Tartalomjegyzék
Közös a társasház kertje? Esetleg több testvér örökölte meg a szülői házat, vagy többen vásárolták meg a balatoni nyaralót? A tisztázatlan tulajdonosi viszonyok helyzete több mint 3,5 millió embert érint Magyarországon. Az osztatlan közös tulajdon fogalma gyakori jelenség az ingatlant érintő kérdésekben, éppen ezért számos tévhit kering ez ügyben. Az alábbiakban sorra vesszük az osztatlan közös tulajdon fogalmát, problémáit, megszüntetési módjait és megoldásokat adunk, hogy mire figyeljen 2022-ben ebben a jogi helyzetben.
Mi az osztatlan közös tulajdon?
Osztatlan közös tulajdon akkor alakul ki, amikor egy ingatlannak több tulajdonosa is van. Legyen ez abban az esetben, amikor örökléssel jutnak a testvérek ingatlanhoz, vagy amikor többen vásárolnak meg egy adott házat vagy telket, de az esetek sora végtelen.
Ilyenkor a tulajdonjog miatt mindegyik tulajdonost ugyanúgy megilleti, akár meghatározott hányadban, például a használati jog, a birtoklás joga és a rendelkezés joga is, viszont mind ezek egymás sérelmére nem használhatóak fel.
Milyen előnyei vannak az osztatlan közös tulajdonnak?
Megoszlanak a fenntartással kapcsolatos költségek
Az osztatlan közös tulajdonnál a tulajdonosok tulajdonhányaduk arányában kötelesek megfizetni a fenntartással kapcsolatos költségeket. Ezek lehetnek a felújítási költségek, adó- és közterhek, közös költség és minden olyan kiadás, ami az ingatlant érinti.
A használat többféle módon is megosztható
Az osztatlan közös tulajdon esetén a tulajdonosok az egész ingatlan használatára jogosultak. Ha megosztásra kerül a sor, több lehetőség is fennáll egy használati megállapodáson belül.
A leggyakoribb módszer a terület alapú megosztás, amikor a kiindulási pont lehet a tulajdonosok hányada és ezt szem előtt tartva határozzák meg a területi jogosultságokat. Ezzel együtt meghatározhatnak közös tereket is, mint például egy kert, bejárat, vagy kocsibeálló.
Dönthetünk úgy is, hogy időben osztjuk meg az ingatlant. Így akár megállapodhatunk úgy, hogy az év egyik időszakában az egyik, a fennmaradóban a másik tulajdonos birtokolja és használja az ingatlant. Ezzel mindenki nyerhet, hiszen biztos, hogy nem zavarják egymást, ugyanakkor az egész évre le van fedve, hogy valaki figyeljen az ingatlanra.
Amennyiben a tulajdonosok nem tudnak vagy nem kívánnak dönteni, a bíróság is elrendelheti önállóan a használat megosztását és arányát is.
Elsőbbség a vásárlásnál
Elővásárlási joga van minden tulajdonosnak a közös ingatlan esetében. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha az egyik tulajdonos a saját részét eladná és az eladási ár megfelel a másik tulajdonosnak, valamint egy kívülálló személynek is, akkor a törvény szerint az egyik tulajdonos köteles a másik tulajdonost választani vevőként. Abban is van pozitívum, ha a másik tulajdonos nem él a jogával, hiszen legalább mindenki tudni fogja, hogy ki lesz az új tulajdonos és mennyiért vette meg az ingatlant vagy ingatlanrészt.
Olcsóbb vételár
Az osztatlan közös tulajdonú ingatlan vételára logikusan kevesebb, mint egy teljesen különálló ingatlané.
Milyen hátrányai vannak az osztatlan közös tulajdonnak?
Beleegyezés szükséges szinte mindenhez
Osztatlan közös tulajdon esetében az ingatlannal kapcsolatos tevékenységeket egyeztetni szükséges mindegyik tulajdonostárssal. Legyen szó, akár tetőcseréről, felújításról, tovább építésről, bérbeadásról vagy akár eladásról.
Fontos a jó szomszédi viszony
Közös tulajdon esetében nagyon fontos, hogy egy egészséges jó viszonyt alakítsunk ki a tulajdonostársakkal főleg akkor, ha több közösen használt terület is van.
Általánosan elmondható, hogy osztatlan közös tulajdon esetén az együttműködésre kiemelten szükség van, így elkerülhetőek lesznek a vitás esetek és a mindennapokban sem lesznek bosszantó tényezők.
A pontos dokumentáció a hitelezhetőség kulcsa
Közös tulajdon esetében is nagyon fontos, hogy megfelelően dokumentálva legyenek, például a közművek. A bankok a hitelezhetőségnél olyan eseteket is vizsgálnak, hogy ha az egyik tulajdonos a saját részén elzárja a vizet az hatással van e a másik tulajdonos területére. Amennyiben az dokumentálva van, akár képekkel is, hogy nincs ilyen és ehhez hasonló rizikófaktor, engedélyezni fogja a hitelezést. A használati megosztási szerződésben többek között ezeket a fontos részleteket is tisztázni lehet.
Megoszlik a bevétel
Amennyiben az osztatlan közös tulajdonon profittermelés történik, például bérbeadás vagy termesztés a tulajdonosokat a tulajdoni hányaduknak megfelelően megilleti a bevétel a befolyt összegből. Így sajnos nem tervezhetünk azzal, hogy a kedvező áron megvett ingatlant albérletbe kiadjuk és egyedül eltesszük a hasznot, mert ezt sajnos meg kell osztani.
Alacsonyabb eladási ár
Az osztatlan közös tulajdonú ingatlan eladási ára érthetően alacsonyabb, mint egy különálló ingatlané, ami saját tulajdoni lappal rendelkezik.
Mire érdemes kiemelten figyelni 2022-ben az osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatban?
Osztatlan közös tulajdonnál életmentő lehet, ha mindent rögzítünk egy használati megállapodásban. Nem csak a vitás helyzetek elkerülése érdekében érdemes használati megállapodást írni, hanem azért is, mert e nélkül egy hitelezésnél a bankok nem tudják megterhelni a hitelfelvevő tulajdonos hányadát, így nem tudnak hitelt sem adni. Az is nagyon fontos, hogy közjegyzői okiratban foglalt formában vagy ügyvéd által ellenjegyzett legyen a használati megállapodás
Előfordulhat olyan az évek során, hogy elfelejtjük, vagy nem is tudunk arról, hogy jogosultak vagyunk, akár örökölt földrész esetén tulajdonjogra. Érdemes utána járni, hiszen még akkor is, ha esetleg már egy tulajdonos bekebelezte a közös ingatlant 15 éven belül igényelhetjük az ellenértékét. A bekebelezésnél a nem elérhető tulajdonostársak részét a bíróság letétbe helyezi, amiért, ha nem jelentkezünk az állam földvásárlásra használhat fel.
Ne essünk kétségbe, ha a földhivataltól azt a választ kapjuk, hogy az osztatlan közös tulajdon megszüntetésére vonatkozó kérelem nem nyújtható be. Sajnos az eljárások a koronavírus miatt elrendelt vészhelyzet végéig nem indulnak meg, így legyünk türelmesek és készüljünk addig fel a szükséges dokumentumokkal.
Hogyan lehet megszüntetni az osztatlan közös tulajdont?
A 2021. januárjában életbe lépett, 2020. évi LXXI. törvény az osztatlan közös tulajdonok felszámolásáról és az ingatlan-nyilvántartás rendezéséről tálcán nyújtja a segítséget ingatlan ügyeink tisztázásához. A törvény célja, hogy egyszerűbbé és rövidebbé tegye az eljárási folyamatot egy olyan rendszerben, ahol minden folyamat a tulajdonosi szándékra épül. Sőt az új törvénnyel azzal sem kell bajlódni, hogy térképvázlatot csináltassunk a földmérővel, hiszen az állam erre biztosít egy díjtalan informatikai programot.
Az osztatlan közös tulajdon 3 féle módon szüntethető meg: tulajdonosi megegyezéssel, egyetlen tulajdonos bekebelezésével vagy állami kisajátítással. Nézzük meg egyesével, hogy mit jelentenek ezek pontosan:
Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése tulajdonosi megegyezéssel
Legideálisabb eset az, amikor a tulajdonostársak meg tudnak egyezni az osztatlan közös tulajdon megszüntetéséről megosztással. Ezt a fajta eljárást bármelyik tulajdonos kezdeményezheti az ingatlanügyi hatósághoz benyújtott kérelemmel és a többi tulajdonos értesítésével. A megszüntetéshez egyezség szükséges, amiben a tulajdoni hányad szerint számított többségi döntés a mérvadó. A felek ezután dönthetnek úgy, hogy a tulajdoni hányadot nem veszik figyelembe és más megosztásban állapodnak meg. A végső megállapodást átjegyzés keretein belül rögzítik a tulajdonosok és a megosztott ingatlanok tulajdoni lapjára bejegyzésre kerül, hogy „az ingatlan egyszerűsített megosztás útján jött létre”.
Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése bekebelezéssel
Vannak olyan esetek, amikor a fent említett tulajdonosok közötti megosztás szinte lehetetlen. Ilyen eset az, amikor a közös tulajdon annyira kicsi, hogy megosztással nem jönne létre a területi minimumnak megfelelő földrész, így a tulajdonosi megállapodás ellehetetlenedik. Ebben az esetben beszélhetünk egyetlen tulajdonosi bekebelezésről, hiszen az ingatlant csak úgy lehet megosztani a mérete miatt, hogy az csak egy tulajdonosnak lesz megfelelő.
A minimum területek az alábbiak szerint alakulnak:
- szőlő, kert, gyümölcsös, nádas művelési ág: 3000 négyzetméter
- szántó, rét, legelő, erdő és fásított terület művelés ág: 10000 négyzetméter
- zártkerti földnek minősülő ingatlan: 1500 négyzetméter
Az eljárás első pontja, hogy a bekebelezési szándékról minden tulajdonost írásban kell tájékoztatni, mely írás tartalmazza az értékbecslési ajánlatot, ami tartalmazza a felkínált ellenértéket. A többi tulajdonosnak 30 napon belül nyilatkoznia kell az elfogadásról vagy új értékbecslési szakvéleményt kérhet igazságügyi szakértő segítségével. Ilyenkor mindig az új értékbecslési összeg lesz az ellenérték, akár kevesebb, akár több az összeg.
Az év eleji törvény egy sorrendet is felállított arra az esetre, ha a többi tulajdonos is igényt tart az egyedüli tulajdonjogra. Ezek alapján elsődlegesen az igényelheti az ingatlan tulajdonjogát, aki a legnagyobb mértékben használja. Másodlagosan, ha a tulajdonosok ugyanolyan mértékben használják a tulajdont, akkor a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonostárs igényelheti. Hányad egyenlőség esetén, pedig a törvény úgy szabályoz, hogy a legfiatalabbé a bekebelezés joga.
A vitás kérdésekben érdemes ügyvédi segítséget kérni, aki egy mindenre kiterjedő, teljes körű szakmai megoldást tud nyújtani. Ez főleg akkor fontos, ha már peres eljárásra kerül a sor.
Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése állami kisajátítással
Az állami kisajátítást bármely tulajdonos kezdeményezheti a Nemzeti Földalap kezeléséért felelős szervnél. Ehhez a megszüntetési módhoz a feltétel, hogy már legyen legalább 3 alkalommal beadott megszüntetési kérelem, ami bár nem lett visszautasítva, de 2 éven belül nem került sor az osztatlan közös tulajdon megszüntetésére.
A 2022. év egy jó alkalom arra, hogy rendezzük az osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatos kérdéses ügyeinket. Sőt, ha kompromisszumot tudunk kötni pár dologban lehetőségünk nyílhat egy kedvezőbb ingatlan megoldást igénybe venni. Amennyiben nincs spórolt pénzed, vedd fel a kapcsolatot szakavatott hitelközvetítő kollégánkkal a lenti űrlap kitöltésével. Aki precíz és pontos segítőd lesz hitelfelvételnél. Élj a tálcán kínált megoldásokkal és ne hagyd veszni ingatlannal kapcsolatos terveidet.
Az osztatlan közös tulajdon azt jelenti, hogy egy ingatlannak több tulajdonosa van, ahol mindegyik tulajdonost meghatározott hányadban illetik meg bizonyos jogosultságok.
Előnyök: a költségek megoszlanak, a használat megosztható, elővásárlási jog, olcsóbb vételár. Hátrányok: alacsonyabb eladási ár, a változtatáshoz beleegyezése szükséges, jó viszony kialakítása nagyon fontos, a banki hitelezhetőséghez pontos dokumentáció kell.
Az osztatlan közös tulajdon 3 féle módon szüntethető meg: tulajdonosi megegyezéssel, tulajdonosi bekebelezéssel vagy állami kisajátítással.