Tartalomjegyzék
- 1 Mi az a szülési szabadság?
- 2 Mikortól lehet kivenni a szülési szabadságot?
- 3 Az apa is kiveheti a szülési szabadságot?
- 4 Meddig lehetünk szülési szabadságon?
- 5 Mikor szűnik meg a szülési szabadság?
- 6 Mennyi a kötelező szülési szabadság?
- 7 Szülési szabadság igénylése: hogyan intézzük?
- 8 Milyen juttatást kapunk a szülési szabadság alatt?
- 9 Ki fizeti nekünk ilyenkor a CSED-et?
- 10 Így számoljunk – szülési szabadság kalkulátor:
- 11 Segíthetünk?
Szülési szabadság: a baba születését megelőző pár hét és az azt követő időszak nagyon fontos a család életében. Fizikálisan és mentálisan is rá kell készülni a szülésre, utána pedig a gyermekágyi időszakban különösen fontos, hogy testileg, szellemileg kipihenje magát az anya, az apa pedig jelent tudjon lenni. Minden időt érdemes kihasználni ilyenkor, a család összekovácsolódásának intenzív és egyben nyugalmas időszaka lehet a szülési szabadság.
Mi az a szülési szabadság?
Ez egy minimum 2, maximum 24 hetes szabadság. Célja, hogy a szülés után az anya kipihenje a szüléssel járó fáradtságot és intenzíven, folyamatosan foglalkozhasson az újszülöttel. Az is fontos, hogy ezalatt az idő alatt anyagilag ne legyen kiszolgáltatva és hogy akár az apa is jelen lehessen, segíthessen a gyermekágyi időszak első pár hetében.
Ha kisbabát vártok, nézzetek utána, hogy fel tudjátok-e venni a Babaváró hitelt!
Mikortól lehet kivenni a szülési szabadságot?
Sokan azt hiszik, hogy csak a szülés után lehet kivenni ezt a szabit. Ez szerencsére nem igaz! Meg kell nézni, mikorra vagy kiírva, attól visszaszámított négy héttel már kiveheted a szülési szabadságot!
Az apa is kiveheti a szülési szabadságot?
Igen, az apa is kivehet szülési szabadságot! Egy szülés után fontos, hogy az apa is ott tudjon lenni. A gyermekágy első időszakában lényeges, hogy az anya sokat pihenjen, ilyenkor az apa foglalkozhat a háztartási teendőkkel vagy a nagyobb tesóval, tesókkal. Vagyis nemcsak praktikus, hanem érzelmi, családépítési szempontból is hasznos, ha az apa ott tud lenni néhány napot.
A törvény 5 nap plusz szabadságot (ikrek esetén 7 nap) határoz meg. Ez a szülést követő 2 hónapban bármikor kivehető. Van néhány helyzet, amikor az anya által kivehető szabadságot az apának kell igénybe vennie. Ezek egytől-egyig szomorú helyzetek, de jobb, ha tisztában vagyunk a törvénnyel:
- előfordulhat, hogy az anya, miután a gyermeket világra hozta, olyan egészségügyi ellátásra szorul, hogy nem tud otthon maradni a csecsemővel (a szabadsád ilyenkor az egészségügyi ellátása végeztéig érvényes)
- ha az anya, a szülés közben, vagy röviddel a szülés után meghal (a szabadságot az elhalálozás napjától lehet igénybe venni)
- ugyanígy, ha örökbe fogadott gyerekről van szó, ha az anya, aki a gyermeket örökbe fogadni szándékozta, olyan egészségügyi ellátásra szorul, amiért nem tud otthon maradni a csecsemővel
- örökbe fogadott gyermek esetén, az anya, aki a gyermeket örökbe fogadni szándékozta, meghal (elhalálozás napjától)
- örökbe fogadott gyermek esetén, ha az apa egyedül fogadta örökbe (örökbe fogadás napjától)
- ha a gyermeket szülő nő felügyeleti joga megszűnik (felügyeleti jog megszűnésének napjától)
Meddig lehetünk szülési szabadságon?
Az anyát 24 hét szülési szabadság illeti meg és ebből a 24 hétből két hetet mindenképp igénybe kell vennie.
A szülési szabadság tehát legkésőbb a szülés napjával kezdődik, azaz a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napja a szülés várható időpontját megelőző négy hét bármelyik napja lehet, de legkésőbb a szülés napja.
A csecsemőgondozási díj legfeljebb a gyermek születését követő 168. napig jár, kivéve a koraszülött gyermekek esetében. A szülési szabadság igénybe nem vett részét, ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülést követő egy év elteltéig a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.
A szülési szabadság kiadására, igénybevételére egyébként a munkáltató és a munkavállaló megállapodása az irányadó.
Amennyiben a csecsemőgondozási díjat nem a szülő nő kérelmezi, úgy a csecsemőgondozási díj a csecsemőgondozási díjra való jogosultság megállapításától a gyermek születését követő 168. napig jár.
Mikor szűnik meg a szülési szabadság?
Néhány szomorú esetben megszűnik a szülési szabadság:
- akkor, ha a gyermek halva születik,
- akkor, ha a gyermek a születését követően hal meg. A halálát követő 15. napon szűnik meg a szabadság,
- ha a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, vagy harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, a gyermek elhelyezését követő napon.
Mennyi a kötelező szülési szabadság?
A kötelező szülési szabadság két hét, vagyis ennyit kell mindenképp otthon maradni. Két hét után már lehet dolgozni menni, viszont ebben az esetben az anya nem jogosult a CSED-re.
Szülési szabadság igénylése: hogyan intézzük?
A szülési szabadság igénybevételét a munkáltatónál kell jelezni akkor is, ha az anya veszi igénybe, és akkor is, ha valamilyen indokból kifolyólag az apa marad otthon a csecsemővel. Ez mindenkinek alanyi jogon jár, ám az ehhez társult CSED már bizonyos feltételekhez kötött. Ennek igényléséhez a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj megállapításához” c. dokumentumot kell kitölteni, valamint be kell mutatni a gyermek születési anyakönyvi kivonatának a másolatát is, és emellett egy igazolást kell benyújtani a szülés tényéről, valamint ha rövid időn belül megérkezik a gyermek TAJ kártyája, arról is szükséges egy másolat (evidens, ha 4 héttel szülés előtt már igénybe veszed, akkor az igazolást csak a szülés után kell eljuttatni a munkáltatóhoz/kifizetőhelyhez).Csecsemőgondozási díj iránti kérelmet a biztosított foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, a biztosítás fennállása alatt és annak megszűnését követően is.
Ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt, a kérelmet a volt foglalkoztató székhelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró kormányhivatalhoz, illetve a fővárosban és Pest megyében Budapest Főváros Kormányhivatalához (továbbiakban: kormányhivatal) kell benyújtani.
Egyéni vállalkozó, őstermelő, ún. önfoglalkoztató a székhelye szerint illetékes kormányhivatalhoz elektronikus úton nyújthatja be kérelmét.
Milyen juttatást kapunk a szülési szabadság alatt?
A szabadság ideje alatt megkapjuk a CSED-et legkésőbb a gyerek születésének napjától kezdve. Ha koraszülött a baba, akkor a szülési szabadság első napjától.
Ki fizeti nekünk ilyenkor a CSED-et?
Az állam fizet neked ilyenkor. Nézd meg az államkincstár oldalán, hogy jogosult vagy-e a CSED-re!
Fontos, hogy a TB-d rendezve legyen! A szülést megelőző két évben összesen 365. napig biztosítottnak kell lenned, és a gyereked
- vagy a biztosítás ideje alatt
- esetleg a biztosítás megszűnését követő 42. napon belül,
- a biztosítás megszűnését követő 42. napon túl, baleseti táppénz folyósításának ideje alatt, vagy annak megszűnése utáni 28. napon belül született.
Így számoljunk – szülési szabadság kalkulátor:
Az a jó hírünk van, hogy a CSED összege 2021. július 21-től a szülő naptári napi jövedelmének a 100%-a (korábban ez 70% volt). Vagyis ha kerestél napi 5627 forintot, akkor ugyanezt az összeget fogod megkapni az Államkincstártól. Ha van egyéni vállalkozásod a munkád mellett, akkor nem mindegy, hogy 50 vagy 75 ezer forintot fizetsz havonta a NAV-nak. Egyeztess a könyvelőddel, hogy mikortól érdemes emelt hozzájárulást fizetni ahhoz, hogy ez megmutatkozzon a CSED-edben is.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!