Valószínűleg nem fog a lakáspiac szárnyalni Varga Mihály pénzügyminiszter korábbi bejelentése bejelentés után, de azért rendezi a bizonytalan jogi helyzetet!
A kormány azt javasolta, hogy 2023. december 31-ig továbbra is maradjon a kedvezményes, 5 %-os áfa kulcs „azon új lakóingatlanok értékesítésekor, amelyek 2018. november 1-én végleges építési engedéllyel rendelkeztek.”
Fontos megjegyezni, hogy a meglepő döntés megértéséhez a 2023. december 31-i, illetve a 2018. november 1-i dátum egyaránt fontos.
A múlt év végéig érvényes szabály kimondta, hogy az új lakások vásárlásakor 2020-tól véget ér az 5%-os áfa időszaka, és újra 27%-os áfa terhet kell fizetni.
Ez főként a nagyobb építkezések lakásainál nem volt egyértelmű, mivel ezek csúszásban vannak, ezért nem volt világos, hogy milyen áfát kell fizetni a részteljesítések után.
Ezt orvosolandó tavaly év végén engedményt adott a kormány, ezek alapján, ha szerkezetkész állapotba kerülnek az ingatlanok 2019 végére, akkor továbbra is az 5%-os Áfa kulcsot lehet alkalmazni.
Sőt az újabb javaslat további, sokkal jelentősebb engedményeket eredményezett.
A friss javaslat segít a már futó,
„a ma ismert projektek esetében: az eladó és a vevő egyaránt számolhat az 5%-os áfával. (Ez alól csak az olyan több száz lakásos óriásprojektek jelenthetnek kivételt, amelyek nem készülnek el 2023-ig sem.)”
Ugyanakkor, akik még nem kaptak érvényes építési engedélyt, a javaslat azon új lakások vevői és építői számára nem segít. Az ilyen projektek 27%-os áfa terhet kalkulálhatnak!
Ezek szerint elmondhatjuk, hogy a piacon nem fognak tömegével megjelenni hirtelen olcsóbbá váló lakások, de az áfa miatt emelkedő ár, a kapkodás megszűnik, és az értékesítési fázisban lévő lakások kicsit olcsóbbak lehetnek.
Az óvatosabb beruházók, akik a szerződést „nettó ár+áfa”-ra kötötték, ott a vevők nagyon örülhetnek, hiszen az áfa-csökkentést megkapják az árban.
Nézzük át, milyen lakások vannak a piacon:
- Átadás előtt álló lakások: itt nincs változás, ezeknek az árát nem befolyásolja a friss kormánydöntés, tehát marad az 5%-os áfa.
- Leszerződött lakások, amelyeknél a csúszások miatt nem biztos a 2019 végi határidő, sőt a szerkezetkész állapot elérése sem biztos, nos, ők is megkönnyebbülhetnek, elhárult a magasabb áfa veszélye.
- Azok, akik bruttó árra szerződtek, és 2020-tól elkészülő lakásokat vettek, a beruházó nyerheti meg az áfát. (Ilyen lakás nem sok van.)
- Leszerződött, 2020-tól elkészülő lakások, amelyeknél a nettó árra szerződtek. A vevő jár jól, a lakás bruttó ára csökken, mert 27% helyett 5%-os lesz az áfa, így a vételár 17%-kal csökken. A beruházó próbálkozhat, érvényes szerződés mellett nem követelhetnek vissza semmit.
- Még nem eladott, de 2019 végéig (legalább szerkezetkész állapotig) elkészülő lakások, változatlan 5%-os áfát kell fizetni.
- Még nem eladott, 2019 utáni átadással elkészülő lakások. Az ilyen lakásoknál a beruházó engedhet.
- Még piacon nem lévő lakások. Ezekre a lakásokra – mivel az építési engedélyük nem volt meg október 31-ig – 27%-os áfát kell, fizetni a változás ezeket nem befolyásolja.
Összességében a készülő lakásoknál , elsősorban ahol 2019 utáni átadással terveztek, és már 27%-os áfával kalkulálták az árakat beruházók ott a lakások egy szűk körében hozhat némi árcsökkenést. Ez gyakorlatilag a 2023-ig megtartott alacsonyabb, 5%-os áfa időszaka.
Az új beruházásokra nem gyakorol hatást, nincs árcsökkentő szerepe, hiszen „visszamenőleges jellege” miatt az érvényes építési engedéllyel rendelkező lakásokra érvényes csak. Tehát az építési, új lakásvásárlási kedvre a kormány javaslatának egyáltalán nincs hatása! Szakértők véleménye szerint várhatóan nem fog emelkedni ettől az intézkedéstől az építések száma, ugyanis ez az áfa megtartás csak időt, kiskaput adott az idővel megcsúszott beruházóknak, építkezéseik befejezésére az ingatlanpiacot nem serkenti.
Amennyiben lakáscélja van, lakáshitelt szeretne felvenni, érdeklődik a lehetőségei után, esetleg a CSOK változások keltették fel érdeklődését, hívja hitelközvetítő szakembereinket, hogy szakszerű felvilágosítással segítsük döntését!
Töltse ki űrlapunkat, visszahívjuk!