Tartalomjegyzék
- 1 Sokszor felmerül a kérdés, hogy ha családon belül cserél gazdát az ingatlan, vagy megbízható kivitelezőként valamelyik családtag végzi a bővítést igénylehető-e a CSOK?
- 1.1 Ingatlan családon belüli vásárlása?
- 1.2 Bővítés a rokonunk kivitelező cégével?
- 1.3 Első körben nézzük meg, hogy a családtagok közül ki számít közeli hozzátartozónak
- 1.4 Összefoglalva az ingatlanügyletek egyes típusa szerint:
- 1.5 Hogyan vásároljunk ingatlant közeli családtagtól?
- 1.6 Kérjen visszahívást!
Sokszor felmerül a kérdés, hogy ha családon belül cserél gazdát az ingatlan, vagy megbízható kivitelezőként valamelyik családtag végzi a bővítést igénylehető-e a CSOK?
Ingatlan családon belüli vásárlása?
A mindennapi életünkben előfordulhat, hogy egy ingatlant a közeli hozzátartozónktól vásárolunk meg. Ez az esemény teljesen életszerű, hiszen egy megörökölt házból vagy lakásból ki kell vásárolni a testvérünket, ha mi szeretnénk benne lakni. De az sem szokatlan, ha vidéken a nagy családi házat megvesszük a szülőktől, akik már nem képesek azt fenntartani, de válás során is ki kell vásárolnunk az exünket.
Az is életszerű, hogy a családnak vagy a rokonságnak van egy cége, ami új építésű ingatlanok kivitelezésével foglalkozik, és ettől a cégtől szeretné megvenni a család az ingatlant.
Bővítés a rokonunk kivitelező cégével?
Szintén előfordulhat, hogy a bővítéssel nem idegent bízunk meg, hanem közeli hozzátartozónk kivitelező cégét, vagy egyéni vállalkozását. A döntés itt is érthető, hiszen mindenki találkozott már azzal, hogy a felfogadott szakember végül nem a megfelelő minőségben teljesítette a vállalt munkát, sőt az ismerős szakember ceruzája kevésbé fog vastagon a költségvetés meghatározásánál.
Első körben nézzük meg, hogy a családtagok közül ki számít közeli hozzátartozónak
A közeli hozzátartozó fogalma mást jelent a mindennapokban és mást jogilag. A jog szerinti meghatározás a következő:
A Polgári Törvénykönyv (ismertebb nevén ptk) szerint a közeli hozzátartozónak minősülnek a következő személyek
Közeli hozzátartozó
- a házastárs,
- az egyeneságbeli rokon,
- az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek,
- az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő,
- a testvér, féltestvér.
Egyeneságbeli rokon alatt értjük a szülő-gyermek, nagyszülő-unoka stb. kapcsolatot, azaz ha megrajzolnánk a családfánkat, akkor felfele vagy lefele mozogva eljutnánk az egyik személytől a másikig. Tehát ha a fenti személyek valamelyikétől szeretnénk megvásárolni az ingatlant vagy igénybe venni a szakmai segítséget, akkor kizárjuk magunkat a CSOK igénybe vételének lehetőségétől.
A ptk. nevesít még egy fogalmat, ez a hozzátartozó.
Hozzátartozónak minősül
- az élettárs,
- az egyeneságbeli rokon házastársa,
- a házastárs egyeneságbeli rokona,
- a házastárs testvére,
- a testvér házastársa.
A CSOK rendelet megengedi, hogy a CSOK támogatás igénylése megtörténjen, amennyiben az eladó vagy a kivitelező az igénylő hozzátartozója (teht nem közeli hozzátartozó). Azonban ez alól mégis van van egy kivétel, ez pedig az élettárs. Az élettárs esetében, aki jogilag hozzátartozónak minősül a fenitek ellenére a CSOK mégsem igényelhető!
Összefoglalva az ingatlanügyletek egyes típusa szerint:
Ingatlan vásárlás
Az CSOK támogatás nem vehető fel, ha az eladó és a vásárló közeli hozzátartozók. Erről a CSOK rendelet alapján külön nyilatkozni is kell. Szintén nem igényelhető a CSOK, ha az új építésű ingatlan esetében a kivitelező cég közeli hozzátartozó tulajdonában van. Ha az eladó vagy a kivitelező cég tulajdonosa csak hozzátartozója a vásárlónak, akkor a CSOK igénylése nem kizárt.
További fontos feltétele a CSOK igénylésének, hogy a házaspár mindkét felének tulajdonrészt kell szereznie a megvásárolandó ingatlanban és csakis a házaspár lehet a tulajdonos. Mivel ha harmadik fél is tulajdont szerez a megvásárolandó ingatlanban, akkor a CSOK már nem vehető igénybe.
Szintén kizáró ok, ha az ingatlant haszonélvezeti jog terheli.
Építés vagy bővítés
Ebben az esetben is a CSOK szabályozás egyértelműen kizárja azt, hogy a kivitelezést végző vállalkozó, vagy a cég tulajdonosa nem lehet közeli hozzátartozója a megrendelőnek.Bővítés esetében a feltétel, hogy csak az igénylőknek lehet tulajdonrésze az adott ingatlanban.
Hogyan vásároljunk ingatlant közeli családtagtól?
Bár a CSOK, mint állami támogatás nem jöhet szóba, azonban a 2019.07.01-től bevezetett családtámogatási csomagnak számos olyan eleme van, amely felhasználható vásárlási célra.
Babaváró támogatás
A Babaváró támogatás egy szabad felhasználású, ingatlan fedezet nélkül igényelhető hitel, ami kamatmentes az első gyermek megszületés után. További gyermekek megszületése esetén akár a teljes fennálló hitel állami támogatássá alakulhat át. Ez a Babaváró hitel tökéletesen alkalmas arra, hogy családon belüli ingatlan tranzakciókat finanszírozzák belőle.
Piaci lakáshitelek
Piaci lakáshitel alatt értjük az ingatlancélú hiteleket, melyek nem tartalmaznak állami támogatást és nem kapcsolódnak a CSOK ügyletekhez. Ezeknek a hiteleknek a kamatai most szintén nagyon kedvezőek az alacsony jegybanki alapkamatnak köszönhetően.
Személyi kölcsön
Ez a hiteltípus ingatlan fedezet nélkül a jövedelmünk függvényében vehető fel. Akár 8 éves futamidővel is igénylehető, a személyi hitelek kamatai a futamidő végéig fixálhatóak és szabadon felhasználhatóak. Ezért a személyi kölcsön szintén tökéletesen alkalmazható a családon belüli és a közeli hozzátartozók között történő ingatlan finanszírozásra.
Tehát számos lehetőség áll a rendelkezésére, hogy megvásárolhassa a kiszemelt ingatlant még akkor is, ha közeli hozzátartozótól szeretné megvenni azt. Hitelközvetítő szakembereink díjmentes ügyintézés keretében garantálják, hogy megtalálják Önnek a legkedvezőbb lehetőséget. Kérjük töltse ki űrlapunkat hogy kollégáink mihamarabb kereshessék Önt.