Tartalomjegyzék
A 2020.03.19-én bevezetett törlesztési moratóriummal kapcsolatban sok kérdés merült fel. Nemcsak az volt kérdéses, hogy növekedhetnek-e a törlesztőrészletek, de az is, hogy mi után kell kamatot fizetnie a moratóriumban résztvevőnek.
Az MNB a napokban ismertette, milyen irányelvek mentén szeretné az elhalasztott törlesztőrészletek megfizetését kiviteleztetni a kereskedelmi bankokkal együttműködve.
Milyen pontokat fogalmazott meg az MNB iránymutatás?
- A moratórium ideje 2020.03.19-2020.12.31-ig tart, melyet a kormány meghosszabbíthat.
- A moratórium ideje alatt, azaz 9 hónapig sem kamatot sem tőkét nem kell törleszteni.
- Minden hitel termékre vonatkozik a moratórium, így a lakáshitel, CSOK hitel, személyi kölcsön, jelzáloghitel, hitelkártya, vállalati hitel, diákhitel.. stb. konstrukcióra is.
- A moratórium nem kötelező, ha valaki a fenti időszak alatt is fizetni szeretné hitelét azt a hitelező bankjánál kell jeleznie. A nyilatkozat tétel módjáról ebben a cikkünkben olvashat részletesen.
- A moratórium lejártát követően a törlesztőrészlet nem változhat, ha a piaci kamat sem változik. A törlesztőrészlet változás csak akkor lehetséges, ha a piaci kamat változik és az adott hitel vagy változó kamatozású vagy kamatfordulója van.
- A moratóriumot igénybe vevők (az MNB ajánlás alapján) a kamattartozás összegét tőkésítés nélkül, azaz egyszerűen csak később fizetik meg. Ezáltal erre az összegre a bankok kamatot nem számolnak fel.
- A fenti kamat a moratórium időszakát követően egyenletes részletekben havonta felosztva megfizetésre kerül (az MNB ajánlás szerint)
- A változatlan törlesztőrészlet megtartása érdekében a futamidő megnövelésre kerül.
Mit jelentenek a fentiek a gyakorlatban?
Szakértőink számításokat végeztek és egy 20 millió forint összegű lakáshitel esetében, amit 240 hónapra vettek fel, a moratórium a következőképpen növeli meg a futamidőt:
240 hónapról 257 hónapra nő a teljes futamidő, azonban a 17 hónapos futamidőből le kell vonni a 9 hónap moratóriumot, így pontosan 8 hónappal kell tovább fizetni a lakáshitelt változatlan törlesztőrészletek mellett.
Összefoglalva:
A fizetési moratórium csak kis mértékben emeli meg a fizetendő törlesztési időt és ezáltal a visszafizetendő összeg nagyságát. Azonban mivel senki nem tudja, hogy meddig és milyen hatással lesz a gazdaságra a koronavírus járvány miatt bevezetett intézkedések pénzügyi biztonságot adhat a moratórium. Ugyanakkor, az ezen időszak alatt ki nem fizetett törlesztések összegét félreteszik, akkor nem csak biztonsági alapot képezhetnek, hanem egy későbbi időpontban ha elő szeretnék törleszteni hitelüket ez az összeg felhasználható lesz.
A jelzalog.com biztosítja Önt, hogy díjmentesen és mindeféle kötelezettség mentesen, akár online (skype tárgyalás, video chat) vagy telefonon is segíti ügyfeleit.
Ha nem sikerült a koronavírus elterjedése előtt elintéznie lakáshitelét, vagy már a járvány utáni időszakra készül, akkor töltse ki űrlapunkat, közösen megtaláljuk a megoldást tervei megvalósítására, akár személyes találkozó nélkül is!