Az ingatlanpiac bővülésének és a CSOK támogatásoknak köszönhetően a lakossági lakáshitel felvétel is megélénkült az idén. A magyarországi bankok kb. 400 Mrd Ft jelzáloghitelt helyeztek ki 2015-ben, azaz 100 milliárddal többet, mint egy évvel korábban.
Egyre közkedveltebb az új jogszabály által biztosított családok otthonteremtési kedvezménye, azaz a CSOK és az ezzel együttesen felvett lakáshitel. Míg január elsejétől június végéig a korábbi lehetőséggel a LÉT-tel (lakás építési támogatás) csak 76 db régi “szocpol” típusú lakáshitel igényt adtak be az ügyfelek, az új CSOK támogatással együtt a bevezetés óta eltelt 3 hónap alatt már több, mint 1000 kérelem érkezett a bankokhoz. Ebből kb. 700 igénylés használt ingatlan vételéhez , mutatta be a K&H vezérigazgató-helyettese, Bába Ágnes.
A bankok lelkesek és bizakodóak
A lakáshitel igénylések idei átlagos volumene 7 millió forint volt. A vezérigazgató-helyettes elmagyarázta: a bank elemzői szerint figyelembe véve a kedvező ingatlanpiaci környezetet, az idén kb. 150.000-200.000 ingatlan adásvételét jelzik előre, amit csak a gazdasági válság előtt láthattunk a lakáspiacon. Ez bizakodásra ad okot a pénzintézetek számára is, hiszen ehhez hasonló mértékű növekedésre lehet számítani a lakossági lakáshitel kihelyezések terén is.
Elmondta, hogy az adásvételi szerződések száma több mint 44 százalékkal bővült. Mind a készpénzes, mind a lakáshitelre történő ingatlan vásárlások száma emelkedett, részben azért, mert megnőtt a befektetési céllal történő lakásvásárlások száma is.
CSOK
A családok otthonteremtési kedvezménye (rövid nevén CSOK) használt lakás vásárlására és bővítésére is igényelhető 2015.07.01-től. Első ízben vált lehetővé, hogy a használt ingatlanokra igényelhető támogatás mértéke megegyezik az új lakásra igénybe vehetővel. A kedvezmény összege 500 e Ft és 3.250 e Ft között változhat a gyerekek számától, a hasznos alapterület nagyságától és az ingatlan energetikai besorolásától függően.
Bába Ágnes elmondta: náluk az év első kilenc hónapjában 48 Mrd Ft jelzáloghitelt folyósítottak a lakosság számára és ennek több mint 90 %-a lakáshitel volt, míg csak a maradék 10 % volt szabad felhasználású jelzáloghitel. A bank jelentős szereplője volt a devizahitelek forintosítását követő hitelkiváltásoknak is, hiszen 30 %-nál nagyobb piaci részesedést szerzett ebben a piaci szegmensben .
Eleget szeretnének tenni az új szabályozásoknak
A vezérigazgató-helyettes elmondta azt is: a pénzintézet jövőre megalapítja saját, tulajdonú jelzálogbankját is, hogy így eleget tegyen az MNB új szabályozási követelményeinek.
Az MNB áprilisban adta hírül, hogy rendeletben írja elő minden, jelzálog-hitelezést folytató magyarországi pénzintézetnek, hogy 2016.10.01-től jelzálog portfoliójának minimum 15 százalékát jelzáloglevelekkel kell finanszíroznia.
Bába Ágnes részletezte: bankjuk sok, az anyabanknál meglévő jelzálogbankot átvilágított, és ezután azt a stratégiai döntést hozta, hogy saját jelzálogbankot alapít. A tervek alapján 50 milliárdnál több jelzálog levelet fognak kibocsátani a saját jelzáloghiteleik mögé.
Magyarországon három jelzálogbank volt eddig , az OTP, az FHB és az UniCredit. Az Erste Bank pedig augusztus 3-án tette hírré, hogy beadta jelzálogbank alapítási kérelmét az MNB-nek.