Tartalomjegyzék
A vételár feletti járulékos költségek akár milliókra is nőhetnek.
Nézzük hát a plusz költségek sorát!
Ügyvédi díj
Az ingatlan adásvételi szerződését minden esetben ügyvédi ellenjegyzéssel lehet készíttetni, tehát az ügyvédi jelenlét kötelező!
- Zökkenőmentes adásvételi szerződés esetében a vételár 0,5 %-ról (+áfa) indulnak az ügyvédi díjak, de akad olyan is, aki 1,5 százalékért dolgozik.
- minimum díj az, amiért az ügyvéd szóba áll velünk, 40-50 ezer Ft.
- Nagyobb értékű ingatlan esetén nagyon magas is lehet az ügyvéd költsége, ezért érdemes egyedi ajánlatot kérni. Az is igaz, ha összetett vagy problémás az ügylet, akkor igen fontos a jó ingatlanos ügyvédet megtalálni, aki bizony megkéri a munkája árát, viszont egy rossz szerződés később milliós károkat okozhat nekünk!
Tulajdoni lap
Az adásvétellel megbízott ügyvéd ellenőrzi az adott ingatlan tulajdoni lapját, tisztázza a tulajdonviszonyokat, terheket, melyek elidegenítési és terhelési tilalommal járnak, per- és igénymentességét ellenőrzi, esetleges végrehajtás vagy árverés alatti ingatlant talál.
- A jelzálogjog a leggyakoribb, ebben az esetben az eladóval közölni kell, hogy az eladó fél értékesítés előtt kívánja visszafizetni a hitelt vagy a vételárból szándékozik rendezni az adósságát. Van arra példa, hogy a visszafizetett terhet elfelejtette az eladó fél a tulajdoni lapról töröltetni. Ez a probléma pár nap csúszást jelent!
A tulajdoni lapot a hozzáféréssel rendelkező ügyvéd elektronikus úton a Takarnet rendszerből 1.000,- Ft-ért lekérheti és a tulajdonjog bejegyzése a földhivatalnál 6.600,- Ft-ba kerül.
Illeték
Az ingatlanvásárlás legnagyobb költsége az illeték, ami alapesetben az adott ingatlan forgalmi értékének 4 %-a.
„ Nem véletlenül a forgalmi érték és nem a vételár az illeték alapja, ugyanis ha gyanúsan alacsonyabb ár kerül a szerződésbe, akkor az adóhatóság utólag is ellenőrizheti az ingatlant és ha szükséges, akkor a vételárnál magasabb illeték alapot határozhat meg” – írja a hivatalos közlöny.
Amikor csökken az illeték mértéke:
- Ha valaki egy éven belül ad el és vásárol ingatlant. Az értékesített és a vásárolt ingatlanok értékkülönbözete után kell csak megfizetni az illetéket. Egy eladással egy vétel állítható csak szembe, és ha olcsóbban veszünk, mint eladunk, akkor nincs illeték! Az illeték tehát alapesetben egy 10 millió forintos ingatlan esetében 400 ezer forint, ezért ezzel a költséggel mindenképp érdemes előre számolni!
- Viszonylag friss az úgynevezett cserét pótló vétel lehetősége, amikor valaki úgy vásárol új ingatlant, hogy a meglévőt még nem adta el, de az eladást egy éven belül lebonyolítja! Az adóhatóság felé bejelentési kötelezettségünk van, amiben jelezni kell, hogy egy éven belül el kívánjuk adni egy másik ingatlant. Értékesítés után ismét bejelentési kötelezettségünk van, majd a két tranzakció alapján kiszámítják, hogy mennyit kell befizetnünk.
- Kérhetünk az illeték rendezésére részletfizetést.
- Ha egy pár összeköltözik és közösen vásárol otthont, de az egyik félnek volt már korábban ingatlanja, amit egy éven belül eladott. Az 50% illeték 4%-os a másik rész után nem kell fizetni!
- Építési telek megvásárlásakor nincs illetékfizetési kötelezettség, feltéve, hogy négy éven belül lakóház épül rajta.
- Ha 35 évesnél fiatalabb a vevő, az első lakás megvásárlására 50% illetékkedvezményt adnak! További kedvezmény, hogy a felére csökkentett illetéket is 12 havi részletben fizetheti a fiatal.
- Még többet ér a CSOK! Ugyanis az illetéktörvény úgy rendelkezik,
„ha lakóingatlant vásárolunk és ahhoz vissza nem térítendő állami támogatást is igényel, akkor a támogatás összegével csökkenteni lehet a lakásértéket. Így egy csökkentett érték után kell kifizetni az illetéket.” - Újépítésű lakásnál, ha azt vállalkozó értékesítette, akkor 15 millió forint forgalmi értékig illetékmentes a vásárlás, 15-30 millió Ft közötti rész 4 %-os illetékkel terhelt.
- A 30 millió Ft forgalmi érték felett nincs kedvezmény, az ilyen ingatlanok esetében a teljes összegre 4 százalékos illetéket vetnek ki.
- Házastársak között az ingatlan adásvétel illetékmentes.
- Egyenes ági rokonok között az ingatlan adásvétel illetékmentes.
2018-ban júniusig annyi lakáshitelt vett fel a lakosság, mint a 2008 as évben, amit a csúcs évnek neveznek a lakáshitelek történetében Magyarországon. Ez 400 milliárd Ft lakáshitel.
Annyi változott, hogy deviza helyett forinthitelek fogynak, szabályozott körülmények között alacsony kamattal, ami kizárja a kockázatok nagy részét! Nem kell aggódni, a kamatok még most is alacsony szinten vannak, érdemes most felvenni a lakáshitelünket, ha lakáscélunk van.
Amennyiben lakáshitelt szeretne felvenni, érdeklődik a CSOK új lehetőségei után, érdeklődik a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek iránt, hívja hitelközvetítő szakembereinket, hogy szakszerű felvilágosítással segítsük döntését!
Töltse ki űrlapunkat, visszahívjuk!