Tartalomjegyzék
- 1 Mennyibe kerül egy gyerek? Miért fontos ezt átlátni?
- 2 Mennyibe kerül egy gyerek havonta?
- 3
- 4 Mennyibe kerül egy gyerek a fogantatástól féléves korig?
- 5 Mennyibe kerül egy gyerek a bölcsődétől az iskoláig?
- 6 Mennyit kell költenünk a középiskolás gyerekre?
- 7 Hogy alakul a költségvetés az egyetemi évektől az anyagi függetlenségig?
- 8 Hogyan tudunk okosan spórolni a gyereknevelés során?
Mennyibe kerül egy gyerek? Teszik fel sokan a kérdést, de hogyan kaphatunk erre kézzelfogható választ? Milyen költségei vannak a terhesgondozásnak, az ultrahangoknak, a szülésnek, a gyermekágyi időszaknak, a bölcsinek, az iksolának. Mire kell költeni, ha a gyerek középiskolás lesz, és hogyan éri el gyermekünk az egyetemi évek után a várva várt anyagi függetlenséget?
Mennyibe kerül egy gyerek? Miért fontos ezt átlátni?
A gyerekvállalásnak megvannak a maga páratlan szépségei, de nem árt tisztában lenni azzal sem, hogy milyen anyagi vonzata van annak, ha belevágunk a családalapításba, gyereknevelésbe. Vannak, akik szerint ez túlzottan anyagias szempont, a gyerek az első. Nem is azért kell átlátni a gyereknevelés anyagi vonzatait, hogy amikor kamaszkorában „hálátlanul” viselkedik a gyerek, akkor lobogtathassuk a költségekről kinyomtatott exceltáblákat, hanem azért, hogy a házvásárláshoz vagy az autó karbantartásához hasonlóan kialakuljon egy reális képünk arról, hogy hol várnak ránk nagyobb kiadások és hogy ezeket milyen forrásból tudjuk fedezni.
Mennyibe kerül egy gyerek havonta?
Mennyibe kerül egy gyerek a fogantatástól féléves korig?
A fogantatás pillanatától a szülésig igen sok vizsgálat, ultrahang vár a kismamára. A terhesgondozást a tb fizeti, de sokan úgy döntenek, hogy ahhoz a szülész-nőgyógyász szakorvoshoz járnak vizsgálatra, akivel szülni akarnak majd a jövőben. Ezekért a vizsgálatokért akár havi 15-25 ezer forintot is kifizethetünk. Egy-egy ultrahangért 22-35 000 forintot is kifizethetünk.
Vannak természetesen más irányok is. Ha már a terhesség 8. hetétől igénybe szeretnénk venni egy magánklinika terhesgondozási szolgáltatását, akkor 530-700 000 forintot is kifizethetünk attól függően, hogy alap- vagy prémium kategóriát választunk. A kórházi szülésért elvileg ma már nem fizethetünk „hálapénzt”, a korábbi gyakorlat alapján 80-100 ezer forintot „kért el” egy szülészorvos, és az orvosi hálapénz 50%-át egy szülésznő. A jelenlegi helyzetben nincs félhivatalosan választott orvos, vagyis elvileg úgy tudunk szülni, ahogy korábban a tb-biztosítással. Gyakorlatilag ez a szituáció nincs még rendszerszinten megoldva.
A magánklinikákon egy szülésért 650 000 és 1,3-1,5 millió forint közötti összeget kérnek el attól függően, hogy milyen szolgáltatáscsomagot kérünk. Van még egy szülési lehetőség, az otthonszülés. 2011 óta szigorú szabályok és előírások betartásával lehet otthon is szülni. Ennek költsége általában 180 000 és 350 000 forint között mozog, ebben benne vannak az előzetes konzultációk, viszont nincs benne az utlrahang és a terhesgondozás.
Vagyis a terhesgondozást és a szülést ki lehet hozni minimális összegből (ha mindent a tb-re bízunk), ebben az esetben viszont sok türelemre és időre lesz szükségünk, nem fogjuk tudni megválasztani az orvost és a szülésznőt, a másik véglet pedig, ha magánklinikára járunk terhesgondozásra, ott is szülünk, akár 2-2,3 millió forintot is otthagyhatunk.
Miután megszületett a baba
Miután megszületett a baba, következik a gyermekágyi időszak, majd a csecsemőkor. A kisbababiznisz (ami már a terhesgondozás és a szülés területét is uralja) természetesen kiterjed erre a szegmensre is. Babakocsira, kiságyra, babaruhára, pelenkára elképesztő összegeket költhetünk, akár 700 000 forintra is rúghat az első kilenc hónap. Ha csak az eldobható pelenkát nézzük, havi 15-20 000 forintot költhetünk rá.
De persze sok pénzt spórolhatunk meg, ha például a babaruhákat nem újonnan vásároljuk meg, hanem más kisgyerek után örököljük, vagy ha nem vadiúj babakocsit, autós ülést, mózeskosarat vásárolunk, hanem használtan szerezzük meg. Sőt, még az eldobható pelánkát is lecserélhetjük mosható pelusra. Utóbbi előnye, hogy sokkal kevesebb hulladékot termelünk, összességében jóval olcsóbb, környezettudatosabb megoldás, viszont kell hozzá gyomor, türelem, hogy minden egyes peluscsere után kimossuk a termést a pelenkából.
És azt is fontos tudnunk, hogy az állam minden újszülött számára biztosít egy alapösszeget, 42 500 forintot a gyerek születésének pillanatában az életkezdési letéti számlán. Ez az összeg 2006-ban még 40 000 forint volt, később emelték meg 42500 forintra. Ez a pénz alanyilag jár, nem kell igényelni sem, az állam a Start-számlára utalja és ott is marad a gyerek nagykorúvá válásáig. Mivel az összegre évente kb. annyi kamat kerül, mint az infláció, nem érdemes arra bazírozni, hogy pusztán a 42500 forintos állami pénzből kezdhet valamit a gyerek majd 18 éves korában.
Mennyibe kerül egy gyerek a bölcsődétől az iskoláig?
Ahogy növekszik a gyerekünk, nőnek a költségek is, a ruhatárát folyamatosan le kell cserélni, komoly összegeket költhetünk nyári, őszi, téli lábbelikre és akkor még nem beszéltünk a különböző játékokról, könyvekről, a hozzátáplálás folyamatáról, az oltásokról és a szobatisztaság eléréséig a pelenkáról. A bölcsődei gondozási díj önkormányzattól és a család bevételétől függően napi 100 és 1000 forint közötti összegre rúghat. A gondozási díj mellett az étkezésért is fizetni kell, ez napi 500 forint szokott lenni, vagyis a bölcsiért további 10-15000 forinttal számoljunk.
Ha nem is jár bölcsődébe a picur, akkor is havi 35-40 000 forinttal érdemes számolni gyerekenként. És ha magánbölcsődét választunk, akkor további havi 50-90 000 forintos összeggel számoljunk. Az óvoda esetében is emelkednek a költségek. Ráadásul azzal, hogy a gyerek közösségbe jár, beindul a végeláthatatlan betegségek köre. Mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, ha a kicsi elkap egy makacs influenzát. A gyógyszerek akár 5-8000 forintba is kerülhetnek.
Óvodás a gyerek
Óvodából is választhatunk az állami és a magán intézmények között, utóbbiért 40-60, de akár 200 000 forintot is kifizethetünk havonta. A gyerekek ebben az időszakban folyamatosan fejlődnek, egyre több féle játékra lesz szükségünk, sőt, akár különórákra, sportra is elkezdenek járni már óvodás korban. És hogy miként spórolhatunk ebben az időszakban? A csecsemőkorhoz hasonlóan itt is hozzájuthatunk a ruhákhoz használtan, a legszerencsésebb, ha rokonokkal, barátokkal, unokatesókkal szövetkezünk vagy különbözó közösségi csoportokban csapunk le a használt, de jó minőségű ruhákra.
A játékokból sem kell ám mindig újat venni és azt se felejtsük el, hogy sokszor a kevesebb több elve hatékonyabb a gyereknevelés terén is. Vagyis: nem kell túl sok játékot vásárolnunk és amire tényleg szüksége lehet a gyerekünknek, azt kérhetjük célzottan ajándékként a nagyszülőktől, rokonoktól. Bámulatos a gyerekkönyv piac is, ám itt sem kell minden könyvet megvásárolnunk, iratkozzunk be a gyerekekkel már egész kicsi korban a könyvtárba és vegyünk ki onnan könyveket. Aztán persze a kedvesebb, fontosabb könyveket meg is lehet venni.
Általános iskola
Az iskolakezdés komoly kiadás, akár 50 000 forintot is eltökthetünk a a táskára, füzetekre, különböző kellékekre, tornaruhára, ünneplőre stb. És ha még sportolni, zenélni kezd a gyerek, vagy nyelvet tanul, akkor annak a költségeit is hozzá kell számolnunk. Elképesztő összegeket fizethetünk ki különórákra, korrepetálásra vagy online kurzusokra. Arra azért figyeljünk, hogy ne táblázzuk be teljesen a gyerekünk idejét, adjunk neki időt arra is, hogy maga legyen, le kell ülepednie a nagy mennyiségű információbeáramlásnak.
Egy általános iskolás gyerek esetében tovább eszkalálódik a ruha- és cipővásárlás, bár már nem olyan ütemben kell új göncöket vásárolnunk, mint a 2-5 éves korosztály számára, viszont itt már a gyerek is jobban beleszólhat, hogy mit szeretne felvenni, erősebb hatással lesz rá a korosztály véleménye. Mondjuk egy ovis is karakteresen bele tud állni abba, ha egy ruhát semmiképp nem akar felvenni.
Annak is komoly költsége van, hogy a gyerekünket eljuttassuk az iskolába. Ha autóval visszük, akkor az üzemanyagköltséggel kell számolni, ha a fővárosban élünk és bkv-zni kell, akkor pedig havi 3500 forintot ki kell fizetnünk a bérletre. A legkedvezőbb megoldás, ha sétatávra van az iskola vagy ha meg tudjuk oldani (a téli időszakot leszámítva), hogy autó helyett kerékpárral menjünk az intézménybe.
Ja és egyre többet esznek! 🙂 A menzára számítsunk napi 1000 forintot. Ám a kamasz gyerekek esetében otthon is nőni fognak az adatok, a nagy bevásárlás során többet kell költenünk a nyersanyagra. Alaphangon havi 40 000 forintot nyugodtan számolhatunk az étkeztetésre.
Ahhoz, hogy a gyerekeket pénzügyi tudatosságra neveljük, érdemes zsebpénzt adni nekik. Hogy ez pontosan mennyi, az családonként és a gyerek életkorától függően eltérhet. Más összeggel kell számolnunk egy 7-8 éves és egy 14 éves gyerek esetében.
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a gyerek szobáját is át kell alakítani. Egyszer az ovira, egyszer az iskolára, majd ahogy nagyobb lesz, a középiskolára. Tehát minimum 2-3 szoba átalakítást is bele kell számolnunk a költségekbe. Az általános iskolás gyerek mindennel a 7-7,5 millió forintba kerül. A szobák átalakítása és később a számítástechnikai eszközök (laptop, telefon stb.) további 2-2,5 millió forintot fognak felemészteni.
Mennyit kell költenünk a középiskolás gyerekre?
Mielőtt középiskolába menne a gyerek, remélhetőleg kiderül, hogy milyen területen tehetséges, mi az, ami érdekli. Ehhez sokszor olyan középiskolát kell választanunk, ami egy másik városban, településen helyezkedik el. Ha logisztikailag túl bonyolult megoldani a napi ingázást az otthon és az iskola között, akkor a kollégiumra is költenünk kell. Ennek összege havi 25-30 000 forint.
Számoljuk hozzá továbbá a korábban összeszedett költségeket (étkezés, öltöztetés, utazás, zsebpénz, különórák, technikai eszközök). Az étkezés költsége egy 14-18 éves gyerek esetében tovább emelkedik, akár 60-70 000 forintot is elkölthetünk havi szinten az ételre. Az öltözködés terén talán ebben az időszakban a leginkább meghatározó a divatkövetés vágya. Jön a kiegészítők korszaka (nyaklánc, karkötő, sapka stb.), számoljunk az öltözködésre havi 10 000 forintot.
A közlekedésre is bőséggel kell költenünk, a városi bérlet havi szinten 3500 forint. Ha agglomerációból jár be a gyerek, akkor könnyen a duplája is lehet a bérletköltség. Egy koleszos gyereknek hétvégente, kéthetente haza is kell járnia, ezzel is számoljunk. Attól függően, hogy milyen messze helyezkedik el a kollégium, milyen közlekedési eszközöket kell igénybe vennie, havi 4-6000 forintot tegyünk el erre a kiadásra is.
És egy kamasznál már más lesz a zsebpénz fogalma is. Akár havi 20 000 forintot is gond nélkül elköltenek szórakozásra, mozira, pizzázásra. Mondjuk nem árt meghúzni a határt, vagy valamilyen okos konstrukciót kitalálni arra, hogy miként szerezzen zsebpénzt a 14-18 éves gyerekünk. (pl. nyári munka, intenzív közreműködés a kerti munkálatokban stb.)
Egy otthon lakó középiskolás gyerekre kb. 6 millió forintot kell költenünk, egy koleszosra pedig számoljunk rá további 1-1,2 millió forintot.
Hogy alakul a költségvetés az egyetemi évektől az anyagi függetlenségig?
Az egyetemválasztás esetében több szempontot is figyelembe kell venni. A legfontosabb, hogy olyan főiskolát, egyetemet válasszon a gyerekünk, ami érdekli. Ahol remélhetőleg hasznos tudásra tesz szert, hogy a későbbiekben gond nélkül el tudjon helyezkedni a munka világában. Könnyen lehet, hogy kollégiumba, albérletbe kell mennie ebben az időszakban. Aki nézegeti most az albérletárakat, könnyen dobhat egy hátast. A fővárosban 120-150 000 forint+rezsi áron bérelhetünk kis lakást, országos szinten 100 000 forint az átlag havi költség. Ha csak egy szobát bérelünk, annak is havi 60-70 000 forint lesz az ára. A kollégium azért ennél kedvezőbb, havi 15-20 000 forinttal érdemes számolni.
Az étkezés naponta 2500 forint (ennél persze lehet több is, kevesebb is), öltözködésre, közlekedésre számítsunk további 10-10 000 forintot. Sok egyetemista abbahagyja a korábbi különórákat, edzéseket, ennek a költségei tehát lekerülnek a vállunkról. Viszont jóval többet költhet szórakozásra, jó esetben kultúrára. (Havi 25-30 000 forint.)
A tanszerek és az iskolai laptop újabb kiadást jelent. Nem kell a legtrendibb üzleti laptopot megvásárolnunk, elég, ha egy jó minőségű, használt gépet szerzünk be. Ezek az eszközök 80-200 000 forint között mozognak. Tanszereket, tankönyveket is kell vásárolnunk, évenként számoljunk 50 000 forinttal.
A költségek szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy állami vagy önköltséges intézménybe megy továbbtanulni a gyerekünk. A tandíjak persze eltérhetnek egymástól. Számoljunk úgy, hogy ha önköltséges képzésre küldjük felnőtt gyerekünket, aki albérletben lakik, akkor egy hároméves egyetem kb. 8 millió forintba fáj. Ugyanez kolesszal 6,5 millió.
Ha otthonról jár állami képzésbe, akkor 4,2 millióból ki tudjuk hozni a képzést. Viszont ha albérletre, kollégiumra kell költeni, számoljunk magasabb pénzekkel. (Kollégium esetében 5,2 millió, albérletnél 6,8 millió forinttal.) A zsebpénzre, kajára és akár a koleszdíjra is jóval kevesebbet kell költenünk, ha a gyerekünk jól tanul és ösztöndíjat kap, esetleg egyetem mellett már részmunkaidőben dolgozni kezd.
Hogyan tudunk okosan spórolni a gyereknevelés során?
Van azért bőven olyan terület, ahol tudunk spórolni a gyereknevelés során. A terhesgondozás, szülés idején igénybe vehetjük a TB által támogatott szolgáltatásokat. A baba születése után nem kell minden egyes göncöt, játékot megvásárolnunk, ne dőljünk be a bababiznisz kecsegtető ajánlatainak. Szerezzük meg a body-kat, autós ülést, babakocsit, kis ruhákat használtan, rokonoktól akár ingyen vagy sokkal kedvezőbb áron.
Az étkeztetésen is tudunk spórolni, ha például kis konyhakertet tartunk otthon. Persze ezeknél számoljuk hozzá a befektetett energiát, időt, amivel utánajárunk az örökölt, használt ruháknak, megtermeljük a zöldséget stb. Válogassuk meg, hogy milyen játékokat veszünk, mennyi különórára iratjuk be a gyerekünket. A kevesebb néha több.
Amellett, hogy spórolunk a költségeken, érdemes valamilyen havi megtakarítást indítani a gyerekünknek. Ez látszólag értelmetlen, hiszen pont azon igyekszünk, hogy minél kevesebbet költsünk, erre még a megtakarításra is félre kell tenni a pénzt. Azonban egy okos megtakarítással megtámogathatjuk azt az időszakot, amikor a gyerekünk befejezi a középiskolát, egyetemre megy stb. A babakötvénnyel, ha havi 5-10 000 forintot félre tudunk tenni, akár az egyetemi költségek jelentős részét le tudjuk fedni. Még jobban járhatunk, ha valamelyik biztosítónál nyitunk megtakarítási számlát a gyereknek.