2018. novemberében az új lakáshitel szerződéseket már átlagosan 8 év kamatperiódussal kötötte a szerződők 80%-a. A kölcsönök jelentős része, 85%-a egy éven túli kamatfixálású volt.
A Magyar Nemzeti Bank közlése szerint hazánkban a lakáshitel szerződők egyre hosszabb időre igyekeznek rögzíteni frissen felvett lakáshiteleik kamatfeltételeit. Az adatok szerint a lakossági ügyfelek novemberben már 97,7 hónapnál, azaz több mint nyolc évnél fixálták az újonnan kötött lakáshitel-szerződéseket. Az egy évvel ezelőtti érték az öt évet sem érte el – 56,4 hónap volt.
Csökkent a legfeljebb egy éves kamatperiódusú hiteleknél 8,2-ről 6,6 hónapra az értékek, viszont az éven túli fixálásoknál 85,7-ről 103,3 hónapra emelkedett az átlagos kamatperiódus.
Jelentősen változott az átlagos kamatperiódus, így elmondható, hogy az október és november hónapig tartó időszakban több mint tíz hónappal emelkedett.
A kamatfixálás módja szerinti összetétele is ezért változott az új lakáshitel-szerződéseknél.
Az MNB adatai szerint,
- A változó kamatozású, de legfeljebb egyéves kamatfixálású lakáshitelek aránya 2017-ben az új szerződéseken belül még közel 40 % volt,
- 2018 januárjától novemberig már alig érte el a 6,3%-ot.
- Az egy és öt év közötti kamatperiódusú kölcsönök aránya kilenc százalékponttal, 41,9%-ra emelkedett az új szerződéseknél,
- az öt és tíz év közöttieké pedig 20,8-ról 34,6 %-ra emelkedett.
- A végig fix vagy 10 évnél hosszabb kamat periódusú lassabb ütemben, de szintén emelkedett. 2017 első tizenegy hónapjában 6,3 %-ot, a tavalyi év hasonló időszakában pedig 7,4 %-ot ért el.
Az éven túli kamatperiódusú lakáshitelek gyorsan terjednek, ennek okai a következők:
- a jegybank az elmúlt időszakban több eszközzel is ebbe az irányba terelte az adósokat és a pénzügyi szolgáltatókat.
- ilyen volt a hosszabb kamatfixálás mellett kínálható minősített fogyasztóbarát lakáshitelek megjelenése,
- az adósságfék szabályok bevezetése (illetve szigorítása) is.
A lakosság is okult a múlt deviza hitelek és kamatok hirtelen változásaiból, számolnak az emelkedő kamatok lehetőségeivel, és hosszabb távban gondolkoznak, így a kiszámíthatóbb feltételekre törekszenek és a biztonságért készek némi felárat is fizetni.
Az elkövetkező hónapokban is számíthatunk arra, hogy a legfeljebb egyéves kamatperiódusú hitelek részesedése minimálisra csökken az új szerződéseknél, és tovább emelkedik azon hiteligénylők száma, akik öt vagy tíz évnél hosszabb kamatfixálású konstrukciót választanak majd.
Az MNB közleménye szerint a kamatemelkedés mögött érezhető az a tényező, ami szerint
- egyre többen vesznek fel lakáshitelt a rosszabb hitelképességű, magasabb kamat mellett hitelezhető banki ügyfelek közül is. Ugyanakkor több bank hitelajánlatában már a kamatok is nőnek.
- A betéti adatok kevésbé izgalmasak még, a kamatemelkedésre is kevés jel utal. A nagyon alacsony betéti kamatszint ellenére a háztartások betétállománya egy év alatt 11,6%-ot emelkedett.
Egy új elemzés szerint július elején a legolcsóbb, legalább 10 évig fix törlesztésű – 10 millió Ft-os és 20 éves futamidejű – lakáshitelek bőven 5 % alatti teljes THM-mel (teljes hiteldíj mutató) voltak elérhetőek, ami 70 000Ft alatti törlesztőt jelent. Ezeknél a konstrukcióknál is jelentős különbségek lehetnek, bankok és csomagok tekintetében egyaránt, ezért a hitelfelvétel előtt érdemes alaposan körülnézni a lakáshitelek sokasága között – tudtuk meg a pénzügyi elemzőtől.
Szeretnénk az ügyintézésben is segíteni, különböző aktuális hitelajánlatot tudunk ajánlani több bank felkeresése nélkül. Díjmentesen, kényelmes, gyors, megbízható ügyintézést ajánlunk, hitelközvetítőink garantáltan azokat a konstrukciókat ajánlják, mint a bankok.
Töltse ki űrlapunkat, visszahívjuk és intézzük a továbbiakat!