Tartalomjegyzék
- 1 Soha ne tarts magadnál fölöslegesen 30 000 forint felett
- 2 Soha ne tarts magadnál 20 000 forintnál kevesebbet
- 3 Mindig legyen otthon legalább 50 000 forint
- 4 Moss kezet készpénzhasználat után!
- 5 Kíméld a készpénzt, fizess kártyával, ha csak lehetséges!
- 6 Váltsd be az érvénytelen készpénzt az MNB-ben!
- 7 Ne add a gyerek kezébe: használjatok játékpénzt!
A világ a készpénzmentesség irányába halad, a bankkártyás fizetés, a telefonos fizetés és az on-line bankolás nemcsak kényelmesebb, biztonságosabb, de pénzügyileg is tisztább ügy. Nem beszélve arról, hogy jóval higiénikusabb: nem véletlenül törekedtek már a tavaszi covidhullám idején arra ösztönözni az embereket, hogy készpénz helyett bankkártyával fizessenek.
A szakértők szerint az a tendencia, hogy a fizetés és a fizetési folyamat láthatatlanná válik, a kártyák és a terminálok is virtuálissá válnak. Ám a készpénz sem fog teljesen eltűnni! Magyarországon az emberek jelentős része még mindig szívesebben használ készpénzt a mindennapi életben, sőt, elég sokan tartanak otthon nagy mennyiségű pénzt vagy valutát. Nézzük meg, mi az, amit érdemes tudni a 21. századi készpénzhasználatról!
Soha ne tarts magadnál fölöslegesen 30 000 forint felett
Magyarországon van néhány tipikus hely, ahol jellemzően készpénzzel tudunk fizetni, ilyen a piac, a helyi barkácsbolt stb. Amikor elmegyünk otthonról, érdemes annyi készpénzt magunknál tartani, amennyire ténylegesen szükségünk lehet és nem árt némi tartalék sem. Ha például piacra megyünk, kalkuláljuk ki, hogy megközelítőleg mennyit fogunk költeni, dobjunk rá egy 20-30 %-ot, de annál több ne legyen nálunk.
Legyen nálunk készpénz, ha távolsági buszra szeretnénk szállni és nincs elővételi lehetőség, vagy ha parkolni szeretnénk, és nem töltöttünk le még parkolós applikációt. Ezek a tételek elég alacsonyak, és egy kis előzetes tervezéssel megoldható on-line vagy applikációs fizetéssel.
Kifejezetten kockázatos nagyobb összegű készpénzzel tömegközlekedni, sétálni. A készpénzt ellophatják, elázhat, elveszhet. Minél több veszett oda, annál nagyobb a bosszúság.
Még nagyobb a kockázat, ha külföldre utazunk és készpénzzel van kitömve a pénztárcánk. A nagyvárosok tömött utcáin könnyedén zsebtolvajok áldozatává válhatunk. Míg egy bankkártyát egyszerűen le tudunk tiltani lopás esetén, a készpénzünket fújhatjuk.
A hatályos szabályok szerint, ha 10 000 Eurónál nagyobb összeg van nálunk, be kell jelenteni a vámhatóságnál. Ha az USA-ba vagy Latin-Amerikai országokba utazunk, akkor 10 000 USD a felső határ. Semmi sem tiltja, hogy ennél több pénzt vigyél magaddal, csak ezt be kell jelenteni. Ha nem jelented be, akár el is kobozhatják (pl. az Amerikai Egyesült Államokban). Amúgy ritkán, szúrópróbaszerűen szokták ellenőrizni élesben, hogy mennyi készpénzzel utazol.
Természetesen lesznek olyan helyek a világban, ahol csak készpénzzel tudunk fizetni (pl. Dél-Kelet Ázsia bizonyos részei, Latin-Amerika vagy Afrika jelentős területein). Az utazási élményhez hozzátartozik az is, hogy megtanulunk a helyi készpénzben gondolkodni, számolni. Lehetőség szerint érdemes úgy készülni, hogy az utazás komolyabb tételeit (szállás, autóbérlés stb.) bankkártyával, előreutalással intézzük és viszünk magunkkal annyi készpénzt, amiből fizethetünk egy utcai árusnál vagy egy hangulatos, tengerparti étteremben a vacsoráért.
Soha ne tarts magadnál 20 000 forintnál kevesebbet
Érdemes azért bizonyos helyzetekre felkészülni. Például valami miatt nem működik a bankkártyád, nincs nálad másik kártya és ott állsz a benzinkútnál, teletoltad a kocsidat, ki kéne fizess 18 000 forintot. Az ehhez hasonló kellemetlen esetek kiküszöbölésére nem árt, ha van nálad egy 20 000-es, amit szükség esetén előpattinthatsz.
Mindig legyen otthon legalább 50 000 forint
A régebbi (főként a paraszti) társadalmakban fontos volt, hogy mindig legyen otthon annyi készpénz, amennyiből fedezni lehetett a család váratlan kiadásait, valaki beteg lett, a családfő elesett a pénzkereseti lehetőségtől, stb. A másik szempont a bizalmatlanság volt: „ha rejtegetem a pénzem, senki nem tudja, mennyi van nálam.”
Az otthon tartott készpénz több szempontból is problémás:
- az infláció miatt folyamatosan veszít az értékéből (megközelítőleg évi 2 %-ot, ez egy 10 000 000-ós megtakarítás esetében évi 200 000 forint!)
- egy betörés során elvihetik az egész megtakarítást,
- a természeti katasztrófák ellen sincs védve a pénzünk
Nagyot fordult azóta a világ, egy váratlan helyzetben is két kattintással hozzájuthatunk a bankszámlán gyarapodó megtakarításunkhoz, ám a magyar emberek jelentős része mind a mai napig otthon, készpénzben tartja a megtakarításait. Ha ragaszkodsz az otthon felstócolt pénzkötegek látványához, akkor legalább vegyél egy falba, bútorba szerelhető széfet, úgy csökkented annak az esélyét, hogy egy betörés során meglovasítsák a megtakarításaidat.
Ha pénzügyileg tudatos vagy, minimalizálod az otthon tartott készpénzt, és inkább befekteted a megtakarításaidat.
Moss kezet készpénzhasználat után!
A készpénz rengeteg helyen járt, mielőtt a te tárcádban kötne ki. Mivel nem tudhatod, hogy kinek a kezéről mi tapadt az adott bankjegyhez vagy érméhez, az a legbiztosabb, ha minden készpénzhasználat után kezet mosol és erre neveled a gyerekeidet is.
Kíméld a készpénzt, fizess kártyával, ha csak lehetséges!
A készpénznek elég sok hátránya van a bankkártyával szemben. Sokkal egyszerűbb, gyorsabb, tisztább, biztonságosabb folyamat a bankkártyás fizetés. Nem kell molyolni a visszajáróval, megszámolni, hogy tényleg jól adtak-e vissza, stb. A járványhelyzet miatt ráadásul megemelték a PIN-kód nélküli vásárlás felső határát 15 000 forintra, így egy átlagos bevásárlás során még a PIN-padet sem kell megérintened.
Váltsd be az érvénytelen készpénzt az MNB-ben!
Előfordulhat, hogy otthon a fiókban, valami nagyon szuper dugi helyen találsz egy köteg pénzt, amit már bevontak. Ne dobd ki, ne égesd el, inkább nézd meg gyorsan a Magyar Nemzeti Bank honlapján, hogy be tudod-e még váltani ezeket a forgalomból kivont bankókat! Általában a bevonási határnaptól számított húsz éven belül van lehetőséged a beváltásra. Például a 2009. november 16-án bevont 200 forintos bankjegyet 2029. november 16-ig válthatod be.
Ne add a gyerek kezébe: használjatok játékpénzt!
Fontos, hogy a gyerekek is tisztában legyenek a pénz fogalmával, hiszen így lesz belőlük tudatos felnőtt pénzhasználó. Lehet boltosat játszani, sőt, már óvodás kortól ki lehet találni olyan játékokat, amelyek tudatosítják a pénz működését a gyerekekben.
Ilyenek lehetnek az érmegyűjtés, érmefelismerés, bankjegyfelismerés. Kisebb gyerekek esetében azonban az is fontos, hogy játékpénzekkel helyettesítsétek a kevéssé higiénikus valódi érméket, bankjegyeket.
Általános és középiskolás korban pedig már jó, ha a megszerzik az alapvető pénzügyi ismereteket, és a készpénzen túl képbe kerülnek a különböző bankolási megoldásokkal is!
Nincs elég fedezeted valamelyik álmod megvalósításához, segítségre van szükséged a finanszírozáshoz? Töltsd ki lenti űrlapunkat és munkatársunk 24 órán belül megkeres!
Ha valamiért nem működne a bankkártyád, legyen nálad egy 20 000 forintos biztonsági tartalék.
Minél kevesebb készpénzt tarts otthon, a megtakarításodat nem érdemes készpénzben tartani.
A készpénz rengeteg kézen fut át, míg nálad köt ki, egyáltalán nem higiénikus.