Tartalomjegyzék
Újabb lehetőséget kaptak a régebben devizahitellel rendelkező lakáshiteles és jelzáloghiteles ügyfelek változó kamatozású hitelük lecseréléséhez.
A pénzintézetek több mint 100 ezer jelzálog vagy lakáshitellel rendelkező ügyfelet kerestek meg, hogy változó kamatozású hitelüket kevésbé kockázatos jobban kiszámítható fix kamatozású hitelre cseréljék le. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ajánlása szerint a pénzintézeteknek legalább kétféle lehetőséget kellett felkínálniuk ügyfeleiknek a meglévő hitel kiváltására és ezek között szerepelnie kellett 5 éves 10 éves vagy a teljes hátralévő futamidőre fixált kamatperiódussal rendelkező konstrukciónak is.
Miért támogatja az MNB a lakáshitelek és jelzáloghitelek kiváltását?
Jelenleg a hitelpiacon soha nem látott mélységben vannak a kamatok, így a lakáshitel és jelzáloghitelek kamatai is. A referencia kamatlábak, amik alapján kiszámítják a kölcsönök kamatait, mint a BUBOR és a BIRS, az elmúlt hónapokban folyamatosan csökkentek. A szakértők épen ezért nagymértékű kamatcsökkenésre már nem számítanak.
Az MNB éppen ezért ajánlotta a bankoknak a hitelkiváltás lehetőségének a megadását. Mivel a kamatok emelkedése esetén a változó kamatozású lakáshitellel rendelkező ügyfelek törlesztőrészletei is emelkedni kezdenek.
A felmérések azonban azt mutatják, hogy nagyon kevesen éltek eddig ezzel a lehetőséggel. Pedig lehet, hogy érdemes elgondolkozni a változó kamatozású hitel lecserélésén, mivel jelenleg rekord alacsony szinten vannak a fix kamatozású hitelek kamatai.
Miért nem váltanak az ügyfelek?
Az átváltás elmaradásának a legfőbb oka, hogy a változó kamatozású hitelek törlesztőrészlete még mindig alacsonyabb, mint a fix kamatozású hiteleké. Továbbá a bankok sem ajánlanak kedvezőbb feltételek az átváltás során, ugyanazon a kondíción nyújtják a hitelt, mint az új ügyfeleknek.
Ez azt jelenti, hogy a változó kamatozású hitellel rendelkező ügyfelek esetében a törlesztőrészletek, a váltás után nagyjából 3-5%-kal emelkednének. Ez első ránézésre riasztó lehet, azonban, ha egy kamatemelési ciklus következik, akkor a változó kamatozású lakáshitelek törlesztőrészletei gyorsan emelkedésnek fognak indulni. A fix kamatozású hitelek esetében azonban a kamatperiódus végéig a jelenlegi alacsony kamatszintek mellett marad a hitel kamata, így a törlesztőrészlet összege is.
Ugyanakkor a váltással sem kötelező sietnie az ügyfeleknek. Mivel az elmúlt hónapokban csökkentek a referencia kamatlábak, lehet hogy még kedvezőbb feltételekkel vehetik igénybe a fixálást azon ügyfelek, akik kivárnak. Azonban a referencia kamatlábak alakulását nagyon nehéz megjósolni, mivel nagyon sok tényező befolyásolja a mozgásukat. De van rá esély, hogy tovább csökken az értékük.
Mit lehet tenni?
Azt, hogy mikor érdemes kiváltani egy változó kamatozású lakás- vagy jelzálog hitelt mindig az igénylő adott helyzete határozza meg. Ha családalapításon gondolkozik valaki, akkor érdemes a biztonságot választani (fix kamatozású hitel) még akkor is, ha a törlesztőrészlet magasabb. Ebben az esetben érdemes azon is elgondolkodni, hogy milyen állami támogatásokat lehet igénybe venni a család új otthonának megteremtéséhez: CSOK lakáshitel, vagy akár a meglévő hitel kiváltásához: Babaváró támogatás. Akárhogy is dönt, ha szakértő segítséget szeretne igénybe venni töltse ki űrlapunkat hitelközvetítő szakembereink díjmentesen segítenek Önnek megtalálni a legjobb megoldást.