Tartalomjegyzék
- 1 Mettől-meddig alkalmazható az 5%-os áfa?
- 2 2021. január 1 utáni teljesítéseknél 5%-os ÁFA alkalmazandó az újépítésű ingatlanoknál
- 3 Ha generálkivitelezővel építkezel, rád is vonatkozik az 5%-os ÁFA
- 4 Így számolj az anyagköltséggel, ha generálkivitelezővel építtetsz!
- 5 A falusi CSOK településeken vissza tudod igényelni a 27%-os ÁFÁ-t az építési, a bővítési és a korszerűsítési költségvetésekből
- 6 Ha igénybe veszed a CSOK-ot, akkor még az 5 %-os ÁFÁ-t is visszaigényelheted?
- 7 Nem kell illetéket fizetned, ha CSOK-kal vásárolsz új ingatlant
Bevezetésre került az 5% ÁFA az újépítésű ingatlanok vásárlásánál és azon saját telekre történő építkezéseknél, ahol generálkivitelezőt bízunk meg az építkezés lebonyolításával.
Aki építkezik, építtet vagy új házat vagy lakást akar venni, biztos információkat akar tudni. Megmutatjuk, hogy pontosan mire és milyen határidőkkel vonatkozik a 27%-os ÁFA 5%-ra csökkentése, illetve az 5%-os ÁFA visszaigénylése hogyan zajlik a gyakorlatban. Most összeszedjük a legfontosabb tudnivalókat.
Mielőtt belevágnánk a részletekbe kicsit beszéljünk az előzményekről. Az Országgyűlés tavaly december elsején elfogadta az erre vonatkozó törvényjavaslatot, de a pontos részleteket a 2020.12.11-én megjelent Magyar Közlöny tartalmazta. Ha nem akarsz lemaradni a naprakész infókról, csatlakozz az 5%-os ÁFA és az ÁFA visszaigénylés Facebook-csoportunkhoz és töltsd ki az űrlapunkat.
Szedjük össze gyorsan, mik a tények és mi az, amit tudni lehet:
Mettől-meddig alkalmazható az 5%-os áfa?
Az 5%-os ÁFA 2021.01.01-től 2026.12.31-ig alkalmazható, de csak abban az esetben, ha az építési engedélyt legkésőbb 2022.12.31-ig véglegesítették, vagy az építkezést bejelentették az egyszerűsített bejelentés szabályai alapján.
2021. január 1 utáni teljesítéseknél 5%-os ÁFA alkalmazandó az újépítésű ingatlanoknál
Ha 2021. január 1-e utáni teljesítésű a számla, akkor vonatkozik rád (pontosabban arra, aki a házadat felépíti) az 5%-os ÁFA. Így a korábban megkötött előszerződésre, adásvételi-, kivitelezői szerződésre is vonatkozik az 5%-os ÁFA.
Viszont ebben az esetben az ÁFA csökkenés nem feltétlenül jelent számodra olcsóbb vételárat, mivel legtöbbször bruttó árban szokott megegyezni egymással az eladó és a vevő. Ha folyamatban van egy adásvételi ügyed, nézz utána, hogy bruttó vagy nettó összegben állapodtatok-e meg!
Ha generálkivitelezővel építkezel, rád is vonatkozik az 5%-os ÁFA
Ha van egy saját telked és egy generálkivitelezőre bízod az építkezést, aki minimum szerkezetkész, vagy kulcsrakész állapotban adja át neked az ingatlant, akkor vonatkozik rád az 5%-os ÁFA. A munka végeztével vagy egy adott építési szakasz lezárultával a generálkivitelező 2021-ben 5%-os ÁFÁ-val fogja kiállítani a számlát. Ami a munkadíjra és az anyagköltségre is vonatkozik, hasonlóan a korábbi, 2019. december 31-én kivezetett áfaszabályokhoz. De nem mehetünk el szó nélkül az anyagköltség kérdése mellett sem.
Így számolj az anyagköltséggel, ha generálkivitelezővel építtetsz!
Lehetőséged van arra, hogy válasz: te szerzed be az anyagot vagy a generálkivitelezőt bízod meg ezzel a feladattal. Az új, módosított törvényben is van erre lehetőség 2021-től is.
a.) Ha a kivitelező szerzi be az anyagot, akkor ő mond egy árat, és 5%-os ÁFÁ-val fogja kiszámlázni neked az anyagköltséget. (És ezt az 5%-ot visszaigényelheted, amennyiben CSOK-kal építkezel.)
b.) Ha te vásárolod meg az építőanyagot, akkor 27% ÁFÁ-t kell fizetned az anyagért. Ettől függetlenül az általad megvett anyagokból építtethetsz a generálkivitelezővel, aki ilyenkor már csak munkadíjat számláz 5%-os ÁFÁ-val. Ilyenkor eldöntheted, hogy az anyag és esetlegesen az ÁFÁ-val vásárolt telek 27%-os ÁFA tartalmát igényled vissza maximum 5 millió forintig. Vagy a 27%-os ÁFA visszaigénylést elengeded és a munkadíj 5%-os ÁFÁ-ját igényled vissza maximális összeghatár nélkül.
Itt nincs jó megoldás ki kell számolnod, hogy hogyan jársz jobban. Mivel mindkét megoldást támogatja a törvény, neked kell azt eldönteni, hogy melyik éri meg jobban:
- a kivitelező által ajánlott komplex ár anyaggal és munkadíjjal (amiből CSOK esetén vissza tudod igényelni az 5 % ÁFÁ-t).
- vagy az, hogy te szerzed be az anyagot, visszaigényled annak a 27%-át maximum 5 millió forintig (ezt CSOK és gyermek nélkül is megteheted) és ezeket az anyagokat felhasználva bízod meg a generálkivitelezőt, aki a munkadíjról 5%-os ÁFÁ-t fog kiállítani.
A 27%-os és az 5%-os ÁFÁ-t egyszerre nem tudod visszaigényleni, így választanod kell:
- az 5%-os ÁFA visszatérítés csak a meglévő vagy a vállalt gyermekekre kért CSOK-kal együtt vehető igénybe
- a 27%-os ÁFA visszatérítés azonban mindenkinek jár, gyermekektől, házasságtól és CSOK igényléstől függetlenül.
A falusi CSOK településeken vissza tudod igényelni a 27%-os ÁFÁ-t az építési, a bővítési és a korszerűsítési költségvetésekből
A gyorsan változó szabályozás miatt további zavart okozott a 27%-os ÁFA visszaigénylés kérdése. 2019. december 31-ig az egész ország területén alkalmazták az építkezéseknél a 27%-os ÁFA visszaigénylésének a lehetőségét.
Ez változott 2020. január 1-től, amikor kizárólag a Falusi CSOK listáján található településeken kivitelezett építkezések esetében igényelhettük vissza a 27%-os ÁFÁ-t maximum 5 millió forintig. Sőt, ebben az esetben nem csak az építkezések, de a korszerűsítések és a bővítések ÁFÁ-ját is vissza lehetett igényelni! Ezeket a lehetőségeket szerencsére 2021-re is meghagyták.
2021.01.01-től volt egy másik nagy meglepetés az 5% ÁFA bevezetésén túl. Szerencsére meghagyták a fenti kiterjesztett lehetőségeket a falusi CSOK preferált településein is. Azonban bejelentették azt a jó hírt is, hogy 2021.01.01-től az építkezéseknél újra az egész ország területén vissza lehet igényelni a 27%-os ÁFÁ-t a telek, az anyagköltség és a 27% ÁFÁ-val kiállított munkadíjak esetében.
Mivel a generálkivitelezők 2021-ben 5%-os ÁFÁ-val állítják ki a számlákat, így a generálkivitelezői munkadíjakra a korábban leírtak alapján ez nem vonatkozik. Itt CSOK igényléssel az 5% ÁFÁ-t lehet visszaigényelni. Tehát a 2021 az ÁFA éve.
Ha igénybe veszed a CSOK-ot, akkor még az 5 %-os ÁFÁ-t is visszaigényelheted?
Igen! Ha CSOK-kal vásárolsz új építésű ingatlant vagy építkezel generálkivitelezővel, akkor visszaigényelheted az 5 %-os ÁFÁ-t. Ez a lehetőség akkor vonatkozik rátok, ha 2021. január elseje után adjátok be a bankba a CSOK igényléseteket a hozzá kapcsolódó 5%-os ÁFA visszaigényléssel együtt.
És hogy mit jelent ez számokban kifejezve egy vásárlásnál? Ha egy 40.000.000 forint bruttó vételárú ingatlant vásárolsz, akkor 1.904.761 forint az ÁFA. Ilyenkor ezt az összeget a bank fogja elutalni az eladónak a CSOK-kal és az esetleges lakáshitellel együttesen.
Építkezések esetén mind az 5%-os, mind a 27%-os ÁFA visszaigénylés összegét az építtető saját számlájára utalja a bank. Tehát építkezéseknél az 5%-os ÁFA visszaigénylés esetén a bank nem a generálkivitelezőnek utal, hanem neked.
Nem kell illetéket fizetned, ha CSOK-kal vásárolsz új ingatlant
Ha CSOK-kal veszel új vagy használt ingatlant, akkor nem kell illetéket fizetned. Vagyis a fenti, 40 milliós vásárlási példa esetében nem kell 4 % illetéket fizetned, tehát további 1 600 000 forint marad a zsebedben.
Ha még most sem teljesen tiszta, kire, mikor, meddig vonatkozik az 5%-os ÁFA, ne ess kétségbe, inkább csatlakozz az ÁFÁ-val és illetékmentességgel foglalkozó Facebook csoportunkhoz, vagy töltsd ki az űrlapunkat és munkatársunk 24 órán belül felveszi veled a kapcsolatot!
2021.01.01-től 2026.12.31-ig de az építési engedélyt legkésőbb 2022.12.31-ig véglegesíteni kell, vagy az építkezést bejelenteni az egyszerűsített bejelentés szabályai alapján.
Azok, akik újépítésű házat vagy lakást vásárolnak és azok, akik saját telken generálkivitelezővel építkeznek.
Az, aki CSOK-ot vesz igénybe az új ház építése (generálkivitelezővel!) vagy új ház vásárlása során, visszaigényelheti az 5 % áfát.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!