Tartalomjegyzék
- 1 Mennyit ér a lakásom?
- 2 Mennyit ér az ingatlanom? Milyen szempontok játszanak szerepet?
- 3 Mennyit ér az ingatlanom – milyen hibás megközelítések vannak?
- 4 Mennyire pontosak az ingatlankalkulátorok?
- 5 Milyen szakemberek segítségére lesz szükségem, ha pontosan akarom meghatározni, mennyit ér a lakásom?
- 6 Segíthetünk?
Mennyit ér a lakásom? A kérdést sokan felteszik, főleg, ha eladás előtt állnak, vagy csak éppen álmodoznak arról, mi lenne, ha elköltöznének, új házat építenének, lakást vennének, milyen alaptőkével tudnának hozzáfogni, ha eladnák a meglévő ingatlanjukat? Ha házépítés, lakásvásárlás előtt állsz és hitelre van szükséged, vedd fel velünk a kapcsolatot!
Mennyit ér a lakásom?
Na de hogyan tudom pontosan megmondani, hogy mennyit ér egy lakás? Milyen szempontokat szükséges figyelembe vennem? Elég, ha a józan paraszti ész alapján próbálom belőni az eladási árat vagy mindenképp szükséges szakembert segítségül hívni? Mennyire lehet alapozni egy ingatlankalkulátor adataira?
Mennyit ér az ingatlanom? Milyen szempontok játszanak szerepet?
Van néhány aspektus, amit a lakások és az önálló házak esetében is figyelembe kell venni. Összeszedtük, mi alapján tudod megközelítőleg kiszámolni, mennyit ér az ingatlanod.
Lakás esetében
A lakás esetében fontos kérdés, hogy mikor építették az ingatlant, milyen építőanyagot használtak hozzá, energetikailag milyen állapotban van (nyílászárók, szigetelés, fűtéstechnika), milyen közüzemek vannak bekötve? Ha egy műemlék épületben található a lakás, akkor jó eséllyel nincs és nem is lehet külső szigetelés. Van, ahol megpróbálják belülről szigetelni ezeket a lakásokat, ám ez nem túl egyszerű, sok ponton el lehet rontani. A fűtéstechnikának lényeges energetikai szerepe van, de épületgépészeti szempontból is lényeges. Az épületgépészetnél vizsgálják az elektromos- és vízvezetékek állapotát, a fűtőtesteket. Mennyire modern, hatékony a fűtéstechnika? Egy használt lakásnál azt is meg kell vizsgálni, hogy milyen állapotban vannak a falak, van-e vízesedés valahol. Milyen életmódot folytatott az előző lakó (pl. dohányzás.)
Fontos szempont az is, hogy milyen a lakás elosztása. Lehet, hogy egy jó beosztású, valamivel kisebb lakás értékesebb lesz a nagy, ám beosztás szempontjából nehezen élhető lakásnál. Nem mindegy az sem, hogy az épületen belül hányadik emeleten található, van-e lift, milyen a kilátás, van-e erkély, mennyi fény éri az ablakokat, milyen a fekvése, elhelyezkedése az egyes szobáknak, mennyire zajos, milyen a levegő, milyen környezetben helyezkik el? Hogy lehet megközelíteni? Van-e parkolási lehetőség? Milyen a környék infrastruktúrája? Vannak-e boltok, óvodák, iskolák? Milyenek a szomszédok, a házban élők, milyen a közbiztonság?
Önálló ház esetében
Önálló ház esetében is lényegesek a lakásnál leírt szempontok: vagyis az építés időpontja, anyaga, az épületgépészeti és energetikai állapota, energetikai besorolása. A lokáció, a fekvés vagy az infrastruktúra is lényeges, és van még pár specifikusan önálló házra jellemző aspektus. A telek mérete, beépítettsége, besorolása (zöld övezet, nyaraló övezet stb.), a telek fekvése, van-e csatornahálózat, villany, gáz, vagy másképp kell, lehet megoldani az épület energiaellátását. Ha a házba nincs is bekötve pl. a gáz, az utcában elérhető-e? Ha még nincs az utcában valamelyik közüzem, várható-e, hogy a közeljövőben bekötik?
Itt már nem csak a homlokzati szigetelés lesz mérvadó, hanem a lábazat és a födém szigetelése is. A tető állapotát is alaposan fel kell mérni: porladnak-e a cserepek, milyen a tetőszigetelés, nincs-e ázás valahol, mennyire van elörgedve az ácsszerkezet, a tetőlécek, a gerendák. A falak és a burkolatok állapota is lényeges, van-e valahol penész, ázás stb. Megoldott-e a tetőt érő víz elvezetése, kell-e cserélni az ereszeket? Bővíthető-e a ház, van-e terasz, erkély? Milyen állapotban van a kert, mennyire megközelíthető a telek? Van-e garázs vagy autóbeálló? Lehet-e az utcán parkolni? Egy vidéki családi háznál az is kérdéses, hogy milyen a közlekedése, infrastruktúrája a településnek? Mindenképp szükséges az autó vagy van élhető tömegközlekedés?
Az épület tájolása vagy a tető dőlésszöge is befolyásolhatja az eladási árat, napelemet vagy napkollektort csak meghatározott fekvéssel, dőlésszöggel érdemes telepíteni.
Hogy mennyire van kiépítve a kert, van-e benne medence, kerti konyha, milyen a növényzet, milyen az öntözhetőség stb. tovább módosíthatja az árat.
Fontos hozzátenni, hogy minél speciálisabb egy ház kialakítása, minél egyedibb az építési technika vagy az energetikai kivitelezés, annál nehezebb pontosan belőni az árát. Laikusként vagy online ingatlanbecslővel jóval könnyebb megsaccolni egy kispesti lakótelepi lakás árát, mint egy kies domboldalra épített, egyedi passzívházat. Minél egyedibb egy ház, annál kevesebb összehasonlítási alapunk van, annál kevesebb adat áll a rendelkezésünkre.
Mennyit ér az ingatlanom – milyen hibás megközelítések vannak?
Amikor valaki meghirdeti az ingtalanját, reménykedik abban, hogy minél hamarabb, lehetőség szerint minél magasabb áron adjon túl rajta. Van azonban néhány hibás megközelítés, amikor megpróbáljuk felmérni, hogy mennyit érhet a laksáunk, házunk. Az egyik ilyen megközelítés, hogy annyit ér a lakásom, mint amennyiért a szomszéd eladta az övét még a múlt évben. Ezzel az a baj, hogy a szomszéd lakása lehet, hogy teljesen más kialakítású, fekvésű, felszereltségű stb. Ráadásul egy év alatt sokat változhat az ingatlanpiac, könnyen érhet többet is, kevesebbet is a kecód a szomszéd lakásánál.
Azon is el lehet csúszni, hogy azt gondoljuk, annyit ér a lakásunk, amennyi az átlagár. Vannak, akik úgy számolnak, hogy annyit ér az ingatlanja, amennyiért ő másik házat, lakást szeretne vásárolni. Háát, sajnos egyik feltételezés sem állja meg a helyét a piacon.
Mennyire pontosak az ingatlankalkulátorok?
Az ingatlankalkulátorokkal, például ezzel az online értékbecslővel sokszor az a probléma, hogy például egy agglomerációs családi ház esetében nincs elég adat a birtokukban ahhoz, hogy megközelítőleg pontos árat kalkuláljanak. Viszont egy lakótelepi panellakás árát egész jól be tudják lőni. Arra jó egy ingatlankalkulátor, hogy a fejünkben valahová elhelyezzük az ingatlan árát, viszont minél több információ áll a rendelkezésünkre, annál pontosabb képet kaphatunk arról, hogy végül mennyiért érdemes kirakni a hirdetési felületen.
Annyit ér az ingatlanod, amennyit adnak értek – szól az örökérvényű mondás. Ez részben igaz, de nem feltétlenül. Ha nagyon nagy szükségünk van épp a pénzre és gyorsan túl szeretnénk adni az ingatlanon, hajlamosak vagyunk rosszabb piaci környezetben, alacsonyabb áron meghirdetni a házat, lakást. Ez nem feltétlenül baj, de ha befektetésként gondolkodunk az ingatlanról, akkor érdemes gondosan megtervezni az eladást, szakemberrel felméretni a lakás, ház értékét, kivárni a megfelelő időpontot és célirányosan hirdetni. Utóbbi esetben nagyobb eséllyel fogunk úgy túladni rajta, hogy a végén elégedettek leszünk, vagy meg tudjuk majd vásárolni a kiszemelt másik ingatlant. Sok türelem, utánajárás és stratégiai gondolkodás szükséges a sikeres eladáshoz.
Milyen szakemberek segítségére lesz szükségem, ha pontosan akarom meghatározni, mennyit ér a lakásom?
Sokat segíthet egy ingatlanbecslő, ingatlan értékesítő, ingatlanközvetítő abban, hogy konkrétabb árral tudjunk kalkulálni. Az épület bővítésének felméréshez a statikus, energetikai állapotának felméréséhez az energetikus szakember segítségére lesz szükségünk.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!