Tartalomjegyzék
A lakásbiztosítás megkötése előtt általában szembe kell néznünk azzal a lehetőséggel, hogy ajánlatunk tartalmazhat felelősségbiztosítást, esetleg kérhetjük, hogy ezt a kiegészítő csomagként adják hozzá az alapcsomaghoz. Az a kérdés, hogy mit jelent a lakás felelősségbiztosítása, és hasznos-e, ha a lakásbiztosításunk tartalmazza ezt a fedezetet. Ebben a cikkben röviden bemutatjuk mit jelent és miért is fontos egy felelőssgébiztosítás
Tisztázzuk: Mi a lakás és mi a felelősségbiztosítás
A felelősségbiztosítás fontos biztosítási forma, amely akkor jön jól, ha másoknak okozunk kárt, és ennek következtében kártalanítási kötelezettségünk alakul ki. Az autóvezetők jól ismerik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, amely a vétlen közlekedőtársunk sérült kárait téríti meg. De nemcsak autóval okozhatunk kárt, így a felelősségbiztosítás hasznos lehet a mindennapi életben is.
Például, ha a telkünkön lévő fa leszakad és rádől egy parkoló autóra, vagy ha egy csőtörés miatt eláztatjuk a szomszédot, akkor az anyagi felelősség minket terhel. Azonban a felelősségbiztosítás segíthet, mert átvállalja a kárösszeg kifizetését.
Ez a biztosítás bárki számára hasznos lehet, ezért a biztosítók gyorsan felismerték ezt az igényt, és megjelentek a piacon a felelősségbiztosítást is tartalmazó lakásbiztosítások, valamint a kiegészítő fedezetként választható felelősségbiztosítások. Tehát, ha a lakásbiztosításunkat megkötjük, fontoljuk meg, hogy szükségünk van-e a felelősségbiztosításra is.
Miért is jó a lakásbiztosításod mellé a felelősségbiztosítás?
A felelősségbiztosítás nyújt védelmet mindazon esetben, amikor vétlen károkozásunk következtében valaki sérül, vagy anyagi kárt szenved. Ha ez a biztosítás egy lakásbiztosítás részét tartalmazza, akkor az otthonunk és a benne lévő értékek biztonságát és a károkozás esetleges következményeinek anyagi fedezetét is lefedhetjük egy szerződés alatt. Ennek a biztosításnak a fedezete attól függ, hogy a lakásbiztosításban hogyan foglalták le a felelősségbiztosítást. Attól függően, hogy a felelősségbiztosítás (lakásbiztosításba foglalt) milyen fedezeteket tartalmaz, sok váratlan helyzet okozta esetben kaphatunk segítséget a biztosítótól. Ilyen eset például, ha a tulajdonunkban levő bicikli rádől egy járókelőre, vagy kárt okozunk egy ismerős műszaki (okostelefon, tablet) tárgyában.
Ezeket tartsd szem előtt a lakásbiztosításod megkötése előtt.
Abban az esetben, ha szeretnénk a lakásbiztosításunkhoz felelősségbiztosítást is igényelni, érdemes több ajánlatot összehasonlítani, hogy kiválaszthassuk a legmegfelelőbbet. Az ajánlatok összehasonlítása során ellenőrizni tudjuk, hogy az általunk kiválasztott lakásbiztosítás valóban tartalmaz -e felelősségbiztosítást, és összehasonlíthatjuk a megszabott feltételeket. Fontos, hogy választás előtt alaposan ellenőrizzük a biztosítói feltételeket is, ahol megtaláljuk a részletes fedezeteket és kizárásokat. Nem elhanyagolandó szempont felelősségbiztosításnál, hogy annak területi, illetve időbeli hatálya miként van megszabva. Ugyanilyen fontos dolog a károkozói minőség, ami azt mutatja meg, hogy milyen helyzetben számíthatunk a biztosító segítségére. Ez azt jelenti, hogy ha például bicikli használójaként is fedez minket a biztosító, akkor abban az esetben, ha kerékpár használat közben kárt okozunk, akkor a biztosító ezen károk kifizetését is átvállalja helyettünk.
Az ajánlatok összehasonlítása előtt érdemes körbejárni, hogy melyik lakásbiztosítás tartalmazza a szükséges felelősségbiztosítást, illetve pontosan milyen felelősségbiztosítást is tartalmaz. A leggyakoribb típus a magánemberi felelősségbiztosítás, ami minden esetben a biztosított személyhez kötődik. Ezen felül lehet még ingatlantulajdonosi és ingatlanhasználói felelősségbiztosítás is. Az ebtartói felelősségbiztosítás pedig külön kiegészítőként kérhető a lakásbiztosítás mellé, és a háziállatok által okozott károkra nyújt fedezetet.
Teendőd ha felelősségbiztosítási kárt szenvedtél
Előfordulnak olyan esetek amikor a károsult nem azonnal, hanem csak hetet, hónapok, esetleg évek elteltével érvényesítik kárigényüket, ezért a felelősségbiztosítás alá eső káresetek gyakran teljesen eltérnek a hagyományos lakásbiztosítási esetektől. A felelősségbiztosítási esetekben mindig az az időpont számít, amikor a kárigény a biztosított tudomására jut, így a biztosítók innentől számítják a kárbejelentési kötelezettségünket, melyre a legtöbb esetben 30 napja van a károsultnak. A káresemény biztosító felé való bejelentésével elkezdődik a kártérítési eljárás, melynek időtartama attól függ milyen bonyolult az eset és a dokumentumok rendben, pontosan kerültek-e benyújtásra. Abban az esetben, ha a biztosító mindent rendben talál a folyamat a kárösszeg kifizetésével zárul.
Összesítve az eddigieket, mindenkinek csak javasolni tudjuk a felelősségbiztosítást akár magában, akár lakásbiztosítás részeként, hisz egy bekövetkezett káresemény esetén az erre fordított költségeket nem saját forrásból kell előteremtenünk, hanem a biztosító állja helyettünk.