Tartalomjegyzék
- 1 Mi a ház vásárlás menete?
- 2 1. Mire figyeljünk a ház kiválasztása során?
- 3 2. Miért legyünk körültekintők?
- 4 3. Hogyan gondoskodjuk előre a vásárlás finanszírozásáról?
- 5 4. Milyen támogatásokhoz juthatunk hozzá ház vásárlása során?
- 6 5. Milyen hiteleket vehetünk fel ház vásárlásához?
- 7 6. Miért fontos a türelem a ház vásárlása során?
- 8 7. Hogyan ellenőrizzük a tulajdoni lapot?
- 9 8. Miért fontos, hogy legyen ügyvéd az adás-vétel során?
- 10 9. Mit kell tudni az előlegről?
- 11 10. Mit jelent a foglaló ház vásárlása során?
- 12 11. Hogyan zajlik a birtokbavétel? Mire kell ilyenkor figyelni?
- 13 12. Hol kell bejelentenünk a tulajdonosváltást?
- 14 13. Mennyi illetéket kell befizetnünk?
- 15 14. Mennyi időnk van jelenteni a közműveknek a tulajdonosváltást?
- 16 15. Ház vásárlás menete: hogyan kössünk biztosítást a házra?
- 17 Segíthetünk?
A ház vásárlás menete nem sétagalopp. Megpróbáltunk összeszedni 15 szempontot, amit érdemes figyelembe venni, mielőtt megkötnénk az üzletet.
Mi a ház vásárlás menete?
A ház vásárlás menete sok lépésből áll, ki kell választani a megfelelő épületet, gondoskodnunk kell a finanszírozásról, meg kell vizsgálnunk, hogy milyen hitellehetőségek, támogatások állnak rendelkezésünkre. Azt is meg kell vizsgálni, hogy milyen közművek vannak bekötve a házhoz, ellenőriztetni kell a tulajdonlapot, nincs-e szolgalom vagy jelzálog bejegyezve a házra és még sorolhatnánk. Soroljuk is az alábbi tizenöt pontban!
1. Mire figyeljünk a ház kiválasztása során?
Először is döntsük el, hogy hol és milyen házat szeretnénk. Legyen egy elképzelésünk a méretéről, elhelyezkedéséről, beosztásáról. Járjuk körül, hogy mekkora kertre lesz szükségünk, hogy újépítésű vagy használt, felújítandó épületben gondolkozunk. Azt is érdemes végigzongorázni, hogy hol szeretnénk megvásárolni a házat, városi vagy vidéki környezetet képzelünk el? Járjuk körül azt is, hogy milyen közlekedési eszközzel szeretnénk megközelíteni a házat. Ha autózunk, akkor nézzünk utána a környék forgalmának, ha tömegközlekedünk, biciklizünk, akkor is fontos, hogy képben legyünk a menetrenddel.
Később, amikor már szemrevételezzük a házat, vigyünk magunkkal szakembert, statikust, aki segít nekünk felmérni, hogy milyen felújításokra, beruházásokra lesz szükség a későbbiekben. Vagy felhívja a figyelmünket olyan gépészeti, építészeti problémákra, ami miatt jobb, ha elállunk a vásárlástól.
2. Miért legyünk körültekintők?
Ha már azt sikerült tisztáznunk magunkkal (és adott esetben a családtagjainkkal), hogy milyen házat képzelünk el, fontos, hogy jogilag, pénzügyileg és építészetileg is alaposan járjuk körül a házvásárlás kérdését. Az ügyvéd tudja ellenőrizni például a tulajdoni lap alapján, hogy van-e jelzálog az adott ingatlanra bejegyezve, van-e szolgalmi jog az ingatlanhoz kapcsolódva. Az építész vagy statikus, energetikus fel tudja mérni, hogy milyen állapotban van az épület, milyen felújítási munkákra lesz szükség a későbbiekben.
Fontos, hogy elnyerje a tetszésünket az ingatlan, de mielőtt döntenénk, higgadt fejjel is járjuk körbe a kérdést. Látogassunk el többször a kiszemelt házhoz, nézzük meg, nem fut-e a közelben magasfeszültség, nincs-e valamilyen kellemetlen szag- vagy zajforrás, ami megzavarhatja a nyugalmunkat. Szaglásszunk körbe, beszélgessünk a szomszédokkal. Legyen minél több információ a birtokunkban, mielőtt mi magunk birtokba vennénk a házat.
3. Hogyan gondoskodjuk előre a vásárlás finanszírozásáról?
Nem csak azt kell pontosan meghatároznunk, hogy milyen házat szeretnénk, azt is fontos tudni, hogy mennyi pénzünk van, illetve hogy milyen egyéb módon tudjuk finanszírozni a ház vásárlás menetét.
4. Milyen támogatásokhoz juthatunk hozzá ház vásárlása során?
A ház vásárlás menete igen komoly pénzügyi forrásokat igényel. Nézzünk utána, hogy milyen állami támogatáshoz juthatunk hozzá! A CSOK-kal jelentősen könnyebb lesz új építésű vagy használt házhoz jutni. Nézd meg, hogy jogosultak vagytok-e a CSOK-ra, és ha igen, mennyi pénzhez juthattok hozzá. Ha vidéken vásárolnátok ingatlant, akkor könnyen lehet, hogy a Falusi CSOK-kal egyszerűsíthetitek a házvételt.
Ezeken kívül még jó néhány támogatást fel tudtok használni a ház vásárlás menete során:
- Felvehettek jelzálog hitelt jelzáloghitel elengedéssel (2. gyerekre 1 M Ft, 3. gyerekre 4 M Ft)
- Igénybe vehetitek a csökkentett, 5%-os ÁFA-t új lakásoknál.
- CSOK igényléssel visszaigényelhetitek az 5%-os ÁFA-t
- Országosan visszaigényelhetitek a 27% ÁFA-t
- Igénybe vehetitek a CSOK-os ingatlan illetékmentességét
- Igénybe vehetitek az Otthonfelújítási Támogatást, és a támogatott 3%-os felújítási hitelt
- Részt vehettek a Zöld Otthon Programban, felvehetitek a 2,5 %-os lakáshitelt, Zöld lakáshitelt
- A Babaváró hitelt is felvehetitek ház vásárlásra!
5. Milyen hiteleket vehetünk fel ház vásárlásához?
A támogatott hitelek mellett természetesen felvehetünk piaci alapú jelzáloghitelt is. Sok lakáshitel van a piacon, az, hogy végül mennyit tudsz felvenni, az függ az alábbiaktól:
- a nettó jövedelmedtől
- a ház forgalmi értékétől
- a gyermekeid után igénybe vehető CSOK (Szocpol) összegétől
- a ház elhelyezkedésétől
- a sajáterő és az ingatlan vételárának arányától
- hogy szerepelsz-e negatív KHR listán (korábbi BAR lista) és hogy ott milyen a státuszod (passzív vagy aktív)
- a sajáterő és az ingatlan vételárának aránya
- a korodtól, családi állapotodtól
- az iskolai végzettségedtől
- attól, hogy hány eltartott gyereked van
- hogy mekkora az ingatlan maximális terhelhetősége
- a nettó jövedelmed maximális terhelhetőségétől (JTM mutató)
Keress minket, segítünk!
6. Miért fontos a türelem a ház vásárlása során?
Ahogy már az eddigiekből is kiderült, sok szempontnak kell együttesen érvényesülnie ahhoz, hogy ne érjen csalódás. Türelem és idő kell ahhoz, hogy kitaláljátok, milyen házat akartok, rengeteg idő fog arra elmenni, hogy házakat néztek. A kiszemelt házhoz érdemes kapásból szakemberrel menni, így időt spórolhattok meg. Arra is szánjátok rá a figyelmeteket, időtöket, hogy alaposan felmérjétek a házat, a környéket. Érdemes este és hétvégén is ellátogatni a környékre, hogy minél több benyomás gyűljön össze.
7. Hogyan ellenőrizzük a tulajdoni lapot?
A tulajdoni lapot mindenképp ellenőrizzük! Elkérhetjük a tulajdonostól, az ingatlanostól vagy az ügyfélkapun keresztül lekérhetjük a másolatot (évente kétszer ingyenesen is lekérhetjük, a harmadik alkalomtól 1000 forintba kerül egy lekérés). Ha hiteles, teljes másolatra van szükségünk, akkor a Földhivataltól kérhetjük el 6250 forint fejében.
8. Miért fontos, hogy legyen ügyvéd az adás-vétel során?
Szükségünk lesz egy ügyvédre, aki megírja a szerződést és annak részleteit. Részletezni kell a szerződésben, hogy előleget vagy foglalót fizetünk, hogy milyen módon történik a részletfizetés, mikor történik meg a birtokba bocsátás. Körül kell járni azokat a kérdéseket, hogy van-e valakinek haszonélvezeti vagy özvegyi joga valakinek, elkészíttette-e a vevő az ingatlan energetikai tanúsitványát. Az adásvétel ügyvédi díjáról előzetesen állapodjunk meg, hogy ne érjen minket meglepetésként.
9. Mit kell tudni az előlegről?
A foglalót és az előleget néha keveri a köznyelv, pedig a két fogalom nem ugyanaz. A Ptk. szerint az előleg az adásvételi ár részét képezi és mint a nevében is benne van, egy előre átadott összeget jelent. Mivel a vevő vételár részletet ad át az eladó részére előleg formájában, a felek ezzel is kifejezik vételi-eladási szándékukat. Az előleg kifizetéséhez szüksége lesz egy dokumentumra, ami lehet szándéknyilatkozat, előszerződés vagy adásvételi szerződés. Az előleg a foglalóval szemben visszajár abban az esetben, ha valamelyik fél meggondolja magát. Az adásvétel meghiúsulása esetén az előleg teljes összegét visszakapja a vevő függetlenül attól, hogy az eladó vagy ő lépett vissza.
10. Mit jelent a foglaló ház vásárlása során?
A foglaló is egy pénzösszeg, amit a házvásárlás során átadunk az eladónak. Ám van egy fontos különbség az előleghez képest. Ha a vevő lép vissza, a foglaló minden esetben az eladónál marad. De ha az eladó áll el az értékesítéstől, köteles a foglaló dupláját visszafizetni a vevőnek.
Vagyis a foglalózásnál a megállapodás meghiúsulásáért felelős fél minden esetben veszít az ügyleten. A foglaló összege bármekkora lehet, ami mindkét félnek megfelel. Nem muszáj az eladási ár százalékában kifejezni. A foglalót az vevő adja az eladónak és az a célja, hogy mindkét felet biztosítsa arról, hogy az adásvétel tárgyát képező ingatlant az eladó nem adja el másnak, a vevő pedig biztosan megveszi.
11. Hogyan zajlik a birtokbavétel? Mire kell ilyenkor figyelni?
Amikor aláírjuk a szerződést, rögzítsük a birtokbavétel dátumát. És amikor a birtokbavétel zajlik, vegyük át a nullás igazolásokat az eladótól (ezzel igazolja, hogy nincs tartozása a közművek felé), mindenképp jegyezzük fel a mérőórák állását és az birtokbavételről készítsünk jegyzőkönyvet! A jegyzőkönyv tartalmazza azt is, hogy milyen bútorozással vesszük át a házat.
12. Hol kell bejelentenünk a tulajdonosváltást?
A tulajdonváltást az adás-vételi szerződést készítő ügyvédnek 30 napon belül kell bejelentenie a Földhivatalnál.
13. Mennyi illetéket kell befizetnünk?
Ezt a költséget is érdemes előre kiszámolni, és érdemes is úgy tervezni házvásárlás során, hogy tudd, honnan teremted elő ezt az összeget. Alapesetben a vételár 4 %-át kell befizetni vagyonszerzési illetékként, ez az összeg elég húzós, egy 35 milliós háznál 1,4 millió forint.
Van azért plafonja az illetéknek is, ha 1 milliárd forintnál drágább ingatlant veszel, akkor az 1 milliárd fölé eső rész után csak 2%-ot kell befizetni, és az illeték összege nem haladhatja meg a 200 millió forintot.
És ahogy fent is írtuk, CSOK-os házvásárlás esetén elengedik az illetékfizetést.
14. Mennyi időnk van jelenteni a közműveknek a tulajdonosváltást?
A közművek átírására 15 nap áll a rendelkezésünkre, ám a vízszolgáltatónál 30 napunk van jelezni, hogy változás történt a tulajdonos személyében.
15. Ház vásárlás menete: hogyan kössünk biztosítást a házra?
Egy új ház vásárlása esetén érdemes rögtön biztosítást is kötni! Még akkor is, ha nem költözünk be azonnal, hiszen egy váratlan vihar akkor is kárt okozhat a házban, ha még nem lakunk benne.
Segíthetünk?
Add meg adataidat, kollégánk maximum egy munkanapon belül keresni fog!