Az emberek nagy többsége, ha nem a befektetésekkel foglalkozik, vagy nem kereskedik lakásokkal, életében ritkán – egyszer vagy kétszer vesz lakást – vált otthont. Ezek között a váltások között is eltelik jó pár év. A rutint a lakásvásárlásra nehéz megtartani ebben az állandóan változó időszakban, változó szabályok és növekvő költségek között.
A következő költségek a vevőt, egyben hitelfelvevőt terhelik:
- értékbecslés,
- vagyonszerzési illeték,
- közjegyzői díj,
- hitelfolyósítási díj,
- ügyvédi díj,
- szavatosság.
Új lakás vásárlásakor át kell gondolni azt is, hogy mennyi az a plusz költség, amivel a vételár fölött számolnunk kell! Van sok olyan kiadás, amelyekkel sokan nem számolnak.
Szuper, ha megvan a lakásvásárláshoz a vételár, de ha hitelre is szükség lenne, akkor a sok papírmunka után plusz költségek is jelentkeznek.
- Ilyen például az ingatlan érték meghatározásához szükséges értékbecslés díja (több tízezer Ft),
- a hitelfolyósítás díja (százezret is túllépheti),
- a bankkal kötött szerződések közokiratba foglalásáért felszámolt közjegyzői díj (több tízezer Ft).
Abban az esetben is előre kell kifizetni ezeket a költségeket, ha a bank akció keretében elengedi, vagy részben visszatéríti azokat. Együttesen akár több százezer Ft-os költség ez.
Ha megvan a lakásvételhez szükséges pénz és megvan az áhított ingatlan is, akkor itt az ideje, hogy jó ingatlanos ügyvédhez forduljunk a további segítségért és a saját biztonságunkért.
Az ügyvédek az elmúlt években megszokott 1% ügyvédi díj helyett már 0,6-0,8 %-os megbízási díjért is elkészítik az adásvételi szerződést, de az emelkedő árak miatt ez is százezres tételeket jelent. Ezt a költséget is előre a foglalóval együtt kell kifizetni! És az adóhivatal által kiszabott vagyonszerzési illetéket a vétel után közvetlen fizetendő a vételár 4 %-a, így csak ez a két tétel is elérhet több milliós összeget.
És vannak a további költségek is, pl. a költözés maga egy újabb kiadás, ami a vásárlás után ér bennünket. Hogyha szépen berendeznénk otthonunkat, tisztasági festést, kisebb átalakítást, fürdőszoba felújítást szeretnénk végeztetni saját ízlés szerint, ezek szintén költséggel járnak!
A birtokba vétel lelkileg felemelő érzés, de a kulcsok átvételével még nem ér véget a munka és a pénzköltés.
Akármilyen jó állapotú is a lakás, a saját otthon érzetünkhöz pár dolgot cserélnünk, festenünk, faragnunk kell, burkolatokat változtatunk, ami szintén pénzköltéssel jár! Ne legyen, de a rejtett hibák is szóba kerülhetnek!
Néhány szó a szavatosságról:
Az adásvételi szerződésben tételesen rögzítik a szavatosságot, ha azonban nagyobb a hiba, azt a vevőnek még azelőtt ki kell javíttatnia jelentős költségért, mielőtt az árát vissza tudná perelni az eladótól. Ilyen hibák a szigetelés, víz- fűtés vagy áramvezeték komplett, sürgős cseréje.
A kiderült rejtett hibák általában kisebb költséggel járnak, de ha a sok apró fizetni való egyszerre zúdul a vevő nyakába, bizony még valamilyen személyi kölcsönt is igénybe kell vennünk a felmerülő költségek fedezésére. Ezek a hitelek áthidalják a problémánkat.
Amennyiben érdeklődne a lakáshitelekről, többet szeretne megtudni a fogyasztóbarát hitelről, a CSOK-ról érdeklik további részleteket, vagy lakáshitelt szeretne felvenni kedvező, támogatott feltételekkel, keresse hitelközvetítő szakértőinket, akik díjmentes szakszerű tájékoztatást nyújtanak a lakáshitelekről!
Töltse ki az adatlapot és visszahívjuk!