Közkedvelt lett a KATA-s adózás, emiatt jelentősen növekszik azok száma, akik ezt a kedvező adózási formát választják. Sokan személyi hitelt vesznek fel, de vajon mire számíthat a hitel tekintetében egy KATÁ-s?
A hitel felvételekor egy KATÁ-s vállalkozó hátrányban van a munkavállalókkal szemben!
A személyi kölcsönök iránt nagy az érdeklődés, nem csökkent az év elején sem. A kamatkörnyezet nem változik, nagyon alacsony, a bérek emelkednek, a hitelfelvétel egyszerű, gyors, nem kell ingatlan fedezet, csak a jövedelmünk a biztosíték. A magasabb jövedelműek több hitelt kaphatnak! Az aktuális rendelkezések szerint a havi törlesztőnk szabályozása miatt legfeljebb a nettó jövedelmünk 50 %-a lehet a törlesztőnk, van olyan pénzintézet, amelyik ezt sem adja meg!
Ha KATÁS a vállalkozó, vállalkozási tevékenységet folytat, ott szinte lehetetlen megmondani azt, hogy mekkora lesz a következő havi jövedelme.
1. A bank hogyan gondolkodik? Hogy állapítja meg a bank, hogy mennyi hitelt vehetünk fel?
Egy KATÁS nehezen igényelhet! Mire van szükség?
- a NAV állít majd ki nekünk egy jövedelemigazolást!
- Az adóhivatal csak éves összbevétel 60%-ról ad ki jövedelemigazolást.
- Ez is korlátozás
- Ha BT-nk van és beltagok vagyunk, a jövedelmünk 60%-nak 50%-a lesz a szóban forgó jövedelem alap.
2. A KATÁS adózó törlesztője éves bevételek alapján!
Ha a vállalkozás éves bevétele 3 millió Ft, akkor a havi fizetésünk 250.000 Ft. A munkavállaló kaphat ez után a jövedelem után 100 ezer Ft törlesztőjű hitelt, a KATÁ-s törlesztője csak 75 ezer Ft lehet. Ha pedig BT formában folytatja a tevékenységet, akkor legfeljebb 31.250 forint lehet a törlesztője. A magyar mikro vállalkozók többsége tehát esélytelen a nagyobb összegű személyi kölcsönre!
Ha 5 millió forint az árbevétel, akkor havi nettó 417 ezer Ft-os megélhetésre fordítható pénze van a vállalkozónak, de még így is alig 52 ezer forint lehet a havi törlesztője, ha BT-t tart fenn.
3. Havi jövedelem alapján számolva:
Azonnal láthatjuk, hogy a havi nettó 200 ezer Ft-os vállalkozói jövedelem esetén csak 60 illetve 30 ezer Ft lehet a törlesztője havonta. Sőt, a legmagasabb 500 ezer forintos havi jövedelemmel is legfeljebb 150 vagy 75 ezer Ft lehet a törlesztője.
4. Mennyi a maximális hitelösszeg?
Nézzünk ezt meg most egy átlagos, 10%-os kamattal és 5 éves futamidővel.
- Ha a KATÁ-snak nettó 200 ezer forint a jövedelme, 5 évre legfeljebb 2,8 millió forint hitelhez juthat,
- de BT esetén ez már csak 1,4 millió forint.
- Ha a jövedelem 300 ezer forintra rúg, akkor már 4,2 illetve 2,1 millió forintra lehet ez a szám.
És még mindig jelentősen elmarad a személyi hitelfelvétele esetén elérhető maximális, 10 millió Ft-tól.
A KATÁS vállalkozó még 500.000 Ft-os jövedelemmel is csak 3,5 millió forint személyi hitelt kaphat.
Ha valaki KATÁ-s vállalkozó, akkor magasabb kockázatot jelent a banknak, mint egy hagyományos alkalmazotti jövedelemmel rendelkező hiteligénylő, sőt még biztosítékképpen a kamatai is magasabbak lehetnek!
Amennyiben érdeklődne a lakáshitelekről, CSOK-ról, minősített fogyasztóbarát hitelekről, a változásokról a lakáshitelek igénybevételével kapcsolatban, vagy személyi hitelt igényelne, akkor keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a hitelek sokaságáról!
Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!