A Magyarországon működő külföldi tulajdonú bankok anyavállalatainak túlnyomó többsége feltőkésítésre szorul – olvasható ki az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) adataiból az Európai Tanács szerdai döntése alapján az MTI szerint.
Az uniós kormány-, illetve államfők testülete szerdán 9 százalékban határozta meg azt a tőkemegfelelési küszöböt, amelyet a nemzetközileg tevékeny uniós székhelyű bankoknak jövő nyárig el kell érniük.
Az EBA a legutóbbi banki terheléspróbán 91 bankot vizsgált, ezek közül 11-nek van magyarországi érdekeltsége a Magyar Bankszövetség tagnévsora alapján. A 11 anyabank közül csupán egy társaság, a belga KBC – a K and H Bank Nyrt. tulajdonosa – teljesítheti pótlólagos tőke bevonása nélkül a 9 százalékos követelményt a nyári stresszteszt eredményeit bemutató EBA-jelentés alapján, amelyben az szerepel, hogy a KBC tőkemegfelelési mutatója 2010 év végén 10,5 százalék volt, és 10 százalék maradna akkor is, ha a hatóság által modellezett helyzetek közül a kedvezőtlen forgatókönyv valósulna meg.
A vizsgált társaságok mérlegéből származó tényadatok alapján a KBC mellett még két bank lépte át tavaly év végén a 9 százalékos küszöböt – a német Commerzbank 10 százalékos értékkel, valamint az MKB Bank Zrt. fő tulajdonosa, a Bayerische Landesbank 9,3 százalékkal -, de a feltételezett negatív fordulat esetén minkét társaság mutatója a határérték alá süllyedne.
A legalacsonyabb, 5,8 százalékos tőkemegfelelési mutatót az olasz Banco Popolare – a Banco Popolare Hungary Bank Zrt. anyavállalata – érte el tavaly.
Az EBA negatív forgatókönyvének megvalósulása esetén a leggyengébb helyzetbe a Magyarországi Volksbank Zrt. alapítója, az Österreichische Volksbanken (ÖVAG) kerülne, a cég tőkemegfelelési mutatója a 2010 év végi 6,4 százalékról 4,5 százalékra csökkenne. Az EBA csütörtökön kiadott közleménye szerint azonban az ÖVAG olyan átszervezési folyamat alatt áll, amelynek a végén nem számít majd a nemzetközileg tevékeny európai bankok közé.
A CIB Bank Zrt. anyavállalata, az olasz Intesa Sanpaolo tőkemegfelelési mutatója 2010 végén 7,9 százalék volt, 2012 végén 8,9 százalék lehet a stresszteszt eredményei alapján.
A Credigen Bank Zrt. anyavállalata, a francia Crédit Agricole tőkemegfelelési mutatója 2010. december 31-én 8,2 százalék volt, 2012 végén 8,5 százalék lehet az EBA adatai szerint.
A Deutsche Bank Zrt. anyavállalata, a Deutsche Bank mutatója 2010 végén 8,8 százalék volt a társaság mérlege alapján, 2012 végére az EBA nyári vizsgálata szerint 6,5 százalék lehet.
Az Erste Bank Hungary Zrt. tulajdonosa, az osztrák Erste Bank Group 2010 végén 8,7 százalékos tőkemegfelelési mutatóról számolt be, 2012 végére 8,1 százalékra csökkenhet ez az érték az EBA nyári modellszámítása szerint.
A Raiffeisen Bank Zrt. ugyancsak osztrák tulajdonosa, a Raiffeisen Bank International tőkemegfelelési mutatója 2010 végén 8,1 százalék volt, 2012 végén 7,8 százalék lehet a kedvezőtlen forgatókönyv alapján.
Az Unicredit Bank Hungary Zrt. olasz anyavállalata, az Unicredit mutatója 2010 végén 7,8 százalék volt, 2012 végén 6,7 százalék lehet.
A 9 százalékos, úgynevezett első körös tőkemegfelelési mutató (core Tier 1 capital ratio) azt jelenti, hogy legkevesebb 9 százaléknyi tőkét kell tartalékban tartani a kockázattal súlyozott mérlegfőösszeghez képest.
Az EBA nyáron – vagyis az euróövezeti államadósság-válság augusztusban kezdődött elmélyülése előtt – összeállított negatív forgatókönyve szerint az Európai Unióban és az euróövezetben az összesített hazai össztermék (GDP) 2011-ben 0,4 százalékkal csökken, 2012-ben pedig stagnál a gazdaság. A munkanélküliségi ráta 2011-ben 10 százalék, 2012-ben 10,5 százalék, az infláció 2011-ben 1,5 százalék, 2012-ben 0,5 százalék lesz….
forrás: portfolio.hu