Tartalomjegyzék
Az MNB ismét csökkentette az alapkamatot július 22-től. Ezzel a lépéssel a 0,6%-ra mérséklődött az alapkamat, bár a döntés nem okozott nagy meglepetést érdemes megnézni, hogyan hat az újabb csökkentés az egyes hiteltípusokra.
Rövid kamatperiódussal rendelkező lakáshitelek
A rövid kamatperiódussal rendelkező (1 évnél rövidebb) lakáshiteleket nevezzük változó kamatozású lakáshiteleknek. Ezen hitelek esetében az alapkamat, amihez a lakáshitel kamatát kötik a BUBOR. Az alapkamat változása itt érezhető a leggyorsabban, hiszen a kamatperiódus lejártával (3,6,9,12 hó) a kölcsön kamata újraárazásra kerül.
Az új hiteligénylések esetében nagyon kis százalékot tesz ki a változó kamatozású lakáshitel igénylés. Az igénylők döntő többsége mára már előnybe részesíti a hosszabb kamatperiódussal rendelkező, vagy más néven fix kamatozású hiteleket. Bár aki élethelyzete miatt mégis úgy dönt, hogy változó kamatozású lakáshitelt igényel, most igen kedvező kamatkondíciók mellett veheti igénybe a finanszírozáshoz szükséges hitelt.
A meglévő lakáshitelek esetében azonban más a helyzet. A jelzáloghitellel rendelkező személyek még mindig nagy része változó kamatozású hitelkonstrukcióval rendelkezik, ezen belül is a 3 havi BUBOR-hoz kötött lakáshitelek vannak túlnyomó többségben. Ennek oka, hogy a devizahitelek forintra történő átváltása során a 3 havi BUBOR-hoz kötött változó kamatozású lakáshitelekké alakították át a meglévő hiteleket.
Azaz a mostani kamatcsökkenés kedvező hír a változó kamatozású lakáshiteleseknek, hiszen a következő kamatperiódus fordulónapját követően már az alacsonyabb kamattal kerül újraárazásra a törlesztőrészletük.
Azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy amilyen gyorsan csökken a törlesztőrészlet egy kamatcsökkentési periódusban ugyanolyan gyorsan emelkedhet is, ha az alapkamat növekedésnek indul. A változó kamatozással rendelkező hitelek esetében érdemes elgondolkodni a hitelkiváltáson egy hosszabb kamatperiódussal rendelkező hitelre. Ugyanis akár több évre be tudják biztosítani hitelük törlesztőrészletét a jelenleg érvényes alacsony kamatlábon, akár úgy hogy a most fizetendő törlesztőrészletük nagysága nem változik. Kérje hitelközvetítő szakembereink segítségét lakáshitele kiváltásával kapcsolatban.
Hosszú kamatperiódussal rendelkező hitelek
Mivel a hosszú kamatperiódussal rendelkező lakáshitelek esetében nem a BUBOR, hanem a BIRS az alapkamat, kérdéses hogy fognak alakulni a hitelek kondíciói. A BIRS-nél eddig csak minimális változást volt tapasztalható az MNB elmúlt időszakban meghozott kamatdöntéseit követően. Ezek alapján feltételezhető, hogy a mostani kamatdöntés sem lesz jelentős kihatással a fix kamatozással rendelkező hitelekre.
Személyi kölcsönök
A személyi kölcsön esetében az MNB a járvány kitörése után maximum THM korlátot vezetett be. Azaz, a THM értéke nem lehet magasabb, mint az alapkamat + 5 százalékpont. Mivel ezt a THM plafont az aktuális fél év első napján érvényes alapkamat értéke alapján kell meghatározni, egészen december végéig a július elsején érvényes 0,75%-os alapkamat alapján kiszámolt 5,75%-os THM marad érvényben (0,75+5%=5,75%).
A fenti kamat csak 2020.12.31-ig él. A jövő év elejétől igényelt személyi kölcsönök és a már meglévő, de nem fixált kamatozású hitelek esetében már döntő befolyása lesz az alapkamat alakulásának a kölcsön után fizetendő kamat megállapításánál.
Mielőtt döntést hozna, hogy milyen finanszírozási formát választ tervei megvalósításához, érdemes kikérnie szakembereink tanácsát, mivel díjmentesen megtalálják Önnek a legjobb finanszírozási formát. Sőt a kiépített kapcsolatrendszerünkön keresztül egyedi kamatkedvezményeket is el tudnak érni ügyfeleinknek! Töltse ki űrlapunkat szakembereink keresni fogják.
Segíthetünk?
Add meg adataid, és azonnal küldjük az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.