Tartalomjegyzék
Az évek során egyre jobban megnőtt az igény a fogyasztási hitelek, azon belül is a személyi kölcsönök iránt. Ezért az MNB 2021 elejétől új programot indít Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel (MSZH) néven.
Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat erről az új hitelkonstrukcióról.
A Magyar Nemzeti Bank a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel program sikerét látva úgy döntött, hogy 2021. januártól bevezeti a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel (MSZH) programját. A termékkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat az alábbi pontokba foglaltuk össze.
1. Maximalizált kamatfelár
Az MSZH esetében a kamatfelár mértéke maximalizálva van. Azaz a bank a referencia kamatra (ez a személyi kölcsön esetében a futamidőhöz kapcsolódó állampapír kamata vagy BIRS) maximum 15%-os kamatfelárat számolhat fel, ha a hitel összege nem több mint 500.000 forint. Ha a felvett személyi hitel összege 500.000 forintnál magasabb, akkor a kamatfelár maximum 10% lehet.
Végig fix kamat, akár a maximum 7 éves futamidő végéig
A leghosszabb futamidő, amire a minősített személyi hitelt igényelni lehet maximum 7 év. A hitel a kamatának a teljes futamidő alatt fixnek kell maradnia, azaz a törlesztőrészlet nem változhat. Biztosítva ezzel az igénylőnek a kiszámíthatóságot a hitel teljes visszafizetési ideje alatt.
2. Maximalizált bírálati idő
Szintén fontos tényező az, hogy az igénylő mennyi idő alatt jut hozzá a szükséges összeghez. Éppen ezért a bírálati időnek a hosszát szabályozták az MSZH esetében. Papír alapon történő igényléskor a folyósításra megadott határidő 3 munkanap, míg online igénylés esetén 2 munkanap.
3. Online igényléssel is elérhetőnek kell lennie a hitelnek
A Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel elérését három csatornán kell biztosítania a pénzintézetekenke:
- bankfiókban
- online,
- illetve hitelközvetítő segítségével.
A pénzintézeteknek online igénylés esetén biztosítaniuk kell, hogy a teljes hitelnyújtási folyamat le legyen fedve, azaz az azonosítás, az átvilágítás, a hitelbírálat, folyósítás, sőt a törlesztés is megoldható legyen online.
4. A folyósítási és előtörlesztési díjak is maximalizáltak
A Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel konstrukció nem tartalmazhat rejtett költségeket, ezért minden hitelt nyújtó pénzintézetnek egységes módon kell meghatároznia a folyósítási- és előtörlesztési díjakat. Az egyes díjak mértékét jogszabály határozza meg, ami jelenleg maximum 1%. A Fogyasztóbarát Személyi hitel esetében papíron történő igénylés esetén a folyósított összeg maximum 0,75%-a lehet, míg online igénylés esetén folyósítási díjat nem számolhat fel a bank.
Az előtörlesztési díjak tekintetében az előtörlesztett összeg 0,5 %-a számolható fel. Ha a hátralévő futamidő rövidebb egy évnél, akkor az előtörlesztésnek díjmentesnek kell lennie.
Bármelyin más szerződéskötésre vagy olyan szolgáltatás igénybe vételére, melynek díja van az igénylő nem kötelezhető. Ugyanakkor kamatkedvezmény elérés érdekében az igénylő köthet hitelfedezeti biztosítást, számlát nyithat vagy vállalhatja, hogy jövedelmének egy részét rendszeresen az adott pénzintézethez utalja.
5. A kamatkedvezmény elvesztése nem lehet végleges
A korábbi pontban említett kamatkedvezményeket a bank megvonhatja az igénylő által vállalt feltételek nem teljesülése esetén. Azonban ha a feltételt a hitelfelvevő újra teljesíti, akkor a kamatkedvezményt a pénzintézetnek ismét biztosítania kell.
Ha szeretné tudni mely banknál milyen feltételekkel tud személyi kölcsönt igényelni töltse ki lenti űrlapunkat hitelközvetítő szakembereink díjmentesen segítenek Önnek megtalálni a legjobb megoldást.
Segíthetünk?
Adja meg adatait, és azonnal küldjük Önnek az ingyenes videónkat, ami mindent bemutat neked.