Tartalomjegyzék
Ha Ti is most kötitek össze az életeteket és jól jönne egy kis pénzügyi előny a közös jövő felépítéséhez a fiatal házasok támogatása Nektek szól! A kormány mára már szerencsére ontja magából azokat a támogatásokat is, amik egy kis tájékozódással plusz segítséget adhatnak a friss házasoknak a családalapítás első lépéseihez.
Ebben a cikkben megtudhatod, hogy milyen támogatások vannak fiatal házasoknak, kiknek éri meg és hogyan igényelheted.
Fiatal házasok támogatása: milyen lehetőségek vannak?
Megdöbbentő az a tény, hogy a legtöbb frissen egybekelt pár nem tudja, hogy milyen lehetőségek vannak, ha a fiatal házasok támogatásáról van szó.
A házasodási szándék a járvány ellenére a Központi Statisztikai Hivatal felmérései szerint nem csökkent, sőt! Sokkal többen házasodtak 2020-ban és 2021. január-február között, mint az egyik rekord évnek számító 2019. év azonos hónapjaiban. Nem beszélve a március hónapról, ahol 2021-ben majdnem dupla annyi házasságkötés volt, mint a “nagy bumm”-nak számító 2019.-es évben.
Természetesen egybekötni valakivel az életed nem egy kisebb-nagyobb támogatás miatt fogod. Azt azonban mindenképp érdemes tudnod, hogy milyen opciók vannak, ha a fiatal házasok támogatása szóba kerül. Nézzük is meg őket:
Első házasok kedvezménye
Ha a fiatal házasok támogatásáról van szó jó, ha kigyullad a fejedben a piros lámpa és eszedbe jut az első házasok kedvezménye. Az első házasok kedvezménye egy olyan állami támogatás, mely az összevont adóalapot csökkenti, így kevesebb személyi jövedelemadót kell fizetned.
A kedvezmény akár 120.000 Ft is lehet, hiszen a házasságkötést követően 24 hónapon keresztül is kaphatod ezt a havi 5.000 forintos adókedvezményt.
Érdemes utána nézni az első házasoknak járó kedvezmény igénylésének, mert ez a támogatás sajnos nem automatikus.
Babaváró támogatás
A babaváró támogatás egy olyan szabad felhasználású hitel, amit kár lenne kihagyni, ha gyermekvállalás előtt álltok vagy legalábbis terveztek még gyermeket. Ezzel a támogatással 10 millió forint kamatmentes hitelt kaphat, minden olyan házaspár, ahol a feleség még nem töltötte be a 41. életévét. Ennél az állami programnál is cél, a fiatal házasok támogatása, család alapításának a segítése. Ráadásul gyermekszámtól függően elengedhető a felvett hitel egésze, még a maximálisan felvett 10 millió forint is. Ha érdekel a babaváró támogatás, akkor nagy segítségedre lesz a cikkünk ebben a témában, amit a linkre kattintva olvashatsz.
Életkezdési támogatás
A fiatal házasok támogatásánál megemlítendő az életkezdési támogatás és a start-számla is. Az életkezdési támogatás egy fix összeg, mely segítség lehet a gyermeketek felnőtt életkezdéséhez.
Ki jogosult rá?
Alanyi jogon minden gyermek jogosult az életkezdési támogatásra:
- 2005. december 31. után született Magyarországon élő, magyar állampolgár
- 2017. június 20. után született nem Magyarországon élő, de magyar állampolgár
Van-e életkori megkötés?
Az életkezdési támogatás kifejezés megtévesztő lehet, hiszen célja nem a család támogatása, hanem a gyermek felnőttkorba lépése utáni segítségnyújtás. Éppen ezért ezt a fix összeget a gyermek 18. életévét betöltve kapja meg.
Mekkora összegről van szó?
Az egyszeri fix támogatási összeg 42.500 Ft, mely összeget elvben a MÁK minden évben megváltoztathatja.
Hogyan igényelhető?
Az egészben talán a legkényelmesebb, hogy még igényelni sem kell, azoknak a gyerekeknek, akik 2006. után Magyarországon születtek, magyar állampolgársággal. Az ő adataikat ugyanis a NAV automatikusan megküldi a MÁK számára annak érdekében, hogy életkezdési letéti számlát, más néven start-számlát nyisson részükre.
Mi az a start-számla?
Ez az a számla, ahol ezt az egyszeri fix összeget, vagyis az életkezdési támogatást fogja tárolni és kamatoztatni az állam. A kamatra ne nagyon alapozzunk, mivel habár ez az összeg minden évben egyszer kamatozik, ez az érték az infláció értékével egyezik meg, vagyis maradjunk annyiban, hogy valós értékben a leírt összeget fogja a gyermekünk 18. éves korára megkapni.
Sajnos ezen a számlán csak és kizárólag ez az egy összeg lehet, egyéb összegeket befizetni nem tudunk rá. Ellentétben a Start-értékpapír számlával, vagy más néven a babakötvénnyel, amivel a következő pontban foglalkozunk majd.
Babakötvény
A start-értékpapír számlával, vagy a köznyelvben ismert babakötvénnyel is meg kell ismerkedniünk a fiatal házasoknak. Bár a babakötvény nem kifejezetten része a fiatal házasok támogatásának, közvetve mégis érinthet Titeket!
Ez az a megtakarítási forma, aminek a célja, hogy kötetlenül, hónapról-hónapra lehetőségünk legyen gyűjtögetni a csemeténknek, egy erre kitalált értékpapírszámlán. Ez tulajdonképpen egy értékpapír, amit vásárolhatunk a MÁK-tól, majd a befizetett összeg az start-értékpapírszámlánkon fog landolni minden alkalommal. Így láthatjuk, hogy tulajdonképpen a babakötvény egy értékpapír és nem pedig a klasszikus értelemben vett számla.
Ki jogosult rá?
Bárki köthet babakötvényt, aki úgy gondolja, hogy szeretne kisebb-nagyobb összegeket félrerakni a gyermekének.
Van-e életkori megkötés?
A babakötvényen gyűjtögetett összeghez kizárólag a gyermekünk férhet hozzá 18. évének betöltése után. Kiegészítő információ, hogy ha gyermekünk 18 éves, de mondjuk csak 1 éve kötöttünk babakötvényt, akkor sajnos nem veheti ki a megtakarított összeget, mivel a kivétel feltétele, hogy minimum 3 év teljen el a nyitás és a kivét között.
Mekkora összegről van szó?
A befizetett összegre nincs előírt feltétel megszabva, vagyis bármennyit utalhat, vagy befizethet bárki, aki szeretné támogatni az adott gyermek jövőjét.
Hogyan igényelhető?
A babakötvény igénylése nagyon egyszerű folyamat és nincs semmiféle számlanyitási, számlavezetési és semmi egyéb költsége. A számlanyitáshoz az itt felsorolt dokumentumok szükségesek: babakötvényhez szükséges dokumentumok.
Az igényléshez keressük meg a hozzánk legközelebbi MÁK kirendeltséget és kérvényezzük a babakötvény indítását, aláírjuk a szerződést és már készen is vagyunk. Használjuk ki az online időpont foglalás lehetőségét a következő linkre kattintva: online időpont foglalás.
Azok, akik rendelkeznek Ügyfélkapuval még egyszerűbb a folyamat, hiszen személyes megjelenés nélkül is intézhetik a számlanyitást.
Családi Otthonteremtési Kedvezmény
A fiatal házasok támogatása mi másban csúcsosodhatna ki, ha nem a CSOK-ban, mellyel kapcsolatban már nagyon sokat írtunk. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény gyermekek után igényelhető, vissza nem térítendő állami támogatás az Otthonteremtési Program egyik éllovasa. A támogatás értéke több mindentől függ úgy, mint a gyerekek száma, az ingatlan típusa, vagyis, hogy használt, vagy újépítésű lakásról van-e szó.
A maximális 10 millió forintos állami támogatás lehetőségét érdemes kihasználni és bár már fellelhető az interneten számos olyan CSOK kalkulátor, amivel pillanatok alatt megvizsgálhatjátok CSOK jogosultságotokat érdemes a segítségünket kérni az eredmény értelmezésében és az esetleges kizáró feltételek orvoslásában.
A bankok eljárásrendje, folyamatai és kezdeti költségei, illetve a konstrukciók kínálta lehetőségek is sokban különböznek, így annak érdekében, hogy a legjobbat tudd kihozni pénzügyeidből örömmel segítünk, csak töltsd ki az oldal alján található űrlapot és maximum 1 munkanapon belül megkeresünk!
Családi adókedvezmény
A fiatal házasok támogatásában közvetve érintett a családi adókedvezmény is, mely csökkenti a személyi jövedelemadót gyermekek számától függően, vagyis minél több gyermeket nevelsz, annál több az adókedvezmény összege is ezzel az állami támogatással.
A NAV az SZJA törvény alapján az adóalapok szerint számolja ki a kedvezményt. Ez azt jelenti, hogy egy gyermek esetében 10.000 Ft-ot spórolhatunk meg havonta és ez az összeg 3 vagy több gyermeknél 99.000 Ft-ig is felmehet.
A honlapunkon egy egész részt szenteltünk és lépésről-lépésre kiveséztünk mindent, amit tudnod kell erről az állami támogatásról, így ha érdekel kattints a fenti linkre.
Családi pótlék
A családi pótlékot ma már nem is családi pótléknak hívják (csak ez maradt meg a köztudatban), hanem nevelési ellátásnak (a gyerek tankötelezetté válásáig), illetve onnantól a gyerek tankötelezettségének végéig (16 év vagy 20, ha továbbra is fennáll a tanulói jogviszony) iskoláztatási támogatásnak. Visszamenőleg az igénylés legfeljebb a kérelem benyújtásának napját megelőző második hónap első napjától lehetséges akkor, ha már akkor is jogosultak voltunk a családi pótlékra.
Ki igényelheti?
A családi pótlékot igényelheti vér szerinti, illetve örökbefogadó szülő vagy házastárs, nevelőszülő, gyám, ideiglenes gyám, de az szülővel 1 éve együtt élő élettárs is, aki legalább ennyi ideje szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában vagy a kérelem beadását megelőzően legalább 1 évvel tudja közokirattal bizonyítani az élettársi kapcsolatot.
Mennyi a támogatás összege?
A családi pótlék összege 1 gyermek után 2 szülő esetén gyermekenként havi 12.200 Ft, 1 szülő esetében 13.700 Ft. Ennyit spórolhatunk kedvezményként ezzel a támogatással, amit minden hónapban az első munkanapon utalnak, ha bankszámlára kértük a támogatást.
Hogyan lehet igényelni?
Az igényléshez ki kell tölteni a „Kérelem családi pótlék megállapítására” elnevezésű dokumentumot, ami letölthető a MÁK honlapjáról. A kérelem benyújtható postai úton a MÁK címére, elektronikusan ügyfélkapun keresztül, vagy amennyiben lehetséges személyesen is a lakóhely szerinti kormányablaknál vagy járási hivatalnál. Plusz pont, hogy amennyiben van a munkahelyen családtámogatási kifizetőhely, oda is le lehet adni a kérelmet. Az ellátás a kérelem beadásának időpontjától fog járni nekünk.
Fiatalok illetékkedvezménye
Az első saját lakás megvétele nem kis feladat, így a kormány illetékkedvezménnyel szeretne résztvenni a fiatalok és a fiatal házasok támogatásában. Nézzük miről is van szó pontosan:
Ki jogosult rá?
Minden olyan 35. életévét be nem töltött fiatal jogosult a fiatalok illetékkedvezményére, akinek nincs és nem is volt ezelőtt lakástulajdona, vagy 50%-ot elérő tulajdoni hányada és a vásárolni kívánt ingatlan értéke nem haladja meg a 15 millió forintot. Amennyiben egy pár mindkét tagjára igazak a fenti feltételek, akkor mindketten jogosultak az illetékkedvezményre, ha csak az egyikre, akkor az egyiknek.
Mekkora összegről van szó?
A visszterhes vagyonátruházási illeték 4%, azonban a kedvezménnyel ez az összeg a felére, azaz 2%-ra módosul. Ennyit kell majd fizetnünk a saját tulajdon részünk forgalmi értéke után.
Nézzünk erre egy példát: Péter és Mariann közös lakást vásárolt 15 millió forint értékben, amiben fele-fele arányban lesznek tulajdonosok. Az eredeti 4% vagyonszerzési illeték az új lakásukra 600.000 Ft, de a kedvezménnyel ez az összeg a felére, vagyis 300.000 Ft-ra csökkent, amit a fele-fele tulajdonrész miatt megoszthatnak, így 150-150.000 Ft-ot kell fizetniük.
Milyen egyéb könnyítés jár az illetékkedvezmény mellé?
A csökkentett illetéket, ha szeretnétek további könnyítés céljából fizethetitek részletekben is, az esedékességtől számított 12 hónapra lebontva.
Mi történik ha nem tudjátok fizetni a részletet?
Amennyiben részletfizetést kértek és nem tudjátok fizetni a kedvezmény sajnos érvényét veszti és a tartozást egy összegben kell befizetni késedelmi pótlékkal együtt.
Hogyan igényelhető?
A kedvezmény igénybevételéről és a részletfizetésről is nyilatkozni kell a NAV-nak a B400 nyomtatványkitöltő program segítségével, mely a következő linken elérhető: B400 adatlap.
5%-os áfa új lakásra
A fiatal házasok támogatása abban az esetben is érvényes, ha új ingatlant szeretnénk. Bevezetésre került az 5% ÁFA az újépítésű ingatlanok vásárlásánál és azon saját telekre történő építkezéseknél, ahol generálkivitelezőt bízunk meg az építkezés lebonyolításával.
Aki építkezik, építtet vagy új házat vagy lakást akar venni, biztos információkat akar tudni. Megmutatjuk, hogy pontosan mire és milyen határidőkkel vonatkozik a 27%-os ÁFA 5%-ra csökkentése, illetve az 5%-os ÁFA visszaigénylése hogyan zajlik a gyakorlatban. A legfontosabb tudnivalókat szedtük össze ebben a két cikkben:
- ÁFA visszaigénylés 2021: Ki jogosult? Hogyan intézd?
- 5% ÁFA visszaigénylés: 7 biztos információ a zűrzavarban
Jelzáloghitel elengedés
A fiatal házasok támogatása kiterjed arra az esetre is, ha bővül a család és érkezik a második gyermek, hiszen ők élhetnek a jelzáloghitel csökkentés lehetőségével.
A második gyermek megszületését követően 1 millió, a harmadik gyermek megérkezését követően további 4 millió, az összes további gyermek esetében még egy-egy millió forint kerül elengedésre a fennálló lakáscélú jelzáloghitel tőketartozásából az adós számára.
A jelzáloghitel elengedés a családvédelmi akcióterv egyik támogatási eleme, melyről egy egész útmutatót írtunk, amit a linkre kattintva megtaláltok.
Igen, igényelhető, hiszen a legtöbb állami támogatásnál az nem jelent problémát, ha a házaspár egyik tagja külföldi.
A korhatár szempontjából minden állami támogatásnál egyedi megkötések vannak, melyet az egyes támogatások feltételei között megtalálunk.
Első házasok kedvezménye szempontjából friss házasságnak számítanak azok, akik 2014. december 31.-ét követően keltek egybe és legalább az egyik félnek ez az első házassága. Egyéb állami támogatásnál, amennyiben feltétel a házasság nincs ilyen időbeli megkötés.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!