Tartalomjegyzék
- 1 1. Ház: venni vagy építeni?
- 2 2. A drágább jobb is
- 3 3. Megéri-e a napkollektor, megtérül-e valaha?
- 4 4. A pénzügyi nehézségek leblokkolnak
- 5 5. Pénzügyi hűtlenség
- 6 6. A magyar államadósság számokban
- 7 7. Többé nincs vele semmi költség
- 8 8. Felkészülni a következő válságra
- 9 9. Mennyi az elég?
- 10 10. Hogy a gyermeked már jobban csinálja
- 11 11. All you can eat
- 12 12. Megjelent a 3 milliós ajándék-felújításról szóló rendelet
A Kiszámoló Magyarország egyik legjobb pénzügyi blogja. Az aktuális pénzügyi híreken kívül alapos, problémaérzékeny és közérthető írásokat publikál Csernok Miklós. Most összegyűjtöttük nektek a Kiszámoló 12 legjobb cikkét.
1. Ház: venni vagy építeni?
A házvásárlás nehézségeiről és abszurditásáról szól a cikk. Egyrészt van benne egy csomó jó tanács, mit és hogyan érdemes megvizsgálni egy ingatlanhirdetésben ahhoz, hogy az ingatlanos bevonása nélkül megtaláld az eladó házat, és megússz néhány felesleges, kínos szitut. Másrészt elég keserves képet fest arról, hogy milyen minőségű és árú házak várnak ránk, ha használt ingatlant szeretnénk vásárolni. És ha már ennyire sanyarú a használt ingatlanok piaca, nem érné-e meg építési telket vásárolni és arra felhúzni egy új építésű házat? A szerző okos, célirányos kérdésekkel zárja a cikket, meg is van az eredménye, ötszáz felett jár a kommentek száma ennek a 2021 januári írásnak!
Legjobb mondat:
“Én vagyok eltévedve, hogy négyzetméterenként 700 ezer forintból kijön egy építkezés telekár nélkül vagy azok, akik 20 éves vacak, szigeteletlen, azonnali és teljes felújításért kiáltó házakat akarnak eladni ilyen áron?”
Kinek ajánljuk?
Annak, aki még nem döntötte el, hogy használt házat vásárolna vagy belevágna egy építkezésbe.
2. A drágább jobb is
Vicces és megdöbbentő példák sorát olvashatjuk arról, hogy az árszabással milyen ügyesen meg lehet vezetni akár a professzionális fogyasztókat is. A leglátványosabb esetek az „átverős” tesztek, ahol még a feketeöves sommelier-éket is sikerült csőbe húzni azzal, hogy kóstoltatás során az olcsó bort a drága bor palackjába töltötték. Önvizsgálatra és tudatos vásárlásra ösztönző írás!
Legjobb mondat: „Érdemes résen lenni, mert az ember nagyon gyakran az ár alapján dönt, ezzel akarja a rizikót csökkenteni és megvenni a magasabb minőséget.”
Kinek ajánljuk: minden igényes fogyasztónak!
3. Megéri-e a napkollektor, megtérül-e valaha?
Ez a cikk tíz éves, akkori árakkal és feltételekkel számol, de nagyon tanulságos. Alaposan elemzi a napkollektor megtérülésének lehetőségét. Azért jók ezek a kifejtős Kiszámoló-cikkek, mert mind saját tapasztalat alapján íródtak, ez például a szerző apósának kálváriáját írja le arról, hogyan szereltettek fel a háztetőre két napkollektort és az összességében mennyire nem érte meg nekik. Ja, és tanácsot is ad, mi az, ami sokkal jobb befektetés a napkollektornál!
Legjobb mondat: „Update 2: egész júliusban rengeteget ment a kazán a felhős idő miatt, pedig négy kollektortábla figyel a tetőn, 2 és fél millió forintért. Ennyit a megtérülésről….”
Kinek ajánljuk? Mindenkinek, mielőtt napkollektort szerelne fel.
4. A pénzügyi nehézségek leblokkolnak
Különféle kutatások alapján megtudhatjuk a cikkből, hogy ha pénzügyi nehézségek nehezednek a vállunkra, akkor az egészségünk, sőt, a teljesítőképessegünk is gyöngébben muzsikál. Épp ezért érdemes tudatosan, előrelátó módon irányítani a pénzügyeinket. És hogyan kerüljük el a stresszes helyzeteket? Például úgy, hogy okosan, szakemberek segítségével vágjunk bele például egy hitelfelvételbe. Keress minket bátran, ha tudatosan szeretnél hitelt felvenni! Szolgátatásunk számodra ingyenes és minden kötelezettégtől mentes.
Legjobb mondat: “Az aratás előtti pénzszűkében a farmerek átlagosan 13 ponttal kevesebbet teljesítettek az IQ teszten, mint az aratás után, ami hatalmas különbség, majdnem egy teljes ugrás az intelligencia lépcsőfokain.”
Kinek ajánljuk: aki komolyabb hitelfelvétel vagy befektetés előtt áll.
5. Pénzügyi hűtlenség
Nagyon izgalmas és lényeglátó cikk a pénzügyi hűtlenségről. Az is megmételyezheti a párkapcsolatot, ha nem játszunk nyílt pénzügyi lapokkal egymás előtt. Egy eltitkolt hitelkártya, tartozás vagy akár megtakarítás szikrája is belobbanthatja a bizalmatlanság időzített bombáját. Mint minden hűtlenség, ez is apró, ártalmatlannak tűnő lépésekkel indul, de utána maga alá temetheti az amúgy egész jól ketyegő párkapcsolatot, házasságot.
Legjobb mondat: “Egy eltitkolt bankszámláról való információ legalább akkora érzelmi törés lehet egy házasságban, mint egy szeretőtől származó SMS vagy e-mail.”
Kinek ajánljuk: mindenkinek, aki még nem rontotta el pénzügyi hűtlenséggel a párkapcsolatát.
6. A magyar államadósság számokban
Hú, ez a téma igazi darázsfészek! 2019-ben a Kiszámolónak mégis sikerült egy kifejezetten korrekt, adatokkal alátámasztott, politikamentes és nagyon érthető cikket rittyenteni az elmúlt két évtized államadósságáról és annak kezeléséről olyan kellemetlen területeket érintve mint az IMF-hitel vagy a magánnyugdíjpénztárak beszántása.
Legjobb mondat:
„A legtöbb politikus (tisztelet a kivételnek) csak a következő választásig gondolkodik. Most adjunk még több pénzt, most nőjön még inkább a gazdaság, a következő válságon majd gondolkodjon az, aki akkor éppen hatalmon lesz.”
Kinek ajánljuk: mindenkinek, aki érdemi infót szeretne kapni a magyar államadósság közelmúltjáról.
7. Többé nincs vele semmi költség
Ez is egy fogyasztóbarát bejegyzés, arra sarkallja az olvasót, hogy ne dőljön be a hangzatos marketingmondatoknak, jelen esetben azoknak a biztosításoknak, amelyeket úgy hirdetnek, hogy ha egy összegben befizeted a biztosítás összegét, többet nem lesz költséged vele. A szerző saját idejét és türelmét nem kímélve szedi össze azokat a költségeket, amelyekkel észrevétlenül valahogy mégis terhelik a kedves ügyfelek számláját.
Legjobb mondat:
“Összegezzük: kifizetsz 3-4-500 ezer forintot azért a lehetőségért, hogy befizethess egy olyan befektetési alapba pénzt, ami további évi 2,5%-ot levon a pénzedből.”
Kinek ajánljuk: mindenkinek, aki a biztosítások között mazsolázgat.
8. Felkészülni a következő válságra
Ez egy 2019 szeptemberi cikk, amiben okosan, lényegre törő módon, és ami még fontosabb, praktikus szempontok alapján olvashatunk arról, hogy mit kell tenni akkor, amikor a megbízható pénzügyi elemzők jelzik a válság előszelét (pl. felhagyni a felesleges fogyasztásokkal, elkerülni egy újabb hitelt, pénzt tartalékolni stb.). Aki 2021-ben olvassa ezt a cikket, biztos talál benne egy-két bosszantó felismerést. “Ó, ha ezt még a koronaválság előtt tudtam volna!” Ennek ellenére mindenképp érdemes átrágni és tudatosítani a cikkben foglalt tanácsokat, mivel a válságok elkerülhetetlen jellegzetességei a gazdaságnak.
Legjobb mondat:
“A válság jó dolog, egyfajta tisztító tűz, ami a szemetet, hordalékot és szennyet kitakarítja a gazdaságból, ami lerakódik oda a túlzott fogyasztás éveiben.”
Kinek ajánljuk: mindenkinek, aki tudatosan szeretne belemenni a következő pénzügyi válságba.
9. Mennyi az elég?
Hát ez sem egy kapitalizmust dicsőítő himnusz! 🙂 Kijózanító ön- és pénzismereti cikk arról, hogy mennyire fontos tisztában lennünk az anyagi vágyainkkal. Tervezzünk tudatosan, hogy az anyagi léthez való viszonyunk ne egy kielégíthetetlen kudarcsorozat legyen!
Legjobb mondat:
“Úgy akarj többet és jobbat, hogy közben elégedett vagy azzal, amid van. Ez a megelégedés az egyik nagy titka a sikeres anyagi életnek.”
Kinek ajánljuk: Annak is érdemes elolvasni, aki elégedett az életével és sziklaszilárd alapokon áll anyagilag és annak is, aki irreális anyagi vágyálmokat kerget.
10. Hogy a gyermeked már jobban csinálja
Ez egy ötlet, amivel a gyerekeket lehet tudatosan, mégis játékos formában pénzügyileg nevelni akár már óvodás kortól. Ezzel az életszerű és izgalmas játékkal nemcsak pénzügyi, hanem kapcsolati és konfliktuskezelési gyakorlatra is szert tehetünk (szülők és gyerekek egyaránt).
Legjobb mondat:
“Engedni kell, hogy elverje az összes pénzét egy nap alatt, bár érdemes felhívni a figyelmét, hogy a pénzt egy hétre kapta. Nem baj, ha hibázik, sőt az a jó, abból fog tanulni.”
Kinek ajánljuk: aki szeretné, ha a gyereke úgy nőne fel, hogy van némi fogalma a pénzről.
11. All you can eat
A 2021-es újévi cikk is igen jó! Azt elemzi kedvenc szerzőnk, hogy mitől éri meg all you can eat éttermet fenntartani, kutatási adatokra támaszkodva. Kellő iróniával nyújt használati utasítást arra nézve, hogyan lehet fokozni az ilyen jellegű éttermek nyereségét.
Legjobb mondat:
“A drágább ételeket el kell dugni egy távoli sarokba, ahol sokan nem vagy csak későn találják meg, amikor már jóllaktak.”
Kinek ajánljuk: mindenkinek, aki evett már all you can eat étteremben.
12. Megjelent a 3 milliós ajándék-felújításról szóló rendelet
Azért szeretjük ezt a cikket, mert mi is sokat foglalkozunk a témával, a 3 milliós felújítási támogatás előnyeiről és buktatóiról ír nekünk itt a Kiszámoló. Ha érdekelnek a legaktuálisabb kérdések a témában, töltsd ki az űrlapot, munkatársunk egy munkanapon belül megkeres!
Legjobb mondat:
“Egyéves kor alatti gyereknél megengedik, hogy ne lakjon ott egy éve. :)”
Kinek ajánljuk: mindenkinek, aki felújít a 2021-22-ben.
Ha Téged is megihletett a Kiszámoló valamelyik témája, és kérdésed van hitelügyintézéssel, jelzáloggal vagy felújítási támogatással, CSOK-kal kapcsolatban, lépj velünk kapcsolatba!
Egy remek pénzügyi blog.
Mert a legfrissebb pénzügyi hírek mellett mélyen szántó és közérthető elemzéseket, problémafelvetéseket tárgyal a szerző.
A biztosítástól a hitelfelvételen vagy az ingatlanvásárláson át egészen a tudatos pénzügyi gondolkodásig nagyon változatos témákkal foglalkozik a Kiszámoló.