Tartalomjegyzék
Nemrég bejelentették az új lakhatási támogatás lehetőségét, amely albérleti díjad vagy lakáshiteled, vagy a CSOK Plusz törlesztőrészletét fedezheti. Hogyan működik, és kinek éri meg igazán? Nézzük meg a részleteket, hogy tisztán láss! A lenti videóban mindent megtalálsz, de ha olvasni szeretsz a videó alatti szöveg ugyanazt tartalmazza.
A videó tartalma:
Havi 150.000 forint támogatás az albérletedre vagy a lakáshitel-törlesztőrészletedre – avagy a legújabb lakhatási támogatás részletei, amit nemrég jelentettek be. Gyere, elmondom, miről is szól ez a támogatás! De először is: ha nem szeretnél lemaradni az ilyen típusú tartalmakról és támogatásokról, akkor kérlek, kövesd a profilomat, lájkold ezt a videót, és oszd meg azokkal, akiknek van lakáshitelük vagy albérletben laknak.
Lakhatási támogatás bejelentése
Gulyás Gergely nemrég a Kormányinfón bejelentette, hogy lakhatási támogatás indul. Azért ezt ne nevezzük teljes mértékben támogatásnak, mert ez arról szól, hogy kedvezőbb járulék-teherrel a munkaadód adhat neked ilyet – pont, mint a SZÉP-kártyát.
Mikor jársz jól a lakhatási támogatással?
Ha eddig sem volt SZÉP-kártya a juttatási rendszeredben, akkor simán lehet, hogy jövőre ezzel a lakhatási támogatással nem fogsz találkozni. Érdemes rákérdezni a munkaadódnál!
Ennek az új lehetőségnek – és a SZÉP-kártyának is – 28 százalékos járulékterhe van. Ezen a 28%-on azért kínunkban nevessünk a „csak”-on, mert ez sem kevés. Tudni kell, hogy ezt csak 35 év alatti munkavállalóknak adhatják.
A lakhatási támogatás hatásai
Nézzük meg, milyen hatásai lehetnek ennek a lakhatási támogatásnak! Az egyik nagyon nagy félelmem, hogy fel fogja tolni az albérletárakat. Hiszen eddig bármilyen típusú kormányzati beavatkozás vagy bejelentés – akár a bérletárakat, építőanyagárakat, vagy az ingatlanárakat – mindig felfelé tolta. Tehát gyakorlatilag félek egy albérletár-emelkedéstől.
Mire elég ez a lehetőség?
Ha hitelben gondolkodunk: durván egy 20 éves futamidővel, 6,2%-os átlagkamat mellett ez kb. 20 millió forint hitel törlesztőrészletét fedezheti. Az albérletárak most 100 és 250 ezer forint között vannak, tehát azoknál is jócskán fedezhet egy részt, vagy akár az egész bérleti díjat.
Munkaadók és a lakhatási támogatás
Előfordulhat, hogy a munkaadód nem növeli az össznettódat, csak csökkenti a bruttó béredet, és ad egy járulékmentes támogatást helyette. Így ő járulék-teher szempontjából jobban jár. Egy válságos időszakban ez neki kedvezőbb megoldás lehet.
Ne felejtsük el, hogy a harmadik negyedévben mínuszos volt a gazdasági növekedés. Tehát veszélyes egy csökkenő piacon béremelést várni. Lehet, hogy a munkaadó inkább létszámleépítéssel reagál, hogy az összbérköltsége ne növekedjen. Ennek tehát lehet elbocsátási, albérletár-emelkedési és inflációgerjesztő hatása is.
Remélem, a fenti közgazdászok is átgondolják ezt a lakhatási támogatás bevezetése előtt, nem csak bólogatnak politikai érdekből. Nem az én dolgom eldönteni – nem vagyok politikai szakember. De egy a lényeg: havi 150.000 Ft, vagyis évi 1,8 millió forint, 28%-os járulékteherrel adható a 35 év alatti munkavállalóknak.
Ha érdekelnek a további támogatások és véleményeim, kérlek kövesd be a profilom, lájkold ezt a videót, és oszd meg azokkal, akik albérletben laknak vagy lakáshitelt fizetnek (az oldal alján megteheted)! A lakhatási támogatás akár jól is jöhet, ha a megfelelő helyen használod ki.
Sziasztok, Várkonyi Ádám voltam!