Tehát az előző cikkben leírtakból megállapítható, hogy pusztán a lakásárak emelkedése hozta a látványos és dinamikus emelkedés miatt, csak a felvett hitelösszeg emelkedett. A lakásárak növekedése miatt a vételárak is emelkedtek, ami miatt minden tranzakció összege látványos emelkedést mutatott. A KSH 34%-os bővülést regisztrált.
A fentiekre az átlagos hitelösszeg növekedése ad magyarázatot, és az hogy a lakosság önerő-megtakarítása nem tud lépést tartani a növekvő árakkal.
„Egy átlagos folyósított lakáshitel 7,5 millió forint volt tavaly. Használt lakásokra 8,8 millió forintot, új lakásvásárlásra 11,2 millió forintot vett fel a lakosság átlagosan, utóbbi 45%-kal több mint egy évvel korábban.” – idézzük a KSH adatokat.
A használt lakásra fordított összegek aránya 72% volt. Némileg csökkent az építésű célú, 7%-ról 10%-ra nőtt viszont az új lakások vásárlására fordított hitelek aránya.
A hitelkiváltások jelentősége 2018-ban is elhanyagolható volt. Remélhetőleg a fix hitelek változást hozhatnak e téren.
A kereskedelmi bankok folyósították a lakáshitelek több mint 80%-át tavaly is, eközben a lakás-takarékpénztárak aránya a 2013-as 33%-os csúcsról 19%-ra csökkent.
Az átlagos futamidőkre is a KSH statisztikái adnak választ. A futamidő növekedése a lakosság nagyobb kockázatvállalását mutatja, hiszen a hosszabb futamidő által lehetővé válik az alacsonyabb törlesztő részlet.
Így jobban teljesíthető az MNB adósságfék szabálya, egészen pontosan a jövedelemarányos törlesztő részlet (JTM) mutatója.
A statisztika alapján a lakáshitelek futamideje 15,3 év volt a múlt évben, fél évvel több, mint egy évvel azelőtt.
Az építési hiteleket a leghosszabb futamidővel, átlagosan 17,4 éves futamidővel vehették fel a hiteligénylők.
Népszerű a 10 milliós CSOK-hoz felvehető 10, illetve 15 millió forintos, legfeljebb 3%-os kamatozású CSOK-hitel .
A kamattámogatott hiteleknek nem „kedvez” a továbbra is alacsony kamatkörnyezet, ezek aránya így az egy évvel ezelőtti 15%-ról 8%-ra esett vissza.
A KSH nem közölt statisztikát a nagyon népszerű az MNB minősítésével ellátott (Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek) hitelekről.
Ha igényli, egy helyen minden információ elérhető az új családi otthonteremtési kedvezményről, és a minősített lakáshitelekről. Választ adunk az egyéni esetekre, körüljárjuk a legfontosabb gyakorlati kérdéseket, segítünk kiigazodni az új CSOK feltételeiben.
Hívja hitelközvetítő szakembereinket, töltse ki az űrlapot és visszahívjuk!