Tartalomjegyzék
- 1 Mi az az Otthontervező lakásszámla?
- 2 Mikor éri meg Otthontervező lakásszámlát nyitni?
- 3 Hogyan lehet megnyitni az Otthontervező lakásszámlát?
- 4 Hogyan épül fel a lakásszámla?
- 5 Milyen megtakarítási idők vannak?
- 6 Mikor és hogyan vehetem fel a pénzt?
- 7 Hogyan lehet a Fundamenta felhasználást igazolni?
- 8 Hogyan kaphatom meg az 5% Kamatbónuszt?
- 9 Mik a számlavezetés költségei?
- 10 Segíthetünk?
Fundamenta felhasználás: életünk egyik legmeghatározóbb döntése a lakásvásárlás, ami évekre meghatározhatja az anyagi helyzetünket, így teljesen jogosan tarthatunk tőle. A legtöbb embernek nincs több millió forintja a bankszámláján, ezért fontos egy időben megkezdett előtakarékosság annak érdekében, hogy ha eljön az idő azt a lehető legkisebb kölcsönnel tudjuk megúszni.
Egy ilyen előtakarékossági lehetőség az otthontervező lakásszámla, ami egy tervezhető és biztonságos megtakarítási forma, választható futamidővel és személyre szabható havi megtakarítási összeggel. Ráadásul ez a fundamenta felhasználás számos lakáscélra is beváltható a későbbiekben lakáskölcsönnel kiegészülve.
De nézzük pontosan a részleteket!
Mi az az Otthontervező lakásszámla?
Az Otthontervező lakásszámla egy jó megoldás lehet azoknak, akik a jövőben terveznek lakás vásárolni vagy akár felújítani, hiszen a megtakarítási idő végén alacsony hitel kamatú lakáshitel vehető fel.
Ennek a típusú fundamenta felhasználásnak a nagy előnye, hogy a havonta történő előre rögzített fix befizetésekre betéti kamat és 5% kamatbónusz is járhat, amit aztán kiegészítve egy fix kamatozású forint alapú lakáskölcsönnel jelentősen optimalizálhatja a kölcsönökkel járó kellemetlenségeket.
Mikor éri meg Otthontervező lakásszámlát nyitni?
Akkor éri meg Otthontervező lakásszámlát nyitni, ha szeretnél egy biztonságos befektetést, aminek az összegére és kamataira az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap) garanciát vállal, vagyis nem kell attól tartani, hogy időközben elúszik a gondosan megtakarított pénzed. Sőt, ha időközben meggondolod magad fel is mondhatod a szerződést és kiveheted a megtakarításaidat, természetesen a betéti kamattal együtt.
Így ha szeretnél a jövőben ingatlant vásárolni vagy építeni, akkor a fundamenta felhasználás egy nagyon rugalmas konstrukció lehet. Sőt az otthontervező már lakásfelújításra is felhasználható úgymint fűtéskorszerűsítés, nyílászáró csere, konyhai beépített berendezések- vagy világítótestek cseréje.
Hogyan lehet megnyitni az Otthontervező lakásszámlát?
A szerződés megkötésére több lehetőség is van. Intézhetjük személyesen az ügyfélponton, kényelmesen otthonról online, vagy akár személyi bankár segítségével is.
A személyes ügyintézés igényléséhez el kell látogatni a fundamenta ügyfélpont irodájába, ami Budapesten a XII. kerület Alkotás utca 55-61. szám alatt található. Indulás előtt érdemes tájékozódni a személyes ügyintézéssel kapcsolatos szabályokról a honlapon.
Kérhetjük személyi bankár segítségét is, aki személyesen és online is végig tud vezetni minket a számla nyitási folyamaton. Ha szeretnénk saját fundamenta személyi bankárt a következő linken válasszuk ki a személyi bankár igénylése pontot: fundamenta személyi bankár igénylése.
Már meglévő ügyfelek pedig a saját fundamenta WebBankár (eBanking) fiókjukból is köthetnek új szerződést.
Hogyan épül fel a lakásszámla?
A fundamenta otthontervező lakásszámla felépítése 2 részből áll, így a rendszer egyszerű és átlátható. Az első rész a teljes megtakarítás, a második a lakáskölcsön. Együtt szerződéses összegnek nevezzük őket.
A lakáskölcsönt igényelhetjük a megtakarítási idő végével. Előfordulhat olyan eset, amikor nem tudjuk megvárni a megtakarítási idő végét, ilyenkor egy áthidaló kölcsönnel a megtakarítási idő lejárta előtt is van lehetőség felvenni a szerződéses összeget. Az áthidaló kölcsön szakaszában a lakáshiteled 4,5%-os kamatozású, ez addig fog tartani, amíg a megtakarítási idő tart, azután akár 2,9%-ra is csökkenhet a kamat a lakáskölcsön szakaszában.
Az, hogy mennyit szeretnél és tudsz megtakarítani havonta csak rajtad áll. A fundamentánál 5.000-100.000 Ft között kiválaszthatod azt az összeget, amivel a jövőbeli tervedet támogatni tudod, persze ezer forintos kerekítéssel.
Milyen megtakarítási idők vannak?
Az otthontervező lakásszámla nyitására 4 megtakarítási idő közül választhatunk attól függően, hogy előre láthatóan mikor szeretnénk megvalósítani az ingatlannal kapcsolatos céljainkat. Az alábbi megtakarítási idők már tartalmazzák a két hónapos kiutalási időt is, ezért van az némelyik idősávnál, hogy nem egész évre jön ki a megtakarítási idő.
A fundamenta felhasználásánál tehát az alábbi megtakarítási idők közül választhatunk:
- 5 év
- 8 év 6 hónap
- 10 év 7 hónap
- 13 év 5 hónap
Mikor és hogyan vehetem fel a pénzt?
A teljes szerződéses összeg, vagyis a teljes megtakarítás és a lakáskölcsönnel együtt felvehető a szerződéskötéskor, a megtakarítási idő alatt, illetve akár a megtakarítási idő lejártakor is.
Amennyiben az élet úgy hozza, hogy a vállalt megtakarítási idő előtt szükséges pénzhez jutnunk, mert mondjuk megtaláltuk álmaink ingatlanját és nem tudunk tovább várni, akkor egy áthidaló kölcsönnel felvehetjük a szerződéses összeget. Ez az áthidaló kölcsön addig fog tartani, amíg a megtakarítási idő véget nem ér. Amint véget ér belépünk a lakáskölcsön szakaszába, ami már csak a kölcsön törlesztéséről fog szólni.
A fundamenta felhasználás betétszámla kifizetésnél is egyszerű, hiszen a saját WebBankár felületeden minden fontos dokumentumot megtalálsz, ami szükséges a kifizetéshez, illetve ha van személyi bankárod még könnyebb a helyzeted.
Hogyan lehet a Fundamenta felhasználást igazolni?
A fundamenta felhasználás igazolására egy összefoglaló táblázatot kell kitölteni, melyet minden szerződéssel rendelkező személy elér a saját WebBankár felületén. Ez a táblázat a saját fiókon belül a hasznos menüpont alatt a dokumentumtárban érhető el “lakáscélt igazoló dokumentumokról szóló összefoglaló táblázat” néven.
Hogyan kaphatom meg az 5% Kamatbónuszt?
A kamatbónusz egy olyan egyszeri éves 5%-os kamat, amit az adott évben a megtakarításaid összegére kaphatsz. A megtakarítási idő végéig a fundamenta ezt az összeget elkülönítve tartja és ott gyűlik évről évre ez a pénz neked, amit a megtakarítási idő végén felvehetsz. Erre már egyéb kamat, kamatos kamat nem jár.
Az éves kamat jóváírásának a feltétele, hogy a megtakarítási évben a megtakarítások összege nem lehet nagyobb, mint a legnagyobb befizethető havi megtakarítás ( vagyis 100.000 Ft) tizenkétszerese. Tehát csak akkor nem kapsz kamatbónuszt, ha több mint 1.200.000 Ft-ot fizettél be a számládra a megtakarítási évben.
Fontos pont, hogy a megtakarítási idő végén csak akkor kaphatod meg a bónuszt, ha igazolni tudod lakáscéljaidat, amihez eggyel feljebbi pontban nyújtunk segítséget!
Egy extra tipp a lakásálmaid megvalósításához. Ha megteheted, kimaxolhatod a kamatbónusz előnyeit úgy, hogy több szerződést is kötsz egyszerre, ez ugyanis a fundamentánál lehetséges és érdemes is!
Mik a számlavezetés költségei?
A számlavezetés költsége elenyésző, ezért is szeretik annyira a fundamenta otthontervező számlát. A számlanyitásnak van egy egyszeri költsége, ami a szerződéses összeg 1%-a, míg a számlavezetési díj 160 Ft minden hónapban.
A számlavezetési költségre nagyon fontos odafigyelni, mert sokan csak a megállapított fix összeget utalják hónapról-hónapra és lehagyják ezt az elenyésző 160 Ft-ot, így a megtakarítási időszak végén elbukhatják a bónuszokat is. A megtakarítási összegre tehát minden hónapban számoljuk rá még a számlavezetési díjat. És azt utaljuk el a fundamentának minden hónap 13-áig.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!