Tartalomjegyzék
A koronavírus terjedése az elkövetkező hetekben teljesen felülírhatja a terveket. A karanténok, korlátozások miatt megnövekedhetnek az ügyintézési idők, a folyamatok lelassulhatnak.
Azonban, mint minden járvány ez is lecseng és utána ott kell folytatni az életünket ahol abbahagytuk. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a lehető legkisebb változást okozza lakáscéljaink elérésénél és lakáshitelünk igénylésében, ahol komoly határidők kötik a szereplők teljesítésit.
Cikkünkben ötleteket, tippeket szedtünk össze!
Ezt annak érdekében tettük, hogy a lehető legkisebb idegeskedéssel vagy kényelmetlenséggel vészeljék át az elkövetkező heteket. Mindezt úgy, hogy a vállalt határidőket teljesítik és a vírust sem kapják el.
Ingatlanvásárlás előtt állóknak!
Ha valaki lakáshitel igénylésével szeretné megvásárolni ingatlanát, a hitel kifolyósítására teljesen átlagos körülmények között is 30-50 nap átfutási idővel kell számolnia. A legtöbb adásvételi szerződésben a fizetési határidő 60 nap, az óvatosabbak már a koronavírus előtt is 90 napos fizetési határidővel szerződtek.
A fizetési határidő azért fontos, mert nem teljesítés esetén megegyezés szerint vagy kötbért kell fizetnie a vevőnek, vagy rosszabb esetben az eladó elállhat az ingatlan adásvételétől. Elállás esetén a vevő elveszti a foglalóját, amenyibben neki felróható a teljesítés meghiúsulásának oka. Mivel a foglaló általában minimum a vételár 10%-a, ez több millió forint veszteséget jelentene.
A bankok is törekednek arra, hogy a lehető legkisebb fennakadás legyen az ügyintézésben. Sok helyen megoldott már az otthonról történő munkavégzés is, de nem árt felkészülni egy elhúzódó folyamatra.
Ezért amennyiben lehetőség van rá, meg kell egyezni az eladóval, hogy a szerződésben foglalt fizetési határidőt emeljék meg a lehető legmagasabbra. Ha lehetséges akár 120 napra vagy még tovább. Valamint érdemes ügyvéddel egyeztetni és a szerződésbe belefoglalni, hogy milyen esetekben kaphat felmentést a fizetési kötelezettség alól a vevő anélkül, hogy elvesztené a foglalóját.
Azt is érdemes megfontolni, hogy hónapokkal elhúzódhat a költözésük, ha nem készítik elő a hiteligénylésüket arra az időre, amikorra a járvány levonul.
Ettől függetlenül a járványmegelőzés miatti védekező lépések következtében, és az általános riadalom miatt is, most nem tanácsolt körbejárni a bankokat, csak azért, hogy megtalálja a legkedvezőbbet.
Azonban az is luxus, hogy a vírus miatt milliókat bukjon a kedvezőtlen konstrukcióval kiválasztott lakáshitellel a futamidő alatt.
A jelzalog.com biztosítja Önt, hogy díjmentesen és mindeféle kötelezettség mentesen, akár online (skype tárgyalás, video chat) vagy telefonon is segíti ügyfeleit. Ezáltal közösen megtaláljuk az Önök számára legideálisabb bankot, aki biztosan finanszírozza az elképzeléseit, mindezt az elérhető legkedvezőbb akár egyedi kamatajánlattal.
Így Ön ki sem mozdul az otthonából, lakáshitel szakértőink megversenyeztetik Önnek az összes bankot és már csak a kiválasztott bankba kell bemennie, alig egy két emberrel találkozva. A folyamat alatt természetesen végig szem előtt tartjuk, hogy Ön milyen vissza nem térítendő állami támogatásokra (CSOK, ÁFA visszatérítés), vagy kamatmentes hitelre (Babaváró támogatás) vagy kamattámogatásra jogosult (CSOK hitelek).
Mi a helyzet a már megkötött szerződésekkel?
A már megkötött szerződések esetében egy kicsit más a helyzet. Az általunk megkérdezett jogászok nem adtak egybehangzó állásfoglalást. Az aláírt szerződések esetében az ilyen jellegű váratlan helyzetekre valószínűleg nem tér ki a szerződés, így a törvényi keretek adnak útmutatót. Azaz, ha bizonyítani tudja a vevő, hogy rajta kívül álló okok miatt (vis major) nem tudja a szerződésben foglalt kötelezettségeit teljesíteni, akkor nem fogja elveszteni a már kifizetett foglalót. Az viszont kérdéses, hogy mi minősül vis majornak. Van, aki már a most fennálló helyzetet is annak veszi, míg mások a kormány által ténylegesen bejelentett karantént fogadják csak el.
A jogi vélemények eltérőek, ezért egy későbbi huzavonát megelőzve a jó viszony alatt érdemes lehet átgondolni és lefektetni egy adásvételi szerződés módosításával azokat a pontokat, amire korábban nem gondoltak. Így gyakorlatilag utólagosan leszabályozzák közösen azokat a pontokat amire korábban nem gondoltak. Ehhez egyeztetni kell a vevőnek és eladónak, akár jogi segítség igénybe vételével. És érdemes már most elkezdeni, mert jobb az egyesség mint a jogi vita.
Mi történik, ha nem tudja fizetni törlesztőrészleteit?
Azok, akik már megvásárolták ingatlanukat és már törlesztik lakáshitelüket a vírus miatt a következő problémával szembesülhetnek. A munkahely elvesztése, a fizetés nélküli szabadságra való küldés, vagy a vállalkozás bevételének kiesése jelentős többletterhet ró a családra. Jobb esetben van annyi tartalék a háztatás költségvetésében, hogy az elkövetkező időszakot kibírják.
Amennyiben ez nincs meg, érdemes felvenni a kapcsolatot az adott bankkal, ahol felvették a hitelt és egyeztetni velük, hogy milyen megoldási javaslatokat tudnak ajánlani Önöknek.
Láthattunk már arra is példát, hogy egy ország a kialakult helyzet miatt felfüggesztette a lakáshitelek törlesztését (Olaszország), és a kormány eddigi kommunikációja alapján meglepő lenne, ha „az út szélén hagynák” a hiteltörlesztéssel rendelkező embereket. De ha törlesztési nehézségük adódik, ne várják meg, míg banki felszólítást kapnak, vegyék fel a kapcsolatot a hitelintézetükkel és egyezzenek meg velük.
Szakembereink további ötletekkel, tanácsokkal még mindig díjmentesen segítenek Önöknek lakáshitelük felvételének lebonyolításában. Töltse ki űrlapunkat szakembereink keresni fogják Önöket és igényeik szerint akár közvetlen találkozó nélkül a saját otthonukban is segítenek Önöknek.