Tartalomjegyzék
- 1 Mi a vagyonszerzési illeték?
- 2 Hogyan számold ki a vagyonszerzési illetéket?
- 3 Mikor kell megfizetni? Kinek kell utalni?
- 4 Milyen kedvezményekkel élhetsz lakásvásárláskor vagy házvásárláskor?
- 5 Mikor kérhetsz mentességet az illeték megfizetése alól?
- 6 Autóvásárlásra vonatkozó speciális szabályok:
- 7 Hogyan és hol kell igényelni a mentességet vagy a kedvezményt?
Egy ingatlanvásárlás rengeteg plusz költséggel, váratlan kiadással járhat (pl. vagyonszerzési illeték), mi abban segítünk neked, hogy kicsit okosabban, költséghatékonyabban juss hozzá álmaid ingatlanához.
Mi a vagyonszerzési illeték?
Első blikkre „igazságtalannak” tűnhet a vagyonszerzési illeték: vettél egy szép lakást, kifizetted az ingatlanost meg az ügyvédet, kiszámoltad az esetleges átalakítások költségét, és amikor ír neked a hivatal, szembesülsz azzal, hogy még az illetéket is neked kell kifizetned.
A jelenleg hatályos magyar jogszabályok úgy rendelkeznek, hogy aki eladja a lakását, házát, adózik a befolyt összegből, a vevő pedig a vagyonszerzési illetékkel járul hozzá az állami és társadalmi feladatokhoz.
Vagyis kifizetjük az államnak azt a szolgáltatást, hogy foglalkozik a lakás adás-vételének adminisztratív ügymenetével. Ez a logikája annak is, hogy illetéket (eljárási díjat) fizetünk például amikor útlevelet csináltatunk vagy ha épp elválunk.
Hogyan számold ki a vagyonszerzési illetéket?
Szerencsére előre ki lehet számolni az illetéket, és érdemes is úgy tervezni házvásárlás során, hogy tudd, honnan teremted elő ezt az összeget. Alapesetben a vételár 4 %-át kell befizetni vagyonszerzési illetékként, ez az összeg elég húzós, egy 35 milliós háznál 1,4 millió forint.
Van azért plafonja az illetéknek is, ha 1 milliárd forintnál drágább ingatlant veszel, akkor az 1 milliárd fölé eső rész után csak 2%-ot kell befizetni, és az illeték összege nem haladhatja meg a 200 millió forintot. Ugye milyen jó?
Mikor kell megfizetni? Kinek kell utalni?
Miután aláírtátok az adásvételi szerződést, harminc napon belül el kell küldeni azt a földhivatalhoz, a földhivatal pedig értesíti az adóhatóságot. És aztán jön a NAV, kimatekozza az illetéket és küldi a levelet. Ennek részleteiről a lakásvásárlás során az ügyvéded (remélhetőleg) mindent el fog mondani.
Jó, de mikor jön a csekk?
Maximum 60 nap áll a NAV rendelkezésére, hogy kiszabja a díjat, de pár héttel az adásvétel után már meg szokott érkezni a csekk. Onnantól számítva, hogy átvetted a NAV levelét és a csekket, a lakásvásárlási illeték befizetési határideje harminc nap. Vagyis addig kamatmentesen fizetheted be az illetéket a NAV bankszámlájára.
Milyen kedvezményekkel élhetsz lakásvásárláskor vagy házvásárláskor?
Szerencsére van néhány kedvezmény és okosság, fuss végig rajta, hátha neked is meg tudunk spórolni párszázezer forintot!
1. Ha ez az első ingatlan, amit te vásárolsz:
Ha korábban még nem vettél lakást, házat, és még nem töltötted be a 35. életévedet és az ingatlan értéke nem haladja meg a 15 millió forintot, akkor 4 % helyett csak 2 % illetéket kell befizetned. (Egy 14 milliós ingatlan esetében 560 000 forint helyett 280 000 forint lesz így az illeték.)
Valljuk be, ez az illetékkedvezmény nem igazán követte le az ingatlanok piaci árát, hiszen 15 millió forintért manapság nem biztos, hogy találsz a számodra megfelelő ingatlant.
2. CSOK-kal vásárolsz új vagy használt ingatlant
2020. december 31-ig kelt adásvételiknél az illetékalapból levonják a CSOK-támogatás összegét. Ez azt jelenti, hogy ha egy 35 milliós háznál 10 milliót a CSOK támogatásból fizettünk, akkor csak 25 millió forint után kell a 4 % illetéket befizetnünk. Ezzel 400 000 forintot lehet spórolni.
Viszont a 2021. január 1-én hatályba lépő törvények szerint, ha ezután vásárolsz CSOK támogatással új vagy használt lakást, házat, akkor a teljes illetéket elengedik! A 35 milliós példaház esetében ez 1,4 millió forint.
Ha többet szeretnél megtudni a CSOK-kal történő illetékmentes vásárlásról tölds ki űrlapunkat szakértő kollégáink egy napon belül felveszik veled a kapcsolatot.
3. Cserét pótló vétel
Nagyon fontos! Ha a lakásvételt megelőző három éven belül te eladtál egy ingatlant, akkor kedvezményes illetéket kell fizetned. De ezt csak akkor tudod érvényesíteni, ha beleírjátok az adásvételi szerződésbe!
Például 2018-ban eladtál egy lakást 27 millió forintért és 2020-ban vettél egy házat 33 millióért, akkor nem a 33 millió után fizeted a 4 %-ot, hanem a két ár különbözete után. Vagyis 6 millió forint 4%-át, 240 000 forintot kell befizetned 1 320 000 helyett. Nem mindegy.
4. Ingó és ingatlan szétválasztása
Ha a lakással együtt a benne lévő bútorokra is megalkudtatok, akkor jobban jársz, ha külön kezeled a szerződésben az ingóságokat és az ingatlant (pl. egy értékes konyhabútort konyhagépekkel együtt). Ha a bútorok összértéke mondjuk 3 millió forint, és az ingóságként van feltüntetve, nem kell utána illetéket fizetned, vagyis spóroltál 120 000 forintot.
5. Kérvény a NAV-hoz
Ha alá tudod támasztani, hogy a jövedelmi helyzeted miatt szükséged van mentességre, akkor a NAV mérsékelheti a vagyonszerzési illeték összegét vagy részletfizetési lehetőséget biztosíthat neked 12 hónapra vagy akár hosszabb időre. Van, hogy kamat nélkül, vagy hogy kamatra.
Mielőtt tollat, klaviatúrát ragadnál, a kérdést érdemes az ügyvédeddel és a könyvelőddel átrágni, konkrét számok és érvek nélkül a NAV sem lesz túl kegyes.
Mikor kérhetsz mentességet az illeték megfizetése alól?
Van néhány eset, amikor kérheted a NAV-tól a mentességet, az illeték összegének csökkentését vagy a teljes illeték visszafizetését:
- ha hiba csúszik az illeték kiszámításába
- ha közös megegyezéssel felbontjátok az adásvételi szerződést
- ha a bíróság megszünteti, módosítja vagy felbontja a szerződést
- ha egy illetékmentes eljárás során véletlenül befizetted az illetéket.
Ha már befizetted az illetéket, akkor fordulj ahhoz a NAV irodához, ahonnan a fizetési meghagyást (vagyis a csekket) kaptad. Akkor is őket keresd, ha a pénzt még nem utaltad át, de a csekk már a kezedben van, ám közben kiderült, hogy mégsem kell az adott összeget befizetned.
Autóvásárlásra vonatkozó speciális szabályok:
Sajnos autóvásárlás után is illetéket kell fizetni, ebben az esetben az illeték mértéke nem a vásárlási ár 4%-a.
A befizetendő összeg függ a gépjármű korától és teljesítményétől. Leegyszerűsítve: minél fiatalabb és nagyobb teljesítményű a frissen szerzett autónk, annál több illetéket kell fizetnünk, minél öregebb és/vagy kisebb a teljesítménye, annál kevesebbet utalunk a NAV-nak.
Hogyan és hol kell igényelni a mentességet vagy a kedvezményt?
Ha használod a NAV honlapján megtalálható ÁNYK programot (elég bonyolult, de érdemes kitanulni), akkor az ügyfélkapun keresztül is be tudod nyújtani a kérelmedet az ITV nyomtatványon.
Ha nem élsz az ÁNYK program adta lehetőségekkel, akkor levélben is megkeresheted a NAV-ot, fontos, hogy leveledben pontosan tüntesd fel a megfelelő adatokat.
Ha ingatlant vagy gépjárművet vásárolunk, vagyonszerzési illetéket kell fizetnünk, amit a NAV határoz meg.
Általában az ingatlan vételárának 4 %-át kell befizetni. A szerződés aláírása után pár héttel érkezik a csekk, ezután 30 napig késedelmi díj nélkül fizethetünk.
2021. január 1-től a CSOK-kal vásárolt ingatlanok illetékmentesek. Kevesebbet kell fizetnünk, ha 3 éven belül eladtunk egy lakást, vagy 35 év alatti első lakásvásárlók vagyunk.