Tartalomjegyzék
Az elmúlt időkben sok érintettet foglalkoztatott az OTP hitel tovább fizetése. Sokan megkönnyebbültek tavaly márciusban, amikor bejelentették a moratórium kezdetét. Viszont nem mindenki nézett utána annak, hogy mi történik a moratórium végén. Most megvizsgáljuk, mit érdemes tudni a moratóriumról és külön kitérünk arra, hogy miként kell eljárni abban az esetben, ha benne szeretnél maradni a moratóriumban és mi a teendő akkor, ha tovább szeretnéd fizetni a hiteltörlesztést. A legfontosabb kérdésre már itt az elején megadjuk a választ: ha hiteled van és megteheted, ne válaszd a moratóriumot, hanem fizesd a törlesztőrészletet! Sokkal jobban fogsz járni a végén!
Mit érdemes tudni a hitel moratóriumról?
Ha a fizetési moratóriumban a teljes időtartam alatt vagy részlegesen részt vettél, akkor 2021. januárjában kaptál egy tájékoztató levelet a fizetési moratórium alatt felhalmozott meg nem fizetett kamat-, díj- és tőketartozás hatására bekövetkezett futamidő és a türelmi idő esetleges módosulásáról. Folyószámlahitel és hitelkártya esetén a számlakivonaton kaptad meg a tájékoztatást.
Ha hitelszámlád jelenleg moratóriumban van, akkor az automatikusan moratóriumban marad 2021.06.30-ig, és nincs más teendőd, kivéve, ha törleszteni szeretnéd a kölcsönt. Amennyiben a hitelszámlád jelenleg nincs moratóriumban, akkor azt az OTP nem állítja be automatikusan a moratóriumr a 2021 06. 30-ig terjedő időszakra vonatkozóan. Ha úgy döntesz, hogy igénybe szeretnéd venni a 2021-es fizetési moratóriumot, akkor nyilatkozatot kell tenned.
Milyen termékekre érvényes a moratórium?
Minden olyan hitelre, ami 2020. március 18. napján fennállt, tehát fel nem mondott lakossági hitel-, kölcsön- és ingatlanlízing szerződésre, beleértve a munkáltatói kölcsönszerződéseket is. Az érintett termékek listáját megtalálod az OTP honlapján, de azért itt is megmutatjuk: lakás- és jelzáloghitel, személyi kölcsön, önkéntes nyugdíjpénztári személyi kölcsön, babaváró kölcsön, áruhitel, lombard hitel, hitelkártya, folyószámlahitel, tartozásrendező kölcsön és ingatlan fedezet mellett nyújtott lízing.
Mettől meddig érvényes a moratórium?
Az OTP Csoport 2020. március 19-én a Kormány 47/2020. (III. 18.) sz. rendelete értelmében léptette életbe a 2020-as fizetési moratóriumot. Tehát 2020. március 19-tól tartott első körben 2020. december 31-ig. A meghosszabbított hitelmoratórium, 2020 év végétől további 6 hónapig teszi lehetővé a törlesztés szüneteltetését. Azaz, ha éltél a meghosszabbított moratóriummal, 2021. június 30. után kezded el újra törleszteni a jelenlegi törvény alapján.
Mi történik, ha élünk a moratóriummal?
Csínján kell bánni a moratóriummal. Ha a családi kassza lehetővé teszi, inkább fizesd továbbra is a részleteket. Elmondjuk, hogy miiért: a 2021-es fizetési moratórium ideje alatt felhalmozódott kamatot a hátralévő futamidőben esedékes törlesztőrészletekkel és a lízingdíjjal együtt a fizetési moratórium lejárta után, évente egyenlő részletekben kell majd megfizetned úgy, hogy a törlesztőrészlet és a megfizetendő kamat együttesen nem haladhatja meg az eredeti szerződés szerinti törlesztőrészlet összegét. Ez azt jelenti, hogy miután lejárt a 2021-es fizetési moratórium meghosszabbodik a futamidő és így összességében jelentősen többet fogsz fizetni a hiteledért, mintha továbbra is törlesztenéd. A folyószámlahitelre és hitelkártyára ez nem vonatkozik.
Keretjellegű termékek esetén az elmaradt kamatból és díjból eredő tartozást 12 havi részletekben kell megfizetned. Amennyiben az elmaradt kamatból és díjból eredő tartozás összege nem haladja meg folyószámlahitel esetén a 10.000 forintot, úgy azt egyösszegben fizetheted ki.
Lejáratkori tőketörlesztésű kölcsönök esetében a fizetési moratórium ideje alatt elkülönített kamatot az eredeti lejárati dátumot követően, a moratórium idejével meghosszabbított futamidő alatt kell megfizetni a szerződés szerinti fizetési ütemezésben (havonta, negyedévente vagy évente) egyenlő részletekben.
Mi történik, ha továbbra is fizetjük az OTP hitelt?
Ha nem vettél részt a moratóriumban és végig fizetted a részleteket 2020-ban és 2021-ben, akkor nincs semmi tennivalód, nem kell nyilatkozatot tenned.
OTP hitel tovább fizetése: leírjuk, mi a teendő:
Bármikor folytathatod illetve leállíthatod a törlesztést. Ha 2020 december végén nem vettél részt a moratóriumban, akkor a bank automatikusan úgy veszi, hogy te fizetni szeretnéd a részleteket. Ez azért fontos, mert ha mégis elmaradtál a befizetéssel, akkor a hiteltörlesztés szabályai érvényesek rád. Vagyis ha három hónapnál több ideig nem fizetted a törlesztőrészletet és ez meghaladja a minimálbért, akkor a tartozás miatt felkerülsz a KHR-listára (vagy BAR-listára).
Mi a teendőnk akkor, ha automatikusan beállított terheléssel vagyis beszedéssel törlesztjük a hitelt?
- Ahhoz, hogy folytassuk a moratóriumot vagy újra leállítsuk, nyilatkozatot kell tennünk!
- Kétféle módon állhat a hiteled még most is moratóriumban. Vagy azért, mert 2020. decemberében igénybe vetted a moratóriumot és így a hitel automatikusan a moratórium hatálya alá került, vagy nyilatkoztál a 2021-es moratóriumban való részvételi szándékodról. Ebben az esetben, ha nem fizetsz, akkor nyilatkozattétel nélkül is automatikusan moratórium alá kerül a hiteled, és a bank leállítja a beszedés. Tehát ez az eset nem számít fizetési késedelemnek, így nem fognak neked késedelmes napokat felszámolni.
- Csak akkor kell nyilatkozatot tenned, ha OTP Csoporthoz tartozó hitel-, kölcsön- vagy lízing szerződésed van. A kölcsönszerződéshez nem kapcsolódó lakástakarék pénztár betétek beszedésére nem vonatkozik a moratórium.
- Sőt, nemcsak te nyilatkozhatsz adósként, hanem az adóstársad id. Bármelyikőtők nyilatkozi, az érvénye lesz a közös hitelre, kölcsönre. Ha hitelkártyád van, csak a főkártya birtokosaként tehetsz nyilatkozatot.
- Ha volt egy nyilatkozatod, akkor csak ellentétes tartalmú nyilatkozattal módosíthatod.
Mi a teendő, ha átutalással, postai csekkel szoktad fizetni a törlesztőt?
- Ha nem tettél nyilatkozatot, és nem áll a hiteled moratórium hatálya alatt, akkor folytatnod kell a törlesztést.
- Ha moratórium hatálya alatt áll a kölcsönöd, és mégis átutalsz egy részletet, vagy befizeted a csekket, akkor a bank úgy értelmezi, hogy nem szeretnéd igénybe venni a moratóriumot. Vagyis ráutaló magatartásnak minősül a fizetésed.
Ha a hitelszámlákra, illetve egyéb szerződéses teljesítésére szolgáló számlára bármilyen jogcímen átutalás, befizetés érkezik, a nyilatkozat kitöltésétől függetlenül, a vonatkozó kölcsönszerződés, pénzügyi lízingszerződés és üzletági üzletszabályzat rendelkezéseinek megfelelően jár el a bank.
Miért éri meg tovább fizetni egy OTP hitelt?
Sokan meglepődtek azon, hogy milyen többletköltségekkel jár a moratórium. Még egyszer hangsúlyozzuk, az OTP hitel tovább fizetése megéri, mert így változatlan futamidővel, kamattal, feltételekkel és költségekkel számolhatunk. Mindenképp ezt javasoljuk, ha az anyagi feltételek adottak és nem jelent különösebb terheket a családi kassza számára a törlesztés.
Ha a legkedvezőbb hitelkonstrukciót szeretnéd választani, vedd fel velünk a kapcsolatot vagy töltsd ki a lenti űrlapot!