tartozás stb. Ezek a bűvszavak csak első blikkre tűnnek bonyolultnak, ha valaki logikusan végiggondolja a vállalkozása jövőjét, hálás lesz ezeknek a pénzügyi alapfogalmaknak, hiszen gyakran egy ilyen tervezés során derül ki, hogy mégsem olyan erős a termék vagy nincs kellőképpen végiggondolva az árszabás stb.
Pénzügyi ismereteket bemutató könyvek
Sodics Judit – Dr. Jarjabka Ákos: Pénzügyi alapismeretek A VÁLLALKOZÁSOK BERUHÁZÁSAI ÉS FINANSZÍROZÁSUK
Juhászné Koppány Márta: PÉNZÜGYI ALAPISMERETEK 1.
Koltai Zoltán – Zeller Gyula: Pénzügyi alapismeretek. Kézikönyv PTE KPVK, 2017
Megtakarítás Gyerekeknek: Pénzügyi tudatosságra való nevelés
Pénzügyi és vállalkozási ismeretek középiskolásoknak
Fontos, hogy értsük például a kamat, a kamatos kamat, a valuta, a deviza vagy a hitelképesség fogalmait és ezeknek összefüggését.
Ahhoz, hogy tudatosan tervezzünk, hosszú távon kedvezően fektessünk be akár családi akár üzleti szempontból, elengedhetetlenül szükséges némi pénzügyi alapműveltség.
Érdemes tudatosítani a gyerek életkorának megfelelő játékokkal, foglalkozásokkal a pénzügyi oktatást, bevonni a családi költségvetés elkészítésébe stb.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!